Традиційне великодне привітання

Великдень – одне з головних церковних свят на рік. Великдень — свято перемоги над смертю, адже саме цього дня Христос переміг стару з косою, дарував мрію про вічне життя. Дата святкування Великодня непостійна, вона лежить в межах від 4 квітня до 8 травня і припадає на першу неділю після весняної повні, яка йде після дня весняного рівнодення. Православна церква відзначає Великдень за юліанським календарем, тому це відбувається пізніше, ніж у католиків, які орієнтуються на григоріанський календар.

Традиційне великодне привітання

Про поведінку православних християн у Великдень

Слово «Великодня» перекладається як «перехід, визволення». Свято отримало назву від єврейського свята Песах, яке присвячене звільненню ізраїльтян від рабства, з Єгипту.

Перед Великоднем іде Страсний тиждень, протягом якого слід постити, тобто вживати лише рослинну їжу. У цей час не можна веселитися, розважатися, а слід старанно молитися про прощення гріхів.

На тижні обов'язково слід прибрати своє житло, віддати речі, яких людина вже не потребує.

Найсуворіший день тижня – Страсна п'ятниця. За Статутом у цей день взагалі не належить нічого їсти. Якщо дозволяє здоров'я, слід постити так. Цей тиждень має бути прикладом того, як треба поводитися.

Перша трапеза після закінчення посту (розговлення) на Великдень зазвичай відбувається після Літургії та причастя. Якщо бути присутнім у храмі в цей час не виходить, то до трапези приступатиме, як закінчиться святкове богослужіння.

Традиційне великодне привітання

На Великдень прийнято висвітлювати їжу та інші речі. Висвітлюючи їх, людина присвячує це Богу, просить його благословення. Десяту частину продуктів та речей треба залишати у Храмі для нужденних. Освячувати паски та яйця прийнято напередодні Великодня, у Велику суботу. Також можна освятити свої святкові дари і на свято.

На Великдень прийнято ходити до церкви, бути присутньою на Великодній службі, яка починається ще до півночі. За традицією, на неї треба одягати світлий одяг.

Близько опівночі починається Пасхальна заутреня, частиною якої є Хресна хода — храм обходиться тричі. А потім усі вітають одне одного зі святом.

Домашні справи краще відкласти другого дня. Цього дня не можна лаятися, поганословити, розпускати плітки, сумувати, а також не слід відвідувати цвинтарі, викидати речі, які були освячені в храмі.

Слід провести цей день з увагою до Господа та своїх близьких. На Великдень можна їсти і пити все, головне в помірних кількостях, нічим не зловживаючи, треба радіти, запрошувати до себе в дім друзів та знайомих, пригощати їх та самим ходити в гості.

Традиційне великодне привітання

Як православні вітаються на свято Великодня

Як кажуть під час зустрічі на Великдень? Правильне вітання на Великдень: «Христос воскрес», а у відповідь вимовляти треба: «Воістину воскрес!». При цьому три рази цілуючи один одного в щоки.

Словосполучення «Христос Воскрес» виражає радість про воскресіння Спасителя на третій день після розп'яття.

Разом із привітанням прийнято бажати людині всього найкращого: здоров'я, щастя та інших благ.

Щоб привітатися з батюшкою на Великдень, після привітання додати: «Благословіть, отче!» і скласти руки один на одного долонями вгору – відповівши на привітання, священик торкнеться їх і скаже: “Бог благословить”.

Традиційне великодне привітання

Великоднє вітання – христосування

Христос — це звичай серед православних та інших християн. Віруючі вітаються так, починаючи з Великодньої ночі до свята Вознесіння Господнього.

Першу фразу має вимовити людина молодша за віком. Доросла людина відповідає другою фразою.

Що говорять на Великдень під час зустрічі католики? Незважаючи на те, що католики та протестанти не підтримують цей обряд, вони вітають один одного за великодньою традицією.

Традиційне великодне привітання

«Христос воскрес» іноземними мовами

Як прийнято вітати один одного на Великдень:

 • Українець скаже: Христос воскрес!
 • Білорусь: Христос воскрес!
 • Серб: Христос Васкрсе!
 • Болгарин: Христос Воскрес!
 • Хорват: Hristos voskrese!
 • Англієць: Christ is Risen!
 • Француз: Le Christ est ressuscite!
 • Італієць: Christo è risorto!
 • Німець: Christus ist auferstanden!
 • Кореєць: Kristo Gesso!
 • Араб: Al-Masih-Qam!
 • Вірменин: «Христос ар'яв і мерелоць!»
 • Норвежець: “Kristus er oppstanden!”
 • Фін: “Kristus nousi kuolleista!”
 • Данець: «Kristus er opstanden!»
 • Македонець: «Христос Воскресна!»
 • Угорець: “Krisztus feltamadt!”

Традиційне великодне привітання

Як правильно згадувати померлих

Померлих треба поминати правильно. Насамперед, душам померлих потрібна молитва. Під час Страсного тижня, Великодня, Світлого тижня покійні не згадуються.

Також не відвідують цвинтарі та не здійснюють панахиди. Адже Великдень — це радість, а цвинтар — місце скорботи та смутку.

Для відвідувань цвинтаря є Радониця, яка припадає на вівторок після великоднього тижня.

Перед відвідуванням цвинтаря слід прийти до храму, замовити проскомідію за покійних. Після Літургії відслужити панахиду, а також причаститися. За покійних прийнято подавати милостиню, а також жертвувати гроші на церкву. Прийшовши на цвинтар, треба запалити свічку, помолитися за покійних, прибрати могилу і згадати тих, хто залишив тлінний світ.

Існують також дні особливого поминання померлих – Батьківські суботи, в які згадуються і батьки, і прабатьки, і близькі люди. Їх лише п'ять:

 • М'ясопустна батьківська субота;
 • Троїцька батьківська субота (перед днем Святої Трійці, на 49-й день після Великодня);
 • три батьківські суботи Великого Посту.

Не треба їсти і пити на цвинтарі, не треба залишати їжу на могилі, а краще віддати її жебраку чи голодному.

Що обов'язково має бути на великодньому столі

На великодньому столі повинні обов'язково бути присутніми:

 • фарбовані яйця;
 • паски;
 • сирні Великодня.

Традиційне великодне привітання

Яйця – символ життя, символ Воскресіння Христового. На Великдень вони чи прикрашені, чи червоні.

Червоний колір яйця, як у переказі про Марію Магдалену, яка піднесла імператору Тіберію на Великдень яйце зі словами: Христос Воскрес! На це Тіберій сказав, що не вірить, що людина змогла воскреснути. Це також неймовірно, як би біле яйце стало вмить червоним. За переказами, після цих слів, воно раптом стало червоним.

З того часу яйця фарбують у червоний колір, який символізує кров Ісуса Христа.

Яйця можна відварювати в лушпинні цибулі або потримати у відварі трав, використовувати харчові барвники і термонаклейки.

На Великдень є традиція «цокатися» яйцями, стукаючи тупим чи гострим кінцем яйця яйце суперника. Перемога за тим, чиє яєчко не розбилося. Вважається, що на володаря чекає успіх.

За переказами, коли Ісус Христос піднявся на небо, апостоли трапезували, клали шматочок хліба на стіл, він призначався для Вчителя. Символом тієї їжі стала Паска.

Готувати паски починають у середу. Спочатку роблять для нього тісто. А випікати ласощі починають у четвер. Саме з паски починається великодня трапеза. Найчастіше випікають один великий для всієї родини, і маленький на кожного мешканця будинку.

Традиційне великодне привітання

Великдень — сирний десерт, до якого додаються родзинки, горіхи та цукати. Готують її у вигляді піраміди (як труна Господня) у спеціальній формі, що складається з 4 дощечок, на одній з яких вирізано літери ХВ — «Христос Воскрес». Коли сир пресується, символи друкуються на Великодню.

Два головні великодні символи у католика: це фарбовані яйця та великодній кролик. Кролик — необхідний атрибут Великодня, вважається, що він приносить дітям великодні яйця.

Католики вважають, що пасхальний заєць несе особливі яйця і кладе їх у затишних місцях. Батьки ховають від дітей, і пошуки яєць перетворилися на щорічне полювання на великоднього зайця.

Дитина знає, що полювання на великодні яйця не обійдеться без цукерок. А їх уже можна буде обміняти на будь-яку іншу насолоду. Популярні “желейні боби” – цукерки у формі бобів з різними наповнювачами.

Великдень — одне з найцікавіших та найтаємничіших свят. Відчуття радісного очікування та єдності супроводжує людей у великодній період. Привід зайвий раз задуматися про тлінність буття та виправлення свого життя. У цей світлий день сходить Божа благодать, любов і прощення.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар