Як боротися з пилом у квартирі

Домашній пил завдає господаркам справжнього головного болю. Регулярне прибирання не допомагає повністю усунути проблему. Щоб порятунок від бруду було ефективним, необхідно розібратися, звідки він з'являється, яку небезпеку несе і як правильно витирати пил у квартирах.

звідки береться пил у квартирі

Що таке пил і як він з'являється

Перед усуненням проблеми варто розібратися, що таке пилюка і звідки береться вона. Це дозволить зрозуміти її природу та підібрати ефективніші способи боротьби.

пил на підлозі у квартирі

Пил є твердими частинками дрібного розміру. Вона поділяється на велику та дрібну. Перша помітна людському оку досить добре. Саме вона накопичується в кутах та на поверхнях. Дрібний пил непомітний для людини, але більш небезпечний для нього.

Додаткова інформація! У складі пилу є тканинні волоски та дрібні частинки відмерлої шкіри. Також можуть бути суперечки плісняви, шерсть домашніх вихованців. Все це накопичується та осідає на поверхнях у будинку.

пил, що літає в повітрі

Чим небезпечний пил

Вона не просто псує зовнішній вигляд квартири, а й шкодить здоров'ю. У складі пилу міститься безліч токсинів. На людей похилого віку регулярне вдихання її впливає негативно. Найчастіше пил викликає алергію. Вона проявляється у вигляді застуди, алергічних дерматитах, сильної сверблячки. Якщо вчасно не вжити заходів, банальні напади призводять до розвитку бронхіальної астми.

алергія

Небезпека становить саме склад пилу, де спостерігається бруд, суперечки плісняви, частинки волосся, вовни та шкіри. Також можна виявити кліщів-сапрофітів. Вони надто малі, щоб їх розглянути звичайному людському оку. Чи не агресивні, не кусаються, не намагаються паразитувати на людях. Проте, продукти їхньої життєдіяльності здатні викликати найсильнішу алергію, аж до розвитку астми.

алергія на пил

Додаткова інформація! У стандартній квартирі за тиждень у середньому на підлозі накопичується близько 12 тисяч частинок пилу на квадратний метр.

Де найбільше пилу в будинку

Джерела пилу повинні оброблятися з особливою регулярністю та ретельністю. Це саме ті ділянки житла, де частинки накопичують більше і найсильніше.

прибирання квартири від пилу

Головним лиходієм у цьому випадку виступає килим у передпокої. Навантаження на нього високе. Бруд на ньому накопичується у величезній кількості, а ось чистці його піддають не так часто. Крім цього, забруднення та пил особливо сильно накопичуються в наступних місцях:

 1. Килимові покриття. Саме ворсинки накопичують і зберігають більшу частину забруднень. А очистити їх якісно інколи складно. Може знадобитися навіть професійне чищення;
 2. Текстиль. Тканина є справжнім магнітом для пилових частинок. Будь-який текстиль, включаючи постільну білизну, фіранки, тюль, повний забруднень, навіть якщо виглядає чистим;
 3. М'які іграшки. Тому не рекомендується накопичувати в дитячій велику їх кількість. Вони накопичують частинки пилу, що призводить до розвитку алергії та астми у дітей;
 4. Важкодоступні місця. До таких відносяться кути, простір за меблями, плінтуси. Їх складніше обробляти, тому збирання цих областей робиться рідко;
 5. Комп'ютери. Сюди ж можна віднести ноутбуки та телевізори. Вони також виступають справжнім магнітом для пилових частинок, тому протирати їх слід якнайчастіше.

килим у передпокої

Якими засобами користуватися

Для видалення пилу існують спеціальні склади та народні засоби. Перші можна придбати у магазині. Для других знадобиться прості інгредієнти, які є на кожній кухні або у ванній. Варто докладніше розібратися у всіх ефективних способах усунення пилу.

Спеціальні засоби

Професійні засоби для видалення поверхні пилових частинок можна знайти в магазині. Але до вибору необхідно підходити ретельно, а використовувати лише згідно з інструкцією.

засоби від пилу

Для вологого прибирання підійде поліроль. У складі містяться спеціальні інгредієнти, що покривають поверхню меблів захисним шаром. Завдяки цьому осідання пилу значно знижується. Стійкість предметів тримається кілька днів, потім пил знову з'являється на поверхні. Але поліроль підійде лише для меблів. Обробляти їй текстиль не можна.

Ще одним засобом є антистатик. Їм зручно обробляти техніку, включаючи комп'ютери, телевізори та інше. Видаляються як частинки пилу, а й інші забруднення.

антистатик

Народні засоби

Якщо спеціальних складів під рукою не виявилося, можна скористатися рецептами, ефективність яких була перевірена багатьма поколіннями. Рекомендується кожні 3 місяці проводити процедуру пропарювання м'яких меблів.

відпарювання меблів

Суміш із гліцерину та води дозволяє позбавитися від забруднень на полицях. Для цього компоненти з'єднують, перемішують, змочують у рідині серветку та протирають поверхню. Особливу увагу приділяють важкодоступним місцям.

Стеля також потребує обробки. Для цього підійде щітка достатньої довжини з м'якою насадкою. Більш зручні моделі, що рухаються. Досить зробити мильний розчин, занурити в нього щітку та обробити поверхню. Метод підійде для натяжних полотен. На завершення поверхню протирають ганчіркою. Вона може бути ледь вологою. Такий самий розчин підійде для обробки ламінату або лінолеуму. Для килима краще використати соду. Їй покривають усю площу виробу, потім пилососять або вичищають за допомогою щітки.

чищення килима содою

Для важкодоступних ділянок варто приготувати спеціальний спрей. Для цього кілька столових ложок оливкової олії з'єднують з склянки оцту ¼. Додають склянку води та 15 крапель ефірної олії. Підійде будь-яке, що опинилося під рукою. Після перемішування розчин переміщають у ємність із дозатором і розпорошують на потрібні ділянки. На завершення поверхню протирають сухою ганчіркою.

Додаткова інформація! Хорошим засобом як профілактика осідання пилу є кімнатні рослини. Вони очищають повітря та сприятливо впливають на мікроклімат у приміщеннях.

Як позбутися пилу

Повністю позбутися пилових частинок не вийде. Доведеться позбавитися всіх предметів, килимів, текстилю в будинку. Але є методи та рекомендації, що дозволяють значно скоротити кількість пилу у житлі.

Починати очищення поверхонь рекомендується згори, рухаючись вниз. Це дозволить не допустити повторного осідання бруду. Щотижня потрібно пилососити тканинні поверхні, чистити килимові покриття.

пропилососити килим

Особливого ретельного прибирання потребують штори, дивані подушки та оббивка меблів. Їм потрібна регулярна обробка парою. Це стосується і постільної білизни, подушок, ковдр. Зазначені предмети повинні постійно чиститися і парооброблятися. Це дозволить позбутися пилових кліщів. Постільна білизна досить регулярно прати та прогладжувати праскою.

Потрібно постійно проводити інвентаризацію. Хлам тільки сприяє збільшенню кількості пилу та ускладнює збирання. Тому потрібно перевірити всі шафи, балкон та інші місця, де зберігаються речі та оцінити, чого вже можна позбутися. Також можна здійснити заміну деяких предметів. Наприклад, придбати нові подушки, ковдру, штори та інше. Особлива увага приділяється м'яким іграшкам. Вони в собі накопичують багато пилових частинок.

м'які іграшки

Однією з ключових та ефективних профілактик скупчення пилу є порядок. Все має бути на своїх місцях. Безлад лише збільшує кількість пилових частинок. Також варто регулярно прати речі, а не зберігати їх довгий час у кошиках із брудною білизною. Сезонний одяг рекомендується зберігати у спеціальних вакуумних пакетах.

Найбільше скупчення пилу спостерігається в областях, доступ до яких утруднений. Саме їм варто приділяти особливу увагу при прибиранні. Існують швабри та пилососи зі спеціальними насадками, що дозволяють зручно та швидко дістатися до складних місць.

пропилососити полиці

Як зменшити кількість пилу у квартирі

Якщо повністю виключити утворення пилу неможливо, варто зробити все можливе, щоб скоротити його кількість. Для цього існують зручні та корисні помічники. Варто докладніше розібратися у їхніх особливостях.

Прилади з аквафільтром

Аквафільтр допомагає затримати навіть дрібнодисперсні частинки. Таким помічником зазвичай оснащують пилососи. Працюючи з цим приладом як очищається поверхню, а й повітря. Тканинні фільтри такої функції не мають. Але будь-який фільтр, встановлений у техніці, потребує регулярного чищення, інакше вона сама стане джерелом забруднення. Також їх необхідно періодично змінювати, щоб не знижувати їхню ефективність. Тому важливо уважно стежити за термінами очищення та заміни фільтра.

пилосос з аквафільтром

Система вентиляції

Свіже повітря необхідне у приміщенні для комфортного самопочуття будь-якої людини. Якщо кімнати не провітрювати, пил, що осідає, буде більш важким. Для вентиляції достатньо відчинити вікна. Однак тоді в будинок потраплятиме бруд із вулиці. Рекомендується встановити систему припливної вентиляції. Вона дозволяє очищати повітря, не займаючи багато місця. Додаткових забруднень з вулиці не надходитиме.

вентиляція

Робот пилосос

Відмінний помічник для будь-якої господині. Пристрій робить очищення та миття поверхонь в автоматичному режимі. Він дозволяє задіяти менше часу та сил при боротьбі з пилом. Достатньо проводити генеральне прибирання раз на тиждень, щоб підтримувати хороший рівень чистоти в будинку. Розумний гаджет підходить для збирання практично будь-яких поверхонь. Складніше йому впоратися з килимами, які мають довгий ворс.

робот пилосос

Зволожувачі повітря

Дозволяє підтримувати нормальний рівень вологості у приміщенні. Це сприятливо позначається на кліматі в оселі, на здоров'я його мешканців. Основою його роботи є перетворення води на пару. Все залежить від конкретної моделі. Деякі з них одержують пару за допомогою нагрівання, інші використовують ультразвук. Останні моделі дорожчі. Нормалізація вологості повітря дозволяє скоротити ймовірність поширення застуди. Також пил менше осідає на поверхнях. Але зволожувач повітря не має високої ефективності боротьби з забрудненнями, в порівнянні з іншими агрегатами.

Зволожувачі повітря

Система розумного мікроклімату

Вона дозволяє повністю контролювати не тільки рівень вологості у приміщенні, але й температуру, кількість вуглекислого газу. Система аналізує стан кімнати. У її арсеналі є кілька програм, що дозволяють налаштувати клімат так, щоб у приміщенні було комфортно. Керувати обладнанням можна зі смартфона.

мікроклімат

Чохли для зберігання

Зазначалося, що текстильні вироби є одним із ключових джерел скупчення пилу. Безладдя в шафі лише посилює проблему. Тому добрим рішенням стане використання спеціальних чохлів. Вони зручно зберігати речі, вони дозволяють організувати все у шафі правильно. Є вакуумні чохли, що дозволяють заощадити трохи місця.

чохли для одягу

Як запобігти появі пилу в будинку

Щоб не вирішувати проблему, її краще запобігти. Цілком виключити утворення пилу не можна, але можна покращити ситуацію, скоротивши її кількість. Для цього необхідно дотримуватись рекомендацій щодо профілактики. Серед них:

 1. Слід приділяти вологому прибиранню щодня хоча б 15 хвилин. Не обов'язково ретельно вичищати усю квартиру. Достатньо обробити вологою ганчіркою всі поверхні;
 2. Книжкові полиці та все, що на них знаходиться, варто обробляти пилососом. Це ефективний і швидкий спосіб позбутися пилових скупчень;
 3. Якщо скоротити кількість килимів у будинку не можна, доведеться щотижня їх ретельно пилососити;
 4. Поліроль є ефективним засобом для обробки меблів. Склад добре очищає поверхню і ненадовго перешкоджає осіданню пилу;
 5. Рекомендується придбати спеціальний антистатик для комп'ютерів, моніторів та телевізорів. Вони дозволяють очистити поверхню без розлучень;
 6. Перед прибиранням кондиціонер обов'язково вимикають. Інакше, весь пил підніматиметься, потім поглинатиметься пристроєм і повертатиметься назад у приміщення;
 7. Якщо кондиціонер має функцію іонізації повітря, необхідно увімкнути її відразу після збирання.

вологе прибирання

пропилососити полиці

поліролі для меблів

кондиціонер з функцією іонізації

Також рекомендується використовувати спеціальні москітні сітки для всіх вікон. Вони допомагають затримувати потік пилу та бруду, що заносяться до приміщення з вулиці. Вікна слід мити щонайменше раз на місяць. Зазначалося, що мінімальне вологе прибирання рекомендується виконувати щодня. Але якщо такої можливості немає, то щонайменше 2 рази на тиждень необхідно очищати всі поверхні, текстиль та кути.

прибирання

Пил не тільки псує зовнішній вигляд будь-якого житла, а й негативно відбивається на здоров'ї людей, що проживають у квартирі. Викликає алергію, може спровокувати розвиток астми. Тому важливо позбуватися її вчасно. Прості рекомендації дозволять скоротити кількість пилу в будинку, а сучасні гаджети покращать клімат та чистоту у квартирі.

Відео: звідки береться пил у квартирі

WowCracy
Додати коментар