Видалення іржі з металу в домашніх умовах

Освіта іржі – явище досить поширене та малоприємне. Однак очистити поверхню металу не так складно, як може здатися.

як видалити іржу

Чому з'являється іржа

Метали піддаються іржі через те, що видобуваються і використовуються не чистими, а у вигляді хімічних сполук з киснем, вуглецем, водою, сіркою та іншими елементами. Для чистих металів корозія не страшна, тому що вони не прагнуть утворення сполук з речовинами навколишнього середовища. Однак подібних матеріалів небагато – це срібло, золото та платина.

корозія

Більшість видобутих забруднених металів піддаються плавленню, очищенню та відновленню, що робить їх чистими. Однак у разі вони стають нестійкими і прагнуть розпочати реакцію з елементами довкілля. Так, при контакті металу з повітрям утворюється оксид, а з вологою гідроксид. Ці процеси природні заліза і називаються корозією, які результат і є іржею.

іржа на металі

Так як метали в основному використовують як міцні матеріали, що є основою для різноманітних конструкцій, то вони постійно контактують з навколишнім середовищем і процес корозії неминучий. Якщо ж кисень повітря і волога присутні постійно, то через деякий час залізо може бути зруйновано вщент, повністю перетворене на іржу.

іржавіння заліза

Однак корозія – не надто швидкий процес, тому залізні вироби руйнуються протягом тривалого часу. Крім того, винаходять нові методи, що дозволяють максимально відстрочити появу іржі.

Зверніть увагу! Якісне видалення іржі з поверхні металу – один із найбільш ефективних способів збереження виробу у належному вигляді.

При цьому іржавий наліт часто може бути присутнім на різних неметалічних поверхнях на зразок кахельної плитки або ванни. Це відбувається через іржавіючу сантехніку та інше обладнання з металевими елементами, які піддаються впливу навколишнього середовища. Далі іржа переноситься водою, забруднюючи поверхні на додаток до вапняного нальоту. Однак усі подібні покриття досить легко очищаються.

іржа на сантехніці

Видаляти іржу слід у таких випадках:

 1. Перед склейкою або фарбуванням виробів із металу. Сліди корозії не дозволять клею або фарбі міцно з'єднатися з поверхнею металу, тому їх потрібно обов'язково видалити.
 2. Для захисту від руйнування. Щоб металевий виріб прослужив довго, його необхідно своєчасно очищати від оксидів заліза та покривати антикорозійними матеріалами, такими як оксид цинку.
 3. З естетичних міркувань.

Спеціальні засоби для видалення

Хімічні речовини дозволяють швидко та ефективно видалити забруднення практично будь-якої складності та давності. Такі кошти можуть випускатися у різній формі – рідини, спрею чи гелю. При цьому всі необхідні компоненти включені до складу.

засіб від іржі

Важливо! При роботі з концентратом речовину необхідно розбавляти водою відповідно до інструкції.

До складу засобів для чищення входять такі елементи:

 1. Кислоти, наприклад, соляна, сірчана, ортофосфорна або кремнієва. Речовини, до складу яких вони входять, можна використовувати лише для очищення кислотостійких поверхонь. Найбільш сильні кислоти використовуються в поєднанні з інгібіторами через їх високу їдкість.
 2. Інгібітори. Ці речовини уповільнюють хімічну реакцію кислоти з металевою поверхнею, що дозволяє видалити розчину тільки шар іржі, не руйнуючи структуру виробу. При цьому на оброблюваній площині утворюється спеціальний шар захисний.
 3. ПАР (поверхнево-активні речовини). Найбільш поширені неіоногенні речовини через їх високу миючу здатність і хорошу сумісність з іншими компонентами.
 4. Барвники, вода та деякі інші речовини.

видалення іржі

Зверніть увагу! Спеціальні хімічні засоби мають високу їдкість, тому робота з ними повинна проводитися тільки з використанням щільних гумових рукавичок, респіраторів та захисних окулярів у добре вентильованому приміщенні, з водопроводом.

Достатньою популярністю користуються перетворювачі іржі. Ці речовини не видаляють наявний наліт, а блокують розвиток корозії. При цьому іржа перетворюється на нову захисну плівку, що призводить до утворення хімічно чистого заліза. Однак після обробки такими складами поверхня металу змінює свій колір, стаючи синьо-фіолетовим.

перетворювач іржі

Механічне видалення

Так як продукти корозії мають малу адгезію, їх легко видалити з поверхні виробу при механічному впливі. У такий спосіб зручно видаляти іржавий наліт із великих рівних металевих поверхонь. Також цей метод доцільно використовувати для очищення виробів, що сильно заржавіли, як перший етап повного видалення забруднення.

механічне видалення іржі

Для очищення великих виробів можна використовувати шліфувальний верстат, починаючи роботу з великого зерна та завершуючи фінішну обробку найдрібнішим. Також підійдуть металеві щітки та абразивні насадки для болгарки або дриля. Невеликі деталі зручніше очищати за допомогою наждакового паперу.

зачищення іржавої ділянки

Зверніть увагу! Оброблені таким чином ділянки металу залишаються без захисту перед довкіллям, тому без спеціальної обробки покриються іржею ще швидше.

Народні методи

Головні правила при використанні будь-якого з цих засобів – суворе дотримання часу впливу для запобігання пошкодженню самого виробу та ретельне просушування для відстрочення повторної корозії.

Алюмінієва фольга

В даному випадку фольга виступає як аналог абразивної щітки, тобто має виключно механічний вплив. Шматок фольги необхідно зім'яти в щільну кульку, якою можна очищати поверхню. Варто враховувати, що цей спосіб підійде для невеликих забруднень на побутовій техніці. А ось для чищення іржавих труб краще використовувати хімічні засоби.

алюмінієва фольга

Оцет

Варто використовувати білий оцет, тому що його ароматизовані та кольорові аналоги не лише не допоможуть видалити забруднення, а й здатні залишити нове. Порядок роботи при цьому наступний:

 • налити оцет у пульверизатор;
 • завдати речовину на місце ураження;
 • залишити оброблену поверхню на кілька годин;
 • зчистити наліт за допомогою металевої щітки;
 • змити сліди оцту теплою водою;
 • просушити місце обробки на сонці або ретельно протерти ганчіркою.

оцет від іржі

Зверніть увагу! Невеликі металеві предмети можна помістити в оцет цілком терміном до доби.

Сода

Досить ефективний для невеликих забруднень. Соду необхідно розвести водою до одержання пастоподібної маси, яку слід нанести на поверхню густим шаром. Через півгодини наліт легко зчищається за допомогою металевої губки чи щітки.

харчова сода від іржі

Лимонна кислота

Досить дієвий засіб, що має низку переваг:

 • доступність;
 • збереження зовнішнього вигляду фарби, що покриває металевий виріб;
 • відсутність у складі агресивних хімічних речовин;
 • нешкідливість для шкіри рук (використання рукавичок рекомендується).

лимонна кислота від іржі

Перед початком роботи металеву поверхню потрібно знежирити, що можна зробити за допомогою миття посуду. Далі виріб міститься в концентрований розчин (80 г лимонної кислоти на 100 мл теплої води) на кілька годин. При цьому реакція починається вже через кілька хвилин, про що сигналізують бульбашки, що утворюються. Після завершення реакції поверхню потрібно промити під проточною водою, за необхідності видаляючи залишки забруднення металевою щіткою.

Щавелева кислота

Алгоритм роботи з цією речовиною наступний:

 • вимити проржавілий виріб із застосуванням будь-якого миючого засобу для посуду;
 • ретельно висушити;
 • змішати шість чайних ложок щавлевої кислоти із 300 мл води;
 • занурити предмет у розчин на півгодини;
 • видалити залишки іржі за допомогою жорсткої щітки;
 • ретельно просушити виріб.

щавелева кислота

Важливо! При роботі з щавлевою кислотою та її розчином необхідно використовувати гумові рукавички, респіратор та захисні окуляри.

Соляна кислота

2% розчин соляної кислоти дозволить ефективно очистити білу річ від іржі. При цьому предмет, що очищається, досить просто обробити кислотою до зникнення забруднення. Після його необхідно сполоснути в розчині нашатирного спирту та води (пара столових ложок нашатирю на літр води).

соляна кислота

Перекис водню

Дана речовина має окислювальні та відновлювальні властивості, що дозволяє їй ефективно видаляти сліди іржі з таких предметів, як ванна, унітаз, ножі або інструменти.

Зверніть увагу! Для підвищення ефективності перекису її можна використовувати у комбінації з тринатрійфосфатом.

перекис водню

Використовують перекис водню за такою схемою:

 • у трьох літрах води розвести чотири столові ложки порошку тринатрійфосфату;
 • обережно влити розчин 50 мл перекису, розділяючи на п'ять порцій;
 • замочити виріб у суміші на півгодини;
 • ретельно протерти оброблюване місце звичайною губкою, після чого залишити засіб ще десять хвилин;
 • обполоснути поверхню чистою водою.

Coca-Cola

Цей напій має у своєму складі фосфорну кислоту, а тому може використовуватися для видалення іржі. Пошкоджений виріб достатньо помістити в рідину на 25-30 годин, після чого слід промити його чистою водою і насухо витерти.

кока кола від іржі

Як і чим прибрати іржу з металу

Видалення слідів корозії з різних предметів має власну специфіку, яку необхідно враховувати.

З кузова автомобіля

На кузові автомобіля часто утворюється іржа. Для її видалення найкраще підходять такі засоби:

 1. Ортофосфатна кислота. Її розчин наноситься на губку, якою протирається кузов авто.
 2. Цинк. З нього виготовляються суміші, що дозволяють позбавитися забруднення після першої обробки.

З водопровідного крана

Оптимальним засобом від іржі на металі, особливо для очищення емальованої металевої поверхні, є засіб «Адрілан», що випускається для миття побутової техніки. Оскільки воно дуже концентроване, перед використанням його розводять у теплій воді.

іржа на хромованій сантехніці

Зверніть увагу! Кран у ванній кімнаті або кухні необхідно чистити дуже акуратно, щоб уникнути пошкодження покриття.

З велосипеда

Іржаві плями, що згодом з'являються на рамі велосипеда, можна легко позбутися за допомогою лимонної кислоти. При цьому перш ніж видалити іржу з металу, поверхню потрібно обов'язково знежирити, а після – промити і ретельно просушити.

З ковзанів

Якщо ковзани тривалий час зберігаються за умов підвищеної вологості, ними починає утворюватися іржавий наліт. Видалити його можна за допомогою суміші харчової соди та лимонного соку. Для цього компоненти змішуються до отримання кашеподібної субстанції, яку потрібно завдати на забруднену поверхню на півтори години. Після цього ковзани потрібно промити та висушити.

чисті ковзани

З підкови

Стару заржавілу підкову можна очистити за допомогою щавлевої кислоти. Для створення розчину необхідно змішати кислоту та кип'ячену воду у співвідношенні 1 до 12. У отриману рідину на сорок хвилин поміщається підкова, після чого промивається проточною водою.

З інструментів

Металеві інструменти, які рідко використовуються, згодом зазнають корозії. Очистити їх від іржавого нальоту можна за допомогою оцтового розчину. Для його приготування потрібно змішати оцет білий з теплою водою в рівних пропорціях. Отримана рідина наноситься на забруднені інструменти, після чого їх легко очистити за допомогою металевої щітки або губки.

замочування в оцті

Після очищення поліровані металеві інструменти можна обробити розчином бензину та воску або парафіну, що дозволить захистити їх від подальшої корозії. Для отримання в розігрітий на водяній бані бензин потрібно додати парафін або віск.

З гайки

Очистити гайки від корозійного нальоту можна за допомогою розчину оцту. Для цього у відрі води розлучається 100 мл білого оцту, після чого в ємність на три-чотири години поміщаються всі іржаві гайки. Після цього гайки промиваються чистою водою і відтираються від залишків іржі.

Очищення дрібних побутових предметів

Для очищення невеликих металевих предметів можна використовувати всі наведені вище методи. Різниця лише в можливості помістити іржавий виріб у засіб цілком.

чищення металу від іржі

Профілактика появи іржі

Для захисту металів від появи іржі утворюються різні сплави. Так, до складу часто додають хром, молібден, нікель, сірку, титан та інші елементи, що відповідають за певні властивості одержуваних сплавів. Однак цей спосіб не завжди є прийнятним, а також досить дорогим.

нержавіючий метал

Більш зручним варіантом є нанесення на вже існуючий метал покриттів, що формують бар'єр між поверхнею виробу та навколишнім середовищем, що дозволяє уповільнити процес корозії. Як покриття часто використовуються фарби або ґрунтові емалі, проте найбільш ефективний варіант – нанесення тонкого шару іншого металу, який іржавіє дуже повільно. Наприклад, залізо можна покрити хромом, оловом, міддю чи нікелем. На даний момент найбільш оптимальним варіантом, що поєднує зручність нанесення, невисоку вартість та високу ефективність, вважається цинк. Він корозує втричі повільніше за переважну більшість металів і при правильному нанесенні здатний повністю зупинити корозію на 25-30 років.

метал із цинковим покриттям

Іржавий наліт з часом вражає практично будь-який метал. Однак, при своєчасному очищенні та обробці можна суттєво продовжити термін служби виробу.

чищення від іржі до і після

Як видалити іржу в домашніх умовах

WowCracy
Додати коментар