Опис та застосування хлоргексидину

Серед вітчизняних антисептиків, що випускаються сьогодні, хлоргексидин займає одне з провідних місць, про що свідчать численні рейтинги та моніторинг його використання.

Популярність та затребуваність цього препарату пояснюються широким спектром застосування, ефективністю, доступною ціною. Він випускається в різних формах та упаковках, тому в період загострення епідеміологічної ситуації може використовуватися не тільки для індивідуального захисту від вірусів різного походження, але й на виробництвах, організаціях та підприємствах.

хлоргексидин розчин на спирту

Що таке хлоргексидин

Хлоргексидин є ефективним дезінфікуючим засобом високої якості для зовнішнього застосування з яскраво вираженим антисептичним ефектом. Він забезпечується основною діючою речовиною препарату – хлоргексидину біглюконатом.

Санітайзер має пригнічуючий вплив на значну частину бактерій, хоча і не є абсолютно універсальним, втім, як і будь-який препарат. Розчин хлоргексидину не має неприємного різкого запаху, не вимагає змивання, доступний, простий у застосуванні.

хлоргексидин біглюконат

Використовується для обробки шкірних покривів, медустанов перед операцією і для стерилізації хірургічного інструменту. А також його використовують для очищення ран, при стоматологічних та ЛОР-захворюваннях, у гінекології та інших напрямках медицини.

Форми випуску та їх склад

Препарат представлений у різних формах, що дає можливість широкого застосування та створює комфортні умови його використання.

Хлоргексидин випускається у таких формах:

 • у вигляді 0,5% спиртового та 0.05% водного спрею з використанням якісної очищеної води;
 • спиртового розчину, де ізопропіловий спирт (пропанол-2) становить 62.5%, а хлоргексидину біглюконат – 0.5%;
 • водного, в якому концентрація хлоргексидину біглюконату може становити 0,05, 0,5, 1, 5 або 20%;
 • ректальних та вагінальних свічок, у складі яких застосовується хлоргексидину біглюконат (8 або 16 мг); пантенол та поліетиленоксид.

хлоргексидин помаранчевий

хлоргексидин блакитний

хлоргексидин великі банки

хлоргексидин зелений

хлоргексидин синій

Розчин випускається у флаконах різного об'єму: від 50мл до 1л. Для медичних закладів він розливається у каністри об'ємом 3 та 5 л.
Можливість вибору форми та складу дозволяють використовувати препарат, залежно від ступеня ураженості інфекцією та індивідуальних особливостей людини.

Спрей

Аерозольна упаковка вважається дуже зручною у використанні, оскільки дозволяє постійно мати препарат при собі, не переймаючись тим, що він може пролитися. Призначений для обробки рук та поверхонь, що потребують дезінфекції.

хлоргексидин спрей

Якщо хлоргексидин використовується для обробки рук, потім необхідно склад втирати в шкіру близько двох хвилин.

У медичній практиці він наноситься на чисто вимиті водою і милом руки, обсушені стерильною серветкою руки на два прийоми, порціями по 5 мл, втираючи в шкіру, підтримуючи вологий стан протягом трьох хвилин.

При здачі донорської крові згин ліктя дезінфікується за допомогою спрею, нанесеного на ватяний тампон протягом двох хвилин.

Поверхні операційних також можуть оброблятися спреєм, при цьому обробляти їх складом необхідно не менше однієї хвилини.
Така форма дезінфекції прийнята на невеликих поверхнях і підходить для індивідуального користування.

Водний розчин

Чинить антисептичну дію та антимікробну дію, але він не придатний для знищення бактерій, мікробних суперечок та грибків. Ефективність зберігається протягом чотирьох годин із моменту обробки. Також з його допомогою можна видалити нагноєння та згустки крові. При цьому він зберігає свої властивості, що дезінфікують.

Вимагає уважного звернення, але у разі ковтання під час полоскань не всмоктується у стінки ШКТ і не розноситься по крові.

хлоргексидин водний розчин

Водний розчин застосовується:

 1. при ерозії шийки матки;
 2. кольпіте;
 3. профілактики венеричних захворювань;
 4. у стоматології;
 5. для обробки опіків та післяопераційних ран.

Спиртовий розчин

Спиртовий розчин має обмеження і не застосовується для обробки слизових, оскільки викликає печіння. Використовується для обробки рук медперсоналу, операційного столу та обладнання перед проведенням огляду чи операції.

хлоргексидин спиртовий розчин

Увага! Спиртовий розчин препарату призначений тільки для зовнішнього використання, не допускається вживання!

Показання до застосування

Використання хлоргексидину, згідно з інструкцією із застосування, обумовлено його концентрацією та формою випуску. Лікарський препарат використовується в терапевтичних цілях при цілій низці недуг:

 1. для профілактики інфекційних захворювань у післяопераційний період у стоматології, для обробки зубних протезів, а також полоскання ясен;
 2. у гінекології – при молочниці, перед хірургічною операцією та після неї, щоб уникнути інфікування, при проведенні різних процедур;
 3. при лікуванні дерматитів бактеріального чи грибкового походження;
 4. для обробки гнійних ран, інфекційних хвороб слизових.

Дітям

Незважаючи на широкий спектр застосування, при лікуванні дітей використовувати препарат необхідно з великою обережністю. В інструкції завжди є вказівка на обмеження віку: застосовувати для дітей віком до 12 років не рекомендується. Щоправда, це стосується спиртових розчинів.

Водні можна використовувати при проведенні аплікацій ротової порожнини для малюків. Але навіть цей нешкідливий не варто використовувати для дитини без консультації педіатра.

хлоргексидин для дітей

Вагітним і годуючим грудьми

Вагітність та час годування груддю – особливий період у житті жінки. Вона несе відповідальність не лише за себе, а й малюка, який прив'язаний до неї не лише психологічно, а й фізіологічно.

Хлоргексидин – один із тих препаратів, які, як стверджують фахівці, не надають негативного впливу на здоров'я жінки під час вагітності та вигодовування. Він не впливає на розвиток плода та немовляти, а також не проникає у грудне молоко.

Перед пологами та після них для санації можуть застосовуватись свічки від 5 до 10 днів. Застосовується 1-2 рази на добу щодо частини терапевтичних заходів при комплексному лікуванні.

хлоргексидин свічки

Протипоказання та можливі побічні дії

Багаторічна практика підтвердила, що препарат практично не має протипоказань. Все обмежується індивідуальною нестерпністю.
У поодиноких випадках може виникати свербіж шкіри, набряки і почервоніння.

Немає підтверджень того, що можливе передозування.

Серед побічних ефектів зазначаються:

 • зміна смаку;
 • запалення слинних залоз;
 • подразнення ротової порожнини.

Прийом препарату слід припинити у таких випадках:

 • у разі виникнення алергічних реакцій;
 • утруднене дихання;
 • висипів на шкірі та набряків обличчя та горла.

хлоргексидин алергія

Всі ці проблеми пов'язані виключно з індивідуальною непереносимістю.

Інструкція по застосуванню

Інструкція передбачає використання різних фармакологічних форм та обсягів лікарського препарату.

Головна умова – лише для зовнішнього застосування! Його в жодному разі не можна пити, небажано його ковтати під час полоскань.

хлоргексидин полоскання

Інструкція є розгорнутим інформаційним листком, в якому наведено рекомендації щодо використання засобу в таких випадках:

 1. при різних захворюваннях, перелік яких наводиться та наводяться рекомендовані дози, а також час використання засобу;
 2. для різних вікових груп.

Окремими пунктами розглядається застосування препарату для вагітних і матерів-годувальниць, а також для дітей. У обох випадках зазначено дозування, а дітей – обмеження віку.

При ЛОР-захворюваннях

ЛОР-захворювання – один із напрямків, де використовується хлоргексидин. Він застосовується для полоскань при ангіні та інших запальних процесах, що відбуваються у горлі та носоглотці. Ефективний у таких випадках:

 1. для видалення гнійних пробок та звільнення порожнини від гною;
 2. зволоження слизових;
 3. прискорення процесу загоєння ран;
 4. більш активізації дії антибіотиків під час лікування інфекційних захворювань.

хлоргексидин при лор-захворюваннях

Його використання запобігає подальшому розвитку та розмноженню бактерій.

Як самостійний засіб при ЛОР-захворюваннях хлоргексидин не використовується, найбільшу користь він приносить у поєднанні з антибіотиками та противірусними препаратами.

Для полоскання горла

Водний розчин препарату може використовуватися для полоскання горла хворим, незалежно від віку. Однак варто пам'ятати, що порекомендувати його використання, особливо для дітей, вагітних і матерів-годувальниць, може тільки лікар.

Приготувати хлоргексидин для полоскання можна так: при концентрації 0,2% розбавити водою з розрахунку 1:4; при 0,5% – 1:10; 1% – 1:20; 5% – 1:100.

хлоргексидин полоскання горла

Щоб засіб діяло ефективно, потрібно знати, як правильно полоскати горло хлоргексидином. знати, як правильно полоскати горло хлоргексидином Робити це потрібно, закинувши голову трохи назад, дивлячись нагору і вимовляючи на видиху будь-який голосний звук. Процедура проводиться протягом щонайменше 30 секунд.

Після полоскання розчин виплюнути. Потрібно намагатися не ковтати ліки, але якщо це все ж таки сталося, потрібно провести промивання, після чого прийняти активоване вугілля, або будь-який інший; Антисорбент. Після полоскання горла потрібно утриматися від їди та пиття протягом двох годин.

Для промивання носа

Лікарський засіб може використовуватися для промивання носа при гаймориті, синуситі, нежиті, ГРВІ та ГРЗ, а також при грибкових захворюваннях або фурункулів, запаленні пазух.

хлоргексидин промивання носа

Фахівці рекомендують починати промивання при перших симптомах нежиті чи запалення. При цьому слиз та гній не завадять антибактеріальному впливу препарату. Своєчасне проведення процедури допоможе полегшити перебіг хвороби, а також:

 • попереджає пересихання слизових;
 • очищає носову порожнину від слизу;
 • знищує хвороботворні бактерії.

Промивання носа проводиться 0,05% водним розчином препарату, попередньо звільнивши носову порожнину від слизу. Підігрітий до 35 градусів розчин вливати по черзі в ніздрі, схиливши голову набік. Потім добре висморкатися. У разі потрапляння засобу до рота, обов'язково його виплюнути, не ковтати.

хлоргексидин при гаймориті

Для закопування у вухо

Запалення вуха, а також захворювання, пов'язані з вухами, з'являються через простудні або інфекційні захворювання. Найчастіше у тому числі – отит, що призводить до зниження слуху. Щоб полегшити перебіг хвороби та прискорити одужання, можна використовувати закопування.

Вони доречні:

 1. при отит, риніт, синусит;
 2. запалення середнього вуха;
 3. при утворенні сірчаних пробок;
 4. при гнійних виділеннях з вуха;
 5. для профілактики вушних захворювань, а також загоєнню ран.

хлоргексидин від вушних захворювань

Процедура проводиться так:

 1. посадити хворого на стілець;
 2. розвести хлоргексидин у очищеній воді у пропорції 1:1;
 3. набрати розчин у шприц без голки;
 4. акуратно ввести препарат у хворе вухо.

хлоргексидин закопування вух

Важливо! Потрібно підготувати ємність, куди зливатиметься рідина з вуха.

У стоматології

Хлоргексидин знайшов застосування у стоматології. Він використовується при лікуванні гінгівіту, стоматиту, пародонтиту, запаленні ясен та інших захворювань.

Його також рекомендують зубні техніки для очищення зубних протезів, що знімаються.

Після видалення зуба

Видалення зуба – складна хірургічна операція у стоматології, після якої нерідко можуть виникати неприємні відчуття. При цьому важливо, щоб на місці видалення не виникло запалення. Щоб запобігти його, а також захистити травмоване місце від проникнення мікробів, призначаються полоскання з використанням хлоргексидину.

хлоргексидин полоскання зуба

Це засіб, що практично не має протипоказань, здатний знищити грибки, хвороботворні бактерії. Обмежень у застосуванні немає.

При запаленні ясен

Запалені ясна – показник інфекційного ураження тканин. Препарат діє проти мікрофлори, що викликає запальні процеси. Полоскання необхідно проводити двічі на добу. Особливо важливо це робити після їди, але не раніше, ніж через півгодини.

Курс розрахований на 10 днів; проводити його потрібно наступним чином:

 1. столову ложку хлоргексидину набрати до рота і полоскати порожнину;
 2. закидати голову назад не потрібно;
 3. ліки не ковтати, а виплюнути.

хлоргексидин при запаленні ясен

У гінекології

Так як препарат призначений для зовнішнього застосування і має відмінні дезінфікуючі властивості, він застосовується в акушерстві та гінекології у вигляді спринцювання при кольпітах, цервіцитах, кандидозах, вульвовагінітах, бактеріальних вагінозах, а також для профілактики венеричних хвороб та попередження заражень. Його також використовують після гінекологічних операцій.

Для зовнішнього застосування

Антисептик не призначений для внутрішнього застосування або ін'єкцій і використовується тільки для зовнішнього застосування:

 • для профілактики та лікування грибкових захворювань;
 • обробки ран та попередження їх інфікування;
 • у косметичних цілях – при боротьбі з прищами;
 • для обробки медичного обладнання

Для обробки ран

При травмах та пошкодженнях шкіри засіб має бактерицидну дію, що допомагає уникнути інфікування. При цьому важливо, щоб обробки ран використовується тільки водний розчин антисептика з концентрацією 0,05%.

хлоргексидин обробка ран

Його можна використовувати для промивання свіжих та гнійних ран, обробляти післяопераційні шви.

Від грибка

Маючи протигрибковий ефект, препарат знищує суперечки будь-яких видів збудників мікозів шкіри та нігтів. Підходить для лікування та профілактики грибкових інфекцій з активною антисептичною дією. Найбільш прийнятним є 0,5% розчин, який не дратує шкіру і активно бореться з хвороботворними грибами.

Від прищів на обличчі

Універсальні властивості хлоргексидину дозволяють використовувати його у боротьбі з прищами. Він активно проникає всередину шкірних покривів і знищує мікроби, очищає місце їхнього «проживання», видаляє відмерлі тканини шкіри. Для отримання бажаного результату шкіра обробляється ватним тампоном, змоченим лікарським складом.

хлоргексидин від прищів

Як взаємодіє з іншими препаратами

Хлоргексидин не може поєднуватись з рядом препаратів, про які зазвичай повідомляє інструкція. Засіб, представлений у вигляді свічок, абсолютно не сумісний із препаратами йоду, не «дружить» з милом та деякими іншими ліками.

хлоргексидин поєднання з препаратами

Терміни придатності та умови зберігання

Придбати його можна без рецепта. Зберігати при температурі до +25 градусів. Термін придатності розчинів – три роки, свічок – два.

Відео: інструкція із застосування хлоргексидину

WowCracy
Додати коментар