Серветка з ромашками гачком

Серветка з ромашками – не тільки відмінна вправа для початківців займатися рукоділлям, а й поширена прикраса, що дозволяє додати затишку до житла. Процес її створення нескладний, проте потребує акуратного підходу.

серветка ромашка гачком

Що необхідно для в'язання серветки ромашки

Як підібрати гачок

Від правильного вибору гачка залежить щільність, зручність та якість в'язання. Якщо вибрати надто тонкий гачок, то проблематично пров'язуватиме товсту пряжу, а при товстому інструменті та тонкій пряжі утворюватимуть надмірно великі дірки.

Гачки можуть бути пластмасовими, металевими, кістяними та дерев'яними. Розрізняють короткі вироби довжиною 11-15 см, що застосовуються в більшості випадків для стандартного в'язання, і довгі, що має довжину 18-40 см і використовується для туніської техніки.

гачки пластмасові

гачки металеві

гачки кістяні

гачки дерев'яні

При виборі матеріалу виготовлення слід враховувати, що дерев'яні моделі використовуються при в'язанні виробів, одягу та речей з м'якої пряжі. Кістяні та пластмасові інструменти мають невелику вагу і відрізняються еластичністю. Такі властивості суттєво полегшують процес роботи, проте ці вироби досить крихкі. Крім того, вони швидко сточуються про нитки, тому щоб якість в'язання зберігалося на одному рівні, їх потрібно періодично замінювати.

На даний момент найкращими гачками вважаються металеві, оскільки вони є найбільш міцними та довговічними.

Варто вибирати гачок з гладкою і рівною поверхнею, що не містить зачіпок та зазубрин. Форма головки інструмента має бути не дуже гострою або закругленою. У першому варіанті головка постійно чіплятиметься за пряжу, вириваючи її, а в другому протягувати нитку буде важко. В ідеалі борідка гачка має бути трохи заокругленою і трохи загостреною, що дозволить відмінно утримувати підчеплену нитку та уникати розривів пряжі та травм пальців.

Зверніть увагу! Для зручності роботи можна вибрати інструмент із прогумованою ручкою або силіконовими вставками.

Основною характеристикою гачків є товщина, що варіюється від півміліметра до півтора сантиметра. Номер виробу та сумісність з видами пряжі визначається за товщиною головки:

 • від 0,5 до 1 мм – найтонша бавовняна пряжа;
 • від 1,25 до 1,75 мм – тонкі бавовняні нитки та інша пряжа з рівною товщиною;
 • від 2 до 3,5 мм – нитки із середньою товщиною;
 • від 4 до 5 мм – пряжа із середньою товщиною, що має парну нитку;
 • від 5,5 до 6 мм – парна пухнаста нитка;
 • від 7 до 8 мм – парна вовняна нитка, шерсть для гобеленів;
 • від 9 мм до 1,5 см – потовщена кручена пряжа.

товщина гачків для в'язання

Підготовка ниток

Для в'язання можна використовувати будь-які нитки – синтетичні, вовняні, шовкові, бавовняні та інші. Однак важливо правильно підготувати їх до роботи. Робиться це так:

 1. Перемотати нитки у прядки, перев'язавши у кількох місцях.
 2. Випрати нитки. Вовняна та напіввовняна пряжа стирається у гарячій воді виключно рідкими миючими речовинами. Після останнього полоскання пряди слід залишити у воді до її остигання, щоб пряжа стала пухнастою. У разі линяння пряжу необхідно полоскати в гарячій воді до сходження фарби, додавши при останньому полосканні трохи оцту, в розчині якого нитки слід недовго потримати.

  Товста бавовняна нитка стирається аналогічно, синтетична – у теплій воді. Мохер і тонка бавовняна нитка не стираються.

  Зверніть увагу! Обов'язковому пранню підлягає пряжа, що була у вжитку.

 3. Висушити пряжу. Робити це краще у теплому місці, щоб уникнути загрубування. Однак є протилежний варіант: змотана у слабкий клубок пряжа підставляється під гарячу воду, після чого віджимається, перемотується та сушиться на морозі протягом кількох днів. Після цього нитки стають м'якими та еластичними.
 4. При необхідності випрямити нитки. Для цього можна використовувати підвішені вантажі або киплячу воду.

перемотування ниток

прання пряжі

висушування пряжі

Схеми в'язання серветки ромашки

Для наочності та спрощення у схемах застосовуються умовні позначення:

 • ВП, ст. п. – повітряна петля. Використовується для початку в'язки та набору першого ряду.
 • ПС, СС п/ст, з'єдн. ст – напівстовпчик, або сполучний стовпчик. Завершує низку, не спотворюючи малюнок.
 • СБН, ст. б/г – стовпчик без накиду. Їм формується малюнок на серветці та збільшується щільність виробу.
 • СН, ст. с/г – стовпчик з накидом. Застосовується для надання витонченості виробу. Може мати один, два чи три накида (С1Н, С2Н і С3Н відповідно).

схема серветки ромашки

схема в'язання промаху

варіант схеми ромашки

схема великої серветки

схема круглої ромашки

Підставою виробу виступає ланцюжок, сформований з повітряних петель. Візерунки складаються з поєднань стовпчиків та повітряних петель.

Зверніть увагу! Щоб уникнути стягування ланцюжком полотна, його слід в'язати досить вільно.

Правила читання схеми такі:

 1. схеми для кругового в'язання читаються від центру до краю, для простого – знизу догори;
 2. парні ряди читаються зліва направо, непарні – навпаки;
 3. кругові ряди проглядаються праворуч наліво.

правила читання схеми

Зверніть увагу! У гачковому в'язанні, як і при використанні спиць, існує фрагмент малюнка, що дублюється, – раппорт.

У круговому в'язанні існує «правило кола»: число стовпчиків, які додаються у ряду, має відповідати кількості стовпчиків першого ряду. Це дозволяє зробити в'язання по колу, що починається із середини і поступово розширюється, рівним. Коло в'яжеться за допомогою підйомних петель, що збільшують радіус виробу.

правило кола у в'язанні

Покрокова інструкція в'язання серветки ромашки

Для роботи знадобиться:

 • Пряжа трьох кольорів (білий, жовтий та зелений) приблизно дорівнює товщині ниток. Оптимально брати пряжу однієї марки. Якщо це неможливо, то нитки слід підбирати за даними, що вказуються на етикетці (вага та довжина мотка).
 • Гачок, що підходить під обрану пряжу. Вибирати його варто, орієнтуючись не тільки на товщину нитки, а й на зручність перебування в руці. Для серветки середньої товщини підійде гачок розміром 1,25, що має гумову ручку.

зелена пряжа

біла пряжа

жовта пряжа

гачок для ромашки

Серветка ромашка гачком в'яжеться так:

 1. Почати із центру. Набрати шість повітряних петель (ВП), після чого замкнути їх у кільце, застосовуючи сполучний стовпчик.
 2. Провести обв'язування кільця у першому ряду, застосовуючи стовпчики з одним накидом (С1Н). Між частиною їх слід пров'язати елемент, іменований піке. Для його набору з верхньої частини С1Н потрібно набрати три повітряні петлі, після чого вийняти гачок, просунувши його в точку основи зв'язаного ланцюжка.
 3. Захопити гачком вільну петлю і просмикнути крізь основу. Це дозволяє сформувати невеликі шишечки.
 4. Пров'язати арочки, що складаються з повітряних петель, між усіма С1Н.
 5. Закінчити використання пряжі жовтого кольору, закріпивши та обрізавши нитку.

  Зверніть увагу! Невеликий хвостик нитки, що залишився, в подальшому можна замаскувати з виворітного боку, помістивши під основу С1Н, які з'являться в новому ряду.

 6. Розпочати новий ряд, використовуючи білу пряжу. Усі нові ряди є чергуванням груп ВП та С1Н. Таким чином пров'язуються перші три ряди.
 7. Вставити між групами С1Н піке. В даному випадку він є складовою ланцюжка з ВП, розташованих між С1Н. У цьому механізм пров'язування цього елемента залишається незмінним.
 8. Почати зменшення числа С1Н з наступного ряду. Для цього необхідно пров'язувати С1Н з однією вершиною, розташовуючи їх з боків пелюсток, що формуються.
 9. Завершити пелюсток, звівши п'ять С1Н на одну вершину.
 10. Обробити край роботи, використовуючи стовпчики без накиду. Тут застосовується пряжа зеленого кольору.

початок в'язання серветки

в'язання середини серветки

в'язання ромашки гачком

в'язання рожевої ромашки

в'язаник блакитний ромашки

Для того, щоб отриманий візерунок розправився, після завершення роботи виріб слід вручну випрати рідким засобом, щоб уникнути забивання частинок порошку в волокна, накрохмалити і пропрасувати. Найкраще використовувати невисокі температури.

В'язання серветки ромашка гачком є досить легким завданням із простою схемою. При правильному виборі гачка, підборі пряжі та акуратному дотриманні схеми можна отримати гарний і якісний виріб. Воно стане як гарною домашньою окрасою, так і чудовим подарунком.

Відео: серветка гачком блакитна ромашка

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар