Як крохмалити речі в домашніх умовах

Питання, як крохмалити речі в домашніх умовах виникає, як правило, несподівано. Бо за нинішніх умов речі обробляють у такий спосіб досить рідко. Зазвичай їх просто стирають і іноді гладять.

методом крохмалення

Багато хто навіть не підозрює про такий спосіб обробки тканини. Але іноді виникають ситуації, коли крохмалити річ просто необхідно.

Для чого потрібно крохмалити тканину

Крохмаль для обробки речей використовувався багато століть. Сьогодні цей спосіб незаслужено забутий, оскільки речі стали коштувати дешевше, а ритм життя став швидшим. Через це сенс у тривалій обробці білизни та одягу було втрачено.

Крохмальити

Однак крохмалення тканин має ряд переваг, невипадково його використовували багато століть:

 • Подовжує термін служби.
 • Речі менше мнуться і виглядають акуратніше.
 • Краще зберігають форму.
 • Виглядають більш урочисто.
 • Менше брудняться.

Чому речі довше служать після обробки крохмалем? При такій обробці річ прополіскують у воді, в якій розчинений крохмаль. Завдяки цьому речовина проникає у волокна тканини та утворює захисне покриття на них. Саме через таке покриття у волокна складніше потрапити бруду, а самі вони менше стираються.

Крохмальити можна

При цьому збільшується щільність та жорсткість матеріалу. Через те, що збільшується щільність, речі менше мнуться. А збільшення твердості дозволяє їм краще тримати форму. Крохмалені комірці з легкістю зберігають свій акуратний зовнішній вигляд до наступного прання.

Таким чином крохмалення дозволяє прати речі рідше і рідше їх гладити, що суттєво економить час навіть при пранні машини.

Важливо! Крохмаль відбілює речі. Тому сорочки після обробки виглядають кипельно-білими. Крохмаль, що пожовклим речам, повертає білий колір. Крохмаль при цьому не псує річ, як багато хімічних відбілювачів.

Основні способи

Відомо кілька способів обробки матеріалу за допомогою крохмалю. Різні методи дозволяють досягти різної жорсткості матеріалу і тому використовуються в залежності від цілей застосування виробу.

Картопляний крохмаль

Маленька жорсткість потрібна для білизни або одягу з тонких тканин: жіночих блуз, шарфиків, суконь.

Спосіб середньої жорсткості потрібен для обробки чоловічих сорочок, сорочок, серветок, штор або скатертин. У цьому випадку крохмаль надає речі жорсткій формі, наприклад, комірцям, але при цьому зберігає властивості тканини до згинання.

Кукурудзяний крохмаль

Жорсткий спосіб підходить для випадків, коли матеріалу треба надати конкретної форми. Тобто, щоб тканина стояла. Його використовують для виготовлення штучних кольорів, декоративних елементів із тканин, трикотажу, мережив.

накрохмалені

При питанні як накрохмалити мереживо в домашніх умовах, використовується саме жорсткий спосіб. За допомогою цього методу можна легко зробити пишний спідниця-кринолін або дитячу корону з тканини або мережива.

Важливо! Чим вище жорсткість крохмалення, тим вищими є захисні властивості цього покриття.

виду крохмалю

Для обробки тканин використовуються різні види крохмалю:

 • Рисовий найкраще відбілює речі.
 • Кукурудзяний густіє менше, тому надає менше жорсткості, ніж інші види.
 • Картопляна. Він найдешевший і тому найбільш поширений.

М'який спосіб

Щоб зрозуміти, як правильно накрохмалити білизну, потрібно вивчити насамперед інструкцію для м'якого способу. Розрахунок суміші: 1 чайна маленька ложка крохмалю на цілий літр води. Розводити крохмаль треба дуже обережно. Ця речовина легко злипається у воді. Тому спочатку його потихеньку розчиняють у склянці холодної води.

накрохмалити речі

Засипати відразу всю чайну ложку не потрібно, інакше утворюються грудки. Необхідно акуратно струшувати крохмаль на поверхню води і потім помішувати. Після того, як розчин готовий, необхідно закип'ятити чисту воду в каструлі.

картопляним крохмалем

Коли вона закипить зменшити вогонь і акуратно тонким струменем вливати крохмаль у ємність. При цьому необхідно постійно розмішувати розчин. Потім вогонь слід вимкнути та дочекатися охолодження засобу до температури 40-45С. Це температура гарячої води.

крохмалити

крохмаль охолоне

закрохмалити

У такий розчин необхідно занурити річ, злегка прополоскати в ньому, щоб розподілився засіб по волокнах, витягнути і віджати. Після цього річ потрібно висушити.

Порада. Найбільш зручно крохмалити річ у тазі, проте для цього доведеться переливати розчин. Деякі господині використовують оцинковане відро. Це дозволяє не переливати рідину.

Середній спосіб

Середній спосіб накрохмалити тканину в домашніх умовах за технологією не відрізняється від м'якого способу. Основна відмінність тут у консистенції.

накрохмалити речі

Пропорції складу середньої жорсткості будуть такими: 1 столова ложка без верху на 1 літр води. Розмішувати речовину необхідно дуже акуратно в склянці води і потім вливати його в нагріту воду.

Використовуйте крохмаль

Речі потрібно занурити в таз чи відро з розчином і протримати там 3-5 хвилин. При цьому необхідно трохи розмішувати склад. Це необхідно для того, щоб крохмаль краще проник у волокна і ввібрався в них.

Порада. М'яким та жорстким способом речі можна накрохмалити у пральній машині. Для цього розчин із крохмалем потрібно залити у відсік для ополіскувача. При полосканні крохмаль буде додано барабан з водою.

Жорсткий спосіб

Як накрохмалити тканину в домашніх умовах жорстким способом варто розібрати докладно. Так як це найскладніший метод обробки тканини. Він має на увазі не тільки просочування розчином, а й надання речі форми.

Класичний спосіб приготування розчину: 2 столові звичайні ложки на 1 літр води. Готується розчин звичайним способом.

ступінь накрохмалювання

Варіант розчину із бурою. Розчин із крохмалем готується також. 1 чайна ложка бури розчиняється в склянці окропу і потім додається до розчину з крохмалем. Після приготування настоюється суміш протягом 20 хвилин. Після цього річ можна крохмалити.

крохмалення речей

Підкрохмалювати річ можна різними способами. Виріб можна опустити в розчин, дати розчину вбратися. Для цього річ необхідно протримати у ньому близько 20 хвилин. Так чинять із кринолінами, декоративними елементами – тобто виробами, які мають бути жорстко накрохмалені повністю.

крохмалити речі

Після цього їх натягують або закріплюють на певній формі. При застиганні речовини вони збережуть цю форму. Можливе підкрохмалювання та окремих малих деталей: комірців, манжет. Тоді немає необхідності опускати річ у розчин. Нанести засіб можна широким пензлем.

Способи без крохмалю

Для надання жорсткості синтетичним тканинам крохмаль не використовують, оскільки він не затримується на таких волокнах. Для цього можна застосовувати інші речовини:

Розчин цукру

Цукровий пісок. Сироп готується з 200 г цукру та 100 мл води. Потім пензликом наносять засіб на виріб.

Важливо! Це метод непридатний влітку при відкритих вікнах, оскільки сироп привабить мух і ос, які сідають на річ.

Желатин не тільки надає речі жорсткості, а й знижує вироблення статичної електрики. Також він надає тканині легкого блиску, тому його часто використовують для атласу.

желатин

Розчин речовини готується з розрахунку 4 столові ложки на літр води. Коли желатин розчиниться і набухне, його трохи підігрівають. Потім у воду опускають виріб кілька хвилин.

Клей ПВА або силікатний клей. Ці речовини для одягу не використовуються. А ось елементам декору вони можуть надати жорсткої форми, так щоб тканина стояла. Розрахунок розчину: 100 мл клею на склянку води. Речовину на тканину наносять пензликом. Потім тканину вичавлюють і натягують на форму.

Як крохмалити речі в домашніх умовах

Крім домашніх засобів застосовуються ще й професійні хімічні засоби. Вони всі підходять для машинного та ручного прання.

Нюанси крохмалення тканин різних типів

Найпростіше піддаються обробці таким способом бавовна та льон.

використовуйте крохмаль

Тому починати свої проби у цьому мистецтві потрібно саме з цих тканин.

 • Шифон, органзу та різні види шовку рекомендується крохмалити лише м'яким способом. При цьому не слід довго тримати вироби у розчині.
 • Мереживо зазвичай обробляють середнім або твердим розчином. Найкраще для цього підходить рисовий крохмаль, тому що він найбільше відбілює речі. Підкрохмалювання мережив потребує тонкості роботи, оскільки склад повинен бути рівномірно розподілений по виробу. Тому використання пензля для нанесення вимагає уважності та акуратності.
 • Фатин коштуватиме крохмалити також дуже акуратно. Його обробляють лише слабо концентрованим розчином. При цьому поміщають у рідину лише на 2-3 секунди.

потрібно крохмалити

Чи можна крохмалити кольорові речі

Кольорові речі із натуральних матеріалів обробляють м'яким способом. Однак важливо переконатися, що виріб не линяє. Вироби яскравих кольорів виглядатимуть після такої процедури красиво та акуратно.

Не крохмалити

Вироби, пофарбовані в темні чи чорні тони, краще не крохмалити. Справа в тому, що речовина може залишити білі розлучення на тканині, що лише зіпсує зовнішній вигляд.

Не варто крохмалити і предмети, де є вишивка нитками муліне. Крохмаль склеїть ці нитки, і вишивка виглядатиме не естетично та незграбно.

Що не можна крохмалити

Незважаючи на те, що підкрохмалювання корисно для експлуатації речі, деякі вироби так обробляти не можна.

Накрохмалена постільна білизна

Сюди входять такі предмети:

 • Натільна білизна. Накрохмалені матеріали не пропускають повітря. Через це в такій білизні буде душно та спекотно.
 • Літній одяг не обробляють так з цієї причини. Інакше в ній буде надто спекотно влітку. Більше того, у такому одязі тіло більше потіє.
 • Дитячі речі. Через низьку здатність пропускати повітря такі речі можуть спровокувати пітницю або екзему у дитини.
 • Синтетику не крохмалять, тому що її волокна не вбирають цю речовину.

накрохмалювати комірці

Всі інші речі можна обробляти. Це дозволить зробити їх акуратнішими і менш вимогливими до догляду в носінні.

Відео: швидкий і простий спосіб накрохмалювання серветок

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар