Як прочистити унітаз у домашніх умовах

Коли унітаз і вся туалетна кімната містяться в порядку, чистоті та красі – весь будинок відразу стає більш затишним. Білий, ідеальний пристрій без зайвих плям і з гарним швидким зливом завершує весь образ про квартиру та господарів. Та й самим господарям пристрій із гарним зливом сильно полегшує життя. Саме тому важливо знати, як усунути засмічення в унітазі самостійно народними засобами.

унітаз моноблок

Коли з'являється засмічення в унітазі, це стає серйозною проблемою для всього сімейства. Крім того, виникає небезпека залити сусідів. Хоча вважається, що усувати подібні неполадки – справа сантехніка, але більшість людей вважають за краще справлятися з таким питанням самостійно. І причина тут не лише економія коштів за послугу.

засмічення в унітазі

Основні причини тут є інші. По-перше, вирішення цього питання не терпить зволікання, і чекати на сантехніку не завжди зручно. Усунути цю проблему зі зрозумілих причин доводиться швидко. По-друге, сторонні майстри не дбають про акуратність, вони перш за все виконують свою роботу з усунення засмічення. Тому після них доводиться забирати весь санвузол. Через це більшість вважають за краще справлятися з цією проблемою самостійно. Отже питання як почистити унітаз народними способами залишається досить актуальним.

засмічення в унітазі фото

Причини засмічення в унітазі

Перед тим як усувати засмічення в унітазі необхідно визначитися з його причиною та місцем локалізації.

засмічився унітаз

Причин виникнення такої проблеми може бути кілька:

 • Попадання великого предмета до зливу: ганчірки або губки, що випадково і непомітно витекла з відра з водою.
 • Залишки їжі, що можуть формувати великі відкладення. Це може бути заварка крупнолистового чаю або чай у пакетиках.
 • Залишки будівельних розчинів. Це можуть бути штукатурка, шпаклівка та інші речовини. Вони осідають на дні труби, де формують початковий горбок, на який потім осідають ті ж залишки їжі та інше сміття.
 • Туалетний папір та серветки. Зазвичай папір розчиняється у воді і витікає разом із нею. Але при старих трубах, відкладеннях на них із залишків їжі та інших перешкод папір не усувається в каналізацію, а залишається в трубі. Велика її кількість накопичується, що породжує засмічення.
 • Жіночі гігієнічні засоби. Вони практично не розчиняються і дуже легко забивають стік.
 • Наповнювач для котячих туалетів. Взагалі, його не рекомендується викидати в каналізацію, тому що він забиває його, але багато хто намагається спростити собі життя, в результаті отримують лише зворотний ефект.
 • Вапняні відкладення від твердої води. Такі відкладення утворюються поступово і створюють прекрасні умови для осідання інших великих відкладень.

засмічився унітаз

Засори з такими причинами легко усуваються звичайними домашніми засобами. У приватних будинках причиною також може бути неправильне встановлення або укладання труб. Це може бути труба меншого розміру або її неправильний ухил, відсутність доступу повітря або промерзання труби. Це вже серйозніші неполадки, усунути які повністю вийде лише за допомогою капітального ремонту каналізації. Прості народні прийоми тут матимуть лише тимчасовий ефект.

як прочистити унітаз

Визначення місця засмічення

Після того, як причина засмічення з'ясована, необхідно визначити його місце, а далі визначитися з методом усунення. Від засмічення, розташованого поряд з чашею унітазу, позбутися найпростіше. А відкладення, які розташувалися вздовж по всій трубі, видалити набагато складніше.

як позбутися засмічення в туалеті

Для цього необхідно подивитися, як вода йде з раковин, ванни та унітазу. Якщо вода повільно йде лише з унітазу – отже, засмічення неподалік чаші. Це може бути сифон, манжета чи випускна труба.

Якщо ж вода повільно зливається з інших місць – то засмічення десь у загальному місці каналізації квартири чи будинку.

засмічення в туалеті

А якщо з унітазу б'є фонтан, то засмічення вже в стояку. Таку проблему самостійно простими засобами видалити буде складно. Тут якраз потрібно термінове втручання сантехніка.

З невеликими засміченнями в трубах можна легко впоратися з підручними засобами. Існують як спеціальні хімічні засоби для очищення труб, так і прості народні методи, перевірені часом.

прочищення унітазів

Хімічні способи прочищення труб

При думці про те, як почистити унітаз від засмічення, перш за все спадає на думку ідея скористатися спеціальними розчинами. Використання хімічних реагентів робить прочищення труб зручним та швидким. Вони здатні видалити засмічення лише за кілька хвилин. Дія таких засобів як “Крот”, “Доместос”, “Містер Мускул” та інших заснована на високій концентрації кислот або лугів. Тобто хімічні реагенти просто роз'їдають відкладення у трубі.

як прочистити унітаз доместосом

Однак при цьому вони також ушкоджують труби. Через частого використання таких засобів у трубах з'являються мікротріщини, завдяки яким засміки утворюватимуться згодом більше. Також при застосуванні цих засобів необхідно точно дотримуватися техніки безпеки та інструкції щодо застосування. Зокрема, використовувати рукавички та по можливості захисні окуляри. В іншому випадку можна отримати хімічні опіки.

як почистити унітаз

Ці засоби сприяють очищенню труб від засорів із відкладеннями. Видалити великий предмет із каналізації, наприклад ганчірку, вони не зможуть.

Гаряча вода із содою

Простою та здоровою альтернативою хімічним препаратам виступає звичайна гаряча вода з содою. Розрахунок складу такий: 500 г соди на 1 літр окропу. Соду висипають у цебро з окропом і відразу його перекидають у зливний отвір. Розчин має діяти протягом 10-15 хвилин.

як прочистити унітаз содою

Для посилення ефекту можна використовувати соду та оцет. В цьому випадку соду засипають відразу в зливний отвір. Потім заливають оцет туди і різко додають окріп. Реакція соди та оцту викликає виділення вуглекислого газу, який роз'їдатиме відкладення в трубі.

залити окріп в унітаз

Крім такого способу, існує ще чимало народних засобів очищення труб.

Ефективні засоби для чищення

Принцип всіх народних засобів з очищення труб ґрунтується на хімічних реакціях. Його мета – роз'їсти грубі та великі відкладення, після чого їх можна буде змити. Для цього можуть використовуватись:

 • Щавлева кислота продається спеціально для очищення труб. Як правило, вистачає однієї пачки. Її засипають безпосередньо в отвір пристрою і чекають на пару годин. Потім воду можна змити, залишки бруду в трубі видалити йоржиком.
 • Лимонна кислота використовується як порошку. Лимонний сік не зможе впоратися із забрудненням у такому пристрої. 300-400 г розчиняють у літрі води і заливають у трубу. Речовина має діяти протягом кількох годин. Після цього необхідно обробити трубу йоржиком, видаливши залишки бруду.
 • Хлорка. Її засипають безпосередньо у злив і залишають на кілька годин. Після чого трубу відшкребають йоржиком. При застосуванні цієї речовини необхідно дотримуватись заходів безпеки – не вдихати, використовувати рукавички та захисні окуляри.
 • Гірчичний порошок. Засипають у окріп із розрахунку 1 столова ложка на 2 літри води. Розчин заливають у слив і чекають 15-20 хвилин. За потреби процедуру треба повторити.
 • Газовані напої «Coca-Cola», «Sprite» та інші чудово розчиняють мінеральні відкладення завдяки вуглекислому газу та кислоті у своєму складі. Після такого застосування напоїв виникає питання про їх користь для шлунка та кишечника. 1,5 літра напою заливають у трубу та залишають на 2 години. Розчиняти водою напій не слід. Після цього засмічення просто змивають.

щавелева кислота

лимонна кислота

хлорка в упаковці

гірчичний порошок

Механічна чистка

Механічна чистка труб потрібна усунення великих предметів, які складно розчинити. Це можуть бути ганчірки, папір, залишки наповнювача для туалету, серветки, сторонні предмети, що випадково впали в злив. Класичний спосіб усунення таких неполадок – використання вантуза.

вантуз для унітазу

Він ефективний, коли засор утворився десь далеко в трубах. Його зручніше застосовувати на плоских поверхнях, найкраще для цього підійде ванна. При цьому інші зливні отвори закривають ганчірками. Вантуз щільно притискають до отвору та наповнюють ванну водою. Потім різко відривають його від поверхні. У трубі утворюється вакуум і негативний тиск, який витягує сторонні предмети і пробиває пробку.

чищення унітазу вантузом

Однак використання вантуза не завжди ефективно, та й не завжди він може опинитися під рукою. Для цього існують альтернативні механічні способи, як прочистити унітаз в домашніх умовах.

Пластикова пляшка

Принцип її дії аналогічний вантузу, але вона буде ефективніша саме в унітазі. Так як вантуз встановити в цей пристрій не вийде. Ширина 1,5-літровій пляшці цілком підійде для встановлення у злив унітазу. Для цього у неї відрізають дно, а кришечку щільно закручують. Вставляють в отвір сантехніки та рухають туди-сюди. Повітря у пляшці починає давити на воду і виходить гідроудар, який пробиває пробку із забруднень. Повторити процедуру потрібно кілька разів, після чого змити залишки предметів.

чищення унітазу пластиковою пляшкою

Плівковий вантуз

Дія цього предмета також ґрунтується на різниці тиску. Перевага – відсутність бризок і бруду в санвузлі. Пристрій наповнюється водою і заклеюється плівкою-вантузом. Після цього на плівку натискають, через що утворюється гідроудар і пробка в трубі пробивається.

чищення унітазу плівкою

Для плівки можна використовувати покупні пристрої або звичайний широкий скотч. Останній наклеюється на сидіння у кілька шарів та щільно закріплюється.

Трос та “лялька”

Для троса можна використовувати будь-який кабель або жорсткий дріт. Кінець зазвичай закручують як пружини, залишаючи гострий наконечник. Трос запихають у трубу, обертаючи в міру проходження вигинів та поворотів. Зручніше працювати двом людям одразу – один пропихає трос, а інший його провертає. За певної вправності може впоратися й одна людина. Після того, як за допомогою наконечника вдалося намацати сторонній предмет, трос починають рухати туди-сюди, розворушуючи пробку. У такий спосіб дається або пробити її, або зачепивши сторонній предмет витягнути його назад.

чищення унітазу тросом

Цей спосіб дозволяє усунути пробку з великих предметів у віддалених та складних важкодоступних місцях.

Замість пружини можна використовувати твердий предмет – ляльку. Ляльку зазвичай запихають окремо в трубу, попередньо від'єднавши сантехніку. Нею пробивають пробку у бік стояка.

Що не треба робити

У разі засмічення в жодному разі не можна залишати його зникнення на самоплив за принципом «саме розсмокчеться». На жаль, цього не станеться, а пробка може забити ще стояк. Будь-який засмічення може призвести до пошкодження труби та затоплення сусідів, що спричинить великі витрати на ремонт.

усунення засорів в унітазі

При використанні хімічних засобів важливо дотримуватися інструкції та концентрації речовини. Також необхідно використовувати рукавички, захисні окуляри. У жодному разі не можна робити глибокі вдихи поруч із хімічними речовинами – це може призвести до опіків дихальних шляхів.

як усунути засмічення в унітазі

У разі використання механічних засобів слід діяти акуратно, без різких рухів. Інакше можна пошкодити сифон чи гофр.

Профілактичні заходи

Правильний та своєчасний догляд за сантехнікою дозволить уникнути появи засорів, пробок та інших неприємностей. Слід пам'ятати, що в унітаз не можна спускати великі предмети, у тому числі залишки їжі, жіночі гігієнічні засоби, наповнювач для кішок, жир зі сковорідок. Крім цього, важливо регулярно проводити такі дії:

 • Щодня промивати стік гарячою водою або миючим засобом. Це займає 1-2 хвилини, зате економить у майбутньому кілька годин.
 • Щомісяця чистити сантехніку миючими чи домашніми засобами.
 • Не спускати в чашу папір та серветки, а використати для цього кошик.

урна для туалетного паперу

Прості заходи профілактики дозволять уникнути засмічення та витрати часу та нервів на їх усунення.

ВІДЕО: Як прочистити засмічений унітаз.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар