Як самостійно почистити ноутбук від пилу

Пил у ноутбуці різко погіршує відведення тепла від його основних деталей, веде до їх перегріву і, зрештою, може призвести до виходу електронного пристрою з ладу. Зі статті ви дізнаєтеся, як самостійно почистити ноутбук від пилу, значно збільшити термін його служби.

ноутбук на столі

Як зрозуміти, що ноутбуку потрібна чистка

Головним чином – за зовнішніми ознаками погіршення тепловідведення від елементів пристрою. Вкажемо ті з них, які може помітити звичайний користувач:

 • Сильний шум від вентилятора, вбудованого у корпус. Раніше нічого такого не спостерігалося, а зараз увімкнеш і шумить майже постійно. Справа в тому, що швидкість кулера ноутбука (якщо ви не поставили інші налаштування в програмі, що керує роботою) регулюється автоматично. У разі підвищення температури вона зростає з метою збільшити приплив повітря. На швидких обертах вентилятор шумить сильніше, звідси характерні звуки.
 • Операційна система постійно гальмує та зависає. Це може бути викликане не тільки перегріванням, а й масою інших причин (програмними збоями, несправністю блоку живлення тощо). Проте в сукупності з іншими ознаками зависання і гальмування можуть виявитися свідченням перегріву пристрою.

завис ноутбук

 • Поява синього екрану. Щоправда, частіше він виникає за зовсім іншими обставинами (невідповідний драйвер, неправильне налаштування BIOS, зараження ПК вірусами тощо). Якщо ноутбук не зовсім новий, то, як одну з причин появи BSoD, перегрів виключати не слід.
 • Мимовільне раптове відключення ноутбука. Це з нормальним, незасміченим комп'ютером іноді відбувається, якщо його процесор сильно навантажується ресурсомісткими програмами, наприклад, іграми. Коли подібне спостерігається при звичайній роботі комп'ютера, привід насторожитися, перевірити пристрій на перегрів.
 • Корпус нагрівається сильніше ніж раніше, на дотик стає значно теплішим. Особливо це відчувається, якщо помацати з боку днища.
 • Спеціальні утиліти показують, що температура процесора, відеокарти, жорсткого диска значно перевищує нормальну. Згаданих програм існує маса, достатньо набрати в пошуковій системі відповідний запит. Найвідоміші з них SpeedFan, AIDA64, CPUID HWMonitor.

CPUID HWMonitor програма

Важливо! Якщо ви придбали ноутбук нещодавно і на нього є гарантія, утримайтеся від самостійного розбирання пристрою, а також інших дій, які можуть спричинити скасування гарантійних зобов'язань. Точно дізнатися, що можна робити, а що не можна, найкраще звернувшись до торгової точки, де купували гаджет.

як розібрати ноутбук

Необхідні для чищення інструменти

Основні їх такі:

 • Хрестова викрутка. Тверда пластикова карта. Карту використовують для відкриття клямок.
 • Плоский викрутка або шпатель. Вони можуть знадобитися для відкриття корпусу ноутбука.
 • Голка. Потрібно для відкривання каналу перед мастилом вентилятора.
 • Балончик зі стисненим повітрям, жорстка кисть, паперові серветки. Балончик буде потрібен для продування та видалення великих скупчень пилу.
 • Термопаста, технічний спирт, олія. Спирт буде потрібно для акуратного видалення засохлої термопасти. Машинна олія потрібна для змащення кулера.
 • Господарське мило чи порошок. Знадобляться для чищення клавіатури.
 • Смартфон або камери. Для фіксації всіх етапів ремонту та розбирання. Це допоможе легше зібрати гаджет, а якщо напортачіть, майстер у сервісі зможе швидше зрозуміти у чому проблема.

Хрестова викрутка

балон зі стисненим повітрям

термопаста

спирт

Комплексне очищення ноутбука своїми руками

Демонтаж задньої кришки

Порядок такий:

 1. Відключіть акумулятор від ноутбука, якщо це можливо, тобто якщо він вільно виймається. У деяких моделях акумулятор знаходиться всередині пристрою. Тут уже нічого не вдієш. Як мінімум, потрібно дочекатися його повної розрядки. Тим, хто раніше ноутбук взагалі ніколи не розбирав, таку модель правильніше віднести в сервіс. Лише професіонал зможе розібратися.
 2. Зніміть із днища всі кришечки.
 3. Викрутіть на дні всі видимі болти. Вони скріплюють кришку ноутбука, тримають материнську плату та ін. Довжина болтів може бути різною, тому обов'язково зафіксуйте на камеру, звідки яку вивернули. Якщо болт не відкручується, підберіть інший інструмент. Якщо намагатиметеся викрутити болт докладаючи все більшого зусилля, можете збити «зазубки» на ньому.

як зняти кришку ноутбука

Важливо! Якщо комп'ютер розбирати під напругою, випадково можна замкнути деякі з контактів, викликати коротке замикання. Це може призвести до виходу з ладу компонентів, дуже накладного ремонту, а то й фатальної поломки пристрою.

Радіатор та кулер

Тепер про те, як почистити вентилятор у ноутбуці.

 1. Від'єднайте кабель турбіни вентилятора від материнської плати.
 2. Викрутіть всі гвинти у кожусі турбіни.
 3. Викрутіть гвинти у радіаторах. Подивіться на цифри, вказані на капелюшках кожного гвинта. Відкручувати болти слід у такому порядку, інакше можете пошкодити кристали.
 4. Зніміть кулер та радіатор, потім очистіть їх. Зазвичай для цього використовують серветки та балончик зі стисненим повітрям, але якщо забруднення дуже сильні, вентилятор можна помити під краном. Обов'язково після цього висушіть, дуже добре висушіть. Заодно під час чищення кулер можна змастити. Якщо при обертанні сильно шумить, це треба зробити обов'язково. Підтягніть край наклейки, що вкриває гвинтову частину, і витягніть голкою пробку. Капніть у канал крапельку олії. Поверніть пробку та наклейку на місце.
 5. Поставте та пригвинтіть вентилятор назад.

чищення ноутбука від пилу

Як правильно почистити кулер ноутбука, але це не єдина деталь, яку потрібно періодично ретельно очищати.

кулер ноутбука чищення

Відеокарта та материнська плата

Одна з найтендітніших частин комп'ютера, тому будьте дуже обережні та обережні.

 1. Пройдіть поверхнею трохи змоченою в спирті пензлем. Обдуйте з балончика всі контакти та мікросхеми.
 2. Процесор слід витягувати з максимальною увагою. Відтягніть педаль роз'єму, в який вставляється процесор, трохи вбік, потім підніміть вгору.
 3. Після того, як педаль стала вертикально, обережно, притримуючи процесор за боки, вийміть його з роз'єму.
 4. Пройдіться змоченою у спирті ватяною паличкою по контактах.
 5. Поставте все на місце.

чищення відеокарти

Важливо! Деякі користувачі миють відеокарту водою. Без сильної потреби робити це не рекомендується. Вода – головна причина окиснення контактів. Якщо вже зважилися на подібне, то вона має бути очищеною. Обов'язково добре просушіть плату перед встановленням на місце.

чищення відеокарти ноутбука

Заміна термопасти

Не завжди, але часто її виробляють разом із чищенням кулера.

 1. Заберіть стару термопасту.
 2. Те, що залишилося, видаліть змоченою в спирті серветкою.
 3. Нанесіть нову термопасту невеликими дозами, розмазуючи пальцем радіатором.

заміна пасти

Жодних подряпин після заміни термопасти залишитися не повинно.

Чищення клавіатури

Розрізняють глибоку та поверхневу очистку клавіатури. При першому варіанті забруднення видаляються з клавіш і з-поміж них серветками, змоченими в технічному спирті, при другому – клавіатура знімається.

чищення клавіатури

Порядок виймання клавіш:

 1. З'ясуйте, з якого боку їх легко від'єднувати. Це можна зробити лише досвідченим шляхом, діючи по черзі з різних боків. Зняття має відбуватися лише у вертикальному напрямку.
 2. Зніміть клавіші з літерами та цифрами, у них схожий механізм кріплення.
 3. Зніміть верхні кнопки: Е, Esc, F та ін.
 4. Заберіть великі клавіші: пробіл, Enter, Shift.
 5. Вийміть Fn, Win, Ctrl, Alt.
 6. Вийміть чорний трафарет. Вийміть плівкову основу. Вона складається із трьох шарів. Відокремте кожен із них.

розбір клавіатури ноутбука

Порядок чищення:

 1. Помістіть витягнуті клавіші в ємність з водою та миючим засобом (пральний порошок, господарське мило).
 2. Залишіть на хвилин двадцять. У цей час нанесіть серветкою або ганчіркою миючий засіб на клавіатуру і почистіть її.
 3. Вийміть та просушіть. Можна під феном.
 4. Поверніть висохлі кнопки на місце.

Важливо! Клавіші слід відкладати разом із призначеними саме для них мікроліфтами. У багатьох ноутбуках кожен із них відповідає строго певній кнопці.

як почистити клавіатуру ноутбука

Очищення роз'ємів

Йтиметься про чищення USB-портів. Якщо своєчасно цього не робити, порт почне «лагати», втрачати з'єднання, перестане розпізнавати пристрої, що підключаються.

 1. Обмокніть пензлик із довгою щетиною у спирт.
 2. Дайте їй підсохнути, щоб не капало, і залишилося трохи.
 3. Просуньте пензлик усередину порту, але не дуже сильно, інакше можна щось зламати.
 4. Продуйте порт стисненим повітрям, піднісши до нього балончик.

чищення USB порту

Догляд за екраном

Порядок чищення наступний:

 1. Очистіть плями, що кидаються в очі, та інші подібні забруднення на екрані.
 2. Протріть екран вологою ганчіркою або ганчіркою з очищувачем.
 3. Насухо витріть монітор. Допустимо використання мікрофібри, бавовняної та фланелевої тканини.

чищення екрана ноутбука

Чого не можна робити:

 • Не допускайте потрапляння миючого засобу на клавіатуру під час чищення монітора. Для запобігання такому розташуйте монітор комп'ютера паралельно підлозі.
 • Не користуйтеся очищенням екрану спиртом. Якщо монітор матовий, то ізопропіловий спирт може призвести до утворення плям. На глянцевому екрані від спирту з'являться розлучення.
 • Не допускайте попадання значної кількості води на монітор. Забороняється навіть розпилювати рідину для чищення екранів. Тільки волога тканина чи серветки.
 • Не тисніть сильно на монітор навіть якщо від бруду позбавитися важко.

протираємо монітор ноутбука

Важливо! Брудний монітор шкодить не лише комп'ютеру, це ще й свідчення неохайності власника техніки. Сяде за такий ноут друг чи подруга, складе про користувача малоприємну думку.

Чим небезпечні сильні забруднення ноутбука

За відсутності або невчасного чищення ноутбук швидко зламається, в деяких випадках стати навіть неремонтопридатним.

пильний ноутбук

Перелічимо наслідки надмірної забрудненості ноуту, починаючи від найнешкідливіших.

 • Екран із плямами заважає нормально працювати, не дає зосередитися.
 • Комп часто зависає, починають залипати клавіші, доводиться чекати, поки машина відновить свою роботу.
 • Комп раптово вимикається. За законом підлості відключення може відбутися в самий невідповідний момент. Після включення багато даних не відновиш.
 • З'являється синій екран смерті. Через деякий час ноутбук можна увімкнути, і він буде працювати, але незабаром знову повториться те саме.
 • Замикання, викликане пилом у якомусь із елементів комп'ютера.
 • Перегрів та вихід з ладу процесора.
 • Перегрів та вихід з ладу відеокарти.

пил у ноутбуці

Як не допустити забруднень знову

Правила прості і навіть здаються банальними, проте їхнє недотримання призвело до виходу з ладу жодного ноутбука.

чищення ноутбука від пилу фото

 • Вчасно чистіть комп'ютер. З якою періодичністю це залежить від умов експлуатації. При користуванні у звичайній міській квартирі чистку достатньо проводити раз на півроку-рік. Якщо приміщення дуже запилене, то частіше. У будь-якому випадку, краще це зробити ще до того, як комп'ютер став виявляти ознаки перегріву.
 • Уникайте ситуацій, при яких можете випадково вилити на комп'ютер чай, каву або іншу рідину.
 • Не залишайте ноутбук на тривалий час увімкненим марно. Буде просто стояти і збирати пилюку.
 • Регулярно протирайте екран.

як почистити ноутбук

Важливо! Якщо не впевнені, що зможете самі правильно розібрати та, головне, зібрати свій ноутбук, зверніться за чищенням до професіоналів. Краще трохи заплатити, аніж зламати дорогий комп'ютер. Сервіси, що пропонують подібні послуги, є практично скрізь.

Сподіваюся, ви зрозуміли, як можна самостійно почистити ноутбук від пилу. Якщо все зробите правильно, він справно пропрацює весь заявлений у документах термін.

чистий ноутбук

ВІДЕО: Як розібрати та почистити ноутбук від пилу.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар