Як діяти, якщо розбився градусник

Ртутний градусник дозволяє дуже точно визначити температуру і при цьому коштує недорого. Однак він дуже тендітний і при необережному поводженні може розколотися. У цій статті розповідається, що робити (і чого робити категорично не можна), якщо розбився градусник і чим можна зібрати ртуть.

градусник

Опис ртутного градусника

На вигляд ртутний градусник є скляною, запаяною з двох сторін колбою, всередині якої знаходиться порожня трубка і резервуар з ртуттю. Уздовж трубки йде планка зі шкалою з поділками, що позначають температуру навколишнього середовища. Вимірювання можливі з точністю до десяти градусів.

якщо розбився граусник

Навіть при незначному нагріванні ртуть розширюється і починає рухатися по стовпчику до тих пір, поки не прийде у відповідність до нового значення температури середовища. Все відбувається не миттєво, градусник потрібно потримати щільно притиснутим до тіла пацієнта деякий час хвилин п'ять-десять. Щоб при перегляді показань, тобто приміщенні приладу в більш прохолодну обстановку, ртуть не стала швидко опускатися, вхід в резервуар з нею звужений.

якщо вдома розбився градусник

Відомо, що для видалення колишніх показань ртутний градусник потрібно струснути. Тут головне розрахувати силу, з якою прилад стиснете у руці. Якщо зробити це дуже сильно, скло колби може луснути. Якщо навпаки дуже слабко – градусник випаде з руки на підлогу та розіб'ється. Ртуть витікає і дрібними блискучими кульками розлетиться по підлозі.

як зібрати ртуть якщо розбився градусник

Важливо! Зплутати розлиту ртуть неможливо ні з чим. Її смітники мають металевий колір, здалеку їх можна прийняти за маленькі намистини. Вигляд дуже нешкідливий і навіть привабливий. Останнім часто ведуться діти.

Що робити, якщо в квартирі розбився ртутний градусник

Потрібно:

 • Одяг, який не шкода викинути. Бажано, щоб вона була з тканин, які якнайменше вбирають рідини тощо речовини.
 • Гумові рукавички, тканинна пов'язка або респіратор (найпростіші моделі продаються зараз скрізь і коштують недорого), бахіли.
 • Білизна або розчин марганцівки.
 • Мокрий пензлик, шприц з тонкою голкою, щільна картонка, лейкопластир, банка з водою.
 • Ліхтарик та металева голка або дріт.

як зібрати ртуть якщо розбився градусник

Покрокова інструкція, як зібрати ртуть.

 1. Видаліть із кімнати сторонніх, в першу чергу, маленьких членів сім'ї та тварин. Останніх необхідно прибрати не лише через побоювання за здоров'я наших «братів менших», а й для того, щоб вони не підчепили та не рознесли частинки ртуті на велику територію.

  кіт у кімнаті

 2. Вимкніть все, що підвищує температуру: обігрівачі, газову плиту тощо. Дозволяється відкрити вікно, але не допускайте протягу.
 3. Переодягніться в одяг зі списку вище. На руки – гумові рукавички. На обличчя – тканинна пов'язка, на ноги – бахіли.

  як зібрати ртуть у будинку

 4. Приготуйте розчин «Білизни» у пропорції 1 л. хлорвмісного розчину на 5 л. води. Можна зробити розчин марганцівки, якщо така у вас є. Пропорції у разі – 1 р. на 8 л. води.
 5. Починайте збирання від периферії до центру кімнати. Великі ртутні кульки закочуйте пензликом на картон і виливайте в банку. Зовсім маленькі наклейте на лейкопластир.

  як зібрати ртуть у будинку

 6. Посвітліть ліхтариком усі місця, де може бути ртуть. Вона блищить при попаданні світла і помітна здалеку. Зі щілин найпростіше діставати кульки металевою голкою. Плінтус слід відірвати на утилізацію.
 7. Одяг, який контактував із ртуттю, зберіть у пакет і щільно зав'яжіть. Банку закрийте та щільно закупорьте.

  комплект для утилізації ртуті

 8. Поверхні, на яких виявили рідкий метал, протріть розчином «Білизни», через 15 хвилин, змийте його водою. Для повної надійності все можна обробити розчином марганцівки.
 9. Зателефонуйте МНС за номером 112. Поясніть ситуацію, запитайте, куди утилізувати зібрану ртуть. У крайньому випадку рідкий метал можна здати в санепідстанцію або державну аптеку.

розбився градусник

Після збирання слід помитися, прополоскати рот содовим розчином, прийняти одну-дві таблетки активованого вугілля.

активоване вугілля

У кімнаті, де розбитий градусник, тримайте відкритим вікно протягом кількох днів. Заходьте до цього приміщення якомога рідше.

відчинене вікно в кімнаті розбився градусник

Важливо! Якщо ви бачите, що повністю ртуть видалити не вийшло, наприклад, вона ввібралася в щось, доведеться викликати фахівців.

Чим небезпечна ртуть

Це дуже шкідлива для здоров'я хімічна речовина, що відноситься до першого класу небезпеки. Основний шлях проникнення в організм через органи дихання.

як зібрати ртуть

Симптоми, що сигналізують про отруєння ртуттю:

 • Почуття металевого присмаку у роті.
 • Відчуття слабкості.
 • Зникнення апетиту.
 • Головний біль та відчуття дискомфорту при ковтанні.
 • Нудота та блювання.

головний біль

Якщо не надавати допомогу:

 • Починають кровоточити ясна.
 • З'являються біль у животі.
 • Рідкий стілець зі слизовими та кров'яними вкрапленнями.
 • Різко підвищується температура. Аж до 40 градусів та вище.

отруєння ртуттю симптоми наслідки

Отруєння ртуттю маленьких дітей та вагітних жінок є особливо небезпечним і може призвести до непоправних наслідків.

як зібрати ртуть якщо розбився градусник

Перша допомога отруйним – абсорбенти та велика кількість води.

активоване вугілля при отруєнні ртуттю

Як діяти, якщо градусник тріснув у руках

Багато хто вважає, що найнебезпечніше торкатися ртуті голою шкірою. Це не зовсім так. Щоб ртуть пішла у свій резервуар у градуснику, його доводиться струшувати, а через пори шкіри проникнення рідкого металу зовсім мінімально.

як струсити градусник

Інша річ, що його частинки залишаться на руках і поступово випаровуватимуться в безпосередній близькості від людини. Щоб цього не сталося, достатньо ретельно вимити руки звичайним милом, можна ще в розчині марганцівки ополоснути.

промити руки

Протягом 3-4 діб пийте води щонайменше 2 л. в день. Якщо з'являться почервоніння, свербіж і поколювання, знайте – це ознаки отруєння, а алергія. З нею теж не можна жартувати, краще звернутися до поліклініки.

алергія

Важливо! Особливо небезпечно, якщо ртуть потрапляє на гарячу батарею або увімкнені опалювальні прилади. При плюс 40 рідкий метал закипає, повітря стає перенасиченим його парами. Без звернення до фахівців та лікарів не обійтися.

Що не можна робити при розбитті ртутного градусника

Неприпустимо:

 1. Використовуйте для видалення ртуті віником або пилососом. Вона при цьому розбивається на все дрібніші кульки, що розлітаються на всі боки. Забрати їх стає набагато складніше. Пилосос після такого «прибирання» доведеться викинути, оскільки деяка кількість кульок застрягне в його внутрішніх деталях.
 2. Змивати ртуть у каналізацію, викидати у сміттєпровід. Цим ви забруднюєте простір навколо вашого будинку.
 3. Використовувати замість мильно-содового чи хлорного розчину побутову хімію.
 4. Намагатися самостійно очистити забруднений ртуттю одяг у пральній машині. По-перше, до кінця все одно не очистіть. По-друге, найдрібніші частинки залишаться в механізмі.
 5. Здавати забруднені речі до магазинів секонд-хенду, намагаючись хоч щось за них виручити. Не можна наражати на ризик здоров'я інших людей, та й відповідальність за законом ніхто не скасовував.

як не можна збирати ртуть

Що робити, якщо розбився безртутний градусник

Всі вони набагато безпечніші, ніж ртутний. Найчастіше використовуються електронний та інфрачервоний.

Електронний градусник визначає температуру тіла спеціальним датчиком, вбудованим у корпус.

електронний градусник

Інфрачервоний градусник реєструє випромінювання у відповідному діапазоні. Воно безпосередньо залежить від температури випромінюючої поверхні, переводиться у показники температури та висвічується на екрані.

інфрачервоний градусник

Якщо подібні градусники розбиваються, небезпека можуть становити лише їх гострі уламки, особливо якщо вони дуже дрібні. Потрібно все ретельно зібрати і викинути, як звичайне сміття. Більше жодних дій не потрібно.

електронний та ртутний градусники

Сподіваюся ви зрозуміли, що треба робити, якщо розбився градусник. У будь-якому випадку, як би не розвивалися події, не панікуйте. Ртуть може становити серйозну небезпеку лише при неправильному поводженні з нею. Сильні емоції останньому ох як сприяють. Якщо все робити холоднокровно та продумано, нічого страшного не станеться.

якщо розбився градусник

ВІДЕО: Що робити, якщо розбили градусник.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар