Перевірка золота на справжність

Багато людей знаходять вдома втрачені золоті ланцюги та обручки, хтось випадково виявляє стару монету. Деякі купують прикраси у ювелірних магазинах, іншим дарують статуетки із золотими вставками.

золоті прикраси

І всі ці люди запитують: як перевірити золото в домашніх умовах? Перевірка у фахівця дасть точний результат, але часто багато причин не дозволяють відразу відправитися в оціночний пункт і дізнатися всю правду про предмет, що цікавить.

Є кілька способів, як перевірити ці прикраси на предмет золото воно чи ні. Старовинна гріш чи нічого не варта дрібничка? Дорога річ із дорогоцінним напиленням чи позолочена фальшивка?

золоті прикраси фото

Деякі з наведених методів досить прості, інші потребують терпіння.

Візуальна перевірка

Якщо уважно розглянути виріб, можна виявити ознаки неякісного металу.

На багатьох прикрасах, наприклад, браслеті або ланцюжку, на стиках їх ланок можна помітити невелику зміну кольору. Це означає, що в процесі спаювання прикраси використовувалося золото вищої проби. Воно м'яке, легко плавиться і відмінно підходить для з'єднання та закріплення дрібних деталей. Якщо різниця в кольорі помітна і згин забарвлений в яскравий жовтуватий відтінок – то справжнє золото. А якщо матеріал прикраси однорідний, то це біжутерія, яка з часом знебарвиться.

золото як відрізнити

Якщо на новій коштовності є подряпини та потертості – це також свідчить про недоброякісну річ. Полірування має блищати. Великі пори на золоті говорять про те, що воно було виготовлене з низькоякісного сплаву або шліфування проходило неправильно.

Зовнішнє покриття та напилення рівномірно та однотонно, без тріщин та подряпин.

перевірка золота

Особливу увагу слід звернути на внутрішній бік речі – вона повинна бути такою ж гладкою на дотик, як і зовнішня.

Відтінок предмета теж дає зорове уявлення про те, який сплав переважає: якщо червоний – то мідь, зелений – срібло та кадмій, сіре забарвлення вказує на перевищення сталевого металу. Платина і срібло разом дає біле забарвлення, а срібло з міддю – жовте.

перевірка золота на справжність

Народні методи перевірки

Не кожен громадянин має можливість звернутися до фахівців, щоб перевірити справжність своєї фамільної прикраси чи цінної речі.

Золоте кільце

Тому існує можливість визначити якість золота в домашніх умовах. Це не вимагатиме тривалого часу та особливих грошових витрат, а результат можна побачити практично відразу, крім тих випадків, у яких процес перевірки нешвидкий. Цим способам вже багато десятків років, вони набули популярності, передаються з покоління в покоління, часто використовуються в будинках.

золоте кільце фото

Варіантів перевірити золото в домашніх умовах дуже багато: як хімічними речовинами, так і за допомогою доступних підручних предметів, наприклад, магнітом, оцтом, йодом або за допомогою звуку.

Перевірка йодом

Щоб зрозуміти, чи справжня коштовність чи позолочена, знадобиться йод. Це найдоступніший препарат, який можна взяти із домашньої аптечки. Але потрібно дотримуватися техніки безпеки, щоб випадково не обпектися, оскільки йод – хімічна речовина.

перевірка золота йодом

Потрібно потерти річ про джинси або будь-яку щільну тканину, щоб усунути забруднення, а потім на це місце піпеткою або ватною паличкою нанести краплю йоду. Надлишки обережно стерти, почекати кілька хвилин і подивитися на результат:

 • Високоякісне золото не зміниться у кольорі.
 • Якщо залишаться ледь помітні білі плями, то виріб точно фальшивий.
 • Темні плями виступатимуть на поверхні виробу невисокої проби і будуть несприйнятливими до змивання водою.

золото після йоду

Такі розлучення можна видалити в розчині мила і аміаку або прибрати сліди, протерши ватою, змоченою в 30% розчині гіпосульфіту натрію – він вільно продається в аптеці. Ще одним способом усунути пляму можна за допомогою звичайної зубної пасти, але в цьому випадку є ризик стерти частину обробки. Якщо скористатися нашатирним спиртом, залишаться сліди. Допускається скористатися оцтовою есенцією, але варто обережно діяти, щоб не отримати опіки. Якщо самому не вдається очистити річ, краще віднести її на чищення фахівця.

перевірка золота йодом фото

Наведений метод добре показує перевірку золота високої проби. Але найкраще скористатися ще й додатковими способами.

Важливо! Не рекомендується проводити перевірку йодом із виробами 585 проби та нижче – можуть залишитися плями, які дуже важко вивести.

Перевірка у хлібі

Цей спосіб не швидкий, зате діє. Потрібно взяти м'якуш свіжого чорного хліба, змочити його водою, всередину кашки, що вийшла, помістити золотий виріб і відкласти на кілька днів у темне прохолодне місце до повного висихання. Коли хліб почервіє і перетвориться на суху кірку, слід розламати її та розглянути прикрасу. Золото не змінить свій тон, а підробка окислиться і з-за плісняви позеленіє, надавши м'якуша темний колір.

чорний хліб

Перевірка золота оцтом

Один з найпростіших і найдоступніших способів, щоб відрізняти справжній виріб від фальшивого – це оцет, він є майже в кожному будинку.

Потрібно налити в склянку трохи оцту, а ще краще за його есенцію, опустити в нього монету або інший зразок, почекати кілька хвилин. Підробки під золото швидко окисляться та потемніють, а справжнє золото збереже свій колір. Використовуваний розчин не вступить у реакцію із справжнім золотом. Але є небезпека того, що рідина зіпсує золоті прикраси з додаванням інших металів, наприклад, срібла та перлів.

перевірка золота оцтом

Після перевірки, щоб змити з виробу негативний вплив реагенту, промити прикрасу холодною водою, витерти насухо і відполірувати відрізком замшевої тканини.

Важливо! Біле золото слід перевіряти обережно. Через його чутливий сплав деякі реагенти, наприклад, йод і оцет, можуть завдати прикрасі шкоди.

золото в оцті

Ляписний олівець

Ляписний олівець використовують у медицині, його основна антисептична функція – припікати бородавки та папіломи, зупиняти кровотечу. Але через наявність у складі нітрату срібла його можна використовувати і для перевірки золотих виробів, він і в цьому випадку дасть певний результат.

ляписний олівець для золота

Спочатку треба намочити виріб у воді і по мокрій поверхні кілька разів провести олівцем, через кілька секунд витерти ватою. На справжньому золоті не повинно залишитись жодних слідів – нітрат срібла не вступить у реакцію із золотом, тільки з підробками – вони потемніють.

ляписний олівець

Зверніть увагу! У цьому тестуванні можливий виняток: якщо прикраса низької проби, що перевіряється, то склад золота в ньому настільки малий, що ляпис може його просто не виявити.

Пробірний камінь

Цим способом перевіряли золото ще у давнину.

Пробірний камінь – це однорідний брусок темного кольору сланцевої породи. У його складі немає сполук кольорових металів, через що він стійкий до реактивів. Він є твердим матеріалом і дуже стійкий до кислот – якщо вони є присутніми, він їх виявить.

пробірний камінь

 1. Готують камінь: очищають за допомогою води та вугілля, змащують олією і витирають фільтрувальним папером.
 2. Коли обробка закінчена, беруть виріб із передбачуваного золота і проводять по каменю коротку межу.
 3. За допомогою спеціальних пробірних голок з номером проби виробу, що тестується, поруч наносять невеликі штрихи.
 4. В кінці використовують азотну кислоту і наносять її впоперек штрихів.
 5. Стежать за хімічною реакцією і збіг кольору смужок виносять результат. Якщо сплав окислиться, а золота риса потемніє – то підроблене золото або його проба нижче 585.

Визначити таку пробу будинку досить складно, потрібно мати спеціальні матеріали та приладдя: кислоту азоту, хлорне золото та пробірні голки.

перевірка золота на пробірному камені

За запахом

Справжній дорогоцінний камінь не має запаху. Якщо предмет видає сильний металевий запах – це фальшивка. Для більшої впевненості слід потерти виріб і знову понюхати. Рекомендується затиснути золото між долонями та потерти: усі метали, навіть срібло, залишать на шкірі характерний запах. Золото нічим не пахне, тому що не входить у реакцію з більшістю речовин.

перевірка золота по запаху

Сонячний метод

У сонячну погоду розпізнати підробку легко. Єдині певні умови в експерименті – пряме сонячне світло і ясна погода. Справжнє золото завжди зберігає свій колір на світлі і в тіні, а підробка в темному приміщенні помітно блисне і тьмяніє.

золото на сонячне світло

Як дізнатися пробу золота в домашніх умовах

Пробою називають кількість грамів чистого металу у загальному сплаві. Вона показують частку золота в грамах у співвідношенні з іншими металами, що входять до нього.

проба на золоті

У різних країнах використовують свої маркування. У Росії її діє система розпізнавання від 375 до 999 проби. А в Європі та США за основу взято 24-каратну систему.

Усього існують 7 пробних номерів:

 • 999 – це справжній золотий злиток майже без домішок. Він настільки м'який, що його легко можна подряпати і навіть пом'яти.
 • 958 – такий сплав практично не використовується через його м'якість.
 • 750 – теж м'який сплав, щоденного носіння не придатний.
 • 585 – це найоптимальніший склад для виробництва прикрас.
 • 583 – разом із 585-ою одна з найпоширеніших проб.
 • 500 – зустрічається рідко.
 • 375 – а така проба виглядає не дуже якісно.

як відрізнити золото

Найвища проба – це 999, що означає, що в 1 кілограм міститься 999 грамів золота. У готових виробах вважається максимальним позначення 750 проби. Вироби для масового користування випускають зазвичай із 583 і 585.

проба на золотому кільці

На всіх золотих виробах є невелика бирка, де вказані всі необхідні дані про товарі: його найменування, вага, проба, хто виробник і виробник. Проба повинна бути нанесена дуже рівно і чітко, з літерами і цифрами, що читаються.

біле золото та срібло

Біле золото стало широко відоме лише у 20-му столітті. Це сплав золота та аргентану – сріблясто-білого металу. До них ще додають платину, паладій або нікель.

На вигляд ювелірні прикраси з цих металів між собою дуже схожі і можуть ввести в оману. Але дуже важливо навчитися їх розрізняти.

срібло та біле золото

Важливі характеристики, якими можна відрізнити два метали і які підкажуть, як визначити справжність білого золота в домашніх умовах:

 • У срібла яскраво-білий відтінок, а біле золото сталеве із золотавим відливом. Після полірування обидва метали складно розрізнити, потрібно придивитися до внутрішньої сторони, де є необроблені ділянки.
 • Біле золото блищить сильніше, ніж срібло.
 • Якщо тиснути на зразки, що тестуються, яким-небудь предметом, то на сріблі з'являться мітки, а на золоті ні.
 • Клеймо у золота зроблено у вигляді квадрата та прямокутника, а у срібла зображено овал.

проба на золотому виробі

Слід розуміти, що ці методи досить суб'єктивні. Вони не дадуть повного уявлення про характеристику предмета, що тестується, або коштовності. За достовірними джерелами інформації, громадянину слід звернутися до спеціалізованих пунктів, ювелірних магазинів, ломбардів.

ВІДЕО: Як перевірити золото у домашніх умовах.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар