Як правильно почистити чавунний або алюмінієвий казан

Кожна посудина має своє цільове призначення, використовується для зберігання, приготування, підігріву продуктів харчування. У зв'язку з чим потрібен індивідуальний підхід до миття кожного виду посуду.

Часто після виїзду на природу, де готували плов або шурпу на багатті, виникає закономірне питання як почистити казан. Адже нагар досить складно відмивається, особливо після використання на багатті. Як боротися із цим видом забруднень, що радять у народі та інші важливі питання далі у статті.

як почистити казан

Що являє собою казан, особливості посуду

Місткість казана, товщина його стін відкривають можливості для приготування величезної різноманітності страв. І дійсно, багато хто воліє готувати страви на багатті саме в казані, причому не тільки на природі, а й удома. А яка смачна юшка, приготовлена прямо біля водоймища! Але кіптяву і гар — вірні супутники цього виду посуду. Особливості визначаються цілями його використання:

 • страви на мангалі обов'язково провокують появу гару на зовнішній частині казана;
 • жирні страви призводять до тривалого миття;
 • габарити (як правило, казані місткі та великі).

готування в казані

Залежно від виду матеріалу визначатиметься і спосіб його очищення. Адже антипригарне покриття, наприклад, не можна терти металевим скребком.

як вибрати казан

як вибрати казан фото

як вибрати казан ідеї

як вибрати казан фото ідеї

Головні відмінності чищення чавунного або алюмінієвого казана

Існують різні матеріали виготовлення казанів. Найбільш популярними є два: чавунний та алюмінієвий. Залежно від матеріалу, відрізнятимуться і методи його очищення після приготування. Справедливості необхідно розглянути обидва варіанти для наочності.

страви в казані на багатті

Алюміній. Матеріал невибагливий, міцний та легкий. Завдяки своїм перевагам він користується популярністю. Крім того, про алюмінієві казани та методи їх миття відомо:

 • чищення може здійснюватися в посудомийній машині;
 • при усуненні серйозних забруднень, можна використовувати жорсткі скребки та щітки, абразивні матеріали;
 • дуже широкий вибір миючих засобів.

алюмінієвий казан

ВАЖЛИВО! Чи не єдиною забороною при очищенні казана є використання миючих засобів на основі щавлевої кислоти. Ця речовина може провокувати потьмарення металу.

Чавунні. Вважаються більш вибагливими і вимогливими щодо миття. Є деякі нюанси, які потрібно озвучити:

 • крихкість (чавун хоч і міцний, але колкий матеріал);
 • такі вироби важчі;
 • для кращого функціонування та створення антикорозійного захисту використовують масляний випал;
 • не терпить використання абразивів та жорстких щіток під час миття.

чавунний казан

Важливо! Не можна використовувати машинне миття, оскільки це провокує процес іржавіння.

Як очистити казан від гару та жиру в залежності від матеріалу

Правильний підхід – підбирати спосіб очищення виходячи з матеріалу виробу, що цікавить. У нашому випадку під виробом мається на увазі казан. І хоча цільове призначення цього виду посуду однакове, правила очищення алюмінієвого та чавунного виробів відрізнятимуться. Розглянемо які відмінності існують практично, у яких полягають.

казан на вогні

Очищення чавунного казана

Вибагливий до пошкоджень чавунний казан вимагає дбайливого очищення. Важливо не використовувати абразивні матеріали та жорсткі щітки. В іншому, рекомендації щодо очищення такі:

 1. Внутрішня поверхня. Прикипілі залишки їжі, жир, нагар видаляють за допомогою простого та перевіреного методу: залити водою, додати миючу і кип'ятити не менше 20 хвилин. Основна частина проблемних забруднень самоусувається у процесі кипіння. Решту потрібно буде витерти м'якою губкою та прополоскати водою.
 2. Зовнішня поверхня. Процедура очищення зовнішньої поверхні ускладнюється складністю в'їлася кіптяви і гару. Виникає бажання скористатися радикальними методами очищення, але краще відмовитися. Зануріть казан в більшу ємність, кип'ятіть з миючими засобами. Потім витирайте м'якою губкою після остигання.

чищення чавунного казана

ВАЖЛИВО! Подряпини та пошкодження поверхні, заподіяні абразивами та жорсткими щітками, служать вмістилищем для залишків жиру та їжі. Подальше миття ускладнюється.

Як почистити алюмінієвий казан

Алюмінієвий казан простіше відмити, оскільки можна використовувати абразивні матеріали, і жорсткі металеві скребки. Його також можна мити в посудомийній машині. Важливо знати, що на пористій поверхні алюмінієвого посуду утворюється оксидна плівка. Її потрібно зчищати (щітки, скребки та ін.). Єдине, що може викликати реакції окислення і спричинити негативні наслідки — засоби для чищення зі щавлевою кислотою.

чищення алюмінієвого казана

Чистим казан з нержавіючої сталі

Найдорожчий варіант матеріалу для казана – нержавіюча сталь. Міцність, довговічність та невибагливість у догляді – головні переваги нержавіючої сталі. Розберемося, як мити такі вироби:

 • покриття можна подряпати, якщо використовувати абразивні миючі засоби;
 • хлорвмісні речовини використовувати не можна;
 • рекомендується використовувати спеціальні рідкі миючі засоби, призначені для догляду за металом;
 • допускається миття в посудомийній машині.

казан з нержавіючої сталі

Гладка поверхня дозволяє оперативно усувати забруднення, навіть такі як кіптява, гар, жир. Зі складними забрудненнями можна боротися, використовуючи методи з кип'ятінням.

Як очистити народними засобами в домашніх умовах

Казан почав мати попит задовго до появи миючих засобів у тому вигляді, яким вони існують сьогодні. А тому є низка народних порад щодо догляду за цим посудом. І багато хто з них дійсно дієвий, активно використовується на практиці. Слід розглянути найпопулярніші варіанти очищення казана народними методами.

чавунний казан фото

Лимонна кислота

У боротьбі з нагаром допоможе лимонна кислота. Щоб приготувати потрібний розчин, знадобиться дотримуватися пропорції: 40 г порошку лимонної кислоти на 1 літр води. Алгоритм дії простий:

 • готуємо розчин, заливаємо його всередину і ставимо на вогонь (для зовнішнього очищення ті ж дії, тільки казан повністю занурюється в рідину);
 • кип'ятимо 20 хвилин і залишаємо відкисати на 2-3 години;
 • за цей час вода остигає, залишиться лише злити воду та протерти залишки нагару.

лимонна кислота

Примітка! Після процедури можна скористатися миючими засобами (для миття посуду або догляду за металевими поверхнями).

Оцет із сіллю та содою

Ще один ефективний спосіб, але передбачає кип'ятіння. Виглядає процедура так:

 • наповнюємо водою казан і ставимо на вогонь;
 • доводячи до кипіння, всипаємо сіль та оцет, ретельно розмішуємо для повного розчинення;
 • робимо вогонь мінімальним і поступово всипаємо соду;
 • реакція буде негайною – підніметься піна;
 • коли оцет і сода прореагують, потрібно дати рідині залишити кілька хвилин (10-15).

яблучний оцет

По завершенню даємо воді охолонути (щоб вона стала теплою), і прямо в ній трьом стінки ємності до бажаного ефекту.

Клей та мило

Приготування розчину для миття металевого посуду, у тому числі й казана, можливе з використанням господарського мила та канцелярського клею. Ефект відповідає очікуванням: повертається блиск, усувається гар, жир. Весь процес відбувається таким чином:

 • ставимо казан всередину ємності, в якій проводитиметься миття;
 • заливаємо спеціальним розчином, для якого знадобиться 1 шматок мила та упаковка ПВА (50-60 г);
 • щоб мило швидше розчинилося, його потрібно натерти на тертці;
 • Процес кип'ятіння відбувається протягом 1,5-3 годин.

клей та мило

Мета такого методу полягає в розм'якшенні нагару і кіптяви, усталеного жиру.

Примітка! Клей може виділяти шкідливі пари при нагріванні, тому краще скористатися витяжкою або відкрити вікно у приміщенні, де проводитиметься процедура.

Активоване вугілля

Дієвість активованого вугілля практично можна спостерігати у боротьбі з пригорілою їжею. Таблетки коштують недорого і є у більшості людей домашньої аптечки. Знадобиться 1-2 платівки, залежно від розміру казана та ступеня забруднень. Застосовувати так:

 • розминаємо 1 пачку активованого вугілля до однорідної маси;
 • решту таблеток розкладаємо на дно, заливаємо гарячою водою і залишаємо на 2 години;
 • Однорідну масу таблеток потрібно висипати на мочалку та втерти у стінки посуду.

активоване вугілля

Наявні забруднення відставатимуть від поверхні без особливих зусиль. В кінці прополоскати і витерти насухо, щоб не залишалося розлучення від води.

Інші дієві методи

Крім наведених вище методів, існую ще й ті, які заслуговують на окрему увагу. Наприклад, використання річкового піску. Їм наповнюють посуд до країв, потім ставлять на вогонь (повільний) і перемішують 5-8 хвилин. Процедура проколювання дозволить легко усунути забруднення.

прожарювання з піском

Правила очищення спеціальними хімічними засобами

Позбутися небажаного забруднення казана допоможуть кошти з побутової хімії. Виробники наповнили ринок засобами для догляду за конкретними видами поверхні з огляду на особливості матеріалу та можливі хімічні реакції. Рекомендації щодо застосування та вибору засобів:

 • вибирайте профільні миючі (відповідна вказівка міститься на упаковці);
 • звертайте увагу на універсальні засоби (наприклад, Доместос та ін.);
 • ретельно полоскайте посуд після використання побутової хімії.

чищення казана від іржі

Останній пункт особливо важливий. Побутова хімія формує плівку, яку потрібно змити водою. Інакше це може викликати харчове отруєння.

ВАЖЛИВО! Для миття краще використовувати натуральні суміші з мінімальним вмістом шкідливих речовин.

Як почистити від іржі

Іржа може утворитися на стінках казана при неправильному його зберіганні. Ця проблема зустрічається з виробами із чавуну. Існує безліч способів, які допоможуть усунути небажані забруднення, включаючи іржу.

казан іржавіє

Розглянемо деякі з найпопулярніших:

 1. Використовуємо побутову хімію. Існують спеціальні засоби, покликані боротися з іржею. Вони розчиняють пошкоджений шар, роблять його м'яким і в результаті легко піддається очищенню.
 2. Наждачний папір. Радикальний метод, але дієвий. Важливо використовувати дрібнозернисте полотно, а чищення виконувати послідовними рухами по колу. Такий метод може пошкодити поверхню, але якщо іржа вже є, то це не страшно.
 3. За допомогою дриля. Цей метод механічного усунення іржі схожий на попередній. Але він значно простіший, адже замість вас працює інструмент. Потрібна металева щітка-насадка під дриль.
 4. Клей з милом допоможе впоратися не лише з нагаром, а й іржею.

чищення казана від іржі

Не рекомендується застосовувати металеві тверді предмети. Вони можуть залишати глибокі подряпини, в яких накопичуватиметься бруд, жир, іржа, гар.

Основні правила догляду за виробом

Часте використання казана для приготування їжі викликає необхідність регулярно виконувати ряд дій по догляду за цим видом посуду. Прості рекомендації допоможуть підтримувати початковий стан казана довгі роки.

чистий казан

Перерахуємо деякі з них:

 • Після миття поверхні казана потрібно протерти насухо, щоб уникнути утворення патьоків і іржі.
 • Прожарювання необхідне відновлення антипригарного шару. Його рекомендується проводити двічі на рік.
 • Наливати масло перед приготуванням потрібно таким чином, щоб воно стікало вниз по стінках, утворюючи шар захисний і запобігаючи пригоряння їжі.
 • Прожарювання необхідно здійснювати перед першим використанням. Зробити це можна у духовці.

прожарювання казана

Особливу увагу слід приділяти процедурам попереднім приготуванням і після неї.

Як правильно мити після готування

Ніхто не застрахований від випадкового пригоряння продуктів. Особливо у казані. Але є деякі корисні поради, як відмити посуд після приготування:

 • відразу після приготування залийте казан водою, бажано з миючим;
 • якщо нагар та інші види бруду є зовні виробу, його потрібно повністю занурити у воду з миючим;
 • після миття обов'язково витерти насухо і поставити на місце для зберігання.

догляд за казаном

Правильний догляд дозволяє металевому посуду служити безстроково.

Відео: як очистити казан від нагару, жиру та іржі

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар