Що таке газ контроль конфорок та який принцип його роботи

Сучасна газова плита – це багатофункціональний і, що найголовніше, безпечний пристрій. Для того щоб запалити газ у більшості випадків навіть не буде потрібно сірників – плита все зробить сама. Сама підпалить, і сама… згасне, якщо щось піде не так.

газ-контроль

На перший погляд здається очевидним, коли спрацьовує газ контроль конфорок, що це добре, з будь-якої точки зору. Проте не все так однозначно.

Газ контроль: навіщо потрібна ця опція?

Основним завданням системи контролю подачі газу на пальник (конфорку) є блокування подальшого закінчення газової суміші у разі раптового припинення процесу горіння. Наприклад, при залитті молоком або кашею, що «утекло». Таким чином забезпечується необхідний рівень захисту та безпеки під час роботи з плитою або варильною панеллю.

вибух газу

Сьогодні подібний функціонал можна зустріти практично у кожній плиті. І це зрозуміло – досить на кілька хвилин залишити незапаленою відкриту конфорку, як кухня або вся квартира перетвориться на надзвичайно руйнівну, за своєю силою, бомбу.

термопар

Це особливо важливо, якщо згадати що не всі люди однаково відповідально підходять до експлуатації газових плит, адже є ще старі люди, які часто страждають забудькуватістю!

Зверніть увагу! Подібний функціонал дуже важливий для плит із газовою духовкою, де не завжди зручно відстежувати інтенсивність процесу горіння.

Газ

Як працює газ контроль у газових плитах?

Принципова схема вузла контролю складається з:

 • Термопари: перетворює теплову енергію на електрорушійну силу (ЕРС).
 • Мідного провідника: забезпечує подачу струму до електромагнітного клапана.
 • Клапана відсікання: складається із штока, індукційної котушки та фіксуючої пружини.
 • Гумова прокладка: відповідає за герметичність вхідного каналу.

Блокування подачі пального

Зазвичай перед тим, як підпалити конфорку, необхідно натиснути на ручку крана, відсуваючи тим самим шток у клапані, що відсікає, даючи можливість газовій суміші рухатися у напрямку до пальника. Після того як загоряється газ, конфорка забезпечує рівномірний розподіл полум'я навколо поверхні розсіювача, поряд з яким і встановлюється термопара.

Газ-контроль у старих моделях

Будучи виготовленою із спеціальних сплавів, вона перетворює теплову енергію на електричну, змушуючи індукційну котушку генерувати магнітне поле. Його потенціалу достатньо, щоб утримувати пружину штока у стислому стані.

Газові плити

Як тільки горіння припиняється, термопара охолоджується, і струм перестає надходити до котушки – вона більше не може утримувати шток і пружина розпрямляється, тим самим перекриваючи доступ газу до пальника. Зазвичай на це потрібно близько 30 секунд.

Виробники побутового обладнання

Газова плита з функцією контролю газу для конфорок: добре це чи погано?

На перший погляд може здатися, що сама постановка питання не має сенсу, оскільки йдеться насамперед про безпеку. Проте тут є кілька неоднозначних моментів.

конфорка

 1. Аргументи «ЗА»:
  • Надійність експлуатації.
  • Підвищення безпеки використання газових плит літніми людьми та в сім'ях з дітьми.
  • Немає потреби постійно перебувати на кухні: допускається короткочасна відсутність.
 2. Аргументи «ПРОТИ»:
  • Ускладнення процедури запалювання.
  • При неполадках у вузлі контролю – неможливість подальшого користування плитою (в іншому справній, з погляду основної функції – забезпечення горіння).
  • Подорожчання виробництва і, як наслідок, вищу вартість.

Газ контроль

Чи є сенс відключати газ контроль?

Джерело подібних питань у особливостях експлуатації плит з газовим контролем. Якщо нова плита не завдає особливих проблем своїм власникам, хіба що може докучати довгим підпалом (до 15 секунд), то ті, у кого подібні пристрої мають великий термін служби, можуть стати прихильниками запропонованої ідеї.

Газ-контроль встановлюється

Пов'язано це з тим, що більшість поломок у вузлі контролю подачі газу посідає несправність термопари. Зношування прокладки або притискної пружини трапляється значно рідше. У зв'язку з цим не завжди є можливість замовити нову деталь (часто її немає ні в постачальників, ні на сервісі) при тому, що вона коштує недешево.

розпалювати конфорки

несправності
У такому разі виникає ситуація простою, фактично, справної плити, що й викликає бажання позбутися «непотрібного» функціоналу.

Важливо! Навіть ухваливши рішення відключити газконтроль, у жодному разі не слід робити це самостійно. Подібну операцію має здійснювати лише кваліфікований технік!

Непрацюючий газ контроль конфорок, що це може бути?

Як уже згадувалося, більшість проблем із функціонуванням системи контролю подачі газової суміші посідає роботу термопари.

елементи газ-контролю

Найчастіше це проявляється так:

 • Суттєво зрослий час підпалу.
 • Повна неможливість запалити полум'я.
 • Мимовільне згасання при режимі горіння, що встановився.
 • Продовження надходження газової суміші за відсутності вогню.

ремонт газової плити

Причин цього може бути кілька: забруднення або зміщене положення термопари, зношування клапана або заклинювання крана.

газ

витік газу

лагодити газ плиту

як лагодити плиту

У ряді випадків може допомогти очищення термоелектричного датчика (виступаючий стрижень біля розсіювача). Також є сенс перевірити хід ручки крана – іноді під неї потрапляють сторонні предмети, через що вона не може відкрити клапан. У будь-якому випадку неполадки в газовому обладнанні має виправляти лише фахівець!

експлуатації печі

Газова плита з функцією газового контролю конфорок: найкращі бренди

Велика кількість пропозицій на ринку може збентежити будь-кого. Безліч однотипних моделей, десятки виробників і не завжди об'єктивні рейтинги – як вибрати справді надійну та якісну плиту?

елементи газ-контролю

Газ-контроль у духовці

Виробники побутового обладнання

Нижче наведено список найбільш популярних виробників, чия продукція зарекомендувала себе як надійна і довговічна (природно, всі вони включають функцію «газ контроль» у свої плити):

 • Gorenje. Словенська марка, що відрізняється перевіреною якістю.
 • Піраміда. Незважаючи на своє китайське походження, цей бренд забезпечує найкраще поєднання показника “ціна-якість”.
 • Beko. Турецький виробник, що працює в середньому ціновому сегменті: якість та найширший асортимент.
 • Bosch. Преміум сегмент – німецька якість та надійність.

Має сенс згадати і білоруську марку GEFEST, чия продукція, за своїм виконанням, наближається до згаданих брендів, але відрізняється демократичною ціною.

догляд за технікою

Таким чином, наявність такої опції сьогодні стала практично стандартом. Тим більше, що кожен виробник переконливо доводить, додаючи у свої вироби функцію газ контроль конфорок, що це продиктовано турботою про покупця.

Функція газ-контроль

Втім, наявність такої системи має як очевидні переваги, так і певні недоліки. Тому тут кожен має вирішити для себе, що важливіше – безпека чи зручність?

Відео: пристрій газконтролю

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар