Правильне прання штор у квартирі

Прання штор – це досить складне завдання, яке рано чи пізно постає перед кожною господаркою, незалежно від її досвіду в управлінні будинком. До цього процесу спочатку варто підходити грамотно, адже від результату залежить їхній зовнішній вигляд і те, як фіранки надалі виглядатимуть в інтер'єрі.

Нижче детально розказано про те, як часто та якими способами варто прати штори у квартирі.

процес прання штор

Правильне прання штор у квартирі

Ця процедура включає:

 • вибір способу при чищенні фіранок із різних тканин;
 • вміння повністю випрати штори, нічого не зіпсувавши;
 • правильно підібрати технологію прання;
 • після цього слід правильно просушити фіранки, що вплине надалі і на процес прасування.

прання в машинці

Якщо вирішуєте прати фіранки самотужки, то на це піде чимало часу. Ви повинні спрямувати на цей процес усю енергію. Уважно варто підходити і до автоматичного прання, адже слід правильно налаштувати режим, виставити необхідну температуру та скористатися спеціальними засобами, які підходять для використання саме у пральній машинці.

прання штор у квартирі

Як прати в пральній машині

Порядок прання в автоматичній машинці:

 1. Будь-яку чистку необхідно розпочати з підготовчого етапу, тобто потрібно спочатку зняти штори з карниза. Але перед цим рекомендують фіранки трохи пропилососити, щоб відразу зібрати пил, що скупчився.
 2. Перш, ніж вирішите випрати виріб у машинці, ви повинні з'ясувати, що її обсяг помістить у собі штори, а інакше доведеться користуватися послугами хімчистки.
 3. Ніколи не стирайте штори з іншими речами, щоб не пошкодити жодне, ні інше.
 4. Перед тим, як завантажувати машинку, слід замочити шторки в холодній воді, а потім замочіть предмет уже в теплій.
 5. Важливо визначити температурний режим прання в машинці. Завжди вибирайте тонкий спосіб, щоб не деформувати тканину.
 6. Краще поміщати фіранки у спеціальний мішок для білизни, що також запобігатиме будь-яким пошкодженням матеріалу.
 7. Перш ніж розпочинати процес, не забувайте зняти всі гачки зі штори. Не знімати дрібні деталі та інші кріплення можна при ручному пранні.

пральна машина

Підготовка до прання

Етап підготовки білизни до прання дуже важливий:

 1. Спочатку штори акуратно знімаються з карниза, звільняються від пилу. Це можна зробити і за допомогою пилососа, коли фіранки ще висять на гардині.
 2. Потім потрібно ретельно розглянути полотно, щоб виявити плями, звернути на них увагу і одразу застирати вручну, а інакше машинка може просто не впоратися.
 3. Такі забруднення краще відразу акуратно запрати губкою з мильним розчином або навіть спеціальним засобом для виведення плям, перш ніж занурювати білизну в машинку або ж починати ручне прання.
 4. Потрібно заздалегідь замочити виріб у холодній воді. Якщо воно білого кольору, то можна у воду додати півсклянки солі, яка вбере бруд і полегшить подальший процес.
 5. Після цього можна замочити всю тканину у теплій воді та залишити на деякий час.

підготовка до прання

Підготуючись до прання білизни, вам знадобляться:

 • ємності, у яких можна буде його замочити;
 • спеціальні мильні розчини і засоби для виведення плям, за допомогою яких спочатку можна позбавитися від важких плям;
 • пральний порошок (для ручного прання/автомата) залежно від режиму чищення. Зараз переважно всі вибирають саме рідкі речовини, які краще випрають і не залишають на шторі мильні розлучення.

що знадобиться для прання

Вибір режиму та температури

Перед завантаженням в автоматичну машинку важливо вибрати, при якій температурі треба прати штори, залежно від виду і матеріалу, щоб в результаті не зіпсувати їх.

підготовка до етапу прання

Поради щодо вибору режиму та необхідної температури:

 • На деяких шторах залишаються спеціальні бирки з рекомендаціями з прання, прасування, варіанти використання ручного або автоматичного прання та необхідних градусах. Коли їх немає, ви самостійно повинні визначити ці режими. Краще завжди вибирати легкий і щадний, щоб нічого не зіпсувати.
 • Кількість обертів вибирайте мінімальні, а краще взагалі штори не віджимати, що вони не сіли і ніяк не деформувалися. Нехай довше посохнуть, але залишать свій зовнішній вигляд.
 • Якщо скасувати віджимання штор, то можна їх взагалі не гладити.
 • Якщо в машині передбачено режим прасування, обов'язково вибирайте його.
 • Що стосується температури, то найбільш правильним та оптимальним варіантом буде вибрати 30-40 градусів для прання. У такому разі ви вбережете матеріал тканини від деформації та втрати початкового кольору.

вибір температури прання

Процес прання

Як було зазначено раніше, процес прання досить трудомісткий і вимагає особливого і серйозного підходу. Важливо розуміти, як часто чистити штори в квартирі, на що звертати увагу, як правильно вибрати техніку та подальший догляд.

процес прання штор

Правильно вибраний режим та температура для прання захистять ваші фіранки від можливих пошкоджень, втрати кольору та інших негативних впливів. Крім цього, важливо правильно погладити штори на мінімальній температурі, щоб також їм не нашкодити і зберегти колишній вигляд. Як випрати штори руками ви дізнаєтеся нижче.

рідкі миючі засоби

Особливості ручного прання

Будь-який вид штори відноситься до делікатних тканин, при пранні та чищенні яких варто використовувати особливий підхід. Іноді навіть варто вибрати ручне прання, щоб контролювати процес та результат. Також такий прийом рекомендується до невідомих видів тканин та таких, у рекомендаціях яких заборонено автоматичне втручання.

 1. Спочатку необхідно добре витрусити штори та позбавити їх від шару пилу, який однозначно засів.
 2. Потім треба замочити спочатку в холодній воді, а потім у теплій (не в гарячій!) зі спеціальним миючим розчином, який сприяє видаленню плям з тканини. Якщо штори сильно забруднені, їх варто залишити у спеціальному сольовому розчині кілька годин чи ніч.
 3. Основний етап прання проходить у теплій воді з достатньою кількістю спеціального прального порошку. Найкраще використовувати рідкі засоби з ефектом видалення плям. Якщо у вас окремий засоб для виведення плям, то уважно читайте інструкцію з його застосування, щоб не зіпсувати тканину.
 4. Добре випрати руками фіранки, особливо в тих місцях, де найбільше забруднень. Після того, як всі плями віддаляться, полотно можна залишити на деякий час в мильному розчині.
 5. Після цього йде стадія полоскання. Робити це треба під сильним потоком холодної води дуже довго, щоб добре змилося мило і залишалося розлучень. Особливо якщо відтінки тканини темні або кольорові, на яких будуть яскравіше виражені плями.
 6. Віджимати в жодному разі не треба. Краще нехай процес сушіння буде довшим. Вода сама по собі стіче. Тим більше, без віджиму набагато простіше гладити штори.
 7. Після цього можна приступати до прасування, до якого слід підходити обережно.

ручне прання

Як правильно випрати штори в квартирі

Вище були вказані найпоширеніші поради та рекомендації щодо прання в домашніх умовах і для самостійного процесу, і для автоматичного. Важливо також розуміти відмінності в підходах до чищення залежно від виду тканини.

прання в домашніх умовах

Оксамитові

Така тканина вимагає до себе частішого догляду, регулярного чищення та прання, оскільки на неї швидко сідає пил. Забруднення помітні частіше на темних тонах полотна, яке однозначно збільшує повітря в кімнаті.

Згідно з загальноприйнятими рекомендаціями з оксамитом краще справлятися при сухому чищенні. Тому треба дуже добре вибивати від пилу. А потім вже, якщо є необхідність саме у пранні, згорнути фіранки валиком та поставити у делікатний режим без віджиму. Сушити краще в горизонтальному вигляді, щоб не загубився вигляд оксамиту.

оксамитовий тюль

З органзи та шовку

Даний вид тканини дуже делікатний, хоча його можна прати в машинці за максимально допустимої температури в 30 градусів. Для цих матеріалів використовуйте рідкі порошки або гелі.

тканина з органзи

А взагалі рекомендації щодо догляду за органзою та шовком зазвичай вказуються виробником на етикетці, що значно полегшує завдання. Ручне прання – більш дбайливе, тому що у людини немає такої сили, якою забезпечує машинка. Коли чистите полотно руками, не прикладайте особливих зусиль, таку тканину не можна терти, віджимати і викручувати, вона дуже вразлива до механічних дій.

прання шовку

Але якщо забруднення тканини суттєві, краще скористатися допомогою пральної машини.

При пранні світлих штор можна використовувати відбілювач, але водночас краще обійтися без кондиціонерів, які надають білій тканині жовтого відтінку.

прання світлих штор

З бавовни

Бавовна вважається натуральною тканиною, що дихає. Це найбільш популярний вид матеріалу, який щільніший і міцніший за інші. Тому підхід прання до них звичайний. Бавовна цілком витримує численні чистки в пральній машині навіть при температурі 50-60 градусів з можливим віджимом при мінімальній кількості обертів.

тканина з бавовни

Порада. Для бавовни необов'язково спеціально купувати рідкий порошок. Гладити такі штори зручніше вологими.

Сушіння штор

Коли процес прання закінчено, це ще не означає, що штори готові до використання, адже чекає ще їхнє сушіння та прасування. Ось деякі поради, які необхідно дотримуватися при висиханні:

 • Необхідно вивчити рекомендації виробника, які вказуються на етикетці.
 • Якщо на бирці ніяких позначень немає, слід сушити їх залежно від типу тканини:
  • бавовняні штори можна сушити у вертикальному вигляді;
  • оксамитові треба прати у горизонтальному вигляді на рівній поверхні;
  • шовк краще ховати від сонця;
 • Краще не сушити фіранки в пральній машинці, тому що потім їх буде дуже складно розгладити.

сушіння штор

Глажка штор

Спочатку можна використовувати в пральній машині режим прасування, що полегшить надалі догляд за фіранками.

Гладити штори краще у вологому вигляді, тоді вони більше піддаються впливу температури. Будьте уважні з праскою та не виставляйте спочатку високий градус, щоб не пропалити тканину.

Порада. Зручно гладити штори вже у висячому вигляді за допомогою відпарювача. Пара дуже добре розгладжує вологі тканини.

прасування штор

Як випрати так, щоб не гладити

У будь-якому випадку по шторах потрібно пройтися праскою, навіть при режимі прасування в машині.

Щоб менше морочитися з прасуванням, можна виконувати такі поради:

 1. Поставити спеціальний режим у пральній машинці.
 2. Вимкнути віджимання.
 3. Дати шторам відвиснути, щоб стекла вода.
 4. Дати їм висохнути у розправленому вигляді.
 5. Краще скористатися відпарювачем.
 6. Якщо ви не збираєтеся прасувати білизну відразу після сушіння, варто потурбуватися про те, щоб рівно її скласти.

прання в домашніх умовах

Чи можна почистити штори, не знімаючи з карнизу?

Звичайно! Це можна зробити за допомогою пилососа, якщо дозволяє тканину, або вручну щітками та спеціальними миючими засобами. Все це робити потрібно акуратно. Така чистка, як правило, допоможе позбутися пилу, що в'ївся, а також вручну видалити одиничні плями, через які не хочеться знімати фіранки з карниза.

чищення штор

Якщо ви користуєтеся миючим засобом, його треба ретельно змити чистою водою, кілька разів змінивши її, щоб не залишилося розлучень.

Не знімаючи штори з карниза, можна також прогладити тканину за допомогою відпарювача.

відпарювач

Чищення фіранок на вазі допоможе уникнути втрати яскравості кольорів, деформації тканини та її щільності.

Сухе чищення також передбачає миття карниза та кілець, на які безпосередньо кріпляться фіранки. Це можна зробити звичайною водою без миючого засобу, тому що на них, як правило, лише осідає пил.

сухе чищення

Як часто треба прати штори

Прання треба влаштовувати, спираючись на рівень забруднення штор. Це може залежати і від кольору (світлі тони вразливіші до бруду і швидше збирають пил), від матеріалу тканини, від виду кімнати та місцевості. У період року, коли вікна відчинені, звичайно, пил залітає частіше і сідає швидше на фіранки.

як часто прати штори

Якщо йдеться про темні портьєри, то на них бруд менш помітний. Вони можуть тримати в собі пил, що ускладнює попадання повітря в кімнату, тому не варто зволікати з пранням. Якщо ви говорите про кухонні шторки, то, звичайно, на них досить часто залишається жир, пара та бруд.

прання та прасування

Прання – це завжди нелегкий процес, особливо коли йдеться про делікатні види тканин, які вимагають особливий щадний підхід. Використовуйте всі рекомендації, щоб фіранки прослужили довше.

Відео: як правильно прати штори в домашніх умовах

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар