Підготовка жоржин до зими та їх зберігання

Є більше 30 видів і 20 000 сортів жоржин, вони різняться за кольором, висотою стебел, наповненістю бутону та формою пелюсток.

жоржини взимку

Як зберігати жоржини взимку в домашніх умовах? Це питання часто цікавить і квітникарів-початківців, і людей, які займаються розведенням квітів професійно. Тут ви отримаєте повну інформацію про вибір місця та способи зберігання бульб жоржин, поради та рекомендації фахівців, а також методи відновлення при отриманні пошкоджень під час зимового періоду.

Підготовка жоржин до зими та зберігання їх у домашніх умовах

ЦІКАВИЙ ФАКТ! Жоржина – це національна квітка Мексики. Згадка про нього з'явилася вперше у 1615 році. До Європи його завезли іспанці наприкінці 18 століття. До винаходу інсуліну корінь жоржини використовувався для лікування цукрового діабету, оскільки має у складі фруктозу. За допомогою пелюсток лікують шкірні інфекції, висипання, укуси різних комах. Відвар із пелюсток допоможе позбавитися відчуття сухості шкіри.

Жоржина – ця квітка родом з Центральної Америки, тому вона не переносить морозів. Щоб його зберегти, бульби потрібно викопати і прибрати до весни у відповідне місце.

підготовка жоржин до зберігання

Десь з середини серпня жоржини необхідно підгортати для зміцнення стебел, а також утворення міцних і великих коренів. Полив має бути помірним, щоб не утворилося гнилі та плісняви навколо бульб. Ближче до кінця вересня жоржини викопують. Якщо рослина перенесе в ґрунті кілька невеликих заморозків 0.1 градус, то це загартування допоможе йому краще перенести зимівлю.

розмноження жоржин черешками

ВАЖЛИВО! У разі сильного заморожування жоржини слід викопати і вкластися в строк не більше двох днів. Цей захід необхідний для того, щоб захистити стебла від гниття.

Забирають зайвий ґрунт, зрізають стебла, залишаючи 5-8см. від кореня і витягують його із землі. Викопування краще проводити за допомогою вил, щоб не пошкодити кореневу систему. Відмивати ґрунт не можна, його можна обтрусити після просушування. Зрізи стебел обробляють сухим вапном або деревною золою і тримають близько семи днів при кімнатній температурі. Цього часу достатньо для того, щоб стебла огрубіли, а коріння повністю обсохло.

як правильно зберігати жоржини взимку

Для запобігання появі хвороб під час зимівлі обприскуйте рослину фунгіцидом або слабким розчином марганцю і знову просушіть. Якщо занурений у рідину корінь спливає, його викидають. Він не долежить до висадки. Видаляють старі, тонкі та пошкоджені бульби.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Після викопування бульби слід одразу відокремити один від одного. Якщо виявляться уражені ділянки кореневої системи, то розподіл зупинить зараження і шкідливі бактерії не поширяться на шийку кореня.

як зберігати жоржини взимку

Якщо ви живете у приватному будинку, то краще підсушувати рослину в теплиці чи веранді, а у квартирі чудовим місцем буде підвіконня. Зробіть бирки з назвою сорту, кольору жоржини і прикріпіть до стебел. Ідеальна температура для зберігання +5 градусів. Протягом зими, оглядайте коріння та стебла, щоб вчасно запобігти їх усиханню, гниття або проростання.

жоржини взимку

Як зберігати жоржини після викопування взимку

  • У підвалі.

Потрібно підібрати просторі високі ящики, виготовлені з картону або дерева. Дно і краї застелите міцним пакувальним папером, на нього насипте сухий грунт товщиною 5 см. Викладати бульби слід в один ряд і знову покрити захисним шаром, ретельно розподіляючи його так, щоб не було порожнеч. Таким чином заповнюємо ящик і в кінці накрийте папером. У підвалі має бути проведена вентиляція, приблизна температура +5 градусів, вологість 60-80%, що не дозволить корінням висохнути і пустити нові паростки.

жоржини у підвалі

Контроль необхідно проводити раз на 15-30 днів, у разі пошкоджень видаліть постраждалі частини рослини.

  • В квартирі.

Для зберігання жоржин у квартирі виберіть відповідне місце – це може бути комора, тамбур, біля балконних дверей або вікна. Рослина можна зберігати на заскленому балконі або в холодильнику на полиці для овочів.

жоржини на балконі

Якщо жоржина зимує в квартирі біля вікна або двері, то ящик слід ізолювати від теплого повітря, наприклад, обгорнути в кілька шарів щільною тканиною і після цього фольгою.

Якщо вибрано балкон, ящик ізолюйте від холодного повітря. Оберніть його кількома ковдрами чи непотрібним одягом.

жоржини в тирсі

Якщо вирішили прибрати жоржину на зиму в холодильник, то потрібно скласти його в пакет з невеликими отворами і змішати з будь-яким субстратом.

Контроль необхідно проводити раз на 7-10 днів.

ЦІКАВИЙ ФАКТ! На території Мексики існувала давня цивілізація ацтеків, яка мала багату міфологію і безліч кривавих обрядів. Один з міфів пов'язаний з квіткою жоржини. У ньому описано історію народження Бога Війни, якого народила жінка змія. При народженні на ньому була корона, меч у схожий на лист агави та червону квітку. Це був жоржин, він дав новонародженому Богу злий рик і спрагу крові. І тоді ацтеки стали жертвувати тисячі жінок, чоловіків і дітей. Вирвані серця своїх одноплемінників, клали на п'єдестал прикрашений квітами жоржини. Коли на територію Америки висадилися іспанські конкістадори, вони залучили древній народ ацтеків до Християнства, тим самим поклавши край кривавим обрядам язичників.

квітка жоржин

Методи зберігання коренів жоржини

  • Парафінування.

Зберігання жоржини в парафіні запобігає висиханню коренів та виникнення плісняви протягом зимового періоду. Візьміть кілька свічок, натріть їх у великій тертці і розігрійте на водяній бані до 60 градусів. Потім опустіть щипцями бульби в парафін, дістаньте і дайте охолонути. Повторіть процедуру, щоб захисний шар став товщим. Тепер коріння можна скласти у пакети та прибрати у темне місце. Навесні перед висаджуванням парафіновий захист необхідно акуратно зняти, щоб не пошкодити посадковий матеріал.

парафінування жоржин

  • Використання вермікуліту.

Вермікуліт – це не токсичний смолистий мінерал з теплоізоляційними властивостями і перешкоджає виникненню плісняви. Складіть підготовлені бульби у пакети з отворами. Пересипте їх вермикулітом, і ваші жоржини добре перенесуть зиму в квартирі.

вермікуліт

  • У ящиках з тирсою.

Візьміть дрібну тирсу – це досить поширений природний матеріал. Насипте їх на дно ящика, потім розкладіть підсушені бульби в один шар. Так продовжуйте укладання до країв. Варто звернути особливу увагу на місце для зберігання, оскільки вибір занадто теплого приміщення може призвести до швидкого пересихання тирси та втрати вологи у бульб, що не можна допускати. Якщо немає можливості вибрати відповідну за температурою кімнату, ящик з жоржиною необхідно періодично обприскувати водою, але не дуже рясно, оскільки це може призвести до утворення плісняви.

жоржини у тирсі фото

  • У ящиках із піском.

Зберігання жоржин у піску підходить для тих, хто має льох, оскільки він активно втягує вологу – ця якість у сухому приміщенні може призвести до пересихання кореневої системи рослини. Вологість приміщення має бути близько 85%. Для укладання бульб можна використовувати ящик або відро. Насипте на дно трохи просіяного та сухого піску, на нього можна викладати посадковий матеріал. Коли ємність наповниться, зверху коріння необхідно ретельно засипати, щоб запобігти доступу повітря.

жоржини в піску

  • У глиняному панцирі.

Підготуйте розчин із глини. Для цього методу розведіть її до консистенції густої сметани. Опустіть бульби жоржин у розчин і залиште просохнути на відкритому повітрі, до появи твердої кірки, в альтанці або на балконі. Навесні перед посадкою панцир слід акуратно видалити. Глина може частково залишитись на бульбах, її повне видалення не принципово. Головне не пошкодити жоржин, а кірка, що залишилася, розчиниться в грунті після висадки.

жоржини в глині

  • У плівці.

Для цього способу коріння жоржини спочатку обробляють сірчаним порошком або фунгіцидом, потім кілька разів обертають плівкою. Після такої процедури бульби укладають у ящики та зберігають у темному приміщенні.

жоржини в плівці

  • У торфі.

Багато квітникарів використовують для зберігання торф. Принцип застосування такий самий, як і з іншими субстратами. Не заміняйте торф мохом. У сирому приміщенні він інтенсивно вбиратиме вологу, що призведе до утворення цвілі та гниття. У надто ж сухій кімнаті – мох витягне соки з бульб, і ті пересохнуть.

жоржини в торфі

  • У горщиках.

Підберіть горщики коло близько двадцяти сантиметрів. Виростіть жоржини і залиште в ньому корінь на зберігання. У горщик засипте живильний грунт, висадіть квітку і вкопайте в землю так, щоб край виступав над поверхнею приблизно на 1 см. Бульби жоржини, посадженого таким способом, будуть меншого розміру і при цьому краще збережуться.

пересадка жоржин

Восени зріжте стебло, і викопайте квітку разом із горщиком. Відокремте тонке коріння і бульби, що виступають. Оберніть все папером або газетами в кілька шарів і опустіть у мішок, щоб унеможливити попадання світла на рослину. Заберіть у льох, комору. Навесні дістаньте та починайте поливати до утворення нирок. Потім вийміть коріння та розсадіть. Якщо полив та пророщування продовжити на 2-3 тижні, то з'являться пагони та їх можна використовувати для живцювання.

жоржини в горщиках

ЦІКАВИЙ ФАКТ! Жоржини не бувають синього кольору. З 19 століття заводчики намагалися вивести сорт синього кольору і досі це зробити так і не вдалося. Одне Лондонське видання навіть пропонувало 1 фунт стерлінгів тому, хто створить синій жоржин, але синього відтінку не вдалося отримати. Так само їх не існує чорного кольору, є тільки темна червона і темна фіолетова квітка.

Поради та рекомендації фахівців

У жодному разі не можна тягнути жоржин за стебло. Щоб не пошкодити корінь жоржини, кущ потрібно підкопати вилами з чотирьох сторін, відступивши від стебла 20-30 см., таким чином обрізавши довге коріння і викопавши тільки бульби. Потім натиснувши на вила підняти над поверхнею землі та відкласти убік.

як викопати жоржини на зиму

ВАЖЛИВО: Шийки бульб дуже тендітні, щоб вони стали міцніше залиште викопаний корінь на клумбі для просушки. Після чого можете видаляти з них ґрунт, розділяти та приступати до знезараження.

Зручніше обробляти та зберігати жоржини, розібравши їх на ділянки, тобто на окремі бульби. Розділяти корінь краще восени, тому що за час зимівлі він значно затвердіє. Уважно огляньте шийку бульби, знайдіть очі майбутніх пагонів і відокремте його від інших. Якщо очі погано видно, то в такому випадку доведеться чекати весни, щоб розділити корінь.

як розділити корінь жоржини

Коли на шийках бульб з'являться нирки, не важко визначити місце поділу. Дрібні частини кореня можна зберігати не поділяючи. Огляньте ділки, що вийшли, якщо внутрішня сторона шийки коричнева або має іржаві плями, цю частину обріжте повністю. Якщо шийка бульби знебарвлена, це також ознака хвороби. Жоржин не перезимує з такими поразками.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо відламати бульбу без шийки, то вона не проросте.

Не слід викидати основну бульбу жоржини. Навесні його можна використовувати для живцювання.

розподіл коренів жоржини

Великі бульби перед посадкою, обріжте і підсушіть зрізи, а дрібні і без підготовки дадуть велику кількість коренів, що всмоктують, що сприяє швидкому зростанню квітки.

Під час зимівлі жоржини можуть бути уражені комахами або гризунами. При появі трипсів, кліщів, дротівника та інших шкідників бульби необхідно обробити одним із інсектицидів. Під час роботи з ними слід застосовувати засоби особистого захисту для запобігання потраплянню хімікату на шкіру та дихальні шляхи.

коріння жоржин

Так як наносити препарат ви будете в закритому приміщенні, використання його без рукавичок і респіратора може призвести до отруєння. У льоху або підвалі взимку можуть з'явитися щури чи миші. Вони здатні частково або повністю знищити посадковий матеріал. Для боротьби з ними використовуйте пастки чи отрути.

бульби жоржинів

ЦІКАВИЙ ФАКТ! Пол Каллахен – відомий садівник, який у 80-х роках 20-го століття відродив незаслужено забутий жоржин. На території володінь Коулфа були розбиті сади жоржин. Досі члени товариства любителів жоржин продовжують доглядати квіти, які є гордістю та основною пам'яткою тих місць.

Дотримуйтесь порад та інструкцій, написаних у цій статті, і ви обов'язково збережете жоржини до наступного сезону.

жоржини в саду

ВІДЕО: Коли викопувати і як зберігати жоржини взимку.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар