Основні відомості про великодні заборони для християн

Великдень – головне православне свято. Правила, традиції та прикмети цього дня складалися століттями, але в наші дні вони мають швидше не суворий, а рекомендаційний характер. Тим не менше, віруючі намагаються дотримуватися церковних канонів. А тому багато хто часто питає, що не можна робити на Великдень і як до неї правильно підготуватися.

Основні відомості про великодні заборони для християн

Як підготуватися до Великодня

Підготовку до світлого свята розпочинають після Масляної. Напередодні Великодня є Великий піст, який разом із пристрасним тижнем триває 48 діб. Церковне свято щороку відзначають у неділю, але число завжди різне.

На думку багатьох православних людей, найскладнішим етапом підготовки вважається дотримання посту. Віруючі в цей проміжок часу обмежують себе в споживанні звичної їжі, розвагах, читають молитви і проводять час, розмірковуючи про духовне.

В апостольські часи пост займав 3 дні, але пізніше церква ввела нові правила, щоб віруючі не забували, як протягом 40 днів постив Ісус у пустелі.

Найсуворішим тижнем посту вважається Страсна Седмиця. Це останній тиждень, що передує Великодню. Протягом цих 7 днів люди відвідують служби в храмі, а сам пост стає суворішим.

Коли буде Великдень у 2023 році, що треба робити у чистий четвер — усе це знають віруючі. Цього дня православні здійснюють генеральне прибирання квартири, починають прибиратися на дачі. Вважається, що, якщо позбавити житло від бруду, можна знайти втрачені та потрібні речі.

У день розп'яття Христа, тобто в п'ятницю, заборонено їсти до закінчення вечірньої служби.

Основні відомості про великодні заборони для християн

Також існує низка правил, яких необхідно дотримуватися під час підготовки святкового столу:

 • Великодні частування повинні мати символічний характер. Церква не вітає вживання вишуканих страв, вважаючи це виявом гріха обжерливості.
 • Пекти паски в четвер, але якщо в будній день немає можливості приготувати частування, можна це зробити в суботу. У ці ж дні варять та фарбують яйця, готують сирну паску та інші страви.
 • Паску необхідно освятити у храмі.
 • На великодні яйця не можна клеїти наклейки з іконами.

Яєчну шкаралупу та залишки їжі не можна викидати — їх слід закопати у землю.

Як правильно провести день Великодня

Свято Світлого Христового Воскресіння потрібно зустрічати зі світом у серці. Бажано його провести у родинному колі, радіти, пригощати, як знайомих, так і незнайомих людей, запрошувати їх до себе в гості, відвідувати стражденних.

У Великдень треба прагнути принести радість своєму ближньому, а значить і собі. Якщо в серці зберігається образа на людину, її потрібно пробачити та помолитися за неї. Перед святом рекомендується причаститися.

Цього дня не можна ні з ким з'ясовувати стосунки, ображатися, заздрити, думати про погане та нецензурно висловлюватись.

Основні відомості про великодні заборони для християн

Чи можна йти на цвинтар у великодню неділю

Звичай у великодню неділю їздити на цвинтар прийшов за часів Радянського союзу, коли церкви були зачинені. Але зараз храми доступні для відвідування і є можливість відправитися на пасхальну службу.

Для відвідування могил близьких та рідних людей краще вибрати інше свято, наприклад, Радоницю – день, коли прийнято згадувати тих, кого немає з нами поряд.

У Великдень небесна та земна церква тріумфують і скорботи не повинно бути місця.

Чи можна працювати та займатися побутовими справами на Великдень?

Не кожна людина має можливість взяти відпустку будь-якої пори року, тому займати якусь категоричну позицію щодо роботи під час великого церковного свята не можна.

Звичайно, якщо це припустимо, то краще взяти невелику відпустку на тиждень та повністю присвятити цей період Богові. Дізнатися, чим займаються на Великдень, вивчити традиції життя Церкви, побувати на великодній літургії та здійснити хресну ходу, яка відбувається у багатьох храмах.

Щодо побутових питань, тут також потрібно виявляти здоровий глузд. Звичайно, бажано навести порядок заздалегідь, але якщо є необхідність, виконати домашні справи можна.

Основні відомості про великодні заборони для християн

Також не заборонено працювати на городі, як під час Посту, так і на Великдень. Головне, якщо прийнято рішення зайнятися ударною працею у свято, робити це потрібно старанно, не лінуючись і не ухиляючись.

Чи можна причащатися до Великодня?

Не просто можна, а треба. Але до Таїнства Причастя необхідно підготуватися належним чином. Справа не навіть не в пості, а в очищенні серця та розуму.

Перш ніж причаститися, доросла людина має сходити на Сповідь. Якщо ж з якихось причин підготуватися заздалегідь не вдалося, слід спитати благословення на Причастя у батюшки, розповівши йому про свою ситуацію.

Нещодавно з'явився офіційний дозвіл допускати до Причастя без сповіді. Але все ж таки варто зазначити, що остаточне рішення приймає священик.

У перший тиждень свята, який називається Світлий тиждень, деякі люди роблять змову, яка може бути спрямована на те, щоб вийти заміж, знайти своє кохання, щоб супроводжувала удача або на залучення грошей.

Основні відомості про великодні заборони для християн

Чи можна вінчатися на Великдень?

Вінчатись на Великдень не можна. Якщо прийти до церкви на Світлому тижні і попросити провести обряд вінчання, буде відмова. На Світлому тижні не відбувається вінчання не тому, що церква нехтує бажанням людей, а тому, що весь цей час присвячується святкуванню Великодня.

Існують встановлені Церквою дні, в які відбувається вінчання — понеділок, середа, п'ятниця та неділя. Також передбачено дні, в які обряд не відбувається — у період посту та суботу.

Істинно віруюча людина знає, чому не можна ходити на Великдень вінчатися до церкви, і готова вибрати для обряду інший день тижня.

Чи можна хрестити дітей на Великдень?

Прямої заборони на хрещення дітей на Великодній тиждень немає. Але священикові необхідно буде пояснити, навіщо потрібно проводити обряд саме у святковий тиждень.

Варто зазначити, що хрестини прийнято відзначати: батьки дитини накривають стіл, пригощають гостей смачними стравами і, звичайно ж, пропонують алкоголь.

Якщо дата хрещення випала на Великдень, свято має відбуватися за іншим сценарієм. На столі можуть бути тільки пісні страви, а міцні напої повинні бути виключені.

Щодо дня тижня, найкращим вважається Чистий четвер. Цього дня людина очищає тіло та душу, що дозволяє йому зустріти Великдень оновленим.

Основні відомості про великодні заборони для християн

Що можна їсти на Великдень (і чи дозволено пити алкоголь)?

Великий піст закінчується вранці, а це означає, що знімається заборона на вживання ряду продуктів і на стіл можна поставити смачні частування. Дозволено все, оскільки немає певного списку продуктів, що не можна їсти на Великдень. Тому на стіл несуть:

 • м'ясо;
 • ковбаси;
 • солоні страви;
 • копчені страви;
 • риба;
 • продукти тваринного походження;
 • солодощі і т.д.

У перший прийом їжі вживають освячені фарбування та паску. Після цього можна їсти все, що хочеться.

Основні відомості про великодні заборони для християн

На Великдень багато господарок випікають смачні торти та здобні пироги.

Також можна пити алкогольні напої. Перевагу рекомендується віддавати Кагору. Але щодо вживання міцних напоїв є правила, що не можна робити на Великдень у неділю. Йдеться про пияцтво, оскільки це ознака неповаги.

Дізнатися, коли настає Великдень, що можна і що не можна рекомендується у батюшки, якщо є сумніви.

Як погадати на першому зустрічному

Ворожіння абсолютно не складне. Потрібно просто залишивши вранці будинок звернути увагу на першу побачену людину, а якщо такої немає, то на тварину. Він пророкує:

 • чоловік – вдале вирішення всіх труднощів;
 • жінка – везіння;
 • жінка з коляскою – здійснення бажання;
 • дівчина – до взаємних почуттів;
 • собака – невеликі неприємності без серйозних наслідків;
 • кішка чорного кольору – заступництво, будь-якого іншого – до грошей;
 • птах, який стукає у вікно – бажані вести скоро надійдуть.

Великдень — свято перехідне і святкується він у квітень чи травні. Важливо зустріти свято з чистими думками, допомогти вийти із серця образам, адже потрібно це насамперед самій людині.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар