Як правильно гладити білизну

Сьогодні від іміджу залежить багато, і прислів'я «зустрічають по одязі» актуальне як ніколи. Непрасований, м'ятий одяг — знак неакуратної, недбалої людини, яка не поважає ні себе, ні оточуючих. Багатьом (особливо це стосується молодих людей, які тільки починають самостійне життя) прасування речей видається просто непереборним квестом — але чи все так страшно?

як гладити білизну

Як часто потрібно прасувати білизну

Частота прасування визначається залежно від типу виробів. Постільна білизна бажано прасувати відразу після прання та просушування. Одяг — після прання та за потребою. Існують тканини, що не вимагають прасування або допускають лише легкий вплив праскою:

 • якісний денім;
 • багато сучасних натуральних;
 • суміші;
 • мембранні;
 • поліамід, поліестер, поліуретану;
 • акрил;
 • штучний шовк;
 • оксамит;
 • фроте (бавовняна махра).

як правильно гладити

Якщо матеріал виробу — один із списку, слід переглянути рекомендації щодо прасування від виробника на ярлику.

прасування праскою

Що потрібно для прасування

Щоб прасування білизни не доставляло дискомфорту, необхідно всього два інструменти: праска (бажана сучасна модель, не обов'язково дорога і «наворочена», достатньо наявності відпарювача та кількох температурних режимів) та прасувальна дошка.

праска та прасувальна дошка

Наші бабусі вміли ідеально відгладити речі примітивними радянськими прасками прямо на застеленій старою ковдрою стільниці, але сьогодні можна недорого придбати цілком якісні пристрої.

праска з відпарювачем

Правильний процес прасування

Як правильно гладити, щоб речі не деформувалися і на них не утворювалося негарних та непотрібних складок? Що потрібно погладити, а що ні? Чи потрібно прасувати постільну білизну — вона все одно пам'ятається?

прасування постільної білизни

Кожному під силу освоїти прасування трьома способами:

 • сухим (найпростіший метод прасування речей з обличчя та виворітного боку);
 • вологим (виріб потрібно злегка оббризкати водою, або прогладжувати крізь мокру ганчірочку, або загорнути у зволожений рушник);
 • з парою (застосовується отпариватель у прасці), але якщо виріб зроблено з матеріалу, схильного до усадки, відпарювати його не можна.

праска з парогенератором

Важливо! При сумнівах у виборі методу прасування рекомендується пропрасувати невелику ділянку тканини з вивороту і діяти, виходячи з результату.

Постільна білизна

Через трудомісткість цього процесу господині його не люблять. Але прасована постіль приємніша за відчуттями та запахом, краще виглядає, а термообробка вбиває шкідливі мікроорганізми. Як швидко прасувати постільну білизну, щоб не розтягувати цю роботу на цілий день?

прасування постільної білизни праскою

Прості рекомендації:

 1. Глажка буде ефективнішою, якщо матеріал попередньо зволожити гарячою водою (холодна вбирається гірше). Можна скласти вологу білизну чаркою або скачати в рулон, щоб вона поступово просочилася вологою.
 2. Прання нерідко деформує речі — вони виходять перекошеними. Слід вирівняти розтягуванням за кінці.
 3. Великі речі швидше і ефективніше гладити, склавши вчетверо (якщо площа для прасування велика, можна і вдвічі) і прогладжуючи кожну сторону «квадрату» або «прямокутника», що вийшов окремо. Це чудовий спосіб впоратися з великими підковдрами, простирадлами та скатертинами.
 4. Комплекти білизни для сну гладять із обличчя.
 5. Якщо на матеріалі є вишивка (неважливо – хрестом, гладдю, машинна), краще пропрасувати вишиті місця з вивороту.
 6. Скатертини, серветки, рушники, носові хустки починають гладити з кромок.

прасування білизни

Важливо! Не пересушуйте постільні комплекти, особливо в зім'ятому вигляді. Відгладити їх після цього буде дуже важко.

Звичайний одяг

Як навчитися гладити носільні речі? Рекомендується дотримуватися простих правил, окремих для кожного виду виробів:

 • Спідниці та сукні – зверху до подолу, спочатку вздовж, потім упоперек, запрасуючи грудні виточки вниз, а вертикальні – до середини. Щоб виточки і шви під тиском не надрукувалися на тонкій тканині, спочатку вигладжується виріб повністю, потім праска підводиться під припуск і акуратно розгладжуються «сліди» швів і виточок;

прасування спідниці

 • Чоловічі сорочки – з внутрішньої сторони ворота, потім із зовнішньої. Далі розстібаються, розправляються та прогладжуються манжети, потім рукави, підлога та спинка;

прасування сорочки

 • Штани починають гладити з вивороту – кишені, шви, окремо випрасовують кожну брючину знизу-вгору, посиливши натиск праски на краї і починаючи з крокових швів. Бічні прогладжуються пізніше, як і пояс (його прогладжують з обох боків). Щоб зберегти стрілки, їх зсередини трохи натирають милом, а зовні гладять через марлю, зволожену оцтом;

прасування штанів

 • Чоловічі піджаки та жіночі жакети починають гладити з підкладки рукавів. Далі черговість така: верх і підлога рухами від борту до борту, комір, спинка, підклад, борти;

як гладити піджак

 • Трикотаж, щоб він не деформувався, гладять ще вологим і з вивороту, не допускаючи сильного натиску і не розтягуючи річ праскою. Відгладивши, варто ненадовго залишити його на дошці для прасування, щоб тканина просохла і охолола;

як погладити трикотаж

 • Синтетику гладять, точно дотримуючись інформації про температурний режим на ярличку, і не затримуючи поверхню праски, що гладить, подовгу на одному місці, інакше тканина «заплавиться»;

прасування синтетики

 • Шовкові вироби гладять трохи вологими, але не варто бризкати на них – залишаються плями. Щоб поступово зволожити річ, краще загорнути її у вологу тканину. Праску нагріти помірно, гладити крізь тонку тканину. Світлий шовк прогладжують з обличчя, інший – з вивороту. Тонку білизну з шовку краще випрати, але не гладити;

прасування шовку

 • Шерсть, щоб уникнути усадки, потрібно прасувати (не водячи праскою, а переставляючи її) крізь вологу тканину, з вивороту, не нагріваючи праску понад 165 °С. Якщо необхідно розгладити лицьову сторону, шерсть має бути сирою – інакше від термічної дії вона негарно заблищить;

прасування вовняного одягу

 • Ворсисті тканини прасують, не натискаючи, з вивороту, уклавши їх ворсом на м'яку поверхню. Оптимально робити це з парою, далі не прогладжуючи через суху тканину;

прасування рушників

 • Мереживо найпростіше до прання примітати великими стібками до обрізання білого матеріалу, а потім погладити разом із ним — носиком праски, намагаючись не заминати фрагменти. Ажурне бавовняне мереживо гладить крізь вологу матерію з вивороту, синтетичне – з дуже слабким нагріванням.

прасування мережива

Краватки гладити не потрібно. Щоб розправити краватку, розв'яжіть її та оберніть їм банку гарячої води.

прасування краватки

Важливо! Категорично не слід прасувати вироби із сильними помітними забрудненнями! Термообробка «вплавляє» бруд у волокна матеріалу, і звести пляму пізніше буде складно чи практично неможливо.

Як вибрати дошку для прасування

Прасувальна дошка – зручне пристосування, що суттєво полегшує процес прасування білизни. Якщо вона вибрана правильно. Вибираючи, враховують:

 1. Вага виробу. Особливо це важливо, якщо дошкою користуватиметься жінка. Легкі вироби краще.
 2. Міцність конструкції – не на шкоду легкості, але вона не повинна хитатися на ніжках, прогинатися під тиском, який можна порівняти з тиском руки з праскою.
 3. Компактність — дошка повинна бути не громіздкою і зручною для зберігання.
 4. Комфортність у використанні. Оптимальні достатня для швидкого прасування ширина та наявність додаткових елементів: підставки під праску, плічок або поличок для згладжених речей, перенесення з кріпленням для розетки для включення вилки праски, додаткової вузької дошки для відгладжування рукавів та манжет.
 5. Якість покриття – воно має бути помірно м'яким і непригораючим.
 6. Мобільність – потрібне пристосування з простим регулюванням по висоті під зріст людини та надійною фіксацією.

прасувальна дошка

прасувальна дошка фото

прасувальна дошка будинку

прасувальна дошка для дому

Найважливіша частина дошки для прасування – стільниця. Переважними є три матеріали їх виготовлення:

 • Сітка (плетена, металева);
 • Цілісний металевий лист (оптимально – покритий деревом), але у такої стільниці має бути достатньо отворів для виходу пари, щоб довше зберігався чохол;
 • Термопластик – інноваційна розробка для прасувальних дощок німецької компанії Leifheit. Не деформується, відбиває тепло, добре випускає пару — але це найдорожчий варіант.

Важливо! Конструкції зі стільницею із ДСП можна розглядати лише як тимчасовий варіант. Ці вироби недорогі – але й недовговічні: через вологість і пара фанера неминуче деформується, і дошку поведе.

прасувальна дошка в кімнаті

Отже, прасування білизни та звичайних речей зовсім не такий складний і трудомісткий процес, як здається. Але вміння робити це швидко та якісно набувається виключно з практикою!

ВІДЕО: Як правильно прасувати білизну та одяг.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар