Як правильно розгладити тюль

Фіранки з білого тюлю завжди в моді. Напівпрозора повітряна хмара навколо віконного отвору наповнює кімнату особливою атмосферою. І рано чи пізно виникає закономірне питання: як гладити тюль і робити це правильно, щоб не пошкодити полотно та отримати бажаний результат.

тюль у кімнаті

Правила прасування різних матеріалів

Кожен із видів тюля має свої особливості прасування. Тому, перш ніж розпочинати цей процес, рекомендується ознайомитись із рекомендаціями на ярличку.

прасування відпарювачем

парогенератор

клажка праскою

вічка на місці

Організація

Органза – дуже ніжний матеріал, що вимагає особливого підходу як при пранні, так і при подальшому прасуванні. Це полотно виходить у результаті скручування тонких волокон, що робить його особливо делікатним. Органза може виготовлятися із натуральних волокон (наприклад, шовкових), а також із синтетичних.

прасування органзи

Розгладжувати органзу можна кількома способами:

 • З використанням пари, не знімаючи фіранку.
 • За допомогою праски.
 • Шляхом розвішування.

гладити органзу

На думку фахівців, найкращим варіантом є відпарювання вертикальним відпарювачем або парогенератором. Для отримання кращого ефекту, рекомендується проробляти процедуру кілька разів. Головна перевага такого способу – це хороший результат і щадний вплив на полотно.

як погладити органзу

Якщо у вас немає парогенератора, або ви просто відносите себе до прихильників традиційного прасування праскою, то доведеться запастися терпінням. Гладити органзу праскою досить складно та небезпечно для матеріалу. Ось кілька правил, які допоможуть вам:

 • Останнім етапом прання має стати полоскання у підсоленій воді (1 столова ложка солі на 5 літрів води). Цей простий крок дозволить уникнути прилипання праски до полотна.
 • Гладити лише після повного висихання. Фахівці стверджують, що якщо гладити вологу органзу, вона втратить свій привабливий зовнішній вигляд, і на ній з'являться проблиски.
 • У процесі використовувати цигарковий папір, як «посередника» між полотном та праскою.
 • Перш ніж приступати до прасування, уважно огляньте підошву праски, вона повинна бути ідеально рівною і гладкою, без підгорілих ділянок.
 • Не використовувати пар у горизонтальному положенні, інакше матеріал вийде хвилястим.

тюль з органзи

Розвішуючи тюль із органзи на карнизі, ви отримуєте природний процес сушіння. Це спосіб вимагатиме мінімальних витрат часу та сил. Повісьте вологий тюль на місце на 1-2 дні, цього часу цілком достатньо, щоб матеріал повністю розгладився.

Важливий аспект: якщо шляхом розвішування ви збираєтеся сушити довгу фіранку, вибирайте варіант, щоб не довелося складати полотно по ширині або довжині, інакше згодом буде дуже важко пропрасувати отриманий залом. Навіть відпарювачі безсилі у таких ситуаціях. Ну, а якщо так вийшло, що фіранка з органзи висохла ще до того, як ви її розвісили для розгладження, просто оповиті водою з розпилювача.

органза на вікні

Синтетика

Як розгладити тюль із синтетики? Капронові та поліестерові тюльові фіранки користуються особливим попитом завдяки своїй легкості. Цей матеріал після прання потрібно прасувати виключно праскою. Розвішування після прання не дасть бажаного результату. А для того, щоб результат вас порадував, слід дотримуватися простих рекомендацій:

 • Синтетичну вуаль, сітку або капрон потрібно прасувати відразу ж після прання. Важливо гладити швидко, поки матеріал ще вологий. На відміну від органзи, такий тюль не рекомендується змочувати за допомогою розпилювача, тому що можуть з'явитися стійкі розлучення, позбутися яких дуже складно.
 • Правильно вибирайте температуру не більше +120 градусів (це одна або дві точки на температурному диску праски).
 • Не ставте праску відразу на середину полотна, спочатку протестуйте на непомітній ділянці. Якщо все гаразд, починайте розгладжування всієї штори.
 • Важливо, щоб був посередник між тюлем і праскою. Це може бути вологий відріз бавовняної тканини або спеціальна насадка для праски. Шовкові штори та фіранки з поліестеру гладять через тонкий папір.
 • Прасувати треба тільки з виворітного боку. Це тільки на перший погляд здається, що немає різниці, яка сторона, мовляв, усі вони однакові. Якщо прасувати з лицьової, то з'являються ледь помітні жовті розлучення.
 • Капрон рекомендується прасувати до повного висихання, а не залишати його трохи вологим.

синтетичні тканини

Тюль з натуральної бавовни

Бавовняні штори також мають свої «претензії» до догляду. Наприклад, стирають такі фіранки лише на делікатному режимі, а сушать виключно на мінімальних обертах. Якщо використовувати інший режим, то на полотні залишаться складки, які дуже складно розгладити.

тюль їхньої бавовни

Пам'ятий тюль з бавовняної тканини можна розгладити двома способами: праскою на мінімальній температурі або без прасування.

пом'ятий тюль

Найпростіший спосіб – це без використання праски. У цьому випадку краще взагалі відмовитися від машинного віджиму, а, діставши полотно з машинки, легко віджати його руками. Відразу повісити тюль на карниз, а на підлогу покласти ганчірку, щоб вбиралася вода, що стікає зі штор. Для повного висихання потрібно багато часу – як мінімум добу, – але результат вас приємно здивує. Оскільки бавовняний тюль має чималу вагу в намоченому стані, під власним тягарем він непогано розгладжується. В результаті штора виглядає так, ніби її щойно погладили.

матеріал для грецьких штор

Якщо вам все-таки хочеться використовувати функцію віджиму, нехай навіть на мінімальних обертах, то тюль доведеться прасувати праскою. Для цього вибирається мінімальний температурний режим +100 градусів (це одна точка на температурному диску праски). Після цього береться шматок вологої тканини і через нього по виворітному боці гладиться штора. Цей процес досить трудомісткий, і для отримання хорошого результату знадобиться чимало часу.

білі штори з бавовни

Тюль, який не вимагає прасування

Справді, є такі тканини, які не вимагають прасування, назвемо їх «мрія господині». Ці полотна або взагалі не мнуться, або потребують прасування лише зрідка.

 • Тканини із великим вмістом синтетики. Деякі синтетичні полотна зовсім не потребують обробки парою, праскою або іншими приладами для розгладження. Ці матеріали просто розвішують відразу після прання і залишають одночасно і досушуватися, і догладжуватися. Якщо все-таки полотно дуже м'яте, то прасувати рекомендується при температурі не вище 120 градусів.
 • Бавовняні тканини. Трохи вище ми згадували про те, що бавовняні полотна можна просто розвішувати на карнизі, трохи віджавши руками. Для прання використовується делікатний режим, а автоматичний віджимання взагалі відключається. Під власним тягарем полотна добре розгладжуються в процесі висихання.
 • Тюль із додаванням лляних ниток. Чим більший склад льону, тим більше меніться полотно. Якщо потрібно розгладити льняний тюль, його гладять так само, як і бавовняні фіранки: на температурі 100 градусів і через тонку тканину.

тюль на вікні

тюль у смужку

тюль

тюль, яку не потрібно гладити

Як погладити тюль великого розміру

Якщо вам хоч раз доводилося гладити тюль великого розміру, то ви знаєте, скільки незручностей це завдає. Поки ви з старанністю позбавляєте складок один край, другий, який гладили раніше, вже знову пом'явся.

вид тканини

Є кілька методик, які допоможуть вирішити цю проблему.

 • Край фіранки розміщують на дошці для прасування, і, в міру розгладжування, спускають з протилежного від себе боку. Коли полотно стосується підлоги, його підвішують на карниз та продовжують процес. При необхідності, фіранку перевертають та прогладжують іншу сторону за цією ж технологією.
 • Якщо дозволяє полотно, відразу після прання вологий тюль вішають на карниз. Потім, у міру висихання, кілька разів «проходять» відпарювачем, за необхідності збризкуючи водою.
 • Якщо у вас немає відпарювача, то з його роллю впорається звичайний чайник. Потрібно довести воду в чайнику до кипіння і направити струмінь пари на полотно.

м'які штори

Прасуємо правильно

Нарешті, кілька загальних рекомендацій, які будуть актуальні при прасуванні будь-якої тканини.

 • Коли ви купуєте готові штори, на них обов'язково є ярличок з інструкцією з догляду (у якій воді прати, за якої температури гладити тощо). Уважно вивчіть те, що там написано, і чітко дотримуйтесь вказівок.
 • Перш ніж вмикати праску в розетку, уважно огляньте підошву – на ній не повинно бути жодних плям. У більшості випадків, чорні плями – це частинки текстилю, що пригоріли, і якщо почати гладити, не вдавшись до жодних дій з очищення, білі фіранки можна зіпсувати безнадійно.
 • Визначте, з якого полотна виготовлений тюль (синтетика, шовк, бавовна, інші матеріали). На сучасних прасках є спеціальні програми для кожної тканини, саме її потрібно вибирати. Якщо на вашій прасці немає конкретних вказівок, то прасуйте фіранки не більше ніж на +120 градусів (це одна або дві точки на диску).
 • У процесі прасування не рекомендується поспішати, або, навпаки, «гальмувати». Якщо ви проходите по полотну занадто швидко, то навряд чи встигнете розгладити нерівності, а якщо постійно затримуєтеся на одному місці – ризикуєте пропалити фіранку. Виберіть помірний темп та планомірно проходьте все полотно.
 • Тюль, як і будь-яку іншу тканину, потрібно прасувати тільки з виворітного боку.
 • Для того, щоб не пошкодити фіранку, використовуйте бавовняну тонку тканину, через яку ви гладитимете. Сучасні моделі прасок мають спеціальну підошву, яку потрібно обов'язково вдягати для прасування тонких тканин.
 • На думку фахівців, вертикальне положення штор – ідеальне для розгладження. По-перше, тому, що полотно розпрямлятиметься під власною вагою (навіть якщо ця вага невелика), а по-друге, тому що так зручніше впливатиме парогенератором або праскою.
 • Часто виробники рекомендують прасувати тільки повністю висохлий матеріал. Однак більшість з нас знає, що такий підхід не дає бажаного ефекту. Тому краще не чекати, поки тюль повністю висохне. А якщо так сталося, що полотно висохло повністю, з деякими фіранками можна виконати наступний трюк: змочити їх за допомогою розпилювача.
 • Шви на шторах вимагатимуть особливого підходу. Їх обов'язково прогладжують із виворітного боку. Крім цього важливо стежити, щоб не було надто сильного натиску, інакше шви «віддрукуються» на лицьовій стороні. Щоб уникнути такого ефекту, користуйтеся марлею.

ніжний тюль

вишуканий тюль

прасування

тюль на вікні

Тюль дивовижний матеріал і за своїми зовнішніми даними, і за експлуатаційними характеристиками. Як і належить царським особам, у нього непростий «характер», і якщо не виявити обережність та увагу, можна легко зіпсувати матеріал. Однак багато господинь знайшли «спільну мову» з ніжним і повітряним тюлем, і стверджують, що правильно гладити таке полотно – одне задоволення. А значить, і ви зможете зробити так, щоб ваш віконний отвір був оформлений бездоганно.

Відео: як гладити тюль правильно

WowCracy
Додати коментар