Як позбутися бур'янів на ділянці назавжди – перевірені способи

З проблемою бур'янів знайомий кожен дачник та городник. Прямо скажемо, легких, швидких і навіть ефективних методів, дозволяють вирішити питання раз і назавжди, немає. У статті наводяться народні та професійні способи, як позбутися трави на ділянці, їх плюси та мінуси.

бур'яни

Звідки беруться бур'яни

Полєш, полеш, а вони всі з'являються, причому навіть на грядках, які кілька років обробляються. Напевно, жоден городник ставив собі питання: чому? Відповідь проста. Від частини бур'янів не вдається повністю позбутися через живучість останніх, а частина з них потрапляє на город ззовні.

бур'яни на ділянці

Відбувається це переважно трьома способами.

 • За вітром. До найбільш відомих бур'янів такого типу відносяться кульбаба, латук, татарник, хрестовик. Причому слід зазначити, що тримається насіння у своїх кошиках досить міцно, вирвати його звідти може лише дуже сильний порив вітру, здатний віднести маленьке насіння на пристойну відстань.
 • З гноєм і пташиним послідом. Так потрапляє на городню ділянку щириця, куряче просо, щетинник. Завдяки захисній оболонці їхнє насіння в травному тракті тварин не перетравлюється.
 • При глибокому перекопуванні. Так може з'явитися на грядці насіння багатьох рослин. На глибині більше 15 см вони навіть і не думають сходити. Насіння гірчиці польової зберігає схожість до 10 років, мокриці – 30 років, марі білої – 40 років.

як позбутися бур'янів

Порада. По тому, які бур'яни у вас з'явилися, можна судити про стан ґрунту. Полин воліє пересушену, жовтець вологу, а подорожник важку і щільну землю, причому з підвищеною кислотністю, мокриця та пирій люблять слабокислий ґрунт.

трава мокриця

Як прибрати траву з ділянки

Прополка

Мається на увазі традиційне прополювання, зігнувшись, ручками.

Плюси:

 1. Ефективна проти однорічних бур'янів.
 2. При регулярному проведенні дає хоч і тривалий, але хороший ефект.
 3. Дозволяє видалити майже всі бур'яни.

прополка

Мінуси:

 1. Дуже важко фізично. Монотонна, виснажлива праця. Сильно втомлюєшся.
 2. Одній людині велику ділянку не подужати.
 3. Літні дачники, а також люди зі слабким здоров'ям не зможуть подужати і пару грядок.
 4. Вимагає регулярності та забирає багато часу. Один раз пропустиш, потім у рази важче.
 5. Від бур'янів з потужною кореневою системою не позбудешся. З шматка кореня, що залишився, бур'яна трава знову проросте.

прополка фото

Мульчування

Так називають покриття ґрунту навколо корисних рослин захисним шаром. Воно не дає сонячним променям пробитися до ґрунту. Роль мульчі може грати плівка, каміння, керамзит, тирсу, торф, солома та скошена трава.

мульчування

Порада. Дуже важливо правильно вибрати мульчу. Наприклад, для цього зовсім не годяться тирса або трава з насінням.

Плюси мульчування:

 1. Добре захищає землю від корозії, пересихання та вивітрювання. При мульчуванні сповільнюється випаровування вологи. Органічна мульча її при поливі вбирає та поступово віддає у посушливий час.
 2. Зберігає ягоди та фрукти у чистоті. Вони не брудняться об землю, хоча мити перед вживанням все одно варто.
 3. Покращує склад ґрунту, збагачує його поживними елементами. Перевага відноситься далеко не до всіх різновидів мульчі.

мульчування корою

Мінуси:

 1. Сприяє розмноженню шкідників. Під плівкою добре почуваються слимаки, можуть потай бігати миші, вилазити кроти.
 2. Змінює склад ґрунту в гірший бік, наприклад, зменшує вміст азоту або робить землю кислішою.
 3. При неправильному укладанні шар мульчі починає пріти і гнити, вражати гниллю корисні рослини.

мульчування грядок

Розпушування ґрунту

Так називають механічну її обробку, яка збільшує доступ повітря. Шари землі при цьому не перевертають. Від бур'янів ви за допомогою розпушування точно не позбавитеся. Навпаки, підрізання корінців стимулюватиме зростання та розвиток бур'янів. Більше про цей спосіб обробки ґрунту в статті про боротьбу з бур'янами говорити немає сенсу.

розпушування землі

Хімічні методи боротьби

Чим знищити траву на ділянці назавжди? Гербіцидами, так називаються хімічні препарати, які або вбивають бур'яни, або в негативний бік змінюють їхнє нормальне зростання.

хімія від бур'янів

Порада. Обов'язково при роботі з хімією користуйтеся засобами індивідуального захисту, багато гербіцидів небезпечні не тільки для бур'янів, а й для тварин та людини.

Гербіциди поділяють такі групи:

 • Селективні. Пошкоджують винятково бур'яни, на культурні рослини не впливають.
 • Неселективні. Хімікати масового ураження, цькують всі рослини.
 • Передпосівні. Використовуються до проростання бур'янів. Ефективні у боротьбі з однорічниками.
 • Післясходові. Виводять траву, що вже росте. Чинять дію лише на оброблені частини рослин, всю площу не захоплюють. Допомагають проти багаторічників.

засоби від бур'янів

Наносять гербіциди або на листя, або на ґрунт. Післясходовими препаратами здійснюють позакореневе підживлення. Передпосівні наносяться на ґрунт. Форма випуску ґрунтових гербіцидів – рідини чи гранули.

рятування від бур'янів

Тепер про конкретні засоби.

 • Лазуріт. Системний гербіцид. Добре захищає картоплю, сою та томати від злакових та багаторічних бур'янів. Не можна використовувати на піщаних ґрунтах з малим (менше 1%) вмістом гумусу.
 • Раундап. Неселективний гербіцид. Діє за будь-яких умов. Безсилий проти насіння бур'янів, що не проросло.
 • Торнадо. Гербіцид широкої дії. Підходить для знищення всіх типів бур'янів. Ефективний проти бур'яну.
 • Ураган. Неселективний гербіцид. Добре допомагає проти кропиви, будяка, берізка. При неакуратному використанні може поцькувати городні культури. Рекомендується використовувати ранньою весною та в період максимальної активності бур'янів.
 • Гліфос. Має широку дію. Основна його перевага, як заявляють виробники, – низька токсичність для тварин і людей. За кішок, що ходять по городу, можна не хвилюватися.
 • Рап, ВП. Системний гербіцид. Може використовуватися при вирощуванні багатьох с/г культур. Можна застосовувати до сівби. Добре виводить палюк польовий, пирій повзучий, свинорою.
 • Лонтрел. Має вибіркову активність. Ефективний проти однорічної порослі та бур'яну. Добре знищує кульбабу.
 • Титус. Вбиває злакові та більшість дводольних бур'янів. Низька токсичність. Для свійських тварин загрози не становить.

лазурит

раундап

торнадо

ураган від бур'янів

Порада. Перед покупкою протибур'яних хімікатів, дуже уважно прочитайте інструкцію до них, показання та протипоказання, а також як вносити. Інакше можете занапастити свій город.

Народні засоби боротьби з бур'янами

Розкажемо як можна вивести траву на ділянці без хімії. Згадаємо найбільш популярні способи:

 • Окріп. Їм активно поливають бур'яни на доріжках та городі. Незважаючи на простоту, спосіб досить ефективний. Тільки самі не обпікайтеся.

окріп від бур'янів

 • Сіль. Готують розчин із однієї частини солі та трьох частин води (1:3), додають до нього трохи мила. Після цього обережно вносять на грядку. Не допускайте потрапляння на городні культури.

сіль від бур'янів

 • Сіль та оцет. У 10-літрове відро води додають пачку солі та 500 мл. столового оцту плюс склянку рідкого засобу для миття посуду. Розчином, що вийшов, обприскують бур'ян.

сіль та оцет від бур'янів

 • Сода. На літр води не менше 5 столових ложок харчової соди. Отриманим розчином проливають їм землю із бур'янами.

сода від бур'янів

 • Гербіцидне мило. До солі додають 5% оцет та натертого господарського мила. Все в рівних частинах. Якщо вийшло дуже густо, суміш розводять оцтом або рідким милом із водою.

гербіциди від бур'янів

Як позбутися бур'янів на газоні

Допомагає більшість вищеописаних засобів, але є й специфічні методи.

 • Правильна стрижка газону. Залишайте траву заввишки не менше 5 см. Пробитись крізь такий зелений покрив бур'янам буде не просто.

стрижка газону

 • Використання інших трав. Вони можуть серйозно допомогти у боротьбі з бур'янами, не дозволити їм прорости. До таких відносяться: мятник лучний, мітлиця пагоносна, мікроклевер, костриця червона.

вівсяниця червона

Тепер ви знаєте як можна знищити траву на ділянці. Яким методом це робити, залежить від ваших можливостей та конкретної ситуації. Деколи доводиться перепробувати кілька способів, щоб знайти найефективніший і найприйнятніший для себе. Сподіваюся, у вас вийде, удачі.

боротьба з бур'янами

ВІДЕО: Як позбутися будь-яких бур'янів на городі.

WowCracy
Додати коментар