Як і чим почистити самовар у домашніх умовах

Справжні шанувальники чаю знають, що ніякий чайник, тим більше електричний, не замінить старого доброго самовару.

самовар

Однак цей традиційний виріб, що прийшов до нас із глибини століть, час від часу покривається плямами, з якими щось треба робити. Розберемо чим почистити самовар, як повернути йому первозданний блиск, а також що необхідно робити, щоб його доводилося відполірувати якомога рідше.

самовар фото

Підготовка самовару

Щоб правильно почистити самовар та нічого не зіпсувати, потрібно враховувати матеріал, з якого він виготовлений. Чи йдеться про антикварний або сучасний виріб, з ймовірністю 100% він зроблений з латуні, нержавіючої сталі, міді або іншого металу.

антикварний самовар

Основні матеріали:

 • Мідь.
 • Латунь (на латунних виробах часто можна побачити маркування як букви «л»).
 • Нержавіюча сталь.
 • Хром та нікель.
 • Метал з декоративними позолотою.

мідний самовар

самовар з латуні

самовар з нержавіючої сталі

самовар з нікелю

Іноді зустрічаються і більш екзотичні варіанти матеріалів корпусу та знімних деталей, але настільки рідко, що їх немає сенсу розглядати.

самовар з алюмінію

Від матеріалу залежатимуть умови утримання, відповідні засоби для чищення, методи очищення поверхні. У кожного їх свої особливості.

гарний самовар

У будь-якому випадку, перш ніж чистити самовар, з нього потрібно злити воду і зняти всі деталі, що знімаються: коронку, підставку, ручки і краник. Електричний виріб слід попередньо відключити від електромережі.

розібрати самовар

Чим не можна чистити

Вироби з нержавіючої сталі не можна очищати засобами, що містять різні сполуки хлору. Для всіх типів корпусів вкрай не рекомендується використовувати абразиви, чи йдеться про продукти з абразивними частинками або про наждачний папір.

самовар з нержавіючої сталі

Особливо чутливі до механічних впливів самовари з латунними та мідними корпусами, а також вироби з різними декоративними покриттями. З тієї ж причини варто уникати грубої тканини та твердих щіток. Врахуйте, що латунь не терпить кислот, а нікель небажано чистити содою чи порошком.

самовар з латуні

Інструкція очищення самовару до блиску

Щоб почистити самовар зсередини та зовні, потрібно враховувати матеріал. Однак у будь-якому випадку спочатку необхідно знежирити поверхню, потім промити корпус, а по кінцівці промити ще раз і відполірувати.

полірування самовару

Знежирення поверхні

Мідний самовар легко чистити звичайним лимоном. Латунний – розчином зубного порошку (2 столові ложки) та нашатирю (3 ложки) у двохсотграмовій ємності з водою. Старий спосіб перевірений часом.

лимон та сода

Зверніть увагу! Зубна паста не повинна містити абразивних частинок! Інакше легко зіпсувати латунну поверхню подряпин.

Після нанесення розчину, дайте самовару постояти 50-60 хвилин, а лише після цього промивайте повторно звичайною теплою водою.

нашатир і зубний порошок

Для нікелю можна використовувати розчин кухонної солі в оцті. Рецепт простий. Додайте в сіль кілька крапель оцту, очищайте корпус і знімні деталі пастою, що вийшла, за допомогою м'якої ганчірочки, змивайте водою мінімум хвилин через тридцять.

сіль та оцет

Окремо варто згадати популярний народний засіб від накипу – лимонну кислоту. Досить і одного пакетика. Метод застосування:

 • Залити в ємність води приблизно на третину об'єму.
 • Всипати кислоту.
 • Довести воду до кипіння.
 • Кип'ятити 30-40 хвилин.
 • Дати відстоятися кілька годин, поки не відшарується весь накип.
 • Добре промити самовар звичайною водою кілька разів, щоб видалити залишки кислоти та накипу.
 • Всі! Можна готуватися до наступного чаювання.

лимонна кислота

Використання щавлевої кислоти

У домашніх умовах можна почистити будь-який самовар. Тільки кошти для цього знадобляться різні. Так, наприклад, щавлева кислота стане гарною відповіддю на питання, як почистити латунний чи сталевий самовар у домашніх умовах.

кислота щавлева

Спочатку готується розчин щавлевої кислоти із розрахунку 2 мл кислоти на кожні 100 мл води. Наносити засіб на предмет старовини з латуні або нержавіючої сталі можна за допомогою м'якого малярського пензля або ватного диска. Після цього поверхня залишається на 50-60 хвилин, потім залишки кислоти нейтралізуються содою, потім промивається корпус ще раз.

як почистити самовар

Повторно промиваємо

Який би засіб для чищення ви не використовували, самовар обов'язково необхідно буде промити як мінімум ще раз звичайною водою. Якщо для чищення застосовувалася кислота, перед промиванням її потрібно нейтралізувати лугом. Найдоступніший лужний розчин, який, напевно, знайдеться в будь-якому будинку – звичайна харчова сода.

прочищення самовару

Натираємо тканиною без ворсу

Повернути металевій поверхні первозданний блиск не вийде без полірування. Помитий і висохлий самовар найкраще відполірувати м'якою тканиною без ворсу.

відполірований самовар

Якщо на ємності для води є досить серйозні пошкодження, звичайної поліролі може виявитися недостатньо. З глибокими подряпинами краще впорається паста ГОІ. Усі пасти ГОІ робляться на основі хрому, але розрізняються за абразивними властивостями. Так, паста № 4 використовується для усунення дрібних дефектів та залишає після себе матову поверхню. Пасти № 1-3 дають блиск. № 1 застосовується для чистового полірування, № 2 – для тонкого, № 3 – для середнього шліфування.

паста гої

І кілька порад щодо догляду:

 • Традиційні самовари, що розігріваються на вугіллі, варто очищати від нагару і кіптяви після кожного використання. Інакше згодом доведеться серйозно повозитись.
 • Жодне виріб не можна нагрівати без води.
 • Воду в самовар потрібно заливати лише перед тим, як збираєтесь заварювати чай. Після чаювання надлишки рідини зливаються. Не повинен стояти без діла самовар, наповнений водою.
 • Відполірувати зовнішні поверхні варто щонайменше раз на чотири тижні.

кований самовар

Хороший стан самовару залежить не тільки від регулярного чищення та полірування, а й від умов зберігання. Тримати його слід у сухому місці. Воду заливати тільки при підготовці до чаювання, а потім необхідно зливати надлишки.

чаювання з самовару

Апарат не повинен стояти наповненою рідиною. Акуратно звертатись при транспортуванні, особливо якщо виріб зроблено з міді. Мідь дуже чутлива до механічних пошкоджень, а відновити дефекти, що з'явилися, непросто. А іноді й зовсім неможливо.

старовинний самовар

Відео: як відполірувати самовар своїми руками

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар