Як почистити монети в домашніх умовах

Будь-які монети мають властивість забруднюватися з часом, покриваючись іржею та нальотом, що робить їх не просто непривабливими, а й нечитаними. Однак займатися чисткою монет у домашніх умовах потрібно грамотно, щоб не зашкодити сплаву.

чистка монет

Як очистити монети

Блискучі поліровані монети виглядають ефектно, і якщо на них з'явилися жир або бруд, то чистити їх безперечно варто. Однак поверхня монети може покритися патиною – рівномірним окисленням, що вказує на довгу історію та захищає від зовнішніх впливів. Це надає грошам благородного вигляду, а тому майстри часто створюють штучну патину, «старіючи» монету за невеликий термін. Однак окислення може покрити поверхню і неакуратними розлученнями, і окремими плямами, і тоді чистка вже виправдана. Щоправда, під шаром патини можуть опинитися інші вади на кшталт невеликих тріщин чи подряпин.

монети

Для деяких видів монет чистка категорично протипоказана, тому що старовинні зразки, які і без того перебувають не в кращому стані, отримують додаткові пошкодження, що знижує їх цінність та вартість. Такі екземпляри рекомендується лише протирати від пилу та слідів пальців, а потім поміщати у захисний контейнер.

старовинна монета

Важливо! При чищенні монет потрібно не тільки відштовхуватися від сплаву, а й уникати застосування абразивних засобів, оскільки вони здатні зіпсувати річ.

Мідну

Мідь більш за інших металів піддається корозії, внаслідок чого на її поверхні утворюється зелений (через вологість), червоний (відсутність вентиляції) або чорний (патина) наліт. Чищення мідних монет потребує особливої обережності, оскільки корозійні процеси найчастіше провокують появу поглиблень та тріщин, що руйнують виріб зсередини. Тому перед початком очищення слід уважно вивчити стан екземпляра. Дієвість методів очищення неоднакова і залежить від ступеня забруднення та акуратності роботи.

мідні монети

Зазвичай застосовуються такі методики:

 • 5% розчин аміаку чи нашатирний розчин проти червоного нальоту;
 • розчин лимонної чи щавлевої кислоти проти зеленого нальоту;
 • розчин оцтової кислоти проти жовтого нальоту

У всіх випадках монета опускається у розчин на дві хвилини, після чого промивається проточною водою та ретельно витирається.

Важливо! Запропоновані розчини, що чистять, досить агресивні, мають різкий запах і легко спалахують, тому працювати з ними можна тільки в щільних рукавичках і при хорошій вентиляції приміщення.

чищення мідних монет

Після видалення нальоту слід очищення від бруду, що в'ївся. Робиться це шляхом поміщення екземплярів у киплячу дистильовану воду з додаванням вазелінової олії. Після цього потрібно промивання спиртом.

Срібну

Вибирати метод догляду за срібною монетою слід, виходячи з проби та ступеня окислення. Склад зразка може бути різним, а тому підхід повинен відрізнятися.

срібні монети

Зверніть увагу! Майже всі сучасні засоби для чищення металу мають кислотну основу, тому їх використання для чищення монети призведе до видалення поверхневого шару металу. Через це екземпляр втратить колекційну цінність і міститиме меншу кількість срібла.

Для очищення срібних монет застосовуються такі способи:

 1. Сода та лимонна кислота. Спочатку монети поміщаються у воду з лимонною кислотою на двадцять хвилин, а потім чистяться содою, змоченою невеликою кількістю води. Після маніпуляцій промиваються чистою водою.
 2. Сірчана кислота від розлучень та зелених плям. У кислоту, розведену холодною водою, деякий час поміщаються монети. Після цього за допомогою щільних гумових рукавичок витягуються, чистяться з використанням м'якої щітки, ополіскуються чистою водою і витираються насухо.
 3. Нашатирний спирт. Срібні екземпляри поміщаються у спирт на двадцять хвилин. У цей час їх не можна виймати, щоб не допустити контакту з киснем, проте можна перевертати. Через час у ємність потрібно повільно підливати воду доти, доки її кількість не перевищить кількість спирту, після чого монети виймаються, протираються м'якою тканиною, промиваються та висушуються. Процедуру можна повторювати трохи більше трьох разів.

чищення монет із срібла

Для низькопробних срібних монет можна використовувати Трилон Б – спеціальний склад, що є різновидом солі. Він у кількості однієї столової ложки поєднується з водою. Занурений до складу екземпляр очиститься сам.

Золоту

Золото відноситься до групи інертних металів, отже погано вступає в реакції з іншими елементами, а тому стійко до окислення і слабо піддається корозійним процесам. При цьому цей метал є дуже м'яким, а тому поводитися з ним потрібно дуже дбайливо, особливо при чищенні.

золота монета

Старіші золоті монети, виготовлені з чистого золота високої проби, зовсім не піддаються окисленню, а ось на пізніших примірниках патина буває. Це пояснюється наявністю у сплаві різноманітних домішок. Крім можливого окислення золото здатне покриватися брудом, припадати пилом і навіть змінювати колір, а тому часто його очищення просто необхідно. Для цього використовуються такі способи:

 • Пральний порошок чи господарське мило. Миючий засіб змішується з водою в ємності з металу, в яку міститься і монета. Можна або кип'ятити розчин протягом 10-15 хвилин, або залишити настоюватися на кілька годин. Після завершення процедури монету потрібно акуратно витягти за допомогою гумових рукавичок.

порошок та мило

Зверніть увагу! Використання металевих пінцетів або затискачів вкрай небажане, тому що таким чином можна пошкодити екземпляр, залишивши на ньому шрами.

 • Сода, сіль чи цукор. Сода більш поширена, проте ефект від усіх трьох засобів приблизно однаковий. На склянку окропу потрібно ложка сухої речовини. У цей розчин на вісім годин поміщається монета, яку слід промити чистою водою.

сода сіль та цукор

 • Нашатирний спирт та перекис водню. На склянку води потрібно ложка спирту і 30 мл перекису. У розчин міститься монета. яку можна витягувати вже за 15 хвилин. Після очищення її потрібно промити та висушити з використанням мікрофібри.

нашатир і перекис

Біметалеву

Складність в очищенні біметалевих монет полягає в тому, що вони складаються з кількох металів і кожен має свої особливості. Зазвичай для центру використовуються срібло та сталь, а для окантовки – мідь та золото. Дієвими вважаються такі способи:

 • Миючі засоби (наприклад, Comet або Fairy). Розводяться у воді у співвідношенні однієї столової ложки на літр і наносяться м'якою губкою.
 • Зубна паста чи паста ГОІ. Вона наноситься на м'яку зубну щітку, якою монетки чистяться під теплою водою.

паста гої

Зверніть увагу! Такий метод може призвести до незначного потьмарення монет.

 • Розчин спирту та мурашиної кислоти. Допомагає не лише очистити екземпляр, а й відновити його блиск. Монети опускаються в розчин не більше ніж на п'ять хвилин, після чого вилучаються, промиваються теплою водою і витираються чистою тканиною.
 • Coca-Cola. Це досить довгий спосіб. Монети необхідно помістити в напій щонайменше на одну ніч, а якщо результат незадовільний, то і на більш тривалий час. Після вилучення їх необхідно обполоснути холодною водою і ретельно витерти.

Кока Кола

Цинкову

Очистити цинкові монети досить складно, оскільки цей метал починає темніти після контакту з багатьма речовинами, через що стає непридатним. Використовуються лише такі методи:

 1. Розчин 1% соляної кислоти. Наливається в широку ємність, куди міститься монета. Потрібно уважно стежити за перебігом реакції та видалити екземпляр після видалення забруднення, але до початку руйнування самого металу. В іншому випадку останній може бути розчинений лише за кілька хвилин. Після вилучення монету необхідно ретельно прополоскати водою, щоб не допустити продовження реакції.
 2. Leuchtturm. Це рідина спеціально розроблена для очищення монет з цинку. Вона не містить агресивних інгредієнтів, тому не шкодить поверхні металу.

рідина для чищення монет Leuchtturm

Бронзову

Порівняно з іншими матеріалами бронза очищається досить просто. Застосовуються такі методи:

 1. Столовий оцет і сіль. Компоненти змішуються і монета поміщається в розчин. Через недовго вона витягується за допомогою пінцету і з силою протирається гумкою. При необхідності процедуру можна повторити.
 2. Трилон Б. Невелика кількість цього порошку засипається у прозору ємність із кип'яченою водою. У розчин міститься монета і залишається там до візуального очищення, після чого акуратно витягується, промивається холодною водою і ретельно витирається.

Трилон Б

Очищення монет спеціальними засобами

Готові засоби дозволяють очистити монети ефективно та безпечно. Однак вибирати їх потрібно обачно, щоб колекційний об'єкт не втратив своєї цінності.

чистка монет фото

Найбільш популярні такі склади:

 1. Паста “Асідол-М”. Має необмежений термін придатності, складається з поверхнево-активних речовин та дрібного абразиву. Підходить для очищення всіх видів монет (крім особливо цінних) та інших виробів з металу.
 2. Паста «СРСР». Містить нанодисперсний абразив, бікарбонат натрію та тартрат натрію-калію. Має нерізкий запах. Підходить для виробів з латуні, бронзи та міді.
 3. Засіб “Сучасна Росія”. Складається з нанодисперсного абразиву та органічних кислот. Підходить для чищення біметалічних та гальванічних монет.
 4. Засіб для чищення мідних копаних монет. Містить антикорозійні компоненти. Активна речовина – окислювач із вищих оксидів перехідних металів, через що робота із засобом повинна проводитись у спеціальних захисних рукавичках.
 5. Порошок “Трилон Б”. Бюджетний варіант, ефективний при очищенні копаних монет, викарбуваних з одного металу. Для підвищення результативності екземпляри ставляться на ребро. Засіб викликає подразнення слизових, тому для роботи потрібні захисні окуляри.
 6. Засіб для пасивації монет від Shine Coins. До складу пасти входять нафтова олія та речовини, що гальмують корозію. Використовується для захисту монет від корозії та потьмарення.
 7. Засіб “Нано патина”. Виготовлено на основі кислоти та мідного купоросу. Підходить для очищення будь-яких металів.
 8. Відновник дзеркальної поверхні від Shine Coins. Це розчин потужної дії, виготовлений на основі кислоти та комплексоутворювача. Використовується для видалення відбитків пальців та патини з поверхні срібних монет.

Відновник дзеркальної поверхні від Shine Coins

Використання домашніх засобів

Лимонна кислота

Цей варіант чищення здійснюється під постійним контролем. У процесі краще кілька разів виймати монети та перевіряти їхній стан, щоб не допустити пошкодження.

лимонна кислота

Щоб розчин допоміг позбутися оксидів, але не шкодив металу, його концентрація повинна бути не більше 10%, тобто на 90 мл води припадає 10 г лимонної кислоти. Монети занурюються в розчин, періодично перевертаються і перевіряються, а потім промиваються під чистою водою.

Мильний розчин

Це найбільш щадний варіант, що часто застосовується як перший етап очищення. Проте, він може затягтися і на кілька місяців. Заснований метод на тому, що мильний розчин є слаболужним середовищем, яке сприяє поступовому розм'якшенню оксидів та інших забруднень. Найменшим лужним середовищем обкладає дитяче мило, а найбільшим – господарське. Перше буде кращим при обробці мідних монет.

мильна вода

Процес очищення такий:

 1. Натерти на тертці або дрібно|мілко| порубати мило, потім залити гарячою водою. Повинна вийти в'язка, желеподібна суміш.
 2. Помістити монети у розчин. Вони повинні бути повністю покриті складом і не стикатися зі стінками ємності та один з одним.
 3. Періодично помішувати та перевертати монети.
 4. Після закінчення вимочування екземпляри чистяться за допомогою м'якої щітки та промиваються теплою водою.

Мило залишає характерний білий наліт, який легко забирається за допомогою соди.

Оцет та зубна паста

Універсальний засіб, що допомагає позбутися окислення та іржі. Для цього потрібно змішати столовий оцет та пасту у співвідношенні 1:1. Отримана суміш розтирається поверхнею монети круговими рухами, після чого змивається холодною водою.

оцет та зубна паста

“Кока Кола”

Напій містить невелику кількість ортофосфорної кислоти, яка дозволяє видаляти незначні забруднення. Для цього монети необхідно помістити в газовану воду, налиту в прозорий неметалічний посуд, на кілька днів. Для прискорення реакції рідину можна трохи нагріти.

чистка монет колою

Харчова сода

Для очищення монет здійснюється варіння в розчині соди, що складається з півлітра води та 3-5 ложок сухої речовини. Примірники занурюються в рідину та виварюються протягом півгодини.

чищення монет содою

«Олійне» кип'ятіння

Спосіб досить ефективний і дозволяє змивати патину. Для нього використовується оливкова або вазелінова олія, яка заливається в металеву каструлю або фритюрницю та нагрівається. У гарячу рідину опускаються монети та варяться протягом десяти хвилин, після чого промиваються з милом та м'якою щіткою.

чистка монет олією

Зверніть увагу! У деяких випадках для видалення залишків масла потрібне додаткове кип'ятіння в чистій воді.

Електроліз як спосіб очищення

Досить ефективний, але небезпечний метод. Так, після обробки всі наявні на поверхні вади можуть стати помітнішими. Порядок дій такий:

 1. Видалити штекери на блоці живлення 12 вольт і розділити дроти на дві частини, зачистивши кінці. Мідні дроти скрутити і припаяти до металевих затискачів.
 2. Приготувати електроліт із півлітра води та однієї столової ложки кухонної солі. Залити рідину у пластикову сулію.
 3. Занурити затискачі у воду при увімкненому блоці живлення. Затискач, що видає шипіння, є позитивним і до нього необхідно приєднати монету. До негативного прикріплюється металевий предмет.
 4. Чистка займає від кількох до 40-60 хвилин. Після її завершення струм вимикається, монета витягується та промивається теплим мильним розчином.

чищення монет електролізом

Важливо! Щоб уникнути короткого замикання, не можна допускати дотику катода і анода.

Як ефективно очистити монету від іржі

Для видалення іржі використовують Трилон Б, а також різні кислоти – сірчана, соляна, мурашина. Усі вони дуже активні, тому реакцію потрібно постійно контролювати. Після завершення чищення кислоту потрібно нейтралізувати, що можна зробити за допомогою содового або мильного розчину.

Як очистити стару монету

Для того, щоб колекційний об'єкт не втратив своєї цінності, його не можна вичищати до блиску, оскільки це негативно позначається на збереженні рельєфу. Неприпустиме також грубе механічне чи хімічне чищення. Так як старі монети можуть бути дуже крихкими, в більшості випадків вони або не чистяться зовсім, або очищаються за допомогою спеціальних засобів, що щадять. Також можна використовувати електроліз.

очищення монет

Очищення монети – тонкий та відповідальний процес, до якого потрібно ретельно підготуватися. Однак, при дотриманні всіх правил, можна отримати акуратний та відновлений колекційний об'єкт.

ВІДЕО: Чим чистити монети в домашніх умовах.

WowCracy
Додати коментар