Склад та способи застосування білизни

Перша асоціація при думці про білизну – їдкий запах і до хрускоту чисту білизну. Найчастіше речовину використовують саме як відбілювач при пранні, не замислюючись над іншими способами застосування. Насправді воно є універсальним та може замінити різноманітну хімію в будинку.

білизна універсальна

Що таке білизна

Бюджетний засіб, знайомий з радянських часів, є рідиною або гель жовто-зеленого кольору з різким запахом хлору. Через специфічний запах її помилково називають хлоркою. За ГОСТ 32478-2013 білизна склад: вода, NaOCl – 5% або більше, але менше 15%, NaOH – менше 5%, ПАР менше 5%, ароматизатори. Антисептичні та відбілюючі властивості їй забезпечують гіпохлорит натрію (NaOCl), що складається з активного хлору на 95,2%, та гідроксид натрію (NaOH). Формула хлорки в свою чергу складається з гіпохлориту, хлориду і гідроксиду кальцію, це більш їдка технічна суміш, також відома як хлорне вапно.

білизна

Види та характеристики білизни

Білизна відбілювача, який користується популярністю вже кілька поколінь. Як і будь-який хімічний розчин, вона має переваги та недоліки, які наведені в таблиці нижче.

Плюси Мінуси
Дешевий, доступний і готовий до роботи засіб.

Легко розчиняється, діє у холодній воді

За ефективністю не поступається дорогим антисептикам

Універсальне: підходить для чищення різних твердих поверхонь та прання (бактерицидним та очищаючим властивості)

Дозволено прати тільки бавовняні та лляні тканини білого кольору

Має термін придатності 12 місяців, але з часом ефективність знижується, тому що хлор випаровується.

Погіршує міцність тканини при тривалому замочуванні та перевищенні концентрації.

Не застосовується для машинного прання, оскільки руйнівно діє її деталі.

Дратує слизову оболонку очей та дихальних шляхів, вимагає дотримання заходів безпеки.

білизна інструкція із застосування

Даний відбілювач випускають у кількох формах:

 1. Рідкий водний розчин у пластиковій тарі об'ємом 1-5 літрів застосовується для прання, дезінфекції посуду та підлоги.

  білизна рідкий розчин

 2. Гелева консистенція зручна для чищення сантехніки, знищення пліснявого грибка. Випускається у пластикових пляшках 0,5, 0,7 та 1 літр.

  білизна гель

 3. У складі порошку відсутній гіпохлорит натрію, тому він підходить для відбілювання білого та кольорового одягу при машинному пранні.

  білизна порошок

 4. Таблетована форма буває з хлором та без. У першому випадку 20 таблеток замінюють 10 літрів водного розчину білизни, мають традиційне універсальне застосування, у другому – присутні лише властивості, що відбілюють.

  таблетована форма білизни

Важливо! Вміст хлору у складі відбілювача робить його непридатним для догляду за кольоровими, шовковими, вовняними та синтетичними виробами, не рекомендується додавання при пранні дитячої білизни.

Способи застосування

Завдяки складу та характеристикам білизна широко поширена у побуті та промисловості.

У домашніх умовах її використовують:

 • Як відбілювач білизни. Для досягнення результату не потрібно кип'ятіння та тривале замочування.

білизна порошок для білизни

 • При збиранні та дезінфекції приміщень. Підходить для кахлів, металевих, пластикових, скляних поверхонь.

миття кахлю розчином білизни

 • Як гель, що чистить. Ефективно видаляє наліт та забруднення сантехніки, прочищає труби.

чистка гелем білизна сантехніки

 • Для знищення грибка. Агресивний склад пригнічує розмноження грибкових спор, що ефективно діє проти чорної плісняви.

білизна знищення цвілі

 • Для знезараження лотків свійських тварин.

чистка лотка білизною

До нетрадиційного методу застосування відноситься видалення залишків їжі, що пригоріли, з дна каструлі: заливають пляму і залишають на ніч. Спосіб безпечний, тому що питну воду очищає ту ж діючу речовину – гіпохлорит натрію.

чищення каструлі білизною

Дизайнери користуються здатністю хлору роз'їдати фарбу та знебарвлюють одяг за допомогою білизни.

білизна для знебарвлення одягу

Крім будинку білизна застосовується в інших сферах:

 • У промисловості виступає як окислювач процесів хімічного виробництва.
 • У медицині для дезінфекції та стерилізації обладнання та лікарняних палат.
 • У сільському та домашньому господарстві для випалювання трави, моху, знищення комах, чищення акваріумів, клітин тварин та птахів.
 • У харчовій промисловості для обробки кухонних поверхонь, посуду.
 • Для дезінфекції басейнів, знезараження води.

чистка басейну білизною

Додаткова інформація. Після розморожування відбілювач зберігає свої властивості, припустимо зберігання при температурі від -25 до +30 градусів.

Інструкція по застосуванню

Білизну як відбілювач використовують наступним чином:

Для позбавлення одягу від сірості та жовтизни розводять у холодній чи прохолодній воді (30-35 градусів) у співвідношенні 2 столові ложки на 7-10 літрів рідини. Білизна замочують у такому розчині протягом 60 хвилин. Плями видаляють точковим нанесенням нерозбавленої речовини не більше ніж на 1 хвилину. Одяг після замочування та видалення плям ретельно обполіскують, щоб уникнути подразнення шкіри, після чого стирають із звичайним порошком.

замочування білизни в білизні

Додаткова інформація. При машинному пранні переконайтеся у відсутності заборони на використання компонентів, що містять хлор. Додайте відбілювач безпосередньо в барабан і встановіть режим прання з низькою температурою води та додатковим полосканням.

Дезінфекцію сантехніки зручніше проводити відбілювачем гелевої консистенції, оскільки воно не стікає з поверхні і встигає глибоко проникнути у забруднення. Керуючись інструкцією виробника, нанесіть білизну у вигляді гелю на 5-10 хвилин, після чого ретельно змийте. Для прочищення каналізаційного стоку в унітаз виливають 1 літр нерозбавленого антисептика і залишають його на ніч, вранці змивають.

чистка гелем білизна сантехніки

Завдяки тому, що засіб є ефективним проти жиру, їм очищають і дезінфікують посуд, столові прилади. Для цього кухонне начиння потрібно залишити в 10-відсотковому розчині засобу, через півгодини помити в проточній воді і витерти насухо.

чищення білизною столових приладів

При збиранні приміщень застосуємо розчин тієї ж концентрації, що і для миття посуду – 100 мл стерилізуючої речовини на 1 літр води або половина таблетки на 5 літрів води.

миття підлоги розчином білизни

Важливо! Не використовувати для ламінату та акрилових ванн.

Шкідливість для здоров'я від білизни

Дезінфектор має агресивні властивості, тому повинен застосовуватися відповідно до рекомендацій, вказаних на етикетці. Хлор у його складі негативно впливає на людину:

 • Його пари дратують дихальні шляхи, викликаючи кашель, чхання, першіння у горлі. Така дія відбувається при роботі в непровітрюваному приміщенні, проте до важкого отруєння не призводить.
 • Почервоніння очей і кон'юнктивіт – також наслідки контакту з розчином, що містить хлор. З появою таких ознак достатньо промити очі, прополоскати горло, вийти на свіже повітря.
 • Опіку стравоходу і шлунково-кишкового тракту при ковтанні білизни найбільш схильні діти. Симптоми отруєння: нудота, блювання з кров'ю, біль голови, висока температура. Як перша допомога до приїзду лікарів необхідно провести промивання шлунка, полоскання горла з додаванням сирого яєчного білка.
 • Хімічний опік можливий при влученні у вічі, щоб уникнути цього, необхідно негайно промити очі проточною водою, закапати краплі очей сульфацил натрію. При ріжучому болю потрібна кваліфікована допомога.
 • Контактний дерматит, печіння, почервоніння – неприємні наслідки для шкіри під час роботи без рукавичок. Розчин харчової соди знімає свербіж та полегшує стан.

отруєння білизною

Зверніть увагу! Тяжке отруєння при вдиханні парів можливе при гострій алергії на компоненти, що входять до складу.

Ніякий засіб з бактерицидним і відбілюючим ефектом не є абсолютно нешкідливим, тому необхідно дотримуватися запобіжних заходів при контакті з ним:

 • Зберігати у місцях, недоступних дітям.
 • Користуватися під час роботи захисними рукавичками, маскою, окулярами.
 • Чи не змішувати з іншими хімічними речовинами.
 • Провітрювати приміщення.
 • Після виконання роботи поміняти одяг.

захисні заходи при контакті з білизною

Що таке концентрат білизни

Концентрований засіб має втричі економічнішу витрату. Різниця в тому, що склад агресивніший і небезпечніший, тому частіше застосовується у промисловій сфері, ніж у побуті.

білизна гель концентрат

Згідно з інструкцією із застосування білизни, її концентрат розбавляють у співвідношенні 5 мл на літр води для профілактичного прибирання, 6 мл для санітарного миття, при замочуванні білизни потрібно 0,35 мл. У чистому вигляді можна застосувати для пробивання зливу раковини: достатньо залити невелику кількість гелю на 30 хвилин.

білизна гель концентрат кількість

Більшість сучасної побутової хімії має обмежений спектр дії, тому в будинку накопичуються десятки флаконів: для посуду, ванної, унітазу, підлоги, скла та дзеркал, прання білизни та інше. Їх легко замінить білизна, оскільки її діюча речовина справляється з різними забрудненнями, повертає свіжість білим речам, очищає і дезінфікує.

білизна гель концентрат варіанти

Засіб ефективний проти накипу, мильного нальоту, жиру. До того ж засіб має доступну ціну і випускається в декількох формах, при дотриманні техніки безпеки не загрожує оточуючим.

білизна склад та способи застосування

ВІДЕО: Відбілювач білизна – як правильно користуватися.

WowCracy
Додати коментар