Як почистити кулер у домашніх умовах

Сучасна екологічна ситуація поступово рухається до того стану, що коли раніше пристрої для охолодження та підігріву води (диспенсери) купували переважно великі компанії, то тепер такі апарати можна зустріти навіть у приватному будинку. У зв'язку з цим все більш актуальним стає питання обслуговування подібної техніки, оскільки чистка кулера для води – не забаганка, а нагальна необхідність, оскільки, перш за все, йдеться про здоров'я.

Кулер для води

Причини забруднення води

Насамперед джерелом забруднення може виявитися сама вода. Власне тому її і рекомендується купувати лише у перевірених постачальників. Другою найпоширенішою причиною є бруд та бактерії на руках. Якщо шийку пляшки ще можна захистити захисною плівкою, то потрапляння мікроорганізмів усередину під час її встановлення неминуче. Все це призводить до їхнього інтенсивного розмноження, аж до появи колоній вже всередині пристрою – утворюється характерний наліт на поверхні і, як наслідок, – чищення кулера.

Кулер для води

Крім того, погіршення якості води може бути спричинене такими факторами:

 • Недотримання особистої гігієни. Ніхто не дасть гарантії, що всі домочадці чи співробітники в офісі скрупульозно дотримуються елементарних санітарних правил!
 • Несприятливе зовнішнє середовище. Пил у приміщенні, ворс із покриттів для підлоги, дрібні частинки, що містяться на верхньому одязі – все це рано чи пізно виявляється всередині диспенсера.
 • Дрібні комахи та гризуни. Звучить шокуюче, але це факт. Багато публічних закладів, де встановлені подібні пристрої, схильні до ризику поширення інфекцій саме завдяки місцевій «фауні».
 • Освіта накипу. Непрямо може спричинити поломку вентилятора охолодження.

накип у кулері

Важливо! Перед встановленням нової бутлі вкрай рекомендується протирати голку водоприймача антибактеріальною серветкою!

Очищення кулера для води: тонкощі та нюанси

Перед тим як розпочинати самостійну обробку, необхідно врахувати, що ця процедура вимагає виділення вільного місця і забирає досить багато часу. Тому необхідно заздалегідь приготувати чистий тазик для полоскання «дрібниці», ганчірку з м'якої безворсової тканини, йорж (або чисту зубну щітку), миючий засіб (для початку згодиться і «Містер Мускул»). Бажано проводити цю процедуру у проміжках між заміною ємності – це знизить ймовірність повторного влучення бактерій усередину.

чистка кулера для води

Важливо! Категорично забороняється використання абразивних засобів для чищення, сильнодіючих розчинників, таких як ацетон або бензин, а також використовувати посудомийні машини для очищення та дезінфекції.

Зовнішня санітарна обробка

Насамперед необхідно відключити диспенсер від електричної мережі, після чого прибрати сулію і злити воду. Так як розбирання кулера для води своїми руками не передбачає особливих труднощів, обов'язковому демонтажу підлягають всі зовнішні елементи: решітка краплеприймача, декоративні панелі (якщо є), а також площину горловини з голкою для подачі води.

розібрати кулер

Всі зовнішні поверхні слід ретельно протерти мильним розчином, який можна додати трохи йоду або аміаку. В останньому випадку бажано не забувати про запобіжні заходи. Ретельне миття потрібно не тільки для передньої частини – добре очищати потрібно і задню стінку, і навіть шнур живлення.

чищення кулера

Додаткова інформація! При зливі води необхідно суворо дотримуватися заданої послідовності: спочатку гаряча вода, потім холодна, а наостанок залишки, через зливну пробку.

Чищення кулера: миття знімних деталей

Усі зняті частини можна мити в тазику з розчином для чищення (або засобом для миття посуду). При цьому перед ополіскуванням необхідно ретельно очистити наліт, що утворився, і бруд, що накопичився. Для важкодоступних місць краще використовувати спеціальний йоржик або зубну щітку.

помити кулер

Як додатковий захід на зняті деталі можна розпорошити дезінфікуючий розчин і залишити їх так на 10-15 хвилин. Цю процедуру слід проводити після первинної обробки. У більшості випадків промивання кулера для води в домашніх умовах вимагає дотримання простого правила – очищені деталі краще складати окремо.

чистий кулер для води

Обробка внутрішніх частин

Глибоке очищення диспенсера проводять із використанням заздалегідь підготовленого розчину. Для цього можуть застосовуватися як спеціальні засоби, що випускаються промисловістю, так і звичні: оцет або лимонна кислота. Зазвичай чистка кулера здійснюється у два етапи:

 1. Дезінфекція та видалення накипу. Підготовлений розчин заливається в накопичувальні ємності до повного заповнення. При цьому обидва крани залишаються відкритими, щоб прибрати повітряні пробки і дати можливість рідини, що чистить, заповнити всі водоподаючі канали і трубопроводи.

  як почистити кулер

 2. Після цього необхідно ввімкнути диспенсер і почекати, доки індикатор нагрівання не згасне. Потім з інтервалом в 10 хвилин потрібно зливати по склянці води, по черзі з кожного крана. Злита вода повертається назад у кулер. Тривалість процедури, що рекомендується, – близько півгодини.

 3. Промивання. На цьому етапі слід ретельно промити всі внутрішні частини, що стикалися з розчином. Для цього потрібно здійснити чистову протоку чотириразовим об'ємом стандартної 19-літрової пляшки. Незважаючи на те, що промивання кулера для води в домашніх умовах потребує значного її перевитрати, забороняється використовувати як джерело міський водопровід!

  промивання кулера

Додаткове очищення

Завершальним етапом очищення є миття та дезінфекція внутрішніх знімних частин, які знаходяться у безпосередньому контакті з водою: пластикові трубки та магістралі, крани, сепаратор, а також усілякі тримачі.

санобробка кулера для води

Слід пам'ятати, що деякі моделі кулерів допускають встановлення кранів з внутрішнім різьбленням – потрібно бути уважним при їх демонтажі. В іншому очищення здійснюється способом для миття поверхонь, описаним вище.

кулер до та після чищення

Промивання кулера для води в домашніх умовах: засоби для чищення

Найпростіший варіант передбачає використання аміаку або йоду для дезінфекції. Очистити внутрішні поверхні від накипу та нальоту можна лимонною кислотою (200 г на стандартне відро води) або розчином столового оцту. У цьому випадку після заливання диспенсер повинен відстоятись протягом тривалого часу, від 5 до 12 годин, залежно від ступеня забруднення.

оцет лимонна кислота

Що стосується спеціальних засобів дезінфікування, найбільш ефективними вважаються «Асептолін», «Кріодез», «Гуанполісепт», «Біор-1». При видаленні накипу можна застосовувати добре зарекомендував себе «Біолайт Н» або будь-який інший засіб, придатний для чищення чайників.

асептолін

кріодез

гуанполісепт

Біор-1

Очищення кулера для води: частота проведення процедур

Якщо слідувати інструкції, регулярне очищення потрібно проводити раз на півроку або, при витраті води понад 60 літрів на місяць, раз на квартал. Щоразу при зарядці диспенсера необхідно дезінфікувати не тільки голку водоприймача, але і шийку пляшки, а також пластикову пробку, що прикриває його. Якщо пристрій не використовується більше місяця, його повне очищення потрібно проводити в обов'язковому порядку.

кулер із водою

Крім того, необхідність щомісячної санобробки може бути викликана розташуванням кулера, наприклад, у виробничих приміщеннях або в місцях із підвищеною частотою користування: у лікарні чи магазині. При цьому на задній стінці повинна бути обов'язкова позначка про дату та обсяг проведеної процедури.

офісний кулер

Чищення кулера для води: чому це так важливо

Необхідність дотримання санітарних норм при користуванні побутовим кулером насамперед спричинена можливою загрозою здоров'ю людей, які ним користуються. Якщо злита вода містить механічні домішки, має дивний колір чи неприємний запах – це вірна ознака того, що диспенсер настав час чистити. У жодному разі не слід вживати таку воду! У ній можуть бути такі небезпечні бактерії як:

 • Кишкова паличка. Викликає розлад шлунка та часто призводить до отруєння організму.
 • Легіонелла. Патогенна бактерія, що надає негативний вплив на шлунково-кишковий тракт, нервову систему та органи дихання.
 • Синьогнійна паличка. Може спричиняти пневмонію, остеомієліт і в ряді випадків – менінгіт.

санітарна обробка кулера

Профілактичні заходи

Щоб не допустити всередині кулера розвитку хвороботворних мікроорганізмів і підтримувати пристрій у справності та чистоті, слід дотримуватися кількох простих правил:

 • Регулярно здійснювати промивання кулера для води, як у домашніх умовах, так і із залученням спеціальних служб.
 • Періодично знезаражувати зовнішні поверхні.
 • Проводити систематичне очищення кранів та краплеприймача.
 • Дотримуватись правил дезінфекції при зміні пляшки.
 • Дотримуватись правил особистої гігієни.

вода з кулера

протерти кулер

розбір кулера

настільні кулери

Таким чином, підтримку диспенсера в чистоті та регулярну профілактику не слід розцінювати як забаганку виробника або самодурство начальника – від цього безпосередньо залежить здоров'я всіх, хто користуватиметься цим апаратом. Більш того, чищення кулера для води повинно проводитися так часто, наскільки це можливо. Лише за такого стану справ можна бути впевненим, що вода у склянці чиста, а кулер – не джерело проблем, а реальний помічник.

кулер в офісі

Відео: як почистити кулер зовні та всередині

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар