Правильне прання штор у пральній машинці

Іноді у багатьох виникає питання – як правильно випрати штори або на якому режимі прати штори в машині. Очевидно, що прати штори вручну – це дуже невдячна справа. З першого погляду здається, що штори – це нескладний виріб, який досить просто покласти у пральну машинку та включити стандартний режим прання. Однак насправді навіть прості вироби з різних матеріалів можуть дати усадку або навіть пошкодитися. Крім того, процес прання може ускладнити ще наявність додаткових замків, гачків, декору або люверсів.

як часто прати штори

Як прати в пральній машині

Прання штор має свої особливості та загальні правила. Насамперед перед пранням необхідно визначити, з якої тканини зроблено виріб. Тканина виробу – це і є головна рекомендація, на якому режимі прати штори. Основне правило тут таке: що тонша тканина – тим більш щадним повинен бути режим. Всі тонкі або складні вироби, які можуть пошкодитися, краще прати в тканинному мішечку – так вони збережуть свій свіжий вигляд.

пральна машина

Порада. При покупці готових виробів варто зберегти ярлик, який до них пришитий. Там міститься вся необхідна інформація про режими прання, чищення та прасування.

Важливо врахувати, що всі гардини після прання дають невелику усадку. Не змінюють свого розміру лише вироби із синтетичних матеріалів: поліестеру або нейлону. Найбільше сідає льон, трохи зменшуються у розмірах бавовняні тканини. Шовк, органза дають мінімальну усадку.

прання в машинці

Також на питання, на якому режимі прати штори в машині автомат, впливає і конструкція гардин. Найпростіше прати звичайні вироби із прямих полотен. У багатьох викликають питання, як прати вироби зі складною конструкцією: з ниток, римські штори або гардини з кріпленням, наприклад, з люверсами. Моделі з ниток, зі складним драпіруванням або ламбрекен слід прати перед пранням укласти в мішечок тканини.

прання штор у квартирі

Дощ при цьому потрібно заплести в слабку косу і в декількох місцях перев'язати мотузкою. Так нитки не сплутаються.

Підготовчий етап

Будь-які портьєри перед пранням необхідно підготувати. Для початку їх потрібно просто витрусити – щоб видалити зайвий пил, залишки вовни свійських тварин. Штори з люверсами краще не струшувати, а користуватися пилососом. Для цього їх необхідно розкласти на дивані або чистій підлозі та пройтися по них пилососом зі спеціальною щіткою.

процес прання штор

Потім із виробів знімають по можливості всі жорсткі предмети, особливо ті, які можуть відірватися: гачки, затискачі.

Після цього штори необхідно оглянути на предмет:

 • Можливі пошкодження.
 • Плями або слідів жиру.
 • Забруднень.

що знадобиться для прання

Тканинні вироби можуть мати пошкодження або в місцях кріплення, або біля подолу. Якщо є невеликі розриви, слід попередньо зашити.

У разі виявлення забруднень або жирних плям потрібно обшити великими стібками будь-якою контрастною ниткою. Після цього їх замочують на 30-60 хвилин, потім плями запрають. Тонку тканину терти не варто, тож можна її пошкодити. Краще кілька разів підняти з води і потім пройтися плямами щіткою.

Важливо! Коли тканина намокне, то плями вже не буде видно. Тому їх треба позначити контрастними нитками. Після такої підготовки можна переходити до основного етапу.

рідкі миючі засоби

Вибір режиму

Режим для прання штор вибирається залежно від тканини. Всі вироби стираються окремо від інших речей, при цьому слід завантажувати машинку приблизно наполовину, оскільки штори повинні вільно переміщатися в барабані. Важливо проконтролювати вагу виробів і можливості машини, оскільки якщо завантажити кількість тканини, яку пристрій не розраховано, воно може зламатися.

Після завантаження фіранок залишається вибрати температуру води та режим. Температура води підбирається залежно від виду тканини:

 • До 30 градусів – шовк, вуаль чи органза.
 • 30 градусів для забарвленого льону.
 • 30-40 градусів – акрил, віскоза, однотонний льон і кольорова бавовна.
 • 40-50 градусів – незабарвлена бавовна або тафта.

вибір температури прання

При визначенні на якому режимі прати штори в машинці автомат краще віддати перевагу найбільш щадному варіанту або вибрати «ручне прання». Віджимання для тонких гардин краще не застосовувати в принципі. Для бавовни та льону підійде віджимання з мінімальною кількістю оборотів.

Підбір коштів

При виборі засобів для чищення краще віддати перевагу рідким варіантам: гелям або шампуням для прання.

Порошкові речовини можуть залишити розлучення на тканині. Крім того, порошкоподібні засоби можуть повністю розчинитися і залишитися в тканині навіть після прання у вигляді невеликих кристалів, що згодом може призвести до алергії. Особливо часто такі кристалики застряють у ниткових або мотузяних виробах.

Прання в залежності від матеріалу та виду

Кожен матеріал та вид виробів має також свої невеликі особливості. Крім правильно режиму існує ще кілька секретів, які дозволять не тільки відпрати фіранки, але зберегти їх зовнішній вигляд і не зламати пральну машинку.

процес прання штор

Блекаут

Штори блекаут зазвичай виготовляються із щільної тканини, яка забезпечує повне затемнення. Часто вони виконані із щільного оксамиту чи гобелену, мають рельєфний малюнок. Тому у багатьох виникає питання: як прати штори блекаут у пральній машині.

Якщо штори блекаут виконані з щільної портьєрної тканини, наприклад, з гобелену, то в пранні вони будуть дуже невибагливі. Прати їх можна за будь-якого режиму. Для бавовняного матеріалу можна вибрати температуру 50 градусів, для льону – краще виставити 40 градусів. Віджим при цьому потрібно встановити мінімальний.

Порада. Зовсім обійтися без віджиму не вийде, тому що ці штори вбирають багато води, то витягнути їх з пральної машини буде досить складно.

Якщо портьєри блекаут виконані з щільного оксамиту, їх потрібно прати при делікатному режимі або з опцією «ручне прання». Температуру найкраще виставити до 30 градусів. При цьому тканину потрібно помістити в мішечок, заздалегідь склавши ворсом усередину.

щільна штора

Щільні оксамитові штори також краще не прати взагалі, а обійтися сухою обробкою або віднести до хімчистки.

З люверсами

Люверси в тканині можуть завдати шкоди пральній машині і навіть зламати її. Також вони можуть і самі пошкодитись, наприклад, тріснути в процесі прання. Тому за можливість фіранки з люверсами потрібно прати вручну.

Якщо ж необхідно використовувати пральну машинку, то люверси потрібно спробувати зняти – деякі конструкції передбачають таку можливість. Зазвичай легко знімаються пластикові кільця. Якщо зняти не вдалося – їх необхідно закладати в барабан тільки в тканинному захисному мішечку. Він убереже деталі пристрою та самі люверси від пошкоджень.

Температуру для пластикових люверсів слід виставити до 30 градусів, металеві вироби витримають і 50 градусів. Режим вибирають ощадливий, а віджимати їх не потрібно.

штора з люверсами

З гачками або кільцями

Багато хто задається питанням – чи можна прати штори з гачками і чи не зашкодить це самі гачки та пральний автомат. Дійсно, гачки або кільця – це предмети, які можуть пошкодитись або пошкодити деталі прального апарату. Тому їх краще усунути перед пранням. Пластикові кільця зазвичай легко знімаються.

Залізні гачки найчастіше пришиті до полотна або вшиті у гардинну стрічку. Тому, швидше за все, їх доведеться обрізати і потім пришити заново. Незважаючи на те, що це дуже трудомісткий процес, який вимагає посидючості, витрачений час віддасться сторицею. В цьому випадку не доведеться лагодити пральну машину або купувати нові гачки.

Якщо зняти гачки немає жодної можливості – краще вибрати ручне прання. Або в крайньому випадку випрати штори в мішечку на делікатному режимі. Але варто пам'ятати, що навіть таке прання буде серйозним ризиком для портьєра та деталей пральної машини.

штора на кільцях

Нитяні

Прання ниткових портьєр нічим не відрізняється від чищення звичайних виробів. Єдиний аспект – перед тим як покласти їх в барабан нитки необхідно заплести в слабку кіску, яку перев'язати мотузкою через кожні 30-40 см. Бажано також покласти кіску в мішечок. Ці дії убережуть нитки від пошкоджень, сплутування та потрапляння до деталей машини.

Температуру та вид прання потрібно вибирати згідно з тим матеріалом, з якого виготовлені нитки. Віджимання вибирається аналогічно.

Сушити такі штори потрібно в два етапи: спочатку дають кіски стекти, розклавши її на дошці у ванні, в раковині або в іншому подібному місці. Цей процес займає зазвичай 2-3 години. Протягом цього часу кіску потрібно періодично перевертати, струшувати та злегка віджимати вручну. Після того, як основна маса води стіче, штори потрібно розвісити. У такому вигляді вони остаточно висохнуть.

тюль із кисеї

Лляні

Основна складність у пранні лляних штор – це їхня усадка. Льон, як правило, сідає найсильніше. Тому температуру потрібно вибирати мінімальну – близько 30 градусів. Якщо вироби виконані із щільної тканини, режим можна вибрати звичайний. Для ніжних полотен, таких як батист, вибирають делікатне або ручне прання.

Для щільної тканини можна встановити мінімальний віджим. Після прання їх потрібно розвісити на сушарці в кілька складок, а після сушіння погладити звичайною праскою.

Ніжні батистові гардини віджимати не можна навіть вручну – це їх зашкодить. Перед сушінням їх потрібно скласти у ванній або раковині, давши стекти основній масі води. Тканину при цьому потрібно стиснути кілька разів, але не перекручувати. Після цього штори можна повісити на карниз. У такому вигляді вони не лише висохнуть, а й розгладяться.

тканина з бавовни

З намистинами

Складність обробки виробів із намистинами, стразами, черепашками або іншим додатковим декором у тому, що він може відірватися та потрапити до механізму пральної машини, що зашкодить її. Великі декоративні деталі, наприклад, мушлі, можуть тріснути або зламатися. Тому, по можливості, всі подібні деталі краще зняти або просто прати такі вироби тільки вручну.

Якщо намистинки маленькі і їх багато, то штори можна випрати в машині в мішечку. Температуру встановлюють на 30-40 градусів залежно від матеріалу. Режим автомата потрібно вибрати «ручне прання».

Вироби з великим декором мішечок не врятує, тому краще прати їх руками.

Моделі з дрібними намистинками можна віджимати вручну, але при цьому важливо не перекручувати їх. Вироби з гострими або великими елементами декору не можна віджимати, оскільки можна пошкодити тканину. Матеріалу потрібно дати стекти, а потім акуратно повісити на карниз, де вони висохнуть.

Важливо! Такі штори потрібно вішати у вологому вигляді. Так вони самі розгладяться. Прасувати праскою подібні вироби неможливо.

штори з намиста в приміщенні

Гардини

Гардини виготовляються з тонких ніжних тканин: шовку, батиста, органзи. Тому під час обробки вони вимагають додаткової делікатності. Такі вироби краще прати такими способами:

 • Руки.
 • У машині-автомат на режимі «ручне прання».
 • Обов'язково використовувати тканинний мішечок.

При ручному пранні гардини не можна терти, це може пошкодити тканину. Для цього матеріалу не рекомендується використання хімічних відбілюючих засобів, оскільки вони досить агресивно впливають на волокна і можуть їх пошкодити.

При пранні в автоматі встановлюють температуру до 30 градусів і вибирають ручний режим.

капроновий тюль

Віджимати ніжні гардини не можна в жодному разі. При пранні в машині автомат їм необхідно дати відлежати в барабані, щоб стекла вода. Далі їх потрібно розкласти у раковині або у ванні, давши стекти основній масі води. Після цього тонку тканину потрібно повісити на карниз.

Розвішувати на сушінні гардини не рекомендується, тому що при висиханні утворюються заломи, які потім буде складно усунути.

тюль із вуалі

Чи можна випрати вручну

Складні конструкції з гачками, люверсами або багатим декором, а також ніжні вироби краще прати руками. Це найпростіший і надійніший спосіб не зламати машину-автомат і уберегти штори від пошкоджень.

Однак багато господинь зі страхом дивляться на такий варіант, бо бояться стерти руки або пошкодити спину. Знаючи прості секрети цих неприємних моментів можна уникнути.

виведення складних плям

Тканина штор не потрібно терти. Для видалення бруду та плям достатньо лише багаторазово занурювати портьєри у воду та діставати звідти. Складні плями можна відтерти щіткою.

Таз з водою краще поставити на якесь піднесення: стіл або дошку у ванній. Це дозволить уникнути багаторазових згинань спини та перевантажень попереку. Ванну для прання краще не використовувати через велику ймовірність пошкодити спину.

підготовка до прання

Віджимати штори потрібно лише злегка стискаючи їх. Воді потрібно дати стекти протягом 2-3 годин.

Важливо! Перекручувати при віджиманні полотно не можна! Це призведе до його деформації.

Після стікання води штори можна повісити на сушіння або одразу на карниз.

Видалення складних плям

Якщо на тканині утворилися плями з жиру, чорнила, фарб або інших речовин, що важко виводяться, то ці забруднення потрібно спочатку почистити.

ручне прання

Важливо! Для тонких чи кольорових матеріалів не можна використовувати агресивні хімічні засоби. Вони можуть пошкодити малюнок на кольорових тканинах або роз'їсти волокна тонких полотен.

Для усунення складних плям краще використовувати домашні засоби:

 • Сіль.
 • Соду.
 • Соду та оцет.
 • Лимонну кислоту.
 • Перекис водню.

Для тканин з малюнком підійде сіль, сода, оцет. Світлі тканини можна почистити лимонним соком чи лимонною кислотою. Ніжні волокна краще обробляти сіллю.

Для усунення плям потрібно спочатку злегка змочити місце забруднення, потім видалити бруд і після цього замочувати і прати штори.

виведення плям

Сушіння штор

Сушити такі об'ємні вироби можна трьома способами:

 • Попередньо розташувати в будь-якій ємності або поверхні, звідки може стікати вода. Це значно полегшить подальші маніпуляції з важкими, мокрими портьєрами.
 • Розвісити на сушінні в кілька складок. Цей спосіб досить зручний, але вимагатиме наступного прасування.
 • Вологі штори повісити одразу на карниз. Важливо простежити, щоб вода не капала на підлогу і пошкодила покриття підлоги. Цей спосіб дозволяє уникнути прасування.

сушка тюля

Тонкі тканини та моделі з декором зазвичай одразу вивішують на карниз, так як їх складно чи неможливо погладити.

Щільним тканинам, навпаки, краще спочатку дати повисіти на сушінні, а потім погладити їх. Вішати щільні, важкі портьєри на карниз одразу буде складно.

Правила прасування

Прасувати можна тільки вироби з щільної, рівної тканини. Не можна гладити:

 • Тонкі гардини.
 • Вироби з декором з намистин, страз.
 • Штори з ниток.
 • Моделі із оксамиту.

прання та прасування

Температуру нагрівання праски вибирають згідно з тканиною, при цьому краще включити режим відпарювання. Пара дозволить пропрасувати штори швидше.

Варіант прасування – обробка парою штор на вазі, якщо це дозволяє конструкція праски. Для обробки парою на вазі потрібно вибрати режим викидання пари.

Вироби, які не підлягають прасуванні, потрібно вішати відразу. Якщо це не планується, їх можна висушити звичайним способом, потім скласти і прибрати. Заломи та застрягання, які утворюються при цьому можна буде усунути пізніше, зволоживши та повісивши штори.

темний тюль

Ще один варіант погладити вже висохлі штори – обробити їх парою на вазі і дати висохнути.

Як випрати так, щоб не гладити

Щоб менше піддавати тканину жорсткій тепловій обробці, можна випрати її так, щоб потім не гладити. Зазвичай такий спосіб використовують для оксамиту або тонкого тюлю.

Порядок такого прання:

 1. Набрати у ванну трохи води, близько 5-10 див на дні.
 2. Залити туди заздалегідь розведений у воді миючий засіб і розмішати.
 3. Акуратно скласти штори за їх довжиною кілька шарів.
 4. Розкласти штори на дні ванни та втопити їх у воді.
 5. Обробити штори щіткою з кількох сторін.
 6. Спустити воду із ванної, залишивши штори лежати на дні.
 7. Кілька разів набрати і спустити чисту воду, акуратно прополоскавши тканини в ній.
 8. Остаточно спустити воду із ванни, залишивши полотно лежати на дні.
 9. Через 30-40 хвилин підняти шторки та злякати, дати воді стекти.
 10. Знову залишити тканину на дні ванни та повторити процедуру 2-3 рази.
 11. Наприкінці можна вішати вологі штори. Як варіант тканини можна дати остаточно висохнути у ванні та потім прибрати її. Для цього її потрібно регулярно струшувати та перевертати до повного висихання.

відпарювач

Особливості прання тюлі з органзи

Тонкий тюль з органзи краще прати вручну у ванні або тазі. Це не тільки убереже виріб від пошкоджень, а й створить зручність при подальшій обробці. У машині-автомат органзу необхідно прати лише у мішечку. Прасувати цей виріб не рекомендується, краще повісити його у вологому вигляді.

Ці прості поради щодо догляду допоможуть зберегти штори на довгі роки свіжими, чистими та акуратними.

Відео: як правильно прати стори в машинці

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар