Правила збору, сушіння та оформлення гербарію

Оригінальні гілочки рослин, унікальні квіти, яскраві лисячі з дерев – іноді так хочеться навіть дорослим зберегти таку красу надовго. Дуже часто питання як зробити гербарій задають дітям у садочку чи учням у школі. Про всі технічні особливості збору різних рослин для гербарію, правильної сушіння, грамотного складання та тривалого зберігання гербарію представлена докладна інформація нижче. Яскраві фото доповнять інструктаж.

гербарій

Що таке гербарій і як він виглядає

Слово “гербарій” латинського походження і в перекладі означає “трава”. Сучасний світ має два різні тлумачення-позначення для гербарію:

 1. Спосіб зберегти (щоб у подальшому розглядати та презентувати для перегляду іншим) природну красу живих рослин поза їх сезонним періодом розвитку та територією поширення кожного окремого виду. Традиційним способом створювати гербарії є звичайне сушіння зірваних рослин, зібраного листя або квітів.
 2. Відповідно до другого визначення (більш наукового) слово «гербарій» – це спеціальний центр (будинок), де можна переглянути цілі колекції унікальних (можливо навіть зниклих з нашої землі) представників флори. Тут представлені рослинні композиції з різних куточків земної кулі. Кожен вид зберігається в особливих температурно-кліматичних умовах, суворо під склом і доступний лише для споглядання (чіпати руками заборонено!).

гербарій альбом

Найчастіше колекції рослинних гербаріїв, зібраних різних широтах планети Земля, доповнюють энтомологической колекцією комах, що у цій місцевості. Такі засушені набори називаються гербарієм з комах.

гербарій рослини з метеликами

Цільове призначення гербарію полягає в тому, що завдяки особливому способу сушіння рослин + комах і зберігання цих експонатів людина отримує унікальну можливість бачити в натуральному вигляді і будь-якої миті часу все багатство природного світу. Особливо цінні такі колекції для того, щоб у реальному вигляді отримати уявлення про рослини, що вже зникли.

гербарій види

Чому так важливо залучати збирати гербарії дітей

До шкільної програми з таких загальноосвітніх предметів, як біологія, природознавство, природознавство обов'язково включено тему про гербарій. Як домашнє завдання вчитель найчастіше задає учням завдання зібрати гербарій, зробити цікаві вироби з гербарію, складеного з рослин своєї місцевості або конкретних рослин.

як зробити гербарій

Щоб виконати таку роботу правильно, необхідно детально вивчити такі моменти:

 • як збирати гербарій,
 • які є особливості подальшого оформлення такої колекції,
 • як можна творчо видозмінити колекцію,
 • як зберегти свій гербарій довго, щоб залишилася пам'ять із дитинства.

як зробити гербарій фото

Відповіді на всі вищезазначені питання описані нижче.

Як збирати зразки для гербарію

Відповідь на питання: як і коли збирати зразки для гербарію, залежить від поставленої вчителем мети. Наприклад, зібрати гербарій із первоцвітів ранньої весни, які ростуть у вашій місцевості. Обов'язковою умовою збору таких рослин є ясний сонячний день та прогулянка прилеглою лісопарковою зоною.

складання гербарію

УВАГА! Не відпускайте дитину однієї чи навіть у компанії з однолітками. Незалежно від сезону року, у природі досить отруйних рослин, змій, комах, яких чіпати руками небезпечно. Контроль та захист дорослого від таких неприємностей необхідний!

З собою взяти:

 1. Підручний інструмент (невелику совкову лопатку для викопування рослини з коренем та сухі паперові серветки, щоб прибирати з листя надлишки вологи, а з коріння – непотрібні грудки землі);
 2. Товсту книгу, між листами якої зручно укладати зірвані рослини;
 3. Місткість з водою, щоб після помити руки, і рушник.

мій гербарій

ПОРАДА! Вибирати рослини потрібно з найменшою кількістю зовнішніх пошкоджень, з чистим листям та красиво розпущеними квітками.

Алгоритм збору рослин для гербарію:

 1. Вибрати рівну, не пошкоджену комахами та грибковими захворюваннями рослину у фазі цвітіння;
 2. Щоб мати можливість уявити, побачити всі рослинні елементи конкретного виду, слід акуратно викопати корінь рослини і трохи стрясти з нього землю;
 3. Потім розгорнути паперову серветку, на одну половинку покласти рослину і накрити другою половинкою серветки, злегка притиснути на пару секунд – вся зайва волога і бруд убереться в папір;
 4. Тепер можна покласти рослину між книжковими листками, щоб зберегти форму рослини практично незмінною.

квітка в книзі

РЕКОМЕНДАЦІЇ! Під пресом із книжкових сторінок висушений гербарій виходить практично плоским. Якщо необхідно зберегти об'ємність рослини, його засушити необхідно в темному, сухому, але прохолодному (не вище +15 С) місці.

квіти у книзі

Як засушувати зібрані рослини

Чому найкращим способом сушити рослини для гербарію вважається товста книга – зрозуміти не складно.

По-перше, між листами книги температура практично оптимальна для якісного просушування елементів рослини (листя, квітки, коріння).

листя у книзі

По-друге, на розміщену в книзі рослину ніколи не потрапить сонячне світло.

УВАГА! Якщо під час домашнього сушіння рослини на нього падає сонячне світло, то колір листя, стебла та квітки змінюється кардинально. Він просто вигоряє на сонці, стає жовто-коричневим, а форма рослини зморщується, немов із печі! Зрозуміло, що оформлятися із таких погорілих рослин альбоми чи картини не можуть.

сушіння рослин

Часу на якісне сушіння гербарію потрібно не менше 2-3 тижнів, щоб внутрішня волога з листя і стебла ввібралася в книжкові листи, зберігши колір, форму і навіть аромат рослини незмінним. Залежно від соковитості вибраної рослини, часу може знадобитися більше.

сушіння рослин для гербарію

Наприклад, опале листя сохне за лічені дні, адже вони вже втратили більшу частину своєї внутрішньої рідини. А ось така рослина, як троянда, яку сушити необхідно у стоячому вертикальному положенні (у вазі) і в темному, сухому, прохолодному місці, висохне для гербарію більш ніж за місяць.

троянди для гербарію

Як правильно зробити гербарій

Отже, рослинну квіткову композицію зібрали, якісно висушили – тепер як зробити гербарій правильно та красиво? Подані нижче картинки та фото гербаріїв допоможуть фантазувати!

як зробити гербарій фото ідей

як зробити гербарій ідеї фото

як зробити гербарій фото ідеї

як зробити гербарій ідеї

Способів для складання гербарію є достатньо. Найпростіший і найдоступніший – створити альбом із засушених рослин. Кожну рослину потрібно обережно розмістити на щільному листі альбому (можна приклеїти звичайним ПВА, а можна зафіксувати невеликими смужками скотчу).

гербарій у рамці

Нижче під рослиною обов'язково розмістити етикетку з написом:

 • назви рослини (бажано російською та латинською мовами),
 • час збору (число/місяць/рік),
 • місце збору максимально конкретне.

Після такого оформлення навіть за десятки років, відкривши альбом для гербарію, людина зможе дізнатися всю необхідну інформацію.

гербарій альбом фото

Другий спосіб – виготовлення картин із гербарію. Це більш складний процес, що вимагає більше часу та пристосувань:

 1. Насамперед, підготувати полотно для майбутньої картини. Це має бути щільна тканина (мішковина та ін.).
 2. Тепер потрібно замислитись про рамку для картини. І підручного природного матеріалу (дерев'яних брусків, рівних гілочок, або зі сплетених у косу гілок лози) – варіантів достатньо.
 3. Після того, як основа картини готова, можна приступати до складання картини з гербарію. Що зображено – вирішувати художнику. Звичайна сценка з життя, казки, а може, сюрреалістичні епізоди, абстракція – з природного матеріалу фантазувати можна безупинно. Тим більше, що цілком допустимо намалювати щось, прикрасити, додати креативні елементи оформлення тощо.

гербарій в інтер'єрі

Найпростіший варіант гербарію в школу або дитячий садок

Зробити гербарій дитині в садок або першокласнику в школу легко, якщо переглянути і надихнеться різними шаблонами на тематичних сайтах в інтернеті. Найпростіше зібрати яскраве жовто-червоне листя королеви-осені, засушити їх у книзі та скласти цікаву казкову композицію з них на альбомному листі (приклеїти до поверхні).

гербарій на аркуші

З листя, гілочок, квітів легко можна сформувати фігурки тварин (їжачки, зайці, лисиці, коти та ін.), зробити чоловічків (дівчаток у сукнях та косинках та хлопчаків), а також відтворити елементи території, гри, побуту. Необхідно лише бажання, трохи творчого натхнення і, звичайно, час, щоб вироб із гербарію вийшов на славу.

гербарій тварини

Гербарій в інтер'єрі

Вигадали численні способи прикрашати інтер'єр будинку за допомогою композицій з гербарію. Так, яскраві вироби з гербарію займуть гідне місце у дитячій кімнаті, спальні, кухні, передпокої. Якщо розмістити таку картину в спальні, можна доповнити гербарну експозицію, наприклад, лікарськими ароматичними травами (м'ятою, мелісою, розмарином та ін.). Отримуємо подвійний ефект: красу та оригінальний дизайн + заспокійливий та інший лікувально-профілактичний ефект.

гербарій варіанти оформлення

НАЙВАЖЛИВІШЕ! У будь-якому випадку, зібрати та оформити зі своїм малюком гербарій, який пізніше у вигляді картини повісити на стіну або поставити на стіл – означає зберегти на довгу пам'ять веселі добрі моменти спілкування, творчих фантазій, проведеного разом часу.

гербарій види оформлення

ВІДЕО: Як правильно заготовити квіти для гербарію.

50 варіантів оформлення гербарію своїми руками:

гербарій своїми руками

гербарій своїми руками фото

гербарій своїми руками ідеї

гербарій своїми руками ідеї фото

гербарій своїми руками фото ідеї

гербарій своїми руками дизайн

гербарій своїми руками фото

гербарій своїми руками фото дизайн

Processed with VSCO with f2 preset

гербарій своїми руками фото дизайну

гербарій своїми руками дизайн ідеї

гербарій своїми руками ідеї дизайн

гербарій своїми руками ідеї дизайну

гербарій своїми руками декор

гербарій своїми руками декор фото

гербарій своїми руками фото декор

гербарій своїми руками фото декору

гербарій своїми руками декор ідеї

гербарій своїми руками ідеї декор

гербарій своїми руками ідеї декору

гербарій своїми руками оформлення

гербарій своїми руками

гербарій своїми руками

гербарій своїми руками фото оформлення

гербарій своїми руками оформлення ідеї

гербарій своїми руками ідеї оформлення

гербарій своїми руками ідеї оформлення

гербарій своїми руками варіанти

гербарій своїми руками фото

гербарій своїми руками фото варіанти

гербарій своїми руками фото варіантів

гербарій своїми руками варіанти ідеї

гербарій своїми руками ідеї варіанти

гербарій своїми руками ідеї варіантів

гербарій своїми руками види

гербарій своїми руками фото

гербарій своїми руками фото види

гербарій своїми руками фото видів

гербарій своїми руками

гербарій своїми руками

гербарій своїми руками огляд

гербарій своїми руками фото

гербарій своїми руками фото огляд

гербарій своїми руками фото огляди

гербарій своїми руками огляд ідеї

гербарій своїми руками

гербарій своїми руками види декору

гербарій своїми руками

гербарій своїми руками варіанти дизайну

гербарій своїми руками варіанти декору

Правила збору, сушіння та оформлення гербарію

WowCracy
Додати коментар