Порядок та правила крохмалення серветок

Багато господарки захоплюються різними хобі. Одним із найбільш популярних захоплень залишається в'язання гачком. Досвідчені в'язальниці створюють неповторні дизайнерські речі ручної роботи і навіть іноді виставляють на продаж або презентують як подарунок.

Серветки

Це можуть бути дитячі іграшки, сніжинки, пледи, килимки, одяг. Найчастіше, щоб розібратися у всіх тонкощах, новачки приступають до в'язання серветок, оскільки вони є найпростішими виробами. Поступово вдосконалюючись, починають в'язати декоративні вишукані предмети інтер'єру.

Домашній затишок

Вони створюють особливу атмосферу тепла та затишку. Але перш ніж прикрасити ними будинок, в'язаний декор потрібно накрохмалити. Нижче розглянемо, як правильно накрохмалити серветку, пов'язану гачком.

Для чого потрібно крохмалити в'язані серветки

У процесі в'язання навіть якісна пряжа стає м'якою та неслухняною. Наприкінці роботи ви отримуєте дуже гарну, але надто м'яту серветку, яку доводиться розтягувати руками, щоб побачити красу візерунка.

крохмалення

Для того щоб серветка з бавовни або льону добре тримала форму, її зазвичай крохмалять. Після цього, нитки обволікаються плівкою і стають пружними, набувають блиску. Також це захищає виріб від пилу, вологи та інших забруднень.

білі візерунчасті серветки

Іноді після крохмалення із серветок створюють об'ємні предмети інтер'єру, наприклад, вазочки для квітів або блюдця для солодощів.

Що потрібно для крохмалення

Коли виріб вже пов'язаний, його слід акуратно випрати, попередньо замочивши ненадовго в теплій воді, до якої додано невелику кількість прального порошку, і трохи втративши. Потім виріб обов'язково потрібно обережно прополоскати. Далі приступайте до накрохмалювання.

Використання крохмалю

Якщо ви вирішили крохмалити пов'язаний гачком предмет, необхідно заздалегідь підготувати:

 • ємність для готового розчину та каструля для варіння клейстеру;
 • ложку;
 • тазик;
 • шпильки з бусинками на краях;
 • папір;
 • тканина білого кольору;
 • лінійку.

Для деяких методик може знадобитися пульверизатор.

Для надання об'єму виробу приготуйте потрібну форму, наприклад скляну вазу або салатницю.

Також перед початком роботи Вам потрібно вивчити способи крохмалення серветок, пов'язаних гачком, та підготувати необхідні інгредієнти для обраного методу.

Класичний метод

Навіть ті, хто ніколи раніше не займався в'язанням, напевно, чули про найбільш використовуваний метод – за допомогою картопляного крохмалю. Підійде й інші види крохмалю, але його буде потрібно набагато більше.

вид крохмалю

В армійських частинах від піхоти до підрозділів ППО досі залишилося правило крохмалити комірець, щоб він тримав обсяг.

Як накрохмалити серветку пов'язану гачком крохмалем зараз розберемося. Жодної складності немає – лише треба додати крохмаль у воду. Однак, нижче ми розглянемо нюанси приготування правильного розчину та варіння клейстеру.

Важливо! Необхідно довести отриману суміш до певної концентрації залежно від того якої твердості має бути готовий в'язаний виріб.

Концентрація розчину

Якщо готова серветка має стати трохи твердіше, щоб краї були міцними і не відвисали достатньо приготувати слабкий розчин, додавши 1 чайну ложку крохмалю до 1 літра води. Ідеально підходить також для м'яких виробів, наприклад пледів, штор, скатертин.

рідкої сметани

Розчин середньої жорсткості найчастіше використовується для звичайних серветок, вони стають твердими з чітким ажурним малюнком. Для виготовлення на 1 літр води додається 1 столова ложка крохмалю. Також таким розчином можна крохмалити комір і манжети сорочки.

Для об'ємних серветок та інших фігур необхідно навести розчин жорсткої концентрації, додавши 2 столові ложки на 1 літр води.

Приготування клейстеру

Розглянемо, які етапи включає правильне приготування клейстера:

 1. у невелику кількість холодної води додається необхідну кількість крохмалю і перемішується до рівномірності. Якщо ж утворилися згустки, потрібно пропускати суміш через сито;
 2. частину води, що залишилася, доведіть до кипіння;
 3. потроху влийте розчин із крохмалем, заважаючи варево;
 4. знову доведіть до кипіння;
 5. зніміть каструлю з вогню і остудіть клейстер, що вийшов, до 35 градусів тепла.

Клейстер

Важливо! Іноді крохмаль може містити домішки, тому при виготовленні розчину утворюється пил. Для усунення цієї проблеми додайте крохмаль у холодну воду, потім, трохи зачекавши, злийте її, і так повторюйте кілька разів, поки вода не буде чистою.

Порядок та правила крохмалення

Після приготування клейстера переходимо до довгоочікуваної основи процесу крохмалення. Тут важливо дотримуватись певних кроків:

 • остиглий клейстер переливаємо в пластмасовий таз;
 • повністю занурюємо в нього в'язаний виріб, якщо тонка пряжа – на 5 хвилин, якщо середньої товщини – на 10 хвилин, товста – на 15 хвилин.
 • дістаємо серветку, віджимаємо і, підклавши чистий білий матеріал, висушуємо.

крохмаль охолоне

крохмалити

закрохмалити

Важливо! Якщо ви плануєте надати серветці певну форму, робити це слід, коли виріб трохи підсохне, залишаючись при цьому трохи вологим.

Інші методи

Існують також і нетрадиційні, але досить ефективні методи крохмалення. Розглянемо їх детальніше.

Цукор

Якщо планується створити не просто серветку, а, наприклад, вазу для фруктів, використовується технологія приготування з додаванням цукру.

Розчин цукру

Цукровий розчин для крохмалення готується наступним чином: 2 столові ложки цукрового піску потрібно розчинити в склянці води. Суміш, що вийшла, розігрійте і додайте 1 столову ложку крохмалю. Розмішайте до отримання однорідної маси та зніміть з вогню. Зануріть в'язаний виріб у розчин на 10 хвилин, злегка відіжміть і пропрасуйте праскою.

Клей ПВА

Для закріплення різноманітних форм та отримання твердої серветки можна використовувати спосіб крохмалення з використанням клею ПВА.

 1. Для цього потрібно змішати клей і воду в однаковій кількості, і добре перемішати масу, що вийшла.
 2. Далі потрібно занурити серветку в неї на 10-15 хвилин. Після повного просочування дістаньте виріб та дайте підсохнути.
 3. Коли виріб буде майже повністю сухим, надайте йому потрібну форму.

Клей ПВА

У разі використання силікатного клею для приготування розчину потрібно розчинити половину чайної ложки клею у двох із половиною літрах води. Далі процес повністю збігається із використанням клею ПВА.

Сіль

Щоб серветка набула глянсового вигляду, ще в гарячий клейстер можна додати половину чайної ложки солі. Далі потрібно все добре перемішати. Після цього помістіть на деякий час серветку в розчин і після відтисніть.

Сіль

Аерозоль

У магазинах продається спеціальна аерозоль, що містить крохмаль. Відповідно до інструкції із застосування злегка намочену серветку необхідно побризкати аерозолью і пропрасувати праскою. На жаль, даний метод надає вигляду накрохмаленості лише на малий час.

аерозоль

Желатин

Для надання серветці форми можна використовувати желатин. Для приготування розчину дві столові ложки желатину потрібно засипати в склянку теплої води, і дочекатися, поки желатин розбухне. Далі треба нагріти його на пару, поки крупинки не розчиняться.

Желатин

Після остигання розчину помістіть у нього серветку і дайте їй просочитися, після чого висушіть.

Сухий спосіб

Якщо Ви не хочете довго поратися з крохмаленням, можна вдатися до сухого способу. Він полягає в тому, що не потрібно готувати клейстер та замочувати серветку. Просто на виріб, закріплений на рівній поверхні, крохмаль насипається невеликим рівномірним шаром, наприклад, через сито.

Крохмальити серветку

Злегка за допомогою пульверизатора збризкайте водою. Висушіть, пропрасуйте праскою і потрясіть серветку, струсивши залишок крохмалю. Для повного видалення крихт можете пройтися по ньому пензликом.

Важливо! Недоліком методу є те, що серветка стає твердою та пружною ненадовго і швидко набуває початкового вигляду.

Холодний спосіб

Нюансом цього способу є відсутність необхідності нагрівання розчину. Крохмаль поєднується з холодною водою. У нього міститься серветка приблизно на півгодини. Потім вона висушується звичайним способом. Виріб виходить трохи затверділим.

розчин для серветки

Особливості сушіння, прасування та зберігання

Після крохмалення необхідно правильно висушити виріб. Для цього розстеліть його на горизонтальній ідеально рівної поверхні, інакше висохнувши виріб прийме кривувату негарну форму. Краще, якщо на нього потраплятиме сонячне світло.

крохмалення

Заздалегідь підстеліть товсту білу тканину, простирадло або рушник, щоб закріпити виріб шпильками, товщиною близько 1 см. Це робиться для надання нерухомості шедевру, що сохне, щоб уникнути його деформації. Спочатку закріплюється середина серветки, потім краї.

Розчин крохмалю

Відстань між шпильками вимірюється лінійкою, щоб не перекосити виріб. Для більшої впевненості можна закріпити додатково проміжки між основними кріпленнями.

Важливо! Підстилка не повинна промокати, інакше виріб довго сохне.

Якщо виріб об'ємний, він повинен сохнути безпосередньо на предметі, що надається йому форму, миска, блюдце або навіть повітряна кулька, яка потім лопається і акуратно витягується.

прогладити серветку

Після сушіння не завжди, але в деяких випадках може знадобитися прасування.
Швидко, не сильно нагріваючи праску, акуратно пропрасуйте серветку. Щоб вона не зіпсувалася, краще вкрити її марлею. Тепер Ви можете насолодитися результатом, прикрасити кімнату своєю роботою або подарувати близькій людині.

накрохмалити серветку

Однак, не забувайте, щоб серветка залишалася такою ж красивою надовго потрібно дотримуватись умов експлуатації. У приміщенні не повинно бути занадто волого, інакше вона втратить форму і запліснявіє, цукор, що розсипався, може призвести до появи мурах. Також намагайтеся дотримуватися чистоти і вкотре не ставити плями.

Які серветки не можна крохмалити

Зв'язати щось можна із різних ниток. Для крохмалення потрібно вибирати білу пряжу з бавовни чи льону. Вовняні, шовкові, синтетичні роботи крохмалити не мають сенсу, як і вироби з муліне.

крохмалити серветки

Вони, навпаки, замість жорсткості остаточно втратить текстуру. А кольорові і темні серветки втратять колір і набудуть негарних білих розлучень.

Плівка з крохмалю

Сподіваємося, що вивчивши нашу статтю, ви розберетеся у всіх особливостях питання, як крохмалити в'язані гачком серветки крохмалем і за допомогою інших методів та із задоволенням займатиметеся улюбленою справою, створюючи шедеври ручної роботи.

столові серветки

Вони будуть надавати затишку вашому будинку, дарувати радість вам і вашим близьким і, можливо, навіть принесуть вам певний дохід.

Відео: як правильно крохмалити серветки

WowCracy
Додати коментар