Як користуватися духовкою

Гаряча рум'яна випічка – предмет гордості кожної господині. Для цього будуть потрібні не тільки вміння, але й добре відрегульована духовка. З її допомогою можна створювати справжні шедеври кулінарного мистецтва не лише з тіста, а й з м'яса, риби та овочів.

випічка в духовці

Особливості духовки на кухні

Перед покупкою потрібно визначитися, яку духову шафу хочеться бачити на кухні – електричну або газову. Другий варіант є бюджетнішим і класичнішим – пальник розташовується в нижній частині.

Більш дорогі моделі оснащені грилем – спеціальним пальником зверху. Так страви виходять пропечені, але практично ніколи не пригорають. Найдорожчими вважаються газові духовки з кулером, що рівномірно розподіляє гаряче повітря по закритому простору.

вибір духовки

Сучасним рішенням для господарок вважається електродуховка, що отримала величезний ряд переваг:

 • простір усередині рівномірно нагрівається у всіх точках, тому можна одночасно готувати кілька страв;
 • реальним стало точно налаштувати необхідну для приготування температуру;
 • піч має велику кількість опцій для випікання, приготування других страв, закусок;
 • можливість вибору режиму прогріву та напряму подачі тепла.

переваг електродухування

Але це нововведення має і свої недоліки:

 • високе споживання електроенергії;
 • проведення в будинку може не витримати навантаження;
 • електроенергія може бути відключена в невідповідний момент, коли страва ще готується.

недоліки електродуховки

Як запалити духовку

Будь-яка техніка забезпечується виробником інструкцією з прописаними правилами експлуатації. Перед початком роботи краще витратити кілька хвилин на вивчення, ніж займатися ремонтом техніки. Важливо, що газова та електрична духовки мають різні принципи включення, прогріваються з різною швидкістю і вимагають далеко не однаковий час для приготування їжі.

способи запалювання духовок

У газовій плиті

У газовій духовці може бути два типи розпалювання – електричний та ручний. У першому випадку полум'я з'являється без участі людини, що зручніше та безпечніше. Електричний розпалювання може бути автоматичним (за допомогою однієї кнопки) і механічним, коли пуск газу та розпалювання здійснюється різними механізмами управління.

включення газової духовки

Відмінністю всіх сучасних плит є наявність функції «газ-контроль» – подача газу автоматично перекривається, якщо гасне полум'я.

В електричній плиті

Електрична духова шафа вважається більш безпечною та простою в експлуатації – для її «запуску» достатньо вставити вилку в розетку і встановити регулятором потрібний температурний режим. Після приготування їжі регулятор повернути в положення “0” і відключити духовку від електричної мережі. Проводити чищення внутрішньої поверхні можна лише знеструмивши прилад!

регулятор духовки

Потрібно враховувати, що під час роботи духова шафа сильно нагрівається, тому торкатися її не рекомендується – можна легко отримати термічний опік.

Способи розпалу вогню в духовці

Духові шафи бувають з автоматичним та електричним розпалюванням. Сказати, який варіант кращий, складно, адже господині однаково швидко звикають до обох. У випадку з електрозапалюванням процедура вважається безпечнішою, адже людина не контактує з прямим вогнем. В іншому принципових відмінностей немає.

електропідпал духовки

Електрозапалювання духовки

Як користуватися духовками газової плити з електророзпалюванням:

 1. встановити регулятор подачі газу у максимальне положення;
 2. натиснути клавішу запалювання та почекати 2-5 секунд;
 3. після того, як вогонь встановився, кнопку розпалювання можна буде відпустити.

автоматичне розпалювання духовки

Ручне розпалювання полум'я

Як увімкнути духову шафу:

 1. відкрити духовку та залишити її провітрюватись на пару хвилин;
 2. знайти вихідний газовий отвір;
 3. запалити сірник і піднести його до запальника;
 4. провернути рукоятку подачі газу та утримувати її близько 10-15 секунд.

ручне включення духовки

Після того, як полум'я встановиться, дверцята духовки можна закрити і виставити задану температуру. Істотний мінус газових приладів – їхня нестабільність. Температура може коливатися залежно від якості газу, потужності його подачі і т.д.

виставлення температури в духовці

Важливо! Якщо з першого разу запалити духовку не вдалося, спробу повторювати потрібно тільки після того, як вивітряться залишки газу.

Особливості першого запуску

Вперше запускаючи і газову, і електричну духовку, потрібно ретельно ознайомитися з рекомендаціями виробника. Це убереже від багатьох помилок та дозволить уникнути пошкодження приладу.

Всі внутрішні поверхні і комплектуючі необхідно ретельно вимити, а посуд помістити всередину для прожарювання. Це дозволить видалити з поверхонь залишки пакувальних матеріалів, олій та інших речовин, які можуть виділяти неприємні запах і токсини.

прожарювання духовки

Щоб прожарити духовку, її необхідно включити на максимальну температуру приблизно на 1-1,5 години. За час процедури на кухні можуть з'являтися неприємні аромати, які не повинні викликати побоювань. Виняток становлять стійкі запахи гару та диму. У цьому випадку прожарювання потрібно припинити і розібратися, у чому причина. В інших випадках прожарювання необхідно проводити кілька разів, доки неприємні запахи повністю не зникнуть.

Після такого очищення духову шафу потрібно протерти вологою ганчіркою і залишити провітритися.

Безпосередньо перед першим приготуванням їжі потрібно постаратися пристосуватися до нової духовки:

 1. підібрати оптимальний температурний режим;
 2. зрозуміти, яке положення ґрат по висоті необхідно;
 3. обчислити швидкість розігрівання духової шафи.

перше користування духовкою

Додаткові функції

Бюджетні моделі можуть похвалитися лише однією можливістю – готувати їжу. Добре, якщо прогрів у них здійснюється рівномірно і страву не доведеться періодично повертати у різні боки.

Більш дорогі та сучасні моделі стануть справжніми помічниками господині, адже вони мають дуже корисні режими духовки:

Функція мікрохвильової печі

Зустрічається лише в електричних духовках. Функція дозволить заощадити місце та гроші – не доведеться додатково купувати НВЧ-піч. Електричний нагрівач обох пристроях працює ідентично.

функція мікрохвильової печі в духовці

Пароварка

Функція характерна лише електроплит. Усередині духовки вмонтований парогенератор, завдяки якому можна використовувати вологу, гарячу або інтенсивну пару. Приготовлені на ньому страви виходять дієтичними та корисними для здоров'я.

пароварка в духовці

Вертел

Ця функція доведена до досконалості у газових духовках. Всередину вставляється металевий прут подовженої форми, який нанизується м'ясо. Це дозволяє йому рівномірно приготуватися з усіх боків, набути характерної м'якості, соковитості та золотої скоринки.

крутив у духовці

Гриль

Функція реалізується завдяки верхньому нагрівальному елементу, що є в електричних духовках. Можна приготувати м'ясо, рибу, овочі, які за своїм зовнішнім виглядом та смаком нічим не поступляться приготованим на професійному грилі. Достатньо лише розібратися, як користуватися грилем в електричній духовці.

функція гриля в духовці

Самоочищення

Присутня практично у всіх духових шафах і включає кілька способів видалення бруду: гідролізний, каталітичний, піролітичний. У першому випадку в спеціальний резервуар заливається миючий засіб і вмикається духовка. Під впливом випарів засоби забруднення розм'якшуються і легко видаляються звичайною м'якою ганчіркою.

самоочищення в духовці

Каталітичний метод заснований на реакції спеціальної емалі дверцята духовки на високі температури: жирові відкладення просто розпадаються на воду та вуглець.

Піролітична самоочищення присутня тільки в дорогих моделях – після завершення приготування прилад включає температуру 500°С, при якій всі забруднення згоряють. Господині залишається лише прибрати попіл.

Правила безпеки

І газова, і електрична шафа є пожежонебезпечними предметами, в експлуатації яких потрібна гранична уважність. До них точно не можна підпускати маленьких дітей або залишати на довгий час без нагляду.

Правила безпеки під час роботи з електроплитою:

 • Наявність заземлення. У багатоквартирних будинках без газу система безпеки продумується спочатку ще при здачі будинку в експлуатації. Якщо будинок газифікований, але мешканці мають намір поставити електропіч, необхідно взяти у ЖЕКу схему заземлення та просто підключити до неї плиту.
 • Не варто одночасно включати і духовку, і конфорки, адже це може спричинити навантаження мережі. Особливо це актуально у будинках зі старою чи слабкою проводкою.
 • Плиту не варто використовувати як опалювальний прилад.
 • Заборонено використовувати для приготування їжі пластиковий посуд – під впливом високих температур він оплавиться, зіпсує поверхню та може спричинити спалах.
 • При використанні плити в режимі НВЧ-печі не варто використовувати посуд з блискучими елементами – вони іскриться і можуть спричинити коротке замикання.

функція газ-контролю

Правила безпеки під час використання газової духовки:

 • Духова шафа не розрахована на обігрів приміщення, тому її не потрібно використовувати замість обігрівача.
 • Після приготування їжі потрібно провітрити духовку, і кухню від продуктів горіння.
 • Потрібно стежити, щоб полум'я горіло рівно і мало блакитний колір. Якщо його колір червоний або жовтий, потрібно терміново вимкнути прилад і провітрити приміщення. Це означає, що газ не згорає. Причин може бути кілька: неякісне паливо чи несправність приладу. Якщо проблема виявилася не один раз, потрібно викликати інспектора газової служби.
 • У разі поломки духовку категорично заборонено розбирати та намагатися відремонтувати самостійно – для цих цілей необхідно залучити фахівців. Вони не тільки усунуть поломку, а й правильно підключать прилад, забезпечивши повну герметичність газоподачі.

безпека під час роботи з газовою плитою

Правила догляду за духовкою

Духова шафа служитиме жоден рік, якщо забезпечити їй належний догляд:

 1. Внутрішню поверхню слід протирати після кожного приготування їжі. Краще не давати духовці повністю охолонути – то плями витиратимуться швидше. Раз на 1,5-2 тижні шафу потрібно пропарювати з миючими засобами, що дозволяють прибрати жирний наліт. Після такого чищення духовку доведеться ще раз мити, але вже чистою проточною водою, щоб забрати залишки засобу та нальоту.
 2. Якщо потрібно прибрати старі плями, потрібно злегка розігріти шафу – досить виставити температуру 50 ° С і залишити її прогріватися на 10-15 хвилин. Після цього навіть сильне нагар почне швидше відходити.
 3. Для очищення категорично не рекомендується користуватися металевими скребками – вони, напевно, пошкодять емальовану/керамічну поверхню. Краще використовувати губки або м'які ганчірки. Інтенсивні забруднення потрібно попередньо залити засобом для чищення і залишити на 15-20 хвилин.
 4. Перед очищенням краще максимально розібрати духовку: вийняти решітки та листи, будь-які інші знімні елементи. Якщо можливо, потрібно зняти і дверцята – мити всі складові окремо набагато зручніше.
 5. На нагрівальні елементи та кулер категорично заборонено наносити засоби для чищення! Під впливом високих температур (при наступному використанні духовки) вони можуть почати виділяти токсичні речовини, які потраплять у їжу та спричинять тяжке отруєння.
 6. Після прибирання дверцята духовки потрібно залишити на кілька годин відчиненими. Це дозволить поверхням повністю висохнути, а зайвим запахам – піти.
 7. Якщо неприємне амбре зберігається, потрібно скористатися активованим вугіллям: 10-15 таблеток розчинити в склянці (250 г) води і поставити ледь теплу духовку на ніч. Цей потужний абсорбент вбере всі неприємні запахи.

протирання плити

порожня духовка

миття духовки губкою

провітрювання духовки

чищення миючими засобами духовки

Експлуатація духовки може бути приємною, якщо своєчасно доглядати прилад і дотримуватися техніки безпеки. Яка шафа краще – електрична або газова, кожна господиня вибирає для себе самостійно. При належному догляді будь-яка духовка правильно працюватиме жоден рік.

Відео: як запалити газову духовку

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар