Що таке перкаль та які її особливості

Вибираючи матеріал для постільної білизни, варто звернути увагу на перкаль. Він характеризується натуральністю, тому що виготовляється з бавовняних або лляних волокон, іноді з домішкою синтетики. Завдяки цьому він досить комфортний на дотик, зносостійкий і має гарний рівень гігроскопічності. Це важливі характеристики для будь-якого ліжка або одягу для відпочинку. Але тут є і свої тонкощі.

покривало з перкалю

Тому, про те, як правильно вибрати перкаль, на що звертати увагу і які у нього є особливості – докладно розповімо у статті.

Що таке перкаль

Історія перкалю належить до XVIII століття. На цьому історичному етапі з довговолокнистої бавовни виготовляли досить щільне полотно, з якого шили постільну білизну виключно для королівських осіб, а також французького дворянства. Сировину привозили з Єгипту і відбирали лише найвищу якість. Тому тканина виходила з досить привабливими як зовні, так і на тактильне відчуття характеристиками.

перкаль королівський

На сьогоднішній день Percale – це складне, з погляду отримання, полотно, матеріал для якого попередньо обробляють гліцерином, картопляним крохмалем або іншим жиром. Така дія забезпечує скріплення нитки, що підвищує у тканини щільність.

тканина перкаль

Що ж до складу, то зараз при виробництві перкалю вибирають різні комбінації волокна:

 • Так, матеріал може бути винятково натуральним. Використовуються бавовняні нитки або спрядені із лляних волоконець.
 • Сумішний варіант. Сюди вплітаються нитки із синтетики. Звідси формується м'якість та тактильно комфортні відчуття.
 • Зустрічається також перкаль, який додають натуральний шовк. Ця тканина дорожча і має своєрідний «охолодний» ефект.

перкаль із шовком

Незважаючи на деякі відмінності в цих варіантах тканини, все ж таки про перкал можна сказати наступне:

 • Це досить щільна матерія.
 • Завдяки спеціальній обробці ворсистість у оболонки усувається.
 • Тканина не електризується, що досить комфортно у ліжку.
 • Незважаючи на високий ступінь зносостійкості та міцності на розрив, перкаль дуже легкий і тонкий. Він здається практично невагомим.

легка тканина перкаль

Щільність та склад матеріалу

Важливо розуміти, не тільки, що таке перкаль, яке з нього навпомацки постільну білизну і який склад біля полотна. Обов'язково варто цінувати і щільність перкалю для постільної білизни. Адже цей параметр необхідно правильно підібрати, щоб виріб служив якомога довше.

Ось на що необхідно звернути увагу:

 • Нитки тут не скручені, що забезпечує одночасну щільність та гладкість.
 • Незалежно від того, бавовна або льон є базою, основні характеристики тканини практично не змінюються.
 • Щільність прилягання волокон може дещо змінюватись в діапазоні від 100 до 160 ниток на 1 см².
 • Завдяки спеціальній обробці розчинами, ворсинки щільно прилягають до основної нитки, формуючи ще щільнішу структуру полотна.

щільність тканини перкаль

Що можна пошити

На сьогоднішній день перкаль можна використовувати з різними цілями. Незважаючи на те, що найчастіше його застосовують для пошиття постільної білизни, мода диктує свої правила. Це дозволяє використовувати матерію для різних варіантів одягу.

Ось основні сфери застосування:

 1. Комплекти постільної білизни їх можна використовувати як для дорослих, так і для дітей. Але, якщо шкіра надто сприйнятлива до різних механічних подразнень, а також організм має схильність до алергії, то при покупці білизни варто ретельно дивитися на склад і віддавати перевагу виключно натуральній матерії.
 2. Крім цього, з перкалю модельєри виробляють різні типи жіночого одягу. Причому, гарні не лише літні легкі сукні для жінок та дівчат, але комфортно буде і маленьким дівчаткам у такій натуральній тканині, яка добре «дихає» у літню спеку.
 3. Цікаво будуть виглядати подушки для спальні, якщо коректно підібрати колірну гаму та малюнок.
 4. Також існує технічне застосування перкалю. Завдяки міцності з нього досить часто шиють тенти та намети. Використовують для виконання вітрила чи обшивки парашута. Також із них іноді зустрічаються туристичні намети. Але, всі ці варіанти можливі тільки в тому випадку, якщо перкаль був попередньо прогумованим.

  Додатково іноді його можуть армувати шаром алюмінію. Це потрібно, якщо полотно зазнає підвищених механічних навантажень і не може, за жодних обставин, бути прорваним.

сукня з перкалі

дитячий одяг з перкалі

подушка з перкалі

подушка перкаль

ліжко перкаль

хустка з перкалі

постільні речі з перкалі

намет з перкалі

Як вибрати перкаль для постільної білизни

Вибираючи перкаль, необхідно з прийняттям до уваги такі характеристики, параметри та факти:

 • Важливо оцінювати якість тканини. Гладкість та однорідність – це показники рівня матеріалу.
 • Бажано попередньо протестувати на фарбування. Це важливо для тканини, які мають досить темне забарвлення. І, якщо відповідальні виробники використовують якісні барвники, які не призводять до фарбування. То недобросовісні фабрики можуть випускати такі полотна, які призведуть до фарбування тіла під час стикання. Крім цього, після процесу прання колір втратить свою насиченість і яскравість.
 • Спираючись на все сказане вище, варто ретельно підбирати виробника перкалю. Найкращими матеріалами вважаються ті, які були виготовлені в Індії та Росії.

що пошити з перкалі

чорно-біла постіль

комплект постільної білизни

постіль із тканини перкаль

перкаль із малюнком

бузкова постільна білизна

де купити тканину перкаль

як пошити простирадло з перкалі

Плюси та мінуси тканини

Серед основних переваг перкалю варто виділити:

 1. Високий рівень щільності і водночас м'якість та гнучкість тканини.
 2. Високу механічну міцність та міцність на знос.
 3. Матерія не піддається впливу ультрафіолету. Тому малюнок та кольори на ній не вигоряють.
 4. Перкаль також досить непогано вбирає в себе вологу, що сприяє комфортному сну на такій білизні.
 5. Навіть інтенсивне прання в машині на найінтенсивніших режимах, причому багаторазово – не псує зовнішній вигляд та інші характеристики виробу.

перкаль набивна

Але, крім переваг, варто розглянути і характерні мінуси:

 1. Якщо є досить багато синтетичних волокон у відсотковому співвідношенні, то у цієї постільної білизни знижуються показники гігроскопічності. Отже, рекомендовано вибрати комплект, склад якого відрізняється переважно натуральними волокнами.
 2. Щоб перкалева постільна білизна служила довго, важливо правильно її доглядати.
 3. У випуску матеріалу використовується шліхта, деякі люди можуть відреагувати на це проявом алергічної реакції. Тому необхідно при початковому використанні білизни дуже уважно стежити за відсутністю шкірних проявів такого негативного процесу.

У всьому іншому матеріал перкаль для постільної білизни підходить ідеально.

рожева тканина перкаль

Що краще – перкаль, поплін, сатин чи бязь

Через те, що у всіх перерахованих полотнах застосовані природні волокна, цей тип тканини схожий на інші. Тому досить часто виникає питання – перкаль, сатин або поплін віддати перевагу при покупці і що насправді краще для постільної білизни.

сатин та перкаль

Однозначно відповісти це питання неможливо, оскільки вибір залежить від індивідуальних переваг. Але, все ж таки при виборі варто орієнтуватися на термін служби та власні відчуття від тактильного контакту з матерією. Ось на що при виборі варто звернути увагу:

 • Волокна бязі стійкі до поширення патогенної мікрофлори. Саме тому полотно часто використовують для пошиття дитячої білизни. Також такі комплекти варто порекомендувати тим людям, які схильні до різноманітних алергічних проявів на шкірі.
 • Сатин відрізняється більшою м'якістю та тактильною «ніжністю». Він також досить міцний, як і інші різновиди.
 • Поплін – конкурентна тканина, яка часто служить для пошиття нічного одягу як дорослих, так і дітей. Відрізняється м'якістю та гнучкістю.

Вибираючи з цих різновидів, варто відзначити, що кожна тканина має власні переваги, але більшість характеристик у них схожі. Зумовлено це, в першу чергу тим, що вони виконуються з аналогічних волокон і за схожою технікою плетінь і технології виробництва.

Відео: огляд постільної білизни – перкаль, поплін, бязь

WowCracy
Додати коментар