Видалення силіконового герметика

У більшості випадків при проведенні будівельних або сантехнічних робіт для закладення швів та підвищення якості міжелементних з'єднань використовується герметизуюча суміш на основі силіконового каучуку, так званий герметик або силікон. Однак якими б обережними не були майстри, які б досконалі не застосовувалися технології, а уникнути попадання залишків суміші на суміжні поверхні практично неможливо. Тому знання того, чим видалити силіконовий герметик завжди знадобиться за будь-якого виду господарських робіт, як на виробництві, так і по будинку.

чим видалити силіконовий герметик

Ключові особливості

Сьогодні у продажу є безліч різновидів герметиків: акриловий, силіконовий, поліуретановий. Тим не менш, основна маса існуючих герметизуючих сумішей відрізняється за хімічним складом, який буває як двокомпонентним, так і однокомпонентним. Саме останній і застосовується у побуті, будучи відомим як силіконовий герметик.

силіконовий герметик

У свою чергу така суміш поділяється на два види:

 • Кислотна. Поширений герметик, який суттєво дешевше через наявність оцтової кислоти, що сприяє прискореному зв'язуванню та полімеризації.
 • нейтральна. Цей варіант більш кращий при роботі всередині приміщень, проте він відрізняється підвищеними вимогами до поверхонь, що обробляються, і тривалим терміном полімеризації (до доби), що не завжди може бути зручним.

силіконовий герметик для ванної

Як очистити герметик за допомогою розчинника

Популярність силіконового герметика насамперед пояснюється його високими адгезійними властивостями та невеликим часом затвердіння. У більшості випадків при необхідності повністю видалити висохлий шар використовуються спеціальні розчинники, тому нічим, як крім ножа або скребка зчистити його з поверхні не вийде.

як видалити силіконовий герметик

Види хімічних розчинників

Перш ніж застосовувати хімію, бажано дізнатися про тип герметика, який потрібно відтерти. Для герметиків з оцтовим затверджувачем це має бути один вид рідини, що змиває, а для нейтральних – інший. Зазвичай підходящий засіб можна придбати в будь-якому будівельному магазині або спеціалізованого дистриб'ютора фірми-виробника саме для зазначеної марки.

антисилікон

Перш ніж усунути залишки силіконового герметика, його потрібно добре обробити розчинником. При цьому не слід змочувати відразу весь шов або латку, тому що, наприклад, уайт-спірит швидко випаровується і цю процедуру доведеться проводити знову. Краще не поспішати та видаляти герметик невеликими частинами і лише після того, як він розм'якшиться під дією хімічних реагентів.

уайт спірит

Кислотні

Даний тип герметика добре обробляти концентрованим 70% оцтовим розчином. Також можна скуштувати технічний спирт. Крім того, існують універсальні засоби, що дозволяють очистити як герметик відомого складу, так і розчиняти довільні види сумішей, затверджувач яких заздалегідь не визначений. Наприклад, “Пента-840” або “BODY Antisil 770”.

BODY Antisil 770

Нейтральні

Ці герметики добре відчищаються під час використання бензину, уайт-спіриту або ацетону. З останнім слід бути обережним, оскільки він підходить не всім поверхонь. Також можна використовувати більш ефективні засоби, до складу яких входить метилсилоксан, наприклад, «Dowsil OS-2».

ацетон

Зверніть увагу! Застосування розчинників сприяє лише розм'якшенню затверджувача. Первинне видалення герметика все одно потрібно проводити механічним способом за допомогою ножа або шпателя.

Чим відмити герметик, використовуючи народні засоби

У разі відсутності спеціальних змивок прибрати силікон можна і підручними засобами. Ключову важливість тут набуває час полімеризації, оскільки щойно пролитий силікон легко забирається з більшості поверхонь звичайною вологою ганчіркою, змоченою в оцті.

видалення силікону

Затверділа герметизуючу суміш так просто видалити не вийде, оскільки вона вже сформувала адгезійний шар, який проник у мікропори матеріалу. Для очищення потрібно зіскребти основний, виступаючий наплив (зазвичай ножем або тонким шпателем), після чого можна спробувати видалити залишки, використовуючи вологий тампон із сіллю. У ряді випадків хороший ефект дасть зачистка пемзою або обробка оцтовою кислотою (вимагає дотримання правил безпеки). Іноді допомагає сильне нагрівання, наприклад, феном. При цьому слід враховувати тип поверхні, що обробляється.

чим розчинити силіконовий герметик

Важливо! При видаленні герметика слід запам'ятати просте правило: чим довше герметик залишається на повітрі, тим складніше його буде віддерти!

Як відчистити герметик з різних поверхонь

Силіконовий герметик заслужив серед домашніх майстрів славу «шкідливого», оскільки здатний проникати навіть у найдрібніші тріщини, з яких після затвердіння його практично неможливо прибрати. Тому при попаданні герметика на неробочі поверхні слід негайно приступити до його нейтралізації, бо з кожною хвилиною витрати і час на те, щоб зіскребти постраждалу ділянку, зростають у геометричній прогресії. При цьому деякі матеріали в принципі не дозволяють позбутися силікону.

силіконовий герметик у ванній

Зі скла

Оскільки фізична структура скла перешкоджає глибокій адгезії, для видалення герметика з поверхні досить зрізати основний шар ножем з тонким лезом, після чого залишкову плівку прибрати за допомогою уайт-спіриту або звичайної канцелярської гумки. Шари, що особливо в'їлися, можна зчистити за допомогою сильного нагріву або більш радикальним шляхом, наприклад, дрилем з повстяною насадкою.

герметик на склі

З пластмаси

З цієї поверхні силікон забирається значно легше, оскільки пластик також несильно схильний до адгезії (якщо не проводилася спеціальна обробка). Тим не менш, щоб його видалити, все одно доведеться використовувати розчинник, який наноситься на область плями та витримується протягом години. Після цього основна маса силікону забирається шпателем. Залишкова плівка легко змивається будь-яким знежирюючим засобом.

силіконовий герметик на пластмасі

Важливо! Перед тим як зняти герметик з ванни в домашніх умовах, слід дотримуватися всіх запобіжних заходів, так як не всі розчинники однаково «дружелюбні» до пластмаси, особливо, до акрилового покриття. Краще використовувати спеціальний засіб, наприклад, Dow Corning OS-2.

З кахлю

З одного боку, кахельна поверхня допускає використання будь-якої хімії, яка здатна розм'якшити герметики, а з іншого – без механічної обробки все одно обійтися не вийде. Це означає, що є ризик пошкодити глазурне покриття плитки. Тому, щоб не зіпсувати емаль, слід (по можливості) провести експериментальне видалення в найменш помітному місці – зазвичай ця процедура включає застосування розчинника, з подальшою обробкою абразивом або шпателем.

як видалити герметик з кахлю

З одягу

Найскладніший випадок, оскільки немає нічого гіршого, ніж тканина, що просочилася герметизуючою сумішшю. Більш менш прийнятний результат можна отримати лише, прибираючи свіжий силікон, так як очистити герметик, який вже засох, практично неможливо. Втім, можна спробувати таке:

 • Плівку від недавно пролитого герметика добре очищає бензин.
 • Затверділий силікон варто спробувати заморозити. Наприклад, у морозильній камері. Після чого спробувати сколупнути його.
 • Іноді допомагає термообробка. Потрібно пропрасувати праскою забруднену ділянку через паперовий рушник – частина герметика вбереться в папір, а інше можна змити розчинником.

силіконовий герметик на одязі

З рук

Незважаючи на те, що всі роботи рекомендується проводити в захисних рукавичках, силікон все одно періодично потрапляє на шкіру. Якщо це сталося, потрібно добре витерти уражене місце чистою ганчіркою, змоченою в оцті з водою (1: 1) після чого видалити герметик, що залишився розчинником.

як видалити силіконовий герметик з рук

Чим усунути залишки силіконового герметика: важливі моменти

Насамперед, потрібно розуміти, з чим доведеться мати справу. Свіжий герметик забирається досить легко, тоді як застиглий або старий – вимагатиме значних зусиль. Як правило, процес видалення засохлого силікону має на увазі два основні етапи:

 • Механічна обробка. Наявний шар зчищається ножем або будь-яким гострим предметом, настільки ретельно, наскільки це можливо. Щоб максимально полегшити цей процес, силікон попередньо змочується розчинником (склад підбирається заздалегідь), який розм'якшує його основу, тим самим полегшуючи зіскоблювання.
 • Змивка. Зазвичай, повністю зчистити герметик не вдається. Тому його залишки змиваються різними розчинниками (Пента-840, Mellerud, Lugato Silicon Entferner) або знежирюючими засобами (бензин, ацетон, уайт-спірит).

змивка для герметика

Основні помилки

Перш ніж усунути залишки силіконового герметика, слід оцінити ступінь впливу цієї процедури на поверхню, з якої його потрібно відтерти. Це важливий момент, оскільки неправильний підхід чи неправильний вибір хімічного засобу допоможуть зіпсувати зовнішній вигляд або зіпсувати остаточно.

видалення герметика

Щоб уникнути можливих помилок, слід мати на увазі:

 • Усі механічні роботи на пластикових чи глянцевих поверхнях здійснювати без використання металевого інструменту – пластиковим чи дерев'яним скребком.
 • Пофарбовані поверхні не можна очищати ацетоном чи бензином.
 • Глянцеві поверхні можуть втратити свій блиск через використовуваний розчинник. Тому потрібно попередньо спробувати його дію у місці, де це буде помітно найменше. Крім того, забороняється використовувати будь-які абразиви.

видалення силікону з плитки

Що потрібно знати під час заміни герметика

Процес заміни герметизуючої суміші, що відслужила свій термін, досить трудомісткий і вимагає певного підходу. Насамперед потрібно провести інспекцію поверхонь, щоб визначити, чим видалити силіконовий герметик. Якщо матеріал дозволяє, краще використовувати розчинники, попередньо очистивши старий шар.

змити герметик

Використання розчинника буде виправдано ще й тим, що перед формуванням нового шва слід ретельно промити і знежирити суміжні поверхні. Робити це краще за допомогою уайт-спіриту, хоча можна використовувати бензин. Новий силікон закладається у простір стику з допомогою спеціального пристосування.

силіконовий герметик для швів

Техніка безпеки під час роботи

Більшість операцій із видалення старої герметизуючої суміші передбачає задіяння як ріжучого інструменту, і застосування агресивних хімічних рідин. Визначившись, чим прибрати залишки силіконового герметика, слід вжити необхідних запобіжних заходів:

 • Всі операції проводити в гумових рукавичках, а також у зручному, не сковує руху, одязі. Умови роботи не повинні створювати додаткових перешкод.
 • При використанні інструментів з гострими кромками слід бути обережним – не працювати на вазі або однією рукою.
 • Застосування хімічних реагентів забороняється в невеликих замкнутих приміщеннях, що погано провітрюються.
 • При заміні герметика, потрібно бути гранично уважним і не допускати попадання силікону на відкриті ділянки тіла, а тим більше в очі! Роботи проводити лише у захисній масці.

робота з герметиком

герметизація швів

герметизація місць примикань

герметик у ванній

Таким чином, за будь-якого виду господарських або будівельних робіт (особливо в домашніх умовах), слід враховувати все сказане вище, щоб при необхідності зуміти швидко локалізувати пошкоджені місця, привівши їх стан до первісного вигляду. Більше того, розуміння того, чим видалити силіконовий герметик, дозволить краще організувати робочий процес, а наявність знань і досвіду дозволить уникнути значних проблем згодом.

Відео: як легко видалити силіконовий герметик

WowCracy
Додати коментар