Посуд для запікання в духовці

Гарячі страви з духовки можуть стати справжнім шедевром на столі будь-якого кулінарного майстра. Щоб результат вийшов максимально смачним, потрібний для кожного конкретного рецепту посуд для запікання. Усі нюанси її вибору, тонкощі використання та догляду будуть розглянуті далі.

Особливості посуду для запікання

Насамперед необхідно мати уявлення про тип духовки, в якій відбуватиметься приготування. Найбільш поширені 2 види:

  • газова;
  • електричний.

Як у першому, і у другий випадок приготування відбувається з допомогою впливу жару, розрізняються лише методи його отримання. В електричній духовці за цей момент відповідають нагрівальні елементи, які при пропусканні електрики через себе розжарюють навколишнє повітря до температури запікання.

газові та електричні духовки

У газових духовках нагрівання відбувається за рахунок відкритого полум'я, яке передає тепло у закритій камері.

Звідси і один із головних нюансів при виборі відповідного посуду. У випадку з газовою плитою, форми, що вибираються, повинні мати не тільки жаро-, але ще й вогнеміцність.

Також посуд повинен мати досить міцні стінки, щоб навколишня висока температура не надавала на неї ніякого негативного впливу, а сама ємність рівномірно віддавала запіканим продуктам тепло, зберігаючи його після вимкнення нагріву деякий час.

Найкращим вважається товщина не більше 0,6-0,8 сантиметрів. Можна, звичайно, намагатися використовувати і менш товстостінний посуд, але в цьому випадку необхідно постійно стежити, щоб він не деформувався від тривалої дії високих температур і не пересмажував страви.

види посуду для духовок

Різновиди посуду

Знаючи всі переваги та відмінності того чи іншого типу посуду, можна вибрати найкращий варіант для приготування навіть найскладнішого кулінарного вишукування. Усі існуючі різновиди посуду для запікання розберемо далі.

Кокотниця

За своєю формою кокотниця – це невеликий ківш із довгою ручкою. Найчастіше використовується при приготуванні порційних страв, найяскравіший приклад – Жульєн. Ця страва подається гарячою, тому компактна кокотниця – найкращий варіант при його приготуванні. Також у цьому посуді прийнято запікати печеню, рагу з овочів, рибу, всілякі омлети та пудинги, а також рецепти з сиром.

Найчастіше кокотниці виготовляються з жароміцних металів – сталі або чавуну, але можна знайти і керамічну посуд.

кокотниця для духовки

Гусятниця

Гусятниця — окремий випадок каструлі з високими бортами та обов'язковою наявністю кришки. В даний час може виготовлятися з будь-якого жароміцного матеріалу – починаючи від звичної сталі, закінчуючи склом або керамікою.

У гусятниці прийнято запікати не лише птицю, а й овочі чи м'ясо.

гусятниця для запікання в духовці

Зверніть увагу! Перед придбанням необхідно уважно вивчити жароміцність пропонованого посуду і переконатися, що він підходить для духовки, оскільки найчастіше м'ясо або птиця готуються тривалий час і невідповідний за своїми параметрами матеріал може зіпсуватися сам і спричинити вихід з ладу техніки.

Тажин

Тажин – посуд, який прийшов на європейські кухні з Азії. Таке начиння має форму неглибокої ємності пристойної ширини з високою конусоподібною кришкою. Основна особливість тажину – незрівнянний смак страв, які необхідно довго гасити або томити на вогні.

Особлива форма кришки збирає на собі випаровувану при приготуванні вологу і направляє її назад у блюдо. Таким чином, тажин – ідеальний інструмент для приготування їжі у власному соку. У зв'язку з цим такий посуд прийнято використовувати при приготуванні овочів, м'яса, птиці чи риби.

тажин для запікання в духовці

Жарівня

Добре знайомий усім господиням посуд. Може мати найрізноманітніші форми – круглу, овальну або прямокутну. Найчастіше у жаровнях готують м'ясо, птицю чи овочі. Найкраще в них виходить картопля по-французьки.

Як основа для посуду використовуються всі сучасні матеріали – скло, кераміка, метал.

види жаровні для запікання

Деко

Чи не найпоширеніший посуд при запіканні. Представляє собою невелику овальну, круглу, або прямокутну форму з невеликими по висоті стінками. Як правило, ширина їх трохи менша, ніж у будь-якого іншого посуду для запікання, завдяки чому при приготуванні страв можна скоротити час їхньої повної готовності.

Однак тут прямо слід і головний недолік — через відсутність на деках будь-яких кришок, можна трохи перетримати страву в духовці, втративши в соковитості. З цієї причини найчастіше в листах прийнято готувати хлібобулочні вироби, при запіканні м'яса, овочів або риби поверхню найчастіше накривають фольгою або жароміцними пакетами.

Останнім часом у продажу стали з'являтися і силіконові листи, що добре підходять для приготування кондитерських виробів.

види деко для духовки

Глиняні горщики

Історія використання глиняних горщиків налічує не одну сотню років. Завдяки використанню в їхньому матеріалі натуральної глини забезпечується чудовий теплообмін, а невелика ємність горщиків робить їх відмінним засобом для приготування порційних страв. Найчастіше такий посуд має кришки.

глиняні горщики для духовки

Форми

На додаток до численних видів посуду для запікання, можна зустріти ще й незліченну кількість цього посуду з погляду форм. Причому як круглих, овальних чи прямокутних, а й хвилястих, і навіть фігурних.

У круглих формах найзручніше випікати пироги, торти або піцу. Причому для хлібобулочних виробів необхідно вибирати посуд висотою близько 7 см, для інших типів цілком вистачить і 3см.

кругла форма для запікання

Овальні форми найчастіше використовують для запікання риби чи м'яса. Завдяки своїй довгасті такий посуд чудово підходить для приготування в ній страв цілком – качки, невеликого порося, риби. Матеріал вибирається виходячи з особистих переваг, але повинен обов'язково відповідати необхідної жароміцності.

овальна форма для запікання

Прямокутний посуд для випікання в духовці за призначенням повністю відповідає овальному, проте завдяки своїй геометрії може ефективніше використовувати простір печі.

прямокутна форма для запікання

Хвилясті форми найчастіше застосовуються при необхідності випікання чи приготування кондитерських виробів нестандартного зовнішнього вигляду. Перед тим, як помістити в ємність тісто, її необхідно ретельно змастити зсередини олією для виключення випадків пригоряння або прилипання країв рецепту, що випікається.

хвиляста форма з кераміки

Приватний вид хвилястих форм – численні фігурні. Вони можуть бути складовими, і найчастіше виготовляються із силікону. З таким матеріалом дуже легко поводитися, він досить жароміцний та універсальний. Найчастіше у формі різноманітних зірок, сердець чи фігур тварин випікають солодкі кондитерські вироби.

форма для запікання із силікону

Відповідь на питання які форми для запікання в духовці краще досить індивідуальна і залежить здебільшого від кінцевого виду страви та способу її подачі.

Інші види

Найчастіше до інших видів відносять форми роз'ємного типу, які через свою практичність та зручність застосування набули досить широкого поширення. У розбірному вигляді найчастіше виготовляється посуд для приготування кондитерських виробів, при запіканні риби, м'яса або овочів такий посуд не рекомендується через складність із збереженням соковитості при їх приготуванні.

роз'ємна форма для запікання

Види матеріалів

У безлічі матеріалів, що використовуються для запікання, також необхідно розбиратися досить добре. Адже не кожен кухар зможе відповісти на запитання, який посуд можна ставити в електричну духовку, що вже казати про простого обивателя.

Далі розберемо всі пропоновані матеріали посуду, щоб використовувати найкращий варіант для кожної страви.

Кераміка

Посуд з кераміки сам по собі досить привабливий і може використовуватися як спосіб подачі готової страви на стіл. Сучасні виробники навчилися наділяти матеріал достатніми властивостями жароміцності, проте не рекомендується використовувати екстремально високі температури для приготування страв.

вибір керамічних форм для запікання

Кераміка найкраще показує себе при повільному гасінні, а після вимкнення духовки матеріал ще довго зберігає тепло, підтримуючи страву в стані щойно приготованого.

З головних недоліків кераміки найчастіше називається пористість матеріалу, через яку такий посуд може вбирати в себе запахи. Тому не рекомендується залишати керамічні форми із продуктами на довге зберігання. Такі форми дуже тендітні, тому і поводитися з ними потрібно досить обережно, і не допускати значного перегріву, який може згодом позначитися на зменшенні терміну експлуатації.

керамічна форма для запікання страви

Силікон

Силікон останнім часом набирає високої популярності у любителів хлібобулочної випічки. Матеріал досить міцний і стійкий до жару, але в той же час і дуже пластичний, тому погано підходить для розсипних страв або рецептів з риби та м'яса з великою вагою інгредієнтів через недостатню стійкість своєї форми.

Силікон не вбирає запахи і може зберігати продукт як в духовці, так і в холодильнику.

силіконові формочки для кексів

Зверніть увагу! Цей матеріал дуже легко пошкодити ножем, тому при розрізанні страв потрібно бути гранично обережним.

Тефлон

Тефлон – це не окремий матеріал для приготування посуду, а спеціальне покриття металевої основи. Завдяки своїм властивостям він дозволяє готувати багато страв без використання сторонніх жирів, наприклад, рослинної або вершкового масла, сала. Таким чином, такий посуд чудово підходить для любителів дієтичних страв.

тефлонова форма для запікання

Зверніть увагу! Тефлон не можна використовувати, якщо температура духовки має бути більшою за 260 градусів Цельсія. У такому разі матеріал починає виділяти небезпечні для здоров'я сполуки.

Сталь

Стал — один із найчастіше використовуваних металів для посуду. Він чудово зберігає тепло, їжа в ньому не пригорає. Не має жодних обмежень щодо температури запікання, має високі показники зносу.

При використанні кришок їх найчастіше виготовляють зі скла, така комбінація дозволяє отримати оптимальний посуд, який підходить для приготування практично будь-якої страви.

форма для випікання зі сталі

Чавун

Чавун – найстаріший з усіх матеріалів при приготуванні посуду. У нього хороша теплопровідність, непогані антипригарні властивості.

Однак такий посуд не має достатньої привабливості, тому найчастіше не користується для сервірування столу.

Ще одним досить істотним недоліком є здатність металу вбирати і накопичувати на своїй поверхні жири, які згодом набувають канцерогенних властивостей. Також такий посуд може за тривалого впливу вологи піддаватися появі іржі.

чавунний посуд для запікання

Скло

Скляний посуд чудово виглядає і має досить високу універсальність у приготуванні. Головний нюанс – при її створенні повинно використовуватися жароміцне скло, тому при покупці такого посуду необхідно перевіряти, чи можливо його використовувати для запікання.

Матеріал стійкий до впливу навіть найагресивніших засобів для миття, у тому числі металевих йоржиків. Такий посуд можна ставити в електричну духовку без зайвих сумнівів.

скляний посуд для запікання

Зверніть увагу! При використанні скла важливо пам'ятати, що навіть жароміцне не терпить різкого перепаду температур.

Папір

Паперовий посуд найчастіше є одноразовим. Це робить її чудовим вибором для тих, хто не звик готувати досить часто. Поверхня паперу не потрібно додатково чимось обробляти, їжа, що запікається в ній, не пригорає, а після вилучення їх духовки папір можна просто відірвати від страви, особливо такий прийом підходить для кондитерських виробів.

паперові формочки для кексу

Фольга

Фольга – ще один зручний матеріал для одноразового посуду для запікання. Фольгу не рекомендується використовувати тривалий час для запікання при температурі вище 250 градусів, такий матеріал після приготування неможливо в більшості випадків використати повторно, проте якщо потрібно терміново запекти якусь страву, а під рукою немає відповідного посуду, фольга — ідеальний варіант.

посуд для запікання із фольги

Приймаючи рішення, які форми для запікання в духовці краще, рекомендується насамперед відштовхуватися від періодичності приготування тієї чи іншої страви та особливостей її запікання.

Як правильно вибрати посуд для духовки

Вибираючи найбільш підходящий для себе посуд, відштовхуються від таких факторів:

  1. Необхідний обсяг ємності. Щоб нагодувати велику родину, краще одразу вибирати місткий посуд.
  2. Розмір печі. Це також досить важливий фактор, адже від посуду, який не влізе в духовку, користі в запіканні мало.
  3. Вигляд страв, запланованих для приготування. Для дієтичної їжі чудово підійде кераміка чи скло. Якщо ж потрібно отримати хрустку скоринку на птиці, що запікається, не обійтися без металевого посуду.
  4. Товщина стінок посуду. Чим більший час планується використовувати для приготування страви, тим більшим має бути цей показник. Як зазначалося раніше, оптимальним вважається товщина 0,8 див.
  5. Висота стін посуду. Для кондитерських та хлібобулочних виробів необхідно використовувати високий посуд (7см і більше), для риби чи м'яса згодиться і менша висота стінок.
  6. Застосовність для конкретного типу печі. Якщо духовка працює на НВЧ хвилях, заборонено використання металевого посуду, застосування металу повинно бути обмежене при приготуванні на відкритому вогні. Скло та кераміку не рекомендується сильно перегрівати (260 градусів і вище) тривалий час.

різний посуд для запікання

Що можна готувати у посуді

Як уже говорилося раніше, найкраще для запікання або знемоги в духовці підходять страви з птиці, м'яса, риби, овочів. При дотриманні рекомендованої температури не складе ніяких труднощів спекти кондитерські або хлібобулочні вироби.

що готують у духовці

Як доглядати такий посуд

Як правило, особливого догляду жодного певного типу посуду до себе не вимагає. Хіба що обережність необхідно проявляти при роботі з тефлоном, особливо при використанні порошку, що чистить, або металевих щіток. Підвищена увага вимагає до себе чавун – його поверхню слід очищати від залишків їжі, що пригоріли.

У всьому іншому головна рекомендація досить проста – ретельне миття кухонними засобами посуду після кожного використання.

Дотримуючись порад з догляду і правильно вибравши для себе найбільш підходящий посуд для запікання за рекомендаціями даного матеріалу, можна досить легко стати автором навіть найхимернішої гарячої страви або випічки.

Відео: яку форму вибрати для запікання?

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар