Як зберігати в'ялену рибу в домашніх умовах

В'ялена риба не проходить термічну обробку, тому до її зберігання висуваються особливі вимоги. Мало просто загорнути її в пакет і кинути в холодильник – продукт втратить у своїх смакових якостях, а всередині нього можуть розвинутися гнильні процеси. Краще витратити трохи часу на підготовку риби до зберігання, зате потім насолоджуватися її відмінним смаком жоден тиждень.

в'ялена риба

Чим корисна риба

Найкорисніший компонент будь-яких морепродуктів – це кальцій. Найбільше його міститься в дрібній рибі, яку багато хто вживає в їжу навіть з кістками. Ще один важливий для здоров'я елемент – жирні кислоти омега-3. Вони позитивно впливають на мозкові клітини, регулюють жировий обмін, руйнують частини ракових клітин та уповільнюють вироблення гормонів стресу.

в'ялена риба фото

У складі риби містяться фтор і фосфор, що у основних процесах життєдіяльності, формуванні скелета. Ці мікроелементи зберігають свої властивості не тільки в сирій/приготовленій на пару рибі, а й у її в'яленому та сушеному еквіваленті.

лящ сушений

судак сушений

сушена риба

вобла в'ялена

Якою має бути хороша риба

Зіпсовану рибу, на відміну інших продуктів, дуже легко ідентифікувати, якщо придивитися уважно. Враховувати потрібно відразу кілька критеріїв: запах продукту, щільність м'яса, колір зябер та луски, стан риб'ячих очей та упаковки товару (якщо така є).

в'ялена риба як виглядає

Сушена

Насолодитися улюбленим смаком сушеної рибки без шкоди здоров'ю можна, якщо враховувати при покупці кілька основних правил:

 • На тушці не повинно бути жодних пошкоджень.
 • Плавці підсушені, але еластичні. Якщо побачити світ, вони будуть напівпрозорими, як і м'ясо.
 • Риба повинна мати коричневий або сіро-коричневий колір.
 • На тушці не повинно бути сольових плям. Невеликі залишки солі допускаються лише на голові.
 • Першими гнити починають зябра та задній плавець, тому перед покупкою їх бажано понюхати.
 • Не допускається відсутність фрагментів луски – це зазвичай свідчить про неякісну сировину, яку кілька разів заморожували та розморожували.

сушена риба

Подібна практика діє лише з невпакованою рибою. Якщо купується вакуумований продукт, його можна оцінити лише за зовнішніми ознаками та датою фасування.

в'ялена вобла

Важливо! Якщо є можливість, завжди потрібно вибирати не упакований продукт його можна перевірити на свіжість ще до придбання.

В'ялена

Свіжий продукт не повинен бути надто твердим – це свідчить про залежність. Пружність м'яса краще перевіряти на черевці: поверхня якісної риби трохи жорстка, на ній відсутні липкий шар та волога. Важливий фактор – це колір. Він має бути янтарно-жовтим, з коричневим чи сірим відтінком без кров'яних вкраплень.

Про несвіжість продукту свідчить явний яскраво жовтий відтінок, під яким можуть проступати сліди поразки комахами та пліснява. Не варто забувати і про запах: від зіпсованого продукту смердить тухлятиною.

риба в'ялена

Особливості зберігання в'яленої та сушеної риби

Щоб риба довше була придатна в їжу, її потрібно правильно підготувати до зберігання та забезпечити оптимальне співвідношення холоду/вологи/ступеня затемнення приміщення. За найменших ознак зіпсованості продукт підлягає утилізації, намагатися реанімувати його не можна!

корюшка в'ялена

Правила зберігання в'яленої риби

Оптимальним для зберігання в'яленої риби є затемнене приміщення, що добре провітрюється з температурою повітря до 10 градусів і помірною вологістю. За таких умов вона може бути там до 4 місяців. Під ці параметри зазвичай потрапляють глибокі підвали та комори.

Якщо є бажання зберегти рибу якомога довше, її можна відправити в морозилку з температурою близько -5 градусів. Там вона може протриматись до 1 року. Чим жирніша риба, тим менше вона зберігається. Поява у замороженого продукту жовтого обідка на черевці свідчить про те, що почався процес окислення та таранку потрібно терміново вжити в їжу.

в'ялена риба

Умови зберігання сушеної риби

Зберігати таранку краще за упаковану, т.к. при зниженій вологості вона втрачає в масі, при високій – покривається пліснявою. За кімнатних умов риб'ячий жир починає окислюватися, надаючи продукту неприємного смаку. Оптимальний варіант для тривалого зберігання – це вкладання риби в холодильник, де вона може бути кілька місяців.

риба в'ялена у холодильнику

Короткострокове зберігання

Щоб зберегти свіжість риби на 2-3 тижні, не обов'язково застосовувати усі навички консервації. Достатньо її правильно упаковати та витримати необхідний температурний режим. Періодично рибу потрібно перевіряти, щоб унеможливити передчасне псування.

користь в'яленої риби

В ящику

Для зберігання підійдуть дерев'яні, картонні або плетені ящики з гарною вентиляцією. Зверху тару краще обернути марлею або рибальською сіткою, щоб запобігти пошкодженню коробки гризунами. Щоб тушки не контактували з пакувальними матеріалами, їх потрібно обернути папером, викласти рядами в ящик та накрити натуральною тканиною.

зберігання в'яленої риби в тарі

У фользі

Щільна захисна матерія запобігає циркулюванню повітря, що унеможливлює тривале зберігання – при температурі понад 18 градусів тушки швидко покриваються пліснявою. Якщо ж прийнято рішення зберігати їх у фользі, кожну рибину потрібно щільно загорнути, а по всій довжині зробити кілька отворів. Це забезпечить більш тривале зберігання та необхідний приплив повітря.

риба у фользі

В холодильнику

В'ялений або сушений напівфабрикат необхідно загорнути в папір та знімний контейнер. Скільки буде зберігатися в'ялена риба в холодильнику, залежить від її виду, технології обробки та якості. Гарний продукт не зіпсується 4-6 місяців.

в'ялена риба в холодильнику

Довгострокове зберігання

Правильно організовані умови дозволять зберігати рибу до 1 року! При цьому важливо враховувати, що смакові якості поступово слабшатимуть, тому поласувати такою ж таранкою, як при покупці, вже не вийде.

зберігання в'яленої риби вдома

Вакумна упаковка

Завдяки відсутності кисню, всередині пакета не збиратиметься волога і рибу вдасться зберегти на 2-4 місяці. При цьому зберігати її обов'язково доведеться у холодильнику. Для того, щоб упакувати рибу, доведеться придбати спеціальний прилад – вакууматор. Без нього досягти аналогічних умов зберігання буде неможливо.

як зберігати в'ялену рибу у вакуумній упаковці

Скляна банка

Ця технологія домашнього зберігання аналогічна вакуумуванню, але її реалізація вимагатиме більше часу. Купувати додаткове обладнання тут не доведеться.

Як зберігати сушену рибу в банку:

 • На дно ємності потрібно насипати тонким шаром сіль.
 • Велику рибу необхідно нарізати на шматки, щоб вона помістилася в банку. Маленьку (вобла, чехонь) можна укласти так.
 • У центр банку слід поставити запалену свічку.
 • Банка герметично закочується кришкою. Кисень, що залишився всередині, згорить, у вільному просторі утворюється вакуум.

в'ялена риба в банках

Таку тару з рибою потрібно обов'язково зберігати у холодильнику. За температури до +5 градусів вона зможе перебувати там до 12 місяців.

У морозилці

Максимального терміну зберігання за мінусової температури не існує – риба зможе пролежати в морозильній камері не менше року. Перед закладанням її потрібно розфасувати по пакетах, щоб потім діставати порціями. До вживання рибку доведеться розморожувати – не виключено, що м'ясо втратить свою пружність і стане водянистим.

риба в морозильнику

У розсолі

Рибу необхідно залити міцним сольовим розчином – 2-3 ст. ложки солі на 1 л води. Перед відправкою на зберігання правильним видалити у тушок хвости і плавці, якщо потрібно, порізати великі рибини на частини. Після того, як таргани будуть укладені в ємність, їх потрібно залити сольовим розчином і закрити кришку (закатати в банку).

Зберігатися така риба повинна виключно у прохолодному, але не сирому та темному місці. Перед вживанням її потрібно вимочити від залишків солі і відправити на сушіння на пару днів. Важливо стежити, щоб риба не встигла пересохнути під впливом сонячних променів та не затверділа.

риба в розсолі

У підвішеному вигляді

Цей спосіб підходить тільки, якщо рибу планується зберігати трохи більше місяця. Її потрібно розвісити на мотузки або металеві гачки, за винятком попадання прямих сонячних променів. Для захисту від комах тушки бажано обернути марлею або помістити в бавовняні мішки, що пропускають повітря.

При занадто тривалому зберіганні в'ялені тушки ризикують перетворитися на сухі або зіпсуватися.

підвішена риба

Термін зберігання

Під короткостроковим зазвичай розуміється зберігання не більше 1 місяця, під довгостроковим – до року. При цьому слід пам'ятати про норми ГОСТу, які регламентують різні терміни для різних видів риб:

 • З масовою часткою жиру 10% період зберігання до 2 місяців;
 • З масовою часткою жиру менше 10% – не більше 4 місяців.

риба в'ялена копчена

У морозилці (за нормами Держстандарту) рибу допускається зберігати до 5 місяців. Багато господарок нехтують цим правилом і зберігають рибу в 2-2,5 рази довше. Це за умови, що заморожувався якісний продукт. Але діють ці розпорядження лише за дотримання норм зберігання та правильно обраного місця, де зберігати сушену рибу в домашніх умовах.

Як зрозуміти, що риба зіпсувалася

Найкрасномовніша ознака зіпсованої риби – це її неприємний запах. Він настільки сильний, що не доведеться навіть принюхуватись.

Супутні ознаки продукту з терміном придатності, що минув:

 • липка луска;
 • м'ясо пересохле, провалюється між кістками;
 • порушена цілісність тушки;
 • зябра сухі, мають зелений відтінок;
 • якщо натиснути на черевце, залишається вм'ятина.

фото в'яленої риби

Сушену та в'ялену рибу можна зберігати вдома до 1 року! Головне – забезпечити їй правильні умови та необхідний температурний режим. При цьому слід враховувати, що термін зберігання різних видів риби відрізняється, а смак та структура м'яса може змінюватися з часом.

Відео: як правильно зберігати в'ялену рибу

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар