Опис та порятунок від постільних кліщів

Домашніх шкідників дуже багато, і не всі вони на увазі. Одна з небезпек для будинку, яку не можна виявити неозброєним поглядом – постільні або пилові кліщі, не плутати з постільними клопами, це зовсім інший вид паразитів.

ліжко незаправлене

Постільний кліщ досягає 0,23 мм, тіло плескате. Це не окремий вид, а побутова назва кліщів-сапрофагів, яких також називають пиловою або білизняною. Живиться він пилом і відмерлою людською шкірою, якої достатньо на постільній білизні, у ворсових покривалах та килимах.

пиловий кліщ

Одна самка за своє життя (60-85 днів) може зробити близько сотні кладок до 60 яєць за раз, більшість їх вилуплюються, якщо умови для них сприятливі. При температурі від 18 до 25 градусів за Цельсієм та підвищеною вологістю колонія комах може досягати кількох мільйонів особин.

кліщі у ліжку

Основна небезпека цих паразитів у тому, що продукти їхньої життєдіяльності викликають сильну алергію, аж до астматичних нападів і набряків Квінке, особливо схильні до цього діти і люди з ослабленим імунітетом і схильністю до алергії. При тому, що на відміну від клопів, кліщі рідко кусають людину, це все ж таки трапляється, і, особливо якщо організм ослаблений, ці укуси можуть призвести до вкрай неприємних наслідків.

алергія на пилового кліща

Місця, де частіше мешкають паразити:

 • постільна білизна;
 • м'які спинки ліжка;
 • матраци;
 • пухові та пір'яні подушки;
 • подушки зі штучним наповнювачем;
 • ворсові килими;
 • м'які іграшки;
 • штори;
 • дивани та м'які меблі
 • пильні кути, особливо під меблями.

кліщі в ліжку та подушках

Найбільші колонії живуть саме в ліжку, тому що в ній найбільше їжі для них, та найкращі умови. Уві сні людина втрачає понад 1 г шкіри, цього достатньо для харчування сотні тисяч організмів, піт створює оптимальну атмосферу для життя і розмноження. Крім людської шкіри, вовна та шкірні частинки свійських тварин так само сприймаються кліщами, як їжа.

ліжко будинку

Комахи воліють селитися в натуральних тканинах, проте використання виключно синтетичних матеріалів не гарантує стовідсотковий захист, особливо якщо подушки і матраци довго не піддаються чистці, ні вологій обробці.

біла постіль

Комах можна знайти практично в кожному будинку, занести їх дуже просто, а повністю вивести практично неможливо. Вони можуть кусати людину та свійських тварин, при цьому часто залишаючись непоміченими. Навіть підтримуючи в будинку ідеальну чистоту, не можна бути впевненим, що мікроскопічних комах в будинку немає. Але чистота в будинку та регулярна профілактика гарантує, що паразити не розплодяться настільки, щоб нашкодити здоров'ю мешканців будинку.

провітрювання ліжка

Причини появи кліщів у будинку

Основний спосіб принести паразитів у будинок – одяг. Місць проживання кліщів дуже багато: це можуть бути сидіння в громадському транспорті, крісла та стільці в громадських місцях, будь-які м'які, ворсові та текстильні поверхні, з якими контактує людина. На своєму одязі людина приносить їх у будинок. Основний час – весняний та літній період, коли температура повітря піднімається до 18 градусів.

біле ліжко на ліжку

Потрапляючи до будинку, пиловий кліщ швидко починає розмножуватися у сприятливих їм умовах. Особливо легко приживаються в ліжку та меблевій оббивці, оскільки температура та вологість у них ідеальні для проживання, а пил та частинки людської шкіри – відмінне джерело їжі.

кліщі у ліжку фото

Укуси та симптоми постільних кліщів

На відміну від постільних клопів, поява кліщів може пройти непоміченим, тому що на тілі не залишається слідів від їх укусів, але через реакцію їх виділення на тілі можуть з'явитися червоні плями. Укуси постільних кліщів на людині на фото виглядають лякаюче саме через алергічні реакції, що проявилися, якщо схильності до алергії не спостерігається, то вони можуть і не з'явитися.

алергія на кліщів

Ознаки появи кліщів у будинку:

 • нежить без застуди;
 • чхання;
 • рідко – підвищення температури без інших симптомів;
 • запалення слизових очей та носа;
 • висипання та почервоніння на шкірі, що мають чіткі межі та щільні на дотик.

алергія на білизняного кліща

Як позбавитися від постільних кліщів

Незважаючи на те, що кліщі живуть практично в кожному будинку, з ними можна і потрібно боротися, щоб їхня кількість не перевищила безпечну для здоров'я позначку. Помічаючи на собі укуси постільних кліщів, як на фото, чи інші симптоми, потрібно визначити, як позбутися їх. Просто постелити чисту білизну або покривало – недостатньо, потрібно більш серйозна обробка. Зробити це можна за допомогою спеціальних промислових препаратів чи народних засобів.

провітрювання ліжка

Препарати

 • спрей Allergof – бореться не тільки з кліщами, але і з їх виділеннями;
 • аерозоль Мілбіол – підходить для обробки матраців, подушок та текстильних виробів;
 • Easy Air – спрей для комплексної дії, підходить для будь-яких поверхонь;
 • Dani Earth – підходить для виробів із текстилю, ефективний для боротьби з паразитами в матрацах, диванній оббивці та подушках;
 • Цифокс – ефективний і сильнодіючий препарат, але потребує особливої уваги через сильну токсичність;
 • All Rug – шампунь для вологого збирання.

спрей Allergoff

Easy Air

цифокс

All Rug

Народні методи боротьби

Не вдаючись до серйозних хімічних засобів, можна успішно боротися із шкідниками.

прибирання ліжка

 1. Розчин харчової солі – відмінний засіб. Для цього необхідно розвести 200 г звичайної солі в літрі теплої води, і за допомогою пульверизатора нанести на поверхні.
 2. У літрі теплої води розвести 50 грн. натертого на дрібній тертці господарського мила, додати 100 мл нашатирного спирту, обробити розчином поверхні та текстиль.
 3. Пижма і багно – трави, які відмінно справляються з кліщами. Можна розкласти мішечки з висушеними рослинами під матраци та подушки та оббивку меблів, а можна обробити їх за допомогою відвару.
 4. Відпарювач або парогенератор відмінно допоможуть у боротьбі зі шкідниками, паразити не витримують високих температур та гинуть.

відпарювання ліжка

Профілактика

Щоб не перетворити свій будинок на місце проживання колонії паразитів, необхідно дотримуватися кількох простих правил:

 • не проходити в житлові приміщення у вуличному одязі і, особливо, не сідати в ньому на ліжко та по можливості відразу його прати;
 • щодня робити вологе прибирання і регулярно прибирати за допомогою пилососа, не забуваючи про важкодоступні місця, в яких накопичується пил;
 • регулярно проводити чищення штор, покривал та килимових покриттів, а по можливості відмовитися від текстильних виробів, або замінити їх на синтетичні;
 • регулярна обробка підлог та поверхонь меблів дезінфікуючими засобами;
 • часте відпарювання покривал, оббивки меблів, м'яких іграшок;
 • регулярне миття та вичісування домашніх вихованців, щоденне прибирання вовни з підлоги та меблів;
 • у зимовий час килими, подушки та ковдри можна виносити на балкон або на вулицю.

вологе прибирання

парова чистка меблів

розчісування кішок

сушка подушок

Мінусова температура для шкідників згубна не менше ніж жар.

килим на снігу

Профілактика та своєчасне знищення домашніх шкідників набагато ефективніше та простіше, ніж лікувати наслідки появи паразитів у будинку, тому рекомендується регулярна санітарна обробка кімнат, своєчасна хімчистка текстильних поверхонь та обробка ліжкових матраців та подушок суттєво зменшать загрозу захворювань, які можуть викликати загрозу захворювань.

ліжко з ліжком

ВІДЕО: Як позбутися постільних кліщів.

WowCracy
Додати коментар