Принцип роботи пральної машини

Пральна машина – невід'ємний предмет побутової техніки кожної сучасної людини. І щоб такий складний механізм прослужив якнайдовше, варто дотримуватися багатьох нюансів при його використанні. Про те, як влаштована пральна машина, що можна зробити, а що робити не варто, щоб максимально продовжити термін служби, розповімо далі.

пральна машина

Які бувають пральні машини

Техніку для прання прийнято робити на 2 великі групи:

 • Механічні.
 • Автоматичні.

Прогрес вже давно просунувся у питанні покращення функціоналу пральної машини, тому приділяти час на розгляд механічної родини недоцільно. Такі моделі можна знайти хіба що у музеях техніки.

пральна машина

Набагато насущнішим є пристрій автоматичної пральні машини. До її складу входить досить велика кількість точної електроніки, знаючи принцип дії якої можна продовжити термін безперебійної роботи такої техніки надовго.

Влаштування пральної машини – автомат

Як уже було сказано раніше, схема пральної машини включає безліч автономних елементів управління, які в єдину систему об'єднує електронний блок.

Загальна характеристика

В абстрактній формі, пральна машинка – це:

 • Корпус.
 • Система затоки води.
 • Система прання речей.
 • Система зливу води.

пральна машина фото

В даний час можна знайти у продажу моделі з фронтальним або верхнім завантаженням. За принципом роботи вони однакові.

Внутрішній пристрій

У міцному металевому корпусі машини з'єднуються всі електричні і механічні системи, завдяки яким техніка і отримує своє закінчене функціональне призначення.

Корпус включає такі деталі:

 • Заливний клапан.
 • Бак та барабан.
 • Нагрівальний елемент.
 • Двигун.
 • Система зливу води.
 • Блок керування.

пристрій пральної машини

Про всі ці системи буде розказано далі, адже від їх правильного використання залежить переважно функціонування пральної машинки.

Технічний пристрій

Знаючи і вміло використовуючи кожен вузол пральної машинки, можна без особливих зусиль продовжити термін служби на досить тривалий час. Докладніше розглянемо кожен технічний блок цієї складної системи.

Пресостат

Правильне функціонування даного датчика впливає на якість прання речей. Адже відповідає пресостат за відстеження рівня води, що надходить. Відповідно, чим точніше його показання, тим краще дотримується концентрація стиральних речовин у воді.

пресостат

Зверніть увагу! Неправильне функціонування пресостату може призвести до переливу води за межі бака пральної машинки.

Симптомами несправного пресостату є:

 • Запуск прання без води.
 • Некоректний рівень при пранні – занадто багато води або занадто мало.
 • Часте повторення циклів відкачування брудної води та подачі чистої.
 • Збої в роботі будь-якої з програм прання.

При появі будь-якої з вищевказаних проблем необхідно без зволікання викликати майстра для її усунення, а також запобігання подальшому виходу з ладу інших систем.

Клапан забору води

Цей вузол виконується як електромагнітного клапана, керованого основним блоком. Даний клапан може мати всього 2 робочі положення – відкрите або закрите. Робота його можлива лише за функціонуючого пресостату, інакше коректно відстежити рівень набраної води в машинку не зможе блок керування.

Клапан подачі води

Подача води відбувається через клапан, далі рідина прямує до контейнера для пральних речовин, після чого надходить у бак. Перед забором вода пропускається через ґрати з невеликими отворами – для механічного очищення води від сміття.

Основним фактором несправності клапана є неможливість переходу у відкритий стан. Відповідно, прання стає неможливим. Однією з ознак несправної системи подачі води є характерних клацань при запуску програми прання.

Зверніть увагу! У разі несправності клапан подачі рекомендується міняти повністю, самостійний розбір може обернутися потопом, тому що такі пристрої поставляються в пластиковому корпусі, який практично не підлягає зворотній збірці.

Тахогенератор

Тахогенератор – пристрій, призначений контролю кількості обертів двигуна. Від дотримання встановленого режиму роботи залежить як шумність прання, а й стійкість пральної машини у процесі роботи, і навіть довговічність ременя, передає момент обертання від електродвигуна на барабан.

Тахогенератор

Датчик встановлюється на двигун, і в міру зміни його оборотів коригуються показники магнітного поля пристрою. Блок управління, отримуючи дані про таку зміну, коригує і кількість обертів двигуна.

До симптомів, що говорять про несправність тахогенератора, відносяться некоректна швидкість обертання барабана на всіх праннях. При замочуванні білизни це загрожує недостатнім ступенем очищення забруднень з поверхні тканин, на віджиму некоректна робота тахогенератора може призвести до низької якості даної операції, а в найкритичніших випадках – руйнування механізму обертання барабана.

Датчик температури

Датчик температури – ще одна найважливіша ланка, здатна забезпечити високу якість прання. Цей елемент контролює рівень нагрівання води, а значить відповідає за дотримання режимів прання.

Отримавши показання з датчика температури, блок управління регулює подачу електрики на нагрівальний елемент, за рахунок чого досягається найкраща відповідність температури обраному режиму прання.

Датчик температури

Несправність датчика визначається невідповідністю температури нагрівання води до обраної програми. Вимірюється, зазвичай ступінь нагрівання скла у передній машині для прання. У моделях із верхнім завантаженням визначити справність датчика іноді можна лише за наявності або відсутності помилок блоку керування. Найчастіше проблеми у роботі цього датчика визначаються саме за некоректною температурою води, а не за відсутністю нагріву в принципі.

Зверніть увагу! Відсутність нагрівання води під час прання може говорити також про проблему в роботі нагрівального елемента.

Інші елементи

У деяких сучасних моделях можуть бути такі елементи, як електронний годинник, що показує час, що залишився до закінчення програми прання. Багато машин комплектуються системою сигналізації про закінчення програми.

керування пральною машиною

Всі ці компоненти об'єднуються електронним блоком управління.

Виконуючі деталі

Як відомо з назви, дана група деталей працює, отримуючи сигнали з інших датчиків і самостійно ніякі імпульси не генерує, а деяких випадках і є чисто механічної складової.

До списку деталей, що виконують, включають:

 • Електричний двигун.
 • ТЕН-нагрівач.
 • Пристрій блокування люка.
 • Зливний насос.
 • Бак із барабаном.
 • Систему амортизації (пружини, противаги).
 • Шків барабана.

Розглянемо кожну деталь докладніше.

складові пральної машини

Електродвигун

Двигун пральної машинки генерує оберти всіх етапах прання для барабана. Крутний момент від нього передається на барабан за допомогою приводного ременя або прямого з'єднання.

Обороти двигуна регулюються за участю тахогенератора, за подачу на двигун того чи іншого рівня напруги відповідає блок управління. Таким чином і досягається відповідність обертів барабана вибраного режиму прання.

електродвигун

Як правило, електродвигун досить надійна складова пральної машинки, з ладу виходить дуже рідко. Причини поломки, які найчастіше трапляються – потрапляння всередину електричних вузлів води, комах, сторонніх предметів. Це призводить до замикання обмотки, при такій поломці двигун необхідно лагодити, а за неможливості проведення подібних робіт – міняти.

Розташовується двигун під барабаном, найбільш поширений ремінний спосіб з'єднання з барабаном.

Електричний нагрівач (ТЕН)

Нагрівальний елемент у сучасних пральних машинах найчастіше є витратною деталлю. Все через невисоку якість і велику агресивність води в сучасних трубопроводах. Накип – головна причина виходу нагрівача з ладу. Тому багато виробників рекомендують проводити періодичне обслуговування своїх машин спеціальними засобами, що очищають.

тен пральної машини

ТЕН – трубчастий пристрій, металеві порожнини якого заповнюються спеціальним складом для покращення тепловіддачі.

Розташовується в нижній частині барабана, доступ до нього досить простий і при необхідності зробити заміну ТЕНу зможе будь-хто.

Зверніть увагу! Під час проведення подібних робіт необхідно відключити пральну машинку від електромережі та злити воду з бака.

Пристрій блокування люка

По суті, дана система – простий замок-соленоїд, що в неробочому стані знаходиться в режимі «відкритий».

При включенні будь-якої програми прання люк для завантаження речей блокується, щоб унеможливити його відкривання в процесі роботи машинки.

блокування люка

Після завершення вибраної програми замок повертається у свій неробочий режим, відкриваючи доступ до речей.

Зливний насос

Даний механізм – на другому місці після Тена за швидкістю виходу з ладу. Особливо якщо перед пранням не практикується перевірка кишень речей та видалення з них зайвої дрібниці. Потрапляючи в зливну систему, такі небажані деталі блокують безперешкодний злив води, що може спричинити вихід насоса з ладу.

Практично в кожній машинці передбачена система очищення зливальних труб, що дозволяє насамперед видалити з них небажані елементи. Після проходження кількох циклів прокручування барабана з брудними речами вода, як правило, замінюється. Для цього служить зливний насос.

зливний насос

Конструкція бака

Бак – найбільш громіздкий елемент пральної машини. Представляє собою пластиковий корпус, в якому розташовується металевий барабан, нагрівальний елемент і термостат.

На баку обов'язково присутні патрубки для підключення системи подачі води та її зливу.

Останнім часом багато виробників застосовують баки нерозбірного типу, в яких при виході з ладу підшипника обертання необхідна повна заміна даного елемента, або покупка нової техніки.

Конструкція бака

Амортизатори

Працюючи на високих оборотах, бак пральної машини неминуче піддається впливу великих сил, що розгойдують його. Для згладжування таких коливань призначені амортизатори.

У ході роботи пральної машини вони беруть на себе всі навантаження, тому також при частих перевантаженнях ламаються. Основними ознаками несправних амортизаторів можна назвати дуже сильні коливання корпусу пральної машинки. Це може призвести до розбивання головного підшипника барабана.

амортизатори

Одним із симптомів несправних демпферів є періодичне злітання ременя приводу електродвигуна.

Зверніть увагу! Самостійна заміна несправних амортизаторів не рекомендується, тому що для її виконання потрібен демонтаж механізму барабана.

Пружини

Пружини забезпечують додатковий демпферний ефект під час роботи пральної машини на високих обертах. На відміну від амортизаторів, що гасять поздовжні коливання, пружини відповідають за відсутність горизонтальних.

Саме завдяки їм бак залишається в відносно нерухомому осі стані, наскільки це можливо. Будучи нескладним механічним елементом, від частих навантажень пружини можуть розтягуватися, у разі їх слід замінити. Зробити це можна, не знімаючи барабан. Достатньо відкрити верхню кришку корпусу, і зробити необхідні роботи.

пружини

Шків

Шків барабана бере участь у процесі передачі моменту, що крутить, від електродвигуна. Найчастіше така робота виконується приводним ременем, у деяких випадках можна зустріти моделі з прямим з'єднанням шківа та барабана.

Дана деталь є досить надійною і може виходити з ладу тільки при перекосі ременя, однак у нормальних умовах експлуатації пральної машинки таке практично не відбувається.

шків барабана

Противаги

Найважча і монументальна частина всієї «прання». Може виконуватися у двох видах – верхньої плити та бічних панелей. В обох випадках є щільним і важким елементом, що забезпечує додаткове гасіння коливань і не дає барабану передавати сильну вібрацію на корпус.

Щоб забезпечити кращу стійкість, при встановленні машини на постійне місце необхідно забезпечити їй рівне розташування.

противага

Барабан

Пристрій барабана пральної машини індезит є циліндром з металу з великою кількістю отворів, через які до речей надходить і зливається вода. Між собою бак та барабан скріплюються гумовою манжетою. Така конструкція дозволяє гасити коливання, що виникають при обертанні барабана, а також забезпечує герметичність бака.

До задньої частини барабана кріпиться вал, через який ремінною передачею відбувається його обертання. Між валом і корпусом бака встановлюють підшипник, що виконує одразу 2 функції:

 • Забезпечення обертання барабана.
 • Додаткова герметизація бака.

барабан

При виході даного підшипника з ладу може знадобитися повна заміна бака. Таке відбувається у випадках, коли система нерозбірна.

Важливо! Основна причина поломки підшипника барабана – періодичне надмірне перевантаження при пранні. Тому потрібно завжди дотримуватись вимог кожної моделі до максимальної ваги білизни, доступної для завантаження.

Інші деталі

Вище були розглянуті найважливіші складові пральної машинки, але в ній також присутні інші не менш необхідні елементи. Про них далі.

Лоток-дозатор

За допомогою даного лотка забезпечується дозування засобу для чищення і освіжувача при необхідності. Залежно від використовуваних засобів, можуть бути задіяні 1, 2 або всі 3 відділи лотка. Розташовується на передній панелі у верхньому ярусі біля кнопок управління та інформаційної панелі.

лоток дозатор

Гумова манжета

Відповідає за герметичність з'єднання барабана та бака. Може пошкоджуватися гострими предметами, тому потребує дбайливого ставлення. Наприклад, використання мішків для прання речей.

гумова манжета

Шланги та патрубки

Невід'ємними складовими пральної машини також є ряд патрубків та шлангів. До них відносяться:

 • Шланг подачі чистої води із водопроводу.
 • Шланг відведення брудної води у каналізацію.
 • Патрубок з'єднання барабана та насоса для брудної води.

Всі ці елементи також беруть участь у пранні. Єдиною проблемою при їх використанні є засмічення, яке досить легко усувається простим прочищенням.

шланг

Процес прання

Дізнавшись із усього попереднього матеріалу, як влаштована пральна машина, можна легко приступати до самого процесу. Алгоритм складається з наступних етапів:

 1. Попереднє сортування речей. Щоб не зіпсувати зовнішній вигляд свого одягу, речі поділяють на чорні, білі та кольорові. Усі три групи стираються окремо одна від одної.
 2. Перевірка кишень щодо наявності в них сторонніх речей, упаковка одягу з великими замками в мішки для прання.
 3. Завантажує барабан пральної машинки відповідно до максимальної ваги сухої білизни, рекомендованої для кожної конкретної моделі.
 4. Закриття бака машинки передніх дверей. Необхідно переконатися, що замок надійно закритий, інакше не спрацює блокувальний електромагніт і прання не запуститься.
 5. Завантаження в лоток пральних засобів.
 6. Вибір потрібної програми прання. Залежно від типу керування, ручного чи автоматичного, такий вибір відбувається або за допомогою поворотного механізму, або натисканням на кнопку відповідного режиму прання.
 7. Контролює початок надходження води в барабан і запуск його обертання.
 8. Контроль за спрацюванням нагрівального елемента в процесі прання – простим дотиком до скляної частини дверцят.
 9. Після закінчення циклу прання – відкриття барана та витягання випраних речей. Видалення з гумової манжети залишків сміття, волосся та інших частинок, що не вийшли через зливні канали.

прання в пральній машині

Також після закінчення прання рекомендується на кілька хвилин залишати барабан відкритим, щоб забезпечити його просушування.

Як доглядати за пральною машиною

До основних способів догляду відносять періодичну чистку нутрощів спеціальним розчином, що перешкоджає утворенню накипу. Можливе додавання подібних засобів при кожному пранні, що забезпечить машинці тривалий термін служби.

догляд за пральною машиною

Періодично рекомендується контролювати відсік для збору сміття в нижній частині машинки від накопичення частинок, що залишилися всередині.

Розуміючи принцип роботи пральної машини автомат, можна надовго забезпечити себе надійною технікою для повернення своїм речам колишнього блиску.

Відео: принцип роботи пральної машини

WowCracy
Додати коментар