Як нагострити керамічний ніж

Ножі з кераміки міцно увійшли в ужиток сучасної людини, це стало можливим завдяки неперевершеній якості різу, їх легкості та компактності. Але навіть у такого сучасного кухонного аксесуара може з часом виникнути потреба у заточенні.

ніж із кераміки

Про те, чи точать керамічні ножі, а найголовніше — як це роблять, розкажемо далі.

Чи потрібно точити керамічний ніж

Заточування використовується для збільшення гостроти ріжучого краю, тому якщо ріжуча поверхня перестала справлятися зі своїми завданнями, або робить це не так ефективно, як раніше, звичайно ж, її необхідно наточити.

Ніж із кераміки

Працюючи з керамікою існує безліч нюансів. Ріжучий матеріал її досить тендітний і легкий, тому якщо прийнято рішення ув'язнити його самостійно, без наших рекомендацій не обійтися.

Чим наточити керамічний ніж

Заточування керамічного ножа найчастіше проводиться такими пристроями:

 • точильний мусат;
 • спеціалізований точильний камінь;
 • механічна точила;
 • електрична точила;
 • паста на алмазній основі;
 • точильний верстат.

Ножі для нарізування

Кожен із запропонованих способів може принести керамічному різаку як користь, і шкоду. Головне, про що не варто забувати – матеріал поверхні досить крихкий, тому прикладати зайві зусилля при проведенні таких робіт не варто.

Мусат для керамічних ножів

Мусат – напилок з циліндричною формою робочої поверхні. Для керамічних виробів повинен мати дрібну структуру поверхні, щоб не пошкодити крихкий матеріал.

мусат

Відточування проводиться паралельним розташуванням точильної поверхні щодо ріжучої кромки. Плавними рухами від себе ведемо ніж по мусату. Спочатку заточується найближча до ручки поверхня, поступово пересуваючись до його кінчика.

Зверніть увагу! Головне в такому заточенні – не пошкодити поверхню, тому прикладати зайві зусилля не варто, краще витратити більше часу, але отримати бажаний результат без втрат.

Спеціальний точильний камінь

По суті та ж точилка, але у формі прямокутного каменю і найчастіше з двома різними за розміром зерен сторонами. Більш жорстка сторона використовується для попереднього заточування та роботи з грубими зазубринами, якщо вони є.

Точильний камінь поверне ножу первісну гостроту.

камінь

точильний камінь

Друга сторона відповідає за фінішну обробку ріжучої поверхні та доведення її до максимально можливого гострого стану.

Зверніть увагу! Перед початком заточування такий камінь рекомендується на 30-40 хвилин замочувати у воді, щоб знизити тертя кераміки поверхню точильного бруса.

Ручна точила

Купити такий апарат можна у будь-якому господарському магазині. Стругачки бувають одно- або двосторонніми. Перед покупкою рекомендується звертати увагу на сумісність товару з керамічними ножами, на деяких з точил камень може мати занадто грубу поверхню і не призначатися для роботи з керамікою.

Ручна точила

Як правило, у такій точилці для леза передбачені прорізи. Вставляємо лезо в них і починаємо проводити заточування плавними рухами, паралельно ріжучому краю. Щоб переконатися як заточення, можна спробувати застосувати ніж на якомусь продукті, найкраще м'якому фрукті або овочі.

тип заточування

І якщо результат влаштовує, відточка вважається завершеною.

Електроточилка

Більш зручний та функціональний варіант ручного апарату для заточування. Перед придбанням також необхідно переконатися у сумісності вибраної моделі з керамічними ножами.

Електричний верстат для ножів

Відточування робиться тим самим чином – вставляємо лезо в пази і запускаємо механізм. Різак водимо по точильному каменю плавними рухами, не допускаючи прикладання великих зусиль. Такі точила можуть бути призначені як для дво-, так і одностороннього заточування.

Електроточилка

Також у деяких спеціалізованих моделях передбачаються два типи точильного каменю — для основної та фінішної обробки, з таким агрегатом можна досягти найкращих результатів.

Алмазна паста

До складу такої пасти входить дрібнодисперсна алмазна крихта. Для основного заточування матеріал не використовується, а ось як завершальний крок для надання поверхні високої гостроти, підійде чудово.

алмазна паста

Паста наноситься на поверхню будь-якого гладкого матеріалу (найчастіше використовують папір або шкіру, тканина легко вбирає пасту і для застосування не рекомендується) і проводиться фінішна обробка леза.

Зверніть увагу! При проведенні такої операції необхідно бути дуже обережним, щоб не допустити порізів шкіри та інших ушкоджень.

Спеціальний верстат

Шліфувальний верстат також може стати в нагоді, якщо необхідно точити керамічний ніж у домашніх умовах. Але через високу крихкість поверхні такого матеріалу, слід попередньо придбати точильні круги на основі алмазного абразиву.

зробити заточування

Розмір часток повинен бути не більше 80 мкм для основного заточування леза і вдвічі меншим (40 мкм) для завершального етапу робіт.

Зверніть увагу! Категорично забороняється проводити обробку на високих оборотах верстата.

При заточуванні лезо необхідно лише злегка притискати до каменю, особливо на основному етапі заточування. Коло має обертатися ідеально плоско, без перекосів, інакше це може спричинити появу сколів на м'якій кераміці.

Електрична точила

Точимо ніж за тією ж схемою, що і з ручними інструментами – рухаючись від ручки до кінчика леза. Для кожної сторони проводиться окреме заточення, одним із найважливіших факторів є проведення робіт у точній відповідності до наявної заводської.

точила

Якщо застосувати неправильний кут, лезо затупиться без відновлення в домашніх умовах.

Варіанти та правила заточування

Залежно від типу леза, необхідно дотримуватись певних правил заточування. Є деякі нюанси під час роботи з одно- та двосторонніми лезами. Їх і розглянемо далі.

крихкість ножа

З одного боку

Найперші японські керамічні ножі мали лише одну робочу сторону. Їхнє головне призначення було дрібно нарізати м'які продукти та рибу. Вже пізніше в асортименті з'явилися двосторонні моделі.

Падіння ножа

У будь-якому випадку, важливо знати нема чим загострити керамічний ніж, а як це правильно зробити. Роботи робимо з мінімальним зусиллям. При заточуванні леза з одного боку не можна використовувати ручні та автоматичні точила, якщо в них не передбачена така можливість, а найчастіше, особливо в найбільш економних товарах, є можливість лише двосторонньої обробки.

ніж із кераміки

Головне і найважливіше правило, якого необхідно дотримуватися – не робити надто велике зусилля. Також при заточуванні необхідно стежити, щоб керамічна поверхня не нагрівалася занадто сильно, це може спричинити її сколювання.

заточити керамічний ніж

З двох

Двостороння відточка дозволяє заощадити порядну кількість часу, адже щоб повернути гостроту керамічному тесаку, потрібно приділити набагато більше часу та старанності, ніж для металевих виробів.

Найпростіше поточити ніж із двох сторін в автоматичній точилці. У цьому випадку достатньо лише контролювати зусилля, що прикладаються, і не перестаратися.

якісне заточення

Якщо під рукою немає автоматичного апарату, можна скористатися ручними пристроями, наприклад, мусатом, або точильним каменем. У цьому випадку заточування двостороннього ножа перетворюється на комбінацію двох окремих односторонніх.

вид ножа

Для досягнення найкращого результату рекомендується робити заточування в два етапи – основне грубішим точильним каменем і фінішне дрібним абразивом.

Переваги та недоліки керамічного ножа

До основних переваг керамічних ножів відносять:

 • високу гостроту;
 • стійкість до поглинання сторонніх запахів та вологи;
 • відсутність окисних процесів при взаємодії із продуктами.

Саме через відсутність будь-якої взаємодії з продуктами керамічні ножі так високо цінуються, особливо серед алергіків.

шаткувати продукти

Але в той же час, кераміка має і кілька недоліків:

 • Висока крихкість. Один неправильний рух, робота з надто великими кістками всередині овочів чи фруктів або спроба розрізати надто твердий матеріал може призвести до сколювання леза.
 • Можливість заточування леза лише спеціальними алмазними складами.

Ножі вимагають

Досить висока м'якість матеріалу роблять його не таким універсальним інструментом, як металевий, але при належному зверненні можна досягти відмінного результату без зміни початкового смаку і аромату продуктів, чим сильно грішать побратими з металу.

Правила догляду за керамічним ножем

Основні правила догляду зводяться до захисту ножа від падінь, що дозволить зберегти цілісність його леза надовго.

кут заточування

Ніякого особливого підходу до себе ніж не вимагає – керамічна поверхня екологічна, не вбирає в себе ніяких запахів, після роботи з м'ясом, наприклад, ніж достатньо освіжити під струменем води, і можна розрізати фрукти чи овочі.

Керамічне виріб

Найкраще такі ножі зберігати окремо від металевих, ідеальний варіант – у персональних пластикових футлярах.

Заточення

Описані в даному матеріалі поради як точити керамічний ніж у домашніх умовах допоможуть зберегти гостроту та якість різання на тривалий час. Якщо при цьому ще й дотримуватись нескладних правил експлуатації таких ножів — можна забезпечити їм довгий термін служби.

Відео: як правильно заточити керамічний ніж

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар