Як просвердлити керамограніт

Свердління керамограніту викликає утруднення та страх навіть у досвідчених майстрів. Без практики, розуміння робочого матеріалу та спеціальних інструментів зробити це особливо важко. Не всяке свердло візьме керамогранітну плиту через її особливу міцність і твердість.

свердління керамограніту

Чи можна свердлити керамограніт

Якщо звичайну кахельну плитку можна просвердлити свердлом або навіть шурупами, то з керамогранітом так не вийде. На відміну від кахлю, його поверхня є міцно спресованими і обробленими в печі випалом при високих температурах природними мінералами і натуральними пігментами. Отримана плитка набуває особливої міцності та стійкості до механічних впливів. Вона практично не вбирає вологу через відсутність у структурі матеріалу пір.

плитка керамограніт

Керамогранітна плитка, незважаючи на приголомшливу зносостійкість і міцність, може дати при свердлінні відколи і тріщини. Чому так вийшло?

 1. Відсутність практики у такій роботі. Згодом майстер безпомилково вибирає правильне місце для свердління, необхідний інструмент, інтуїтивно визначає силу тиску та натискання на плиту. Якщо у вас немає досвіду, прочитайте відповідні статті, подивіться кілька відео, познайомтеся ближче з процесом.
 2. Вибір інструмента неправильний. Керамогранітна плитка потребує особливого підходу. Чим скрупульозніше ви підійдете до питання вибору інструменту та насадок, тим якісніше та легше піде робота. Не ігноруйте корисні поради досвідчених майстрів.
 3. Дотримуйтесь правил безпеки. Це обов'язкова умова у будь-якій роботі майстра, особливо якщо ви працюєте поодинці.

свердла з керамограніту

Чим свердлити керамограніт у домашніх умовах

Перш ніж свердлити будь-яку поверхню, необхідно розуміти її характеристики та властивості. Керамограніт є кілька шарів:

 1. Декоративна глазур, яка може тріснути, пошкодитися або втратити привабливий вигляд.
 2. М'який керамічний підшар. Він досить податливий для розрізання. На цьому рівні свердління при неакуратній роботі можна отримати сколи та тріщини.
 3. Найтвердіший шар композиту 8 одиниць. Для порівняння за шкалою MOHS граніт досягає позначки 6 од. На цьому рівні ламаються свердла та терпіння у майстрів.
 4. М'який шар кераміки.

просвердлений керамограніт

Зустрічаються керамогранітні плитки, що являють собою єдиний спеклий шар. І не дивлячись на такі складності, можна просвердлити отвір потрібного діаметра обивателю, далекому від будівельної індустрії. Для свердління керамограніту в домашніх умовах необхідні спеціальні свердла з карбідним наконечником або коронкою. Тільки якісь помічники проникають крізь щільну структуру керамогранітного матеріалу.

свердління керамограніту

Вибір відповідного інструменту залежить від діаметра запланованого отвору. Повісити гачок або встановити розетку у ванній, облицьованій керамогранітною плиткою – це різні процеси та різні підходи до роботи. Не можна дрібним свердлом дробити матеріал отримання великого діаметра. Так можна пошкодити стіну, отримати багато сколів та зіпсувати зовнішній вигляд приміщення.

свердління кахлю

Професіонали знають, чим свердлять керамограніт:

 • алмазні коронки, як ефективне та бюджетне рішення для домашнього майстра;
 • свердла з алмазним напиленням, як варіант дорожчий, але довговічніший за коронки.

Ручний інструмент для свердління керамограніту

Керамограніт – матеріал упертий. Але навіть його можна подужати і просвердлити при належному досвіді та вправності навіть шуруповертом.

свердління керамограніту з водою

Щільно притискайте інструмент до робочої поверхні, щоб свердло не ковзало по глазурованій поверхні плитки. Попередньо намічайте лінії або точки в місцях свердління, щоб зосередитись на процесі.

Електричний інструмент

Електричні інструменти одночасно полегшують роботу та потребують досвіду. Тут легко перетиснути, прикласти більше сили та зруйнувати плитку. Тому вибирайте інструмент із центруючим свердлом. Зріз буде рівним, а край – красива, без сколів і тріщин.

свердління отворів у керамограніті

Які бувають свердла

Від того, який інструмент ви оберете, залежатиме якість майбутнього отвору в керамограніті. Чим економніший варіант свердлу, тим грубіша вийде робота. Не можна використовувати ударний дриль. Вона зашкодить керамогранітну поверхню і може розколоти плитку.

свердло для керамограніту

Переможний бур

Переможні свердла часто можна зустріти в ремонтному ящику домашнього майстра. Їх купують у великій кількості, оскільки термін експлуатації таких насадок недовгий. Свердла часто ламаються, виходять із ладу, не люблять високі температури. Зроблений переможний бур із міцного сплаву, який може працювати з кахельною плиткою, бетоном та цеглою.

переможне свердло

З керамогранітом такі свердла “не дружать”. Але якщо у майстра немає іншого виходу, можна спробувати попрацювати з ними. Швидше за все, вам знадобиться 2-3 штуки, поки ви зробите отвір потрібного діаметру. Після чого свердла будуть вже непридатні для подальшої роботи.

Інструмент із алмазним напиленням

Зручний пристрій, коли потрібно зробити багато отворів або поглиблень однакового діаметра. Для таких однотипних робіт майстри набувають свердловин зі спеціальним напилюванням за технологією методу спікання. Різання поверхні керамогранітної плитки здійснюється за допомогою алмазної крихти. Таке напилення тримається за рахунок особливого припою, у складі якого є марганець та хром. Це робить напилення особливо зносостійким та твердим.

алмазне свердло по плитці

Алмазні коронки

Якщо потрібні отвори значного діаметра, фахівці рекомендують використовувати спеціальну коронку. Її краї покриті алмазною крихтою, зануреною в шар нікелевого з'єднання. Покриття, нанесене методом гальванічного кріплення, є недовговічним, але досить бюджетним для такої роботи.

алмазний свердло

У роботі з плиткою з керамограніту рекомендується працювати з декоративного, глазурованого боку. Щоб коронка прослужила якнайдовше, починайте працювати під кутом, поступово переводячи інструмент у вертикальне положення. Алмазні коронки розрізняються за технологією виготовлення:

 • метод спікання, що робить насадку більш зносостійкою, дозволяє висвердлити до 10 підрозетників за раз;
 • метод гальванічний, такого свердла вистачає максимум на 6 підрозетників.

Сталеве пір'я

Пір'яні бури потрібні для отворів діаметром понад 12 мм. Отвори великого діаметра одержати не вийде, але місце під дюбель зробити вдасться. Свою назву свердло отримало завдяки зовнішньому вигляду, що нагадує заточене з боку основи пташине перо. У роботі інструмент з таким свердлом вимагає вправності та досвіду. Бур не можна із зусиллям продавлювати, можна пошкодити інструмент. Але й слабкий, недостатній тиск не забезпечить належного результату.

свердло перо

Щоб просвердлити керамогранітну поверхню наскрізь, рекомендується використовувати два види пір'я. Починати краще з діаметра 3 мм, а закінчувати роботу 12 мм. На намічене місце свердління наклеюється скотч. Це допоможе уникнути руйнування плитки. Мале перо по керамограніту створює отвір, а велике – розширює його до потрібного діаметра. Не забувайте під час роботи охолоджувати водою зону взаємодії свердлу та керамограніту.

Балеринка

Свою назву кругове свердло отримало, завдяки осі конструкції, що обертається навколо. Недовговічність інструменту можна компенсувати варіантом зі змінним різаком. Цей елемент простіше та дешевше замінити, ніж оновлювати весь комплект. Зріз балеринкою на керамограніт виходить ідеально рівний. Можна не креслити на робочій поверхні попередньо заплановане коло отвору, воно буде задане спочатку розмірами насадки. Достатньо намітити центральну точку роботи та концентруватися на ній.

свердло балеринка

Інструкція зі свердління

Перш ніж свердлити керамогранітну плитку, визначтеся із завданням. Якщо вам потрібний акуратний отвір з рівними краями, наприклад, для кріплення підрозетника, потрібний рівний зріз і точне дотримання діаметра. Це робота для алмазних коронок або балеринки.

Якщо місце свердління надалі планується маскуватися декоративним елементом, припустимо, картиною, ювелірну точність у свердлінні дотримуватися не має сенсу. Тут підійдуть свердла, наприклад, переможний бур.

приклад свердління плитки

Намагайтеся не працювати свердлом на бетонній підлозі. Підкладіть під плитку фанеру. Вона візьме на себе частину вібрацій та тиску, захистить інструмент від «втикання» в бетон і допоможе досягти рівних країв зрізу.

Победитовим свердлом

Свердління керамограніту в домашніх умовах переможцем – справа, що вимагає вправності та акуратності. Щоб зробити отвір, переконайтеся, що під плиткою немає порожнеч, інакше вона лусне. Простукайте всі місця майбутнього свердління деревинкою. Як тільки почуєте дзвінкий звук – там утворився повітряний затор.

Переможцем не рекомендується працювати у просторі шва, щоб не зіпсувати зовнішній вигляд керамограніту. В крайній необхідності наклейте скотч якраз посередині міжплиткового стику і працюйте на швидкості до 500 оборотів на хвилину.

переможні свердла

Працюючи переможним свердлом, попередньо зафіксуйте робочу поверхню. На вазі рідко виходить якісна та акуратна робота, особливо якщо ви у цій справі новачок.

Коронкою

Робота з алмазними коронками вимагає осьового або центрувального бура. Якщо така відсутня, використовуйте додатково кондуктор-шаблон. Для цього до місця свердління прикладається фанерний лист та закріплюється скотчем, щоб не змістився. Як тільки бур подолав шаблон і поринув у керамограніт на 1-2 мм, шаблон забирається і робота продовжується без нього.

свердління плитки коронкою

Свердління алмазною коронкою рекомендується поєднувати з розгойдуванням. Тобто потроху, на пару міліметрів, міняти кут нахилу по відношенню до робочої поверхні. Це сприяє охолодженню в місці зіткнення плитки зі свердлом та допомагає уникнути перегріву.

Буває, коронка застряє у частково зробленому отворі, ламається її сегмент або забивається шлам у глибині. Витягти насадку або її частини можна за допомогою зворотного молотка.

Балеринкою

Балерина зручна у разі, коли необхідно зробити багато отворів різного діаметру. Перед роботою круговою насадкою просвердліть отвір переможцем або сталевим пером. Так балеринка не зміститься і не зіпсує лицьову частину декоративної плитки.

Допомагає змастити глянсову поверхню роботи олією. Процес пройде плавно та рівномірно, не буде різких стрибків та незапланованих зсувів інструменту.

свердління плитки балеринкою

Як свердлити

Є кілька способів, як просвердлити отвір у керамогранітній плитці. У кожного є свої плюси та особливості.

Мокру поверхню

Свердління мокрим способом – це регулярне змочування насадки та поверхні плитки водою або олією для охолодження. При «мокрій» роботі алмазною коронкою плавно похитуйте інструментом з боку на бік. Це потрібно для рівномірного відведення вологого шламу із зони свердління. Проводити такі маніпуляції рекомендується кожні 5-7 секунд.

як просвердлити плитку без тріщин

Для особистого захисту обов'язково надягайте спеціальні окуляри. Мокрі відходи можуть летіти на всі боки. А прикриття ока або регулярні ухилення завадять вам зробити ідеально рівний отвір.

Не лийте багато води. Досить невеликої, тонкої цівки, а іноді й пари крапель. Додавати вологу при такому способі свердління потрібно, як тільки ви побачили перший серпанок сухого пилу, що піднімається.

Суху поверхню

У такому способі свердління увімкніть домашній пилосос. Він допоможе прибрати пил та шлам, що утворюється під час роботи. Процес всуху краще виконувати алмазними коронками, в порожнинах яких вже є масло, що охолоджує. Це допоможе уникнути “замилювання” кромки і зробить кінцевий результат акуратним.

Важливо, щоб між сегментами насадки було достатньо вільного місця для виходу шламу. Інакше робота інструменту блокуватиметься.

сухий спосіб свердління

Якщо немає пилососа, намагайтеся переривати роботу та прибирати дрібний пил. Ви витратите більше часу, але результат перевершить очікування.

Метод сухого свердління використовується, коли потрібно зробити велику кількість отворів за короткий час.

На підлозі

Якщо плитка вже укладена і наклеєна на підлогу і вам потрібно просвердлити отвір, щоб встановити, наприклад, перегородки, не повинно виникати труднощів у роботі. У такому випадку плиткова поверхня не рухається і не вібрує, особливо якщо посаджена на клей.

Головна умова для якісної роботи – забезпечити точну постановку свердла у вибраному місці, щоб воно не зміщувалося. Для цього наклейте скотч, і інструмент не ковзатиме по глянцевій поверхні. Слідкуйте, щоб під плиткою не було порожнеч, інакше з'являться тріщини. І важливо підносити до підлоги дриль вже включеного в мережу, а не прикладати в нерухомому стані.

свердління плитки на підлозі

На підлозі зручно свердлити мокрим способом.

На стіні

Якщо перед наклейкою плитки на стіну засвердлювати її з матового, виворітного боку, це призведе до руйнування поверхні. При роботі з керамогранітом важливо зберігати кут нахилу інструменту. Тоді стіна станемо вам помічником. Працюйте на низькій або середній швидкостях, уникайте різких ударів і поштовхів, прикладайте під час роботи одну й ту саму силу.

Як і в роботі з плиткою на підлозі, позначте центр майбутнього робочого кола та наклейте шматочок малярського скотчу. Це запобігатиме ковзанню інструменту.

Варіювати діаметр свердла. По можливості спочатку створіть початкове поглиблення насадкою малого діаметра. А потім допрацьовуйте його більшим. Ці нехитрі маніпуляції допоможуть вам швидко виконати отвір потрібного діаметра.

свердління плитки на стіні

Як охолоджувати інструмент

Охолодження інструменту відіграє у роботі домашнього майстра. Регулярне перегрівання дриля значно скорочує термін його експлуатації і може призвести до серйозної поломки. Зниження температури в точці дотику інструменту та робочої поверхні зменшує ймовірність появи сколів та тріщин на керамогранітній плитці.

свердління з охолодженням

Бувають ситуації, коли на поверхню, що свердлить, не можна лити воду. У такому разі часто переривайте роботу та поливайте водою свердло. Це знизить градус розжарення та допоможе працювати далі без перегріву інструменту. Допомагає під свердлом тримати вологу губку. Це також охолоджує дриль під час роботи.

Якщо робота виконується на горизонтальній площині, можна спорудити борт-огорожу зі звичайного пластиліну. Навколо майбутнього отвору виліплюється невелика пластилінова криниця, в яку заливається трохи води. Під час свердління насадка автоматично охолоджуватиметься. Не лийте багато рідини за один раз, щоб уникнути бризок.

бортик із пластиліну

Щоб забезпечити регулярну подачу води, використовуйте звичайну пластикову пляшку. Виконайте в її кришці 1-3 отвори і лийте воду при необхідності. Якщо немає підходящої пластикової ємності під рукою, підійде медичний шприц.

Незважаючи на складності, працювати електричними або ручними інструментами з керамогранітною поверхнею цілком можливо. Головне, попередньо ознайомитися з тим, як уникнути можливих труднощів і дотримуватися простих, дієвих порад.

чим свердлити керамограніт

Відео: чим і як свердлити керамограніт

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар