Вибір та застосування дитячої ортопедичної подушки для новонароджених

Питання, що стосуються здоров'я дитини, є першорядними для кожного батька. Особливо якщо йдеться про новонароджених. І ні для кого не секрет, що повноцінний сон малюка – запорука його гарного фізичного та емоційного стану. Як допоможе ортопедична подушка? Що це таке і як вибрати з різноманіття моделей?

У чому небезпека звичайних подушок

Звичайно, хтось заперечить, що ще кілька десятиліть тому ні про якусь ортопедичну подушку й мови не було. І виростали малюки здоровими та веселими. І все ж, педіатри стверджують, що звичайна подушка не така безпечна, як це може здатися на перший погляд:

 1. Використання звичайної подушки може призвести до задухи. Якщо немовля перекинулося обличчям у подушку і закрив носові проходи, допомогти собі самостійно він уже не зможе.
 2. Можливе пошкодження шийного відділу хребта. Кістки малюка досить м'які, і якщо дитина лежить у неправильній позі, є ризик викривлення. Адже велику частину часу в перші місяці життя малюк проводить саме уві сні.
 3. Є ризик усунення шийних хребців. Якщо подушка надто висока, то в процесі повертання малюк може впасти з неї та отримати травму.

Саме з цих причин рекомендується використовувати спеціальні ортопедичні подушки, створені з урахуванням особливостей будови новонародженого та його потреб.

Сон та правильна подушка

Як уже зазначалося, у перші місяці життя дитина більшу частину часу проводить уві сні. Саме тому батькам не слід сприймати цей час як можливість відпочити та зайнятися своїми справами.

Краще контролюйте своє немовля під час сну: стежте за тонусом м'язів, положенням голови та шийного відділу. Ваше завдання забезпечити правильний та комфортний відпочинок. До речі, останнє залежить тільки від становища тіла, а й від організації спального місця.

малюк на подушці

Якщо в ліжечку занадто висока подушка, то буде порушено відтік крові, адже шийні хребці у напруженому стані. Тоді у малюка можуть початися головний біль, та й спати він буде неспокійно. Саме ортопедична подушка допоможе «проконтролювати» кут нахилу голови та забезпечить повноцінний сон малюкові, і, як наслідок, його батькам.

подушки для сну

У деяких випадках ортопедична подушка є обов'язковою. Зокрема, педіатр зробить таке призначення, якщо:

 • У м'язів шийного відділу підвищений тонус.
 • При внутрішньоутробній травмі голови чи шийного відділу хребта.
 • При пологових травмах.
 • Коли встановлено діагноз кривошия.
 • При неправильній формі голови.

Важливо пам'ятати, якщо поставлений серйозний діагноз, то ортопедична подушка є лише допоміжним елементом медикаментозного лікування.

І ще, якщо у немовляти є схильність до «зригування», то від ортопедичної подушки доведеться відмовитися.

Види ортопедичних подушок

Як виглядає ортопедична подушка для немовляти? Однозначної відповіді на це питання не може бути, оскільки є кілька різновидів, схвалених фахівцями:

 • Подушка-метелик.
 • Позиційна подушка.
 • Подушка-бортик.
 • Подушка з нахилом.

Подушка-метелик

Така модель відрізняється невеликими розмірами та незвичайною формою – посередині є поглиблення, в яке міститься голова новонародженого. Навколо поглиблення розташовані невеликі валики.

Коли голова малюка знаходиться в поглибленні, шийний відділ підтримується за рахунок валика, що стосується потилиці. А бічні валики забезпечують правильне (рівне) положення голови, в якому малюк може рухати шиєю, спостерігаючи за зовнішнім світом, але не зможе уткнутися обличчям униз.

наповнювач для подушки метелика

Така подушка вважається ідеальною для профілактики появи кривошия, тому що голова отримує опору відразу в кількох точках. Оскільки кістки черепа у немовляти дуже м'які, така подушка допоможе уникнути асиметрії у формі, досягається рівномірний розподіл навантаження.

Подушки-метелики ефективно використовуються в період від народження до року. Однак, на думку ортопедів використовувати таку модель слід доти, доки шия не зміцніє остаточно.

Подушки такого плану виготовляються з гіпоалергенних матеріалів, вони абсолютно безпечні у використанні, тому батькам не варто перейматися ризиком подразнень.

оригінальна подушка для малюка

Найчастіше як наповнювач використовують холлофайбер, гречану лушпиння, латекс або якийсь інший синтетичний наповнювач. На думку фахівців, саме подушки з латексом найефективніші. Але за ціною це далеко не бюджетний варіант.

В експлуатації подушки-метелика немає жодних складних моментів: стежте за тим, щоб голова малюка розташовувалась посередині, в поглибленні, а нижній валик – точно під шийним відділом хребта. І не переживайте, що подушка заважатиме малюкові перевертатися – коли дитина навчиться це робити, подушка не стане на заваді.

вибір подушки-метелика

Форма такої подушки для немовляти є універсальною, а невеликі розміри дозволяють у разі потреби брати подушку з собою. Щоб аксесуар прослужив якнайдовше, регулярно провітрюйте на свіжому повітрі (хоча б раз на тиждень). Прати можна і в машині тільки на режимі делікатного прання і при температурі не вище 40 градусів.

дитяча подушка

наповнювачі для подушок

види подушок для новонароджених

подушка метелик для малюків

Позиційна подушка

Ця модель призначена для догляду за недоношеними малюками, які схильні до ризику виникнення патологій опорно-рухового апарату. Такі діти, як правило, дуже ослаблені, вони мають гіпотонію м'язів або м'язову дистонію.

Основна функція такої подушки – забезпечення фіксації тіла новонародженого прийняття правильного симетричного становища. Завдяки їй знімається напруга з хребта та виключається деформація м'язів.

які подушки для новонароджених бувають

як вибрати позиційну подушку для малюка

позиційна подушка-матрац

подушка-позиціонер

Подушка-бортик

Ця модель переважно забезпечує безпеку новонародженого. Подушка-бортик захищає під час сну від ударів голови об ліжкову перегородку, не дозволяє ручкам та ніжкам застрягати між прутами ліжечка.

подушки

подушки-іграшки

моделі подушок

подушки-бортики для малюків

Похила подушка

Аксесуар має невеликий нахил та висоту, завдяки чому забезпечується нормальний відтік крові. Малюку гарантовано комфортне розміщення в ліжечку. Не варто використовувати таку модель для новонароджених, вона рекомендована для малюків віком від чотирьох місяців.

подушка-нахил

У процесі експлуатації важливо стежити, щоб у подушці розташовувалася верхня частина тулуба, а чи не лише голова дитини.

малюк у ліжечку

як вибрати подушку для новонародженого

кутова подушка

похила подушка

Подушка для купання

Ця модель досить вузької спеціалізації. Мало що викликає стільки хвилювань та переживань, як купання новонародженого. Використання такої подушки допоможе випробувати максимум позитивних емоцій і малюкові, і батькам. Вона забезпечує підтримку тіла та фіксує шийний відділ.

Плавання та будь-які рухи у воді чудово зміцнюють м'язи малюка, зокрема, зафіксований таким чином шийний відділ, що дозволяє хребту рухатися правильно.

Подушки дуже прості та зручні в експлуатації. Так як вони виготовляються із спеціального вологостійкого матеріалу, після купання їх потрібно лише трохи підсушити.

Якщо ви не знаєте, як використовувати ортопедичну подушку для немовлят, або сумніваєтеся, що робите це правильно, обов'язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

подушка для купання

квітка для купання малюка

подушка для купання новонародженого

подушка для ванни

Звичайна подушка для малюка: з якого віку?

Заради справедливості варто зазначити, що навіть фахівці сперечаються з цього приводу. Дехто вважає, що спеціальну ортопедичну подушку слід використовувати до однорічного віку, а потім можна плавно перейти на анатомічну модель. Інші впевнені, що подушка взагалі не потрібна, як мінімум, до 3-х років. А треті аргументовано доводять, що звичайну подушку можна використовувати, починаючи з двох років.

Цікаво, що кожна, з перерахованих вище думок, має масу об'єктивних аргументів і власну «армію» підтримки. Але в чому сходяться всі без винятку, то це в тому, що до досягнення однорічного віку використання звичайної подушки точно буде на шкоду.

А ортопеди запевняють, що використовувати звичайні спальні приналежності дитині можна не раніше 2-х років, оскільки до цього віку кістки перестають бути м'якими і організм загалом міцніє.

Перш ніж купувати подушку, перевірте її на жорсткість. Подушка для малюка має бути досить пружною і мати середній ступінь твердості. Висота подушки має перевищувати 15-20 див, а форма має бути пряма. Пам'ятайте, у момент сну на подушці має бути не тільки голова, а й плечовий відділ.

жорсткість подушки для новонароджених

Вибираючи наповнювач, віддайте перевагу синтетичним волокнам, вони гіпоалергенні, мають волого- і повітропроникність, добре тримають форму.

Натуральні наповнювачі, такі, як овеча або верблюжа вовна, пух або перо, можуть викликати алергічну реакцію, а також стати сприятливим середовищем для появи кліщів та цвілі. Такі подушки дуже швидко втрачають свою форму, і вимагають серйозного догляду.

Якщо ви, незважаючи на численні аргументи фахівців, вирішили відмовитися від повноцінної подушки, чим можна її замінити? Для новонародженого як необхідне «піднесення» в узголів'ї може бути звичайна пелюшка, складена кілька шарів.

сон без подушки

Висота складеної тканини повинна бути не більше 2 мм, щоб лише трохи змінити кут нахилу голови малюка. Така «подушка» цілком може використовуватися до 6-7 місяців, а потім потрібно придбати ортопедичну модель для правильного розвитку шийного відділу хребта.

Подушка-метелик своїми руками

Якщо вам не вдалося знайти відповідну модель для свого малюка, або ви вирішили заощадити, можна пошити подушку-метелика своїми руками.

Вам знадобиться відріз бавовняної тканини (ситця або бязі) 50х60 см, синтепон (або стьобана тканина на синтепоні) 50х60 см, і холлофабер (або якийсь інший наповнювач) приблизно 100 грам.

Оскільки подушка має форму метелика (як це випливає з назви), то форма матиме саме таку форму. Можна зробити форму половини подушки і розкласти її на тканини, складеної навпіл, а можна намалювати метелика цілком і тоді тканину складати не потрібно.

 1. Виріжте основу із ситцевої тканини (або бязі) та зі стьобаного полотна. З тканини має бути дві деталі.
 2. Складіть їх обличчям усередину, а зверху помістіть стьобане полотно.
 3. Прострочіть по контуру, залишивши невелику ділянку непрошитим, і виверніть.
 4. Отриманий виріб трохи пропрасуйте.
 5. Посередині намітте коло і прострочіть на машинці.
 6. Через непрошиту ділянку заповніть краї подушки синтепоном. Для зручності можна використовувати дерев'яну паличку.
 7. Перевірте, щоб подушка була досить пружною. Зашийте отвір подушки потайним швом.

Вибір ортопедичної подушки для новонародженого досить серйозний захід. Можливо, перед покупкою ви вирішите проконсультуватися з фахівцями, щоб визначитися з тим, яка саме модель буде ідеальною для вашого малюка.

Відео: подушка для новонароджених своїми руками

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар