Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Велика Христова Неділя – важливе свято для кожного віруючого християнина. Це світлий час, коли душа людини набуває єдності з Богом і наповнюється любов'ю. У цей час необхідно встигнути зробити кілька важливих справ, тому багатьом людям необхідно знати, що роблять на Великдень. Беручи участь у всіх обрядах, віруючий повністю занурюється в атмосферу та відчуває радість.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Що таке Великдень

Багато далеких від православної віри людей не знають, що таке і в чому сенс Великодня. Велика Неділя Христова – одне з головних свят у християнській церкві. За своєю значимістю не поступається навіть Різдву Христовому, оскільки його символічність вкрай величезна.

То що символізує Великдень? Свято присвячене спогаду про Воскресіння Ісуса Христа зі світу мертвих, що для християн є символом єдності душі з Богом.

Саме від дати Великої Воскресіння Христового залежить весь статут церковної служби.

Великодня неділя впливає на те, щоб відзначити:

 • Закінчення Великого посту.
 • Відлік «стовпів» осмогласія.
 • Вербна неділя.
 • Вознесіння Господнє.
 • Свято святої трійці.

Щороку свято настає у різний час, тому його називають рухливим. У служителів церкви є ціле зведення правил того, як відзначають Великдень.

Велику Неділю вираховують за місячно-сонячним календарем, використовуючи методику, створену ще в 3 столітті за Олександрійською системою:

 • Святкування християнського Великодня має відбуватися лише після єврейського.
 • Воно має відбуватися в першу неділю після повного місяця.
 • Не може наступити раніше за весняне рівнодення.
 • Не може наступити після 8 травня або 24 квітня за старим календарем.

Православна Церква використовує для підрахунку головних православних свят юліанський календар, який відстає від нового календаря приблизно на 11 днів. Це важлива частина того, що роблять у церкві у Великдень. Католики користуються григоріанським календарем.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Багато віруючих також хвилює чому Великдень називається «Великоднем». Це найменування походить від давньогрецької мови. У перекладі воно означає порятунок і уособлює переродження людського роду. Це головне чому свято називається Великоднем.

Підготовка до Великодня – Страсний тиждень

Кожному християнинові необхідно знати, як починають зустрічати Великдень. Вся підготовка будинку, душі та тіла до святкування відбувається під час Страсного тижня.

У християнській церкві Страсний тиждень передує наступу Великодня і присвячується стражданням Ісуса Христа в останні дні його життя.

Саме цього тижня християнину необхідно встигнути:

 • Провести всі ремонтні роботи під час Великого понеділка. Цього дня необхідно очистити житло від пилу, бруду та непотрібних речей. Багато господинь також починають готувати паски, щоби наступні дні тижня не були завантажені справами.
 • Здійснення покупок у Великий вівторок. Другий день із семи присвячений придбанню покупок для святкового столу. Протягом дня необхідно придбати яйця, прикраси чи подарунки. Після повернення з магазину починається випікання паски.
 • Здійснення генерального прибирання у будинку перед настанням Чистого четверга. Цього дня рекомендується пройти сповідь у церкві.
 • У четвертий день розпочинається підготовка великодніх яєць. Їх фарбують і прикрашають різними наклейками. Водночас у Чистий четвер роблять четвергову сіль.
 • У пристрасну п'ятницю необхідно пройти Утреню Великої Суботи та Хресний Хід. До початку служби християнин може приготувати сирні Великодня або зібрати великодній кошик.
 • Під час Великої суботи необхідно прикрасити будинок та купити квіти до майбутнього свята.

Весь Страсний тиждень супроводжується ранковими та нічними богослужіннями, які готують душу християнина до наступу Великої Воскресіння Христового. Бажано обов'язково ходити ними.

Перед початком Страсного тижня господині та дитина можуть заздалегідь підготувати великоднє меню. Вся їжа на столі повинна бути символічною і присвячуватися воскресенню Ісуса Христа.

Бажано утриматися від створення вишуканих страв, оскільки вони не схвалюються православною церквою та вважаються проявом обжерливості.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Велика Неділя Христова: що можна і не можна робити цього дня

Перед початком великого дня необхідно дізнатися, як правильно святкувати Великдень. Під час головного свята насамперед дозволено робити все, що може принести радість віруючому.

Велика Неділя Христова ідеальний час для добрих сімейних застіль та зустрічей з близькими людьми. Це основне правило, як святкують Великдень. Бажано залишити всі сварки позаду і наповнити серце кохання.

Бажано цього дня утриматися від:

 • походу у лазні;
 • відвідування цвинтаря;
 • важкої домашньої праці;
 • праці у саду;
 • роботи;
 • лихослів'я та образ;
 • стрижки волосся.

Водночас слід знати й інші короткі правила, як не можна провести Великдень. Заборонено створювати зайвий клопіт на свято. Бажано залишити всі веселі гуляння, розваги та важку роботу. Під час Великодня душа людини повинна бути спокійною і вшановувати єдність з Богом через віру в Ісуса Христа.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Після завершення Великого Посту для християн знімаються обмеження в їжі. У Велику Неділю Христове віруючі можуть потішити себе не лише паски та паски, а й страви з риби чи м'яса. Головне не перестаратися після тривалого періоду обмежень.

Знімаються заборони й у алкогольних напоях, але церковні служителі рекомендують випити лише келих червоного вина.

Великодній стіл

Неможливо уявити в країні грандіозне святкування дня Великодня без урочистого обіднього столу та складання меню – це основне, що роблять люди у Великдень. Саме цього дня віруючі нарешті можуть завершити названий Великий Піст та скуштувати великодні страви.

Насамперед на кожному столі повинні бути присутніми:

 • Яйця. Бажано забарвлювати яйця у червоні кольори, оскільки саме він символізує перемогу життя над смертю. Слід не використовувати як декор зображення храму, ікон святих і хрестів. Розміщення священних зображень на яйцях оскверняє їх зневажливим ставленням.
 • Великдень. Сирна паска уособлює насолоду райського життя. Її форма у вигляді гірки також нагадує символ Небесного Сіону. Міста, де більше немає храму, адже сам Господь і є храм для людей.
 • Паски. Великодні паски уособлюють присутність Святого Духа в людському житті. Він є прообразом артосу — квасного хліба, що його залишили Спасителеві учні.

Починається великодня трапеза з відламування паски кожним членом сім'ї. Після завершення цього процесу можна приступити до решти великодніх страв.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Разом із символічною їжею на святковий стіл ставлять страви із риби чи м'яса, а також закуски. Найпопулярнішою закускою на свято є слабосолона оселедець, яку можна подати в найрізноманітніших варіаціях.

Традиційно господині ставлять на стіл та домашню ковбасу. Її можна замінити на інші страви. Наприклад, на рулетики із сиру та шинки, приправлені зеленню.

Салати бажано підбирати з великою кількістю овочів та зелені. Такі страви особливо підійдуть людям, які 48 днів дотримувалися посту. Додати оригінальності в овочеві салати можна за допомогою створення гарних форм. Особливо привабливо виглядають страви у формі крашанок або кроликів.

Як основні страви бажано використовувати запечену їжу з риби та м'яса. Головне вибирати нежирні частини цих продуктів. Найчастіше на великодніх урочистостях зустрічається запечена курка або риба французькою.

Важливо не перестаратися з їжею після дотримання Великого посту.

Чому прийнято освітлювати великодні страви

Однією з головних традицією святкування Великої Воскресіння Христового є висвітлення головних великодніх страв. Цю благочестиву традицію рекомендується виконувати кожному віруючому християнинові.

Така традиційна традиція виникла з кількох основних причин. До них належать такі пункти:

 • Запобігання хворобам. До Великодня кожна віруюча людина дотримується Великого посту, протягом якого не споживає м'ясо, яйця та молочні продукти. Цей період надає сильний стрес на організм, тому його необхідно правильно завершувати. Без освітлення пасок ослабла людина може легко захворіти після першої повноцінної трапези.
 • Подяка. Паски не просто смачна випічка. Вони уособлюють артос, квасний хліб, який символізує Тіло Христове. Ця настанова прийшла до людей від самого Господа і написана в Євангелії від Луки. Висвітлюючи паски перед Великоднем, людина дякує Богові за спасіння роду і за жертву, яку він здійснив. Це основна причина, через яку християнин приходить на службу для освітлення пасок.

Висвітлення великодніх паски, фарбованих яєць та сирних пасок це головне, що освячують та святять на Великдень. Проходячи службу, віруючий знаменує закінчення великого посту і завершує утримання їжі тваринного походження.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Приготування сирних пасок та пасок

Святкові паски та паски головні страви великоднього столу в Німеччині та Росії. Господині починають їх приготування ще в перші дні Страсного тижня. Потім вироби висвітлюються та подаються на стіл.

Паски необхідно випікати із здобного тіста на молоці та опарі. За бажання до них додається сир. Найбільш поширені класичні паски. Для того щоб зробити російські паски знадобиться:

 • Борошно – 1 кг.
 • Цукор – 300 гр.
 • Молоко – 600 мл.
 • Сухі дріжджі – 10 гр.
 • Яйця – 5 шт.
 • Вершкове масло – 250 гр.
 • Родзинки – 200 гр.
 • Сіль – 1 ч.л.

Такі обсяги розраховані для приготування 6 порцій Великодня. За бажання їх можна збільшити.

Технологія виготовлення пасок проста і не потребує особливих кулінарних навичок. Насамперед необхідно підготувати опару, для цього:

 1. Півкілограма борошна поєднується з пакетиком сухих дріжджів.
 2. У суміш борошна та дріжджів додається тепле молоко.
 3. Опара накривається рушником і забирається на півгодини у тепле місце.

Поки опара наполягає, необхідно відокремити жовтки від білків і покласти їх у дві окремі миски. Жовтки збиваються із цукром до густої піни, а білки до круглих піків. До опари додаються збиті жовтки, а потім м'яке вершкове масло. Все ретельно перемішується. Після змішування в масу обережно перекладаються білки і просівається частина борошна, що залишилася.

Перед додаванням родзинок його необхідно ретельно промити та висушити на паперовому рушнику. Якщо на ньому залишаться частинки вологи, після випікання відбудеться окислення продукту. Родзинки обвалюють у борошні і додають у тісто.

Отриману масу кладуть у форми, змащені олією. Випікати тісто необхідно за температури 180 градусів протягом 40 хвилин. Під час випікання духовку бажано не відкривати. Після повного приготування паски змащуються цукровою глазур'ю та прикрашаються.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

Основні прикмети та повір'я

Перед початком святкувань багатьом людям також цікаво дізнатися, які традиції поширені на Великдень. На Русі багато великодні прикмети пов'язані з природними явищами, тому вони мали великий вплив людей минулого. Наприклад, від погоди на Великдень залежала кількість та якість урожаю:

 • Гроза. Осінь прийде пізно і буде сухою.
 • Дощ. Провісник дощової весни.
 • Хмарність. Похмуре та прохолодне літо.
 • Мороз. Провісник гарного врожаю.
 • Холодний. Очікування літньої посухи.
 • Схід снігу. Врожайний рік.

Існують й інші погодні прикмети. Наприклад, якщо першого вівторка після Великодня погода буде ясна, значить влітку настануть дощі.

Традиції та обряди великоднього свята – що заведено робити

У народі існували повір'я і про паски. При приготуванні пасок і сирних пасок не можна було шуміти в будинку або говорити, оскільки це впливало на пишність виробів.

При освітленні пасок також існувало кілька прикмет. Наприклад, після служби паски було необхідно якнайшвидше нести додому. Той, хто встигне найшвидше принести паску в житло, очікує кращий урожай і хліб, а коні будуть сильнішими за інші.

Кожна частина Великодня є важливою для віруючої людини. Перед настанням цього дня слід повністю очистити свою душу, пройти сповідь, а також навести лад у домі.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар