Особливості зберігання меду в домашніх умовах

А ви любите мед? Напевно, важко знайти людину, яка б не любила темного зимового вечора випити чашку теплого чаю вприкуску з ароматним медком. Але чай має бути саме теплий, щоб не позбавити квітковий нектар цілющих властивостей.
А щоб цей чудовий бджолиний продукт зберіг свої якості, треба знати та дотримуватись правил його зберігання.

як зберігати мед

Як зберігати мед? Який посуд ідеально підійде для цього? Яка температура найоптимальніша? Відповіді на ці та багато інших питань ви знайдете в нашому огляді.

у чому зберігати мед

Який термін придатності меду?

Якщо звернутися в історію, стає ясно, що бджолиний продукт має практично необмежений термін придатності. Відомі випадки виявлення судин з медом у давньоєгипетських гробницях Фараонів.

термін зберігання меду

Археологи знаходили упаковки, розкупорювали їх і дивувалися: лише зацукровився і потемнів, але не зник і навіть не втратив своїх цілющих якостей. Звичайно, куштувати продукт, який зберігався тисячі років, не варто. Але факт залишається фактом.

властивості меду

За іншими дослідженнями, проведеними в Стародавній Русі, люди того часу витримували діжки з медком 2-3 роки і потім вживали в їжу. Так смак ставав вираз, а цілющі властивості збільшувалися багаторазово.

витримка меду

Якщо звернутися до сучасних досліджень, то стане ясно, що зараз термін придатності цього продукту став значно меншим. Ось що каже державний стандарт ГОСТ 19792:

 • при зберіганні у щільній тарі, медовий продукт зберігатиметься 1 рік;
 • у герметичній та щільній – 2 роки.

тара для меду

Більше цього терміну виробник не може вказати на упаковці. І не важливо, з якого матеріалу і за яким стандартом виготовлена тара. Такі нормативи визначено державою.

термін зберігання меду на упаковці

Але скільки часу справді зберігається медок? Адже невипадково наші предки витримували його у дерев'яних бочках з берези, вільхи та інших порід дерева.

бочка для зберігання меду

Ось у чому справа. У давній Русі люди не знали про всілякі добавки, гормони росту, пестициди та антибіотики. Бджоли збирали пилок, нектар із польових квітів, які росли неподалік селищ. Квіти не оброблялися ГМО. Все було натуральне.

бджола збирає мед

У сучасному світі справи по-іншому. Звичайно, залишилися ще незаймані поля, пасічники-садівники, бджоли, які збирають квітковий нектар із диких рослин. Але великі агропромислові комплекси роблять свій внесок. Тому сучасний мед має термін придатності, проходить випробування на якість, аналізи та багато іншого.

аналізи для меду

Умови зберігання

Щоб не зіпсувати бджолиний продукт, потрібно знати, як його зберігати. Звернемося до того ж Держстандарту №19792. У документі вказано кілька різновидів меду:

 • квітковий/нектарний (зібраний з квітів);
 • падевий (зібраний із виділень на листі дерев);
 • змішаний (відповідно, «мікс» із двох попередніх варіантів).

Найціннішим є нектарний продукт. Бджоли збирають його з квіткових дерев, польових квітів. З назви зрозуміло, що комахи збирають нектар.

Падевий збір відрізняється темним кольором (у деяких випадках – бурим). На смак такий мед дуже солодкий. Структура тягуча, в'язка.

падевий колір

Падевий збір відбувається у тому випадку, якщо немає поблизу квіткових рослин. Найчастіше, падьок виділяється від діяльності на поверхні листя комах (попелиці зокрема). Вирізняється солодкий сік, який бджоли і збирають.

При харчуванні комах падю, процес їхньої життєдіяльності знижується вдвічі. Це обумовлено відмінним хімічним складом паді від нектару. Тут міститься більше дисахаридів, декстринів, менше моносахаридів. Такий хімічний склад сприяє більшій кислотності, гігроскопічності та закисанню.

закисання меду

Гігроскопічність – це здатність речовини вбирати себе вологу з повітря.

Ось ми й наблизилися до розуміння питання. Так як у падевого меду гігроскопічність більша, ніж у квіткового, отже, вологість такого продукту вища. Оскільки параметр вологості безпосередньо впливає умови і термін зберігання, звідси й висновок: квітковий продукт зберігається довше, ніж падевий.

квітковий мед

Умови зберігання обох видів, за рекомендаціями ДСТУ 19792, аналогічні.

 1. Необхідно розташовувати упаковки із солодким продуктом у темних приміщеннях.
 2. Категорично не можна зберігати поряд з отруйними, сильно запорошеними речовинами та продуктами.
 3. Не можна розміщувати упаковки поруч із їжею, що виділяє сильні запахи (копченості, прянощі, посоли, соління, інша аналогічна продукція).
 4. Зберігати слід у герметичній упаковці з дотриманням температурного режиму не більше 20 градусів за шкалою Цельсія.

герметичні упаковки для меду

Також варто зважати на вологість приміщення. За нормальних, кімнатних умов та герметичності упаковки, 60% буде достатньо. Якщо йдеться про падевий мед, в цьому випадку треба говорити про вологість в 50%.

Також приділяється особлива увага тарі для зберігання. За нормативом дозволяється використовувати скло, кераміку, метал, дерево. Але тут є обмеження, про які буде вказано нижче.

Як зберігати в домашніх умовах?

Для того, щоб зберегти медичні будинки не обов'язково користуватися строгим регламентом, зазначеним у міждержавних стандартах. Ці документи наказують чіткі вимоги до промислового виробництва та реалізації.

зберігання меду вдома

Коли йдеться про домашнє зберігання банки смачного медка, купленого у місцевого перевіреного пасічника-садівника дядька Петі, вимоги простіші. Але дотримуватися цих порад все ж таки треба.

 1. Приміщення, де ви збираєтеся поставити банку, має бути темним, що унеможливлює проникнення променів світла.
 2. Температурний режим найкраще забезпечити +10 градусів Цельсія. При неможливості знайти таке місце можна забезпечити температуру до +20 градусів.
 3. Приміщення має провітрюватися.
 4. Зберігання меду поруч із борошном, крупою та кашами, по можливості виключити.
 5. Тара має бути скляною, пластиковою, металевою або дерев'яною, з щільною, герметичною кришкою.

зберігання домашнього меду

Якщо ви плануєте якомога довше зберегти цілющі властивості бджолиних ласощів, найкраще упаковати їх у скляну банку, що закривається щільною, капроновою кришкою.

Не можна використовувати м'які кришки, які легко знімаються однією рукою. Капрон повинен щільно прилягати до горла банки, забезпечуючи повну герметичність щодо навколишнього середовища. Ця вимога дуже важлива, тому що мед відмінно вбирає вологу. Надлишки вологи вплинуть на термін зберігання менший бік, а консистенція почне передчасно розшаровуватися.

Дотримуючись вищевказаних вимог, мед можна зберігати в домашніх умовах скільки завгодно. До 10 років точно.

зберігання меду вдома

Варто відзначити, що така тривалість збереження відноситься лише до квіткових ласощів. Падевий збір у цьому плані примхливий через підвищену гігроскопічність та наявність у своєму хімічному складі підвищеної кількості дисахаридів та декстринів.

Для ласощів у сотах вимоги набагато жорсткіші. Крім додаткового пакування крафтовим папером, необхідний особливий температурний режим та вологість. Якщо бджоли постаралися та якісно закупорили стільники, то проблем не буде. А от якщо закупорка пішла за планом, необхідно забезпечити вологість повітря в місці зберігання не більше 40%.

Чи можна зберігати на балконі?

Насправді зберігання медка на балконі – відмінне рішення, але при дотриманні низки умов.

 1. Збереження бджолиних ласощів відбувається у зимовий період.
 2. Балкон засклений з вулиці та не має радіаторів опалення.
 3. Є спеціально обладнані полиці з дверцятами, що закриваються, для недопущення проникнення променів світла.
 4. Температура на балконі коливається від +5 до +10 градусів за Цельсієм.

зберігання меду на балконі

Пасічники-садівники рекомендують зберігати природне “творіння” якраз при температурі від +5 до +10 градусів Цельсія. У цьому діапазоні забезпечується ідеальний баланс, що дозволяє максимально довгий час зберегти цілющі властивості нектару і не допустити передчасного зацукровування.

До відома-зацукровування не є недоліком. Справа в тому, що медок у будь-якому випадку буде схильний до цього процесу, що аж ніяк не говорить про якість або про порушення умов збереження.

зацукрований мед

Зберігання у холодильнику

Часто в Інтернеті можна зустріти таку рекомендацію – не зберігайте медову продукцію в холодильнику. З чим це пов'язано? Чому мед не можна зберігати у холодильнику?

мед у холодильнику

Відповідей це питання кілька:

 • знижений температурний режим;
 • наявність сторонніх продуктів;
 • часте вплив світла.

І якщо зі світлом ще можна розібратися, то з низькою температурою і, тим більше, з негативним товарним сусідством – на жаль і ах.

У звичайному домашньому холодильнику температура тримається від +2 до +4 градусів Цельсія. Також у камері можна знайти такі продукти, як копчена ковбаса, оселедець солона, копчена курочка тощо. Крім того, за наявності фруктів, овочів, виділяється волога, згубна для наших ласощів.

температура для меду

Зберігати мед у холодильнику можна лише за умови, що там дотримуватиметься температура +5 і вище (до +10).

Тара

Однією з найважливіших умов збереження бджолиних ласощів тривалий час є правильно підібрана тара. Ось у чому можна зберегти мед:

 • Скло;
 • кераміка;
 • глина;
 • метал;
 • дерево;
 • пластик.

Про кожен матеріал по порядку. Зі склом все зрозуміло. Звичайна трилітрова банка підійде. Керамічний посуд повинен бути покритий усередині глазур'ю. Те саме стосується і глиняних судин.

мед у банках

До металевих ємностей вимоги набагато жорсткіші. Можна використовувати посуд їхньої листової, нержавіючої сталі, алюмінію, алюмінієвих сплавів. А ось мідні чи оцинковані ємності зовсім не придатні та навіть небезпечні.

Гігроскопічність – головний недолік солодких бджолиних ласощів. Всі шкідливі речовини, що знаходяться в цих сплавах, наш медок легко вбере в себе, і благополучно вас отруїть.

металеві ємності для меду

Дерев'яні ємності, діжки, відра з давніх часів вважаються найкращими (після глиняних горщиків) для пакування та збереження солодких ласощів. Але вод не будь-яку породу дерева можна використати. Добре підійде липа, береза, ясен. А ось дуб, сосна, ялинка, ялиця будуть зайвими і навіть небезпечними. Та сама горезвісна гігроскопічність.

дерев'яні ємності для меду

Вимоги до пластику – він має бути харчовий. При плануванні тривалого зберігання пластик краще не застосовувати.

пластикова тара для меду

Єдина вимога до всього посуду – чистота. При недотриманні, ласощі можуть забродити, що свідчить про його псування.

Відео: як правильно зберігати мед вдома

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар