Періодичність зміни постільної білизни

Кожній людині потрібен відпочинок. Третю частину життя він витрачає на сон, тому стан спального приладдя важливий. Як часто потрібно міняти постільну білизну?

постільна білизна

Ткані вироби для сну слід змінювати регулярно. На них згодом накопичується піт, залишки мертвої шкіри, шерсть тварин, бактерії, пил та ін. Біологічні виділення надають постільній білизні неприємного запаху. Це впливає на сон людини.

Чи не випрана вчасно ліжко призведе до шкірних захворювань, алергії або астми. Частинки шкірного покриву приваблюють постільних клопів, з якими впоратися дуже нелегко.

алергія

Навіть якщо людина постійно миється, то це не означає, що ліжко залишається чистим. У кожному будинку чи квартирі є мікроорганізми. Відрізняється лише їх концентрація.

Старі плями бруду на постільних речах виводяться насилу. Краще міняти білизну частіше.

прання ліжка

Пилові кліщі

У домашніх умовах дуже швидко поширюються пилові кліщі. Вони поселяються на подушках, перинах, ковдрах, м'яких іграшках. Їх не видно неозброєним оком. Проте продукти життєдіяльності цих шкідників спричиняють дуже сильну алергію.

пиловий кліщ

Додаткова інформація! За статистичними даними, близько 80% пацієнтів з діагнозом «бронхіальна астма» страждають від алергії на продукти життєдіяльності пилових кліщів. Через них нерідко розвиваються напади.

Щодня на постільній білизні осідають омертвілі частинки шкіри. За тиждень їх накопичується достатньо, щоби дати їжу кліщам. Випорожнення членистоногих мають спеціальні білкові сполуки, які стають алергенами для людини. На шкірі особливо чутливих людей виникає подразнення. У деяких кліщі викликають риніт, дерматит, астму. Від контакту з ними шкіра стає вразливішою для інших алергенів.

постільний пиловий кліщ

Важливо! Кліщі не переносять морозу та палючих променів сонця. Цю особливість потрібно використовуватиме боротьби з ними.

Регулярна процедура зміни постільної білизни збереже здоров'я та позбавить присутності численних павукоподібних паразитів.

Хвороботворні мікроорганізми

У складках брудної постільної білизни накопичуються хвороботворні мікроби. Особливо сприятливим середовищем їхнього розмноження є піт.

як часто потрібно міняти постільну білизну

Під час сну мікроорганізми оточують людину. За тиждень їх накопичується величезна кількість. Людина змушена вдихати їх разом із повітрям. В результаті з'являється нежить, чхання, кашель.

Пил

Пилові частинки накопичуються у будь-якій тканині. Багато її й у ліжку. У пилу мешкають мікроби, суперечки плісняви. Чим рідше змінюється постіль, тим частіше можливі респіраторні захворювання в сім'ї. Імунна система людини, що постійно вдихає пил, стає слабшою.

постільна білизна фото

Слід мати на увазі, що багато пилу міститься і у випраній білизні. Вона утворюється за рахунок тертя, особливо у старих речах. Після прання все слід добре витрусити.

Що впливає на частоту зміни білизни

Інтенсивність зміни постільної білизни залежить від ряду факторів:

 • вік;
 • індивідуальні особливості;
 • тип тканини;
 • пора року;
 • кількість сплячих;
 • місце організації сну.

Домогосподарки повинні знати, що дитячу білизну слід міняти частіше. Особливо це стосується немовлят, підлітків.

дитяче постільна білизна

Кожна людина має індивідуальні особливості. Це рівень пітливості, різні захворювання тощо. Зміна постільних речей хворій людині проводиться майже щодня.

Дехто любить привчати до ліжка своїх домашніх тварин. Під час линяння кішки та собаки втрачають багато вовни. Навіть якщо вони не сплять на ліжку, волоски їхнього покриву осідають на різних предметах.

тварини на ліжку

Зміна білизни залежить від особливостей тканин, вони неоднаково піддаються забруднення. При виборі спального комплекту необхідно поцікавитись властивостями матеріалу.

Більша кількість пилу накопичується в синтетиці, але вона при цьому менше забруднюється. Натуральні тканини вимагають частого прання.

Постільні речі, зшиті з неміцного матеріалу, не можна прати часто. Вони незабаром стануть непридатними, втратить первісний вигляд. У такому разі краще мати кілька комплектів білизни.

прання ліжка фото

Швидкість забруднення залежить від пори року. Влітку люди пітніють частіше, навіть коли сплять. Білизна бажано міняти кожні 7 днів. Взимку це можна робити рідше.

Чистота ліжка залежить від кількості сплячих у ньому людей. Одна людина менше забруднити ліжко, ніж двоє. Важливо й те, у чому спить людина. Якщо в піжамі або нічній сорочці, то білизна брудниться менше.

Люди сплять не лише вдома, а й у дитячих садках, лікарнях, санаторіях тощо. До дотримання правил гігієни у громадських організаціях також висуваються свої вимоги. Вони складають таблиці зміни постільної білизни.

постіль у дитячому садку

Порушення санітарних норм призводять до різних захворювань. Батьків хвилює питання, якою є періодичність зміни постільної білизни в тому дитячому садку, який відвідує їхня дитина.

За СанПіН процедура заміни білизни в дошкільному закладі відбувається мінімум раз на тиждень. У дитячих лікарнях його повинні міняти один раз на 7-10 днів або при необхідності.

ліжка в дитячому садку

Як часто міняти постільну білизну вдома

Щоб білизна була завжди свіжою, необхідно дотримуватися певної регулярності її зміни з урахуванням віку членів сім'ї. Існують загальноприйняті санітарні норми, які представлені у таблиці.

Таблиця

Вид виробу. Час заміни

 • Наволочка – 1 раз на тиждень і частіше.
 • Простирадло – 1 раз на 7-10 днів.
 • Підковдра – 1 раз на 2 тижні.

Наволочки забруднюються швидше, ніж інші постільні речі. На обличчі накопичується більше поту, жиру, можуть бути залишки макіяжу. Добре міняти наволочки навіть щодня.

наволочки

Щоб чітко визначитися з періодичністю зміни постільної білизни у домашніх умовах, потрібно знати фактори забруднення за віковими категоріями. Вирізняють такі групи людей:

 • немовлята;
 • діти;
 • підлітки;
 • дорослі.

Бажано скласти графік зміни постільної білизни в будинку і постійно її дотримуватись. Достатньо визначити для себе якийсь день тижня.

зміна постільної білизни

Немовлята

У новонароджених дітей імунна система не може повною мірою впоратися з різними інфекціями. Їм необхідно міняти спальні комплекти щонайменше раз на тиждень, а ще краще через кожні 3 дні. Якщо ж на простирадло або підковдра потрапила сеча, їх слід замінити відразу.

постільна білизна немовлят

Для маленьких дітей потрібно мати кілька варіантів заміни постільної білизни. Буває, що їх доводиться міняти кілька разів на добу. Чисте ліжко убезпечити малюка від хвороботворних бактерій та забезпечить спокійний сон.

Діти

Від року до трирічного віку діти можуть іноді писати під час сну. Батьки намагаються привчити дитину до горщика, але іноді процес затягується. Доведеться міняти простирадла у міру забруднення.

З трирічного віку та до 10 років постільну білизну змінюють раз на два тижні, якщо дитина перед сном миється повністю. Коли діти не приймають на ніч водні процедури, зміна постільних речей повинна здійснюватися раз на тиждень.

дитяче постільна білизна

Деякі батьки дозволяють маленьким дітям грати на ліжку. Дитина може забруднити її фарбами, пластиліном. У разі графік зміни білизни частішає.

Підлітки

У перехідному віці відбуваються значні зміни в організмі. Активно працюють потові залози, статеве дозрівання. Постільна білизна швидко забруднюється. Його рекомендується міняти раз на тиждень. Батьки повинні бути більш уважними до дітей, що дорослішають, обговорювати з ними питання гігієни.

постільна білизна підліткова

У багатьох підлітків з'являється вугрі та інші запалення шкіри. У цьому випадку наволочку краще міняти щодня.

Дорослі

Для дорослих нормою є зміна білизни раз на два тижні. Деякі звикли це робити частіше. Таке ставлення до гігієни варто лише вітати. Після зміни спального комплекту необхідно провітрити приміщення.

біла постільна білизна

Зверніть увагу! У продажу є одноразові комплекти для білизни. Найчастіше ними користуються в медичних цілях чи косметичних салонах.

Деякі люди вірять у прикмети, які прийшли до нас із далекого минулого. Незважаючи на суспільний прогрес, вони передаються з покоління до покоління. Прикмети пов'язані з кожною річчю, не є винятком і постільна білизна.

зміна постільної білизни фото

Правильна зміна білизни принесе сімейний добробут і захистить від темних сил. Не можна змінювати постільні речі в неділю, це призведе до безсоння. Зміна білизни у п'ятницю обіцяє дрібні проблеми. Найкращими днями за прикметами є субота та четвер. Якщо людина не вірить у прикмети, то вона може сама вибрати зручний для себе день тижня.

Яку постільну білизну краще вибрати

Постільна білизна стикається з тілом людини. Тому щодо нього пред'являються високі вимоги. За вартістю та призначенням воно буває елітним, бюджетним та дитячим. Дорога білизна відрізняється якісними тканинами, оригінальним оздобленням, ретельним підбором кольорової гами.

як вибрати постільну білизну

Кращі комплекти шиють із натуральних тканин:

 • бавовна;
 • льон;
 • шовк;
 • вовна.

Тканини можуть бути змішані. Постільна білизна такого матеріалу відповідає всім правилам гігієни. Льняні та бавовняні вироби досить міцні. Шовкова білизна не витримає багаторазового прання. Їм краще користуватися рідше.

лляна постільна білизна

Додаткова інформація! До кінця XIX століття постільна білизна була доступна лише найвищим верствам суспільства. Прості люди його не мали. Навіть замість подушок вони використовували мішки із соломою.

Бюджетна білизна коштує дешевше, її воліють більшість покупців. Для пошиття використовують такі тканини:

 • бязь;
 • перкаль;
 • поплін.

Комплекти для щоденного використання не мають декоративного оздоблення. Вони практичні та зручні.

постільна білизна перкаль

Багатьма улюблені синтетичні тканини. Однак вони погано пропускають повітря. Влітку на таких простирадлах жарко, а взимку – холодно. Подібний дискомфорт з часом може призвести до різних запальних захворювань та інфекцій.

Слід особливо ретельно підходити до вибору дитячої білизни. Воно не повинно містити синтетичних волокон.

дитяча постільна білизна фото

При виборі постелі необхідно обов'язково звернути увагу на виробника, пакувальний матеріал, інформацію про товар, обробку швів.

Увага! Тест на якість барвників проводять за допомогою ватного диска. Відсутність слідів після зіткнення з тканиною підтверджує високу якість.

Як доглядати постільну білизну

Прати ткані вироби для сну потрібно правильно. Перед пранням слід ознайомитись з інформацією на етикетці. Для видалення всіх забруднень рекомендована температура води не менше 60 °C. Якщо вона буде нижче, мікроби можуть бути видалені не повністю. Перед використанням також слід витерти новий комплект.

Важливо! Не можна змішувати нижню білизну з постільними приналежностями та з верхнім одягом.

Постільні комплекти потребують щоденного провітрювання.

постільна білизна провітрювання

Випрана білизна не повинна довго перебувати в машинці, щоб уникнути неприємного запаху. Його потрібно одразу вивісити на просушування. Постільні речі потрібно ретельно розправити. Найкраще сушити білизну на балконі або у дворі. Не бажано пересушувати наволочки, простирадла та підковдри, їх буде важко розгладити.

постільна білизна для дітей

Зверніть увагу! Вчені радять вивішувати наволочки, простирадла та підковдри на сонці, оскільки ультрафіолетове випромінювання вбиває мікроорганізми і є таким же ефективним засобом, як відбілювач.

Таким чином, періодичність зміни постільної білизни залежить від багатьох факторів. У кожній сім'ї ця процедура проводиться індивідуально. Проте загальноприйнятих норм слід дотримуватися, оскільки вони напрацьовані досвідом та відповідають гігієнічним вимогам. Недарма йдеться, що чистота – запорука здоров'я.

Відео: як часто потрібно міняти постільну білизну

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар