Опис дії та виготовлення антисептика своїми руками

Епідемія коронавірусу виявила безліч проблем, зокрема, якими засобами можна уберегтися від зараження, і чи є препарати, здатні захистити людину. Такі засоби є, одні з основних – антисептики.

антисептик для рук

Що таке антисептик, його склад та ефективність застосування.

До антисептиків відносять речовини та препарати, застосування яких забезпечує повне знищення шкідливих мікробів або ефективну можливість запобігання їх розмноженню. Антисептики застосовують у медицині для знезараження інструментів. Препарати, призначені для побутового застосування, можна придбати в аптеках. Найчастіше рекомендують купити засоби захисту рук від ураження мікробами.

антисептик для рук

Така спрямованість дії антисептичних засобів цілком виправдана – саме руки найчастіше стикаються із предметами та речовинами, які можуть нести на собі хвороботворну мікрофлору. Вони можуть використовуватися і як замінники мила та води, якщо вони недоступні для користувача.

антисептик бризкають на руки

Властивості та ефективність антисептиків для рук безпосередньо залежать від компонентів, які включені до їх складу. Значна частина користувачів такими засобами донедавна була переконана, що всі препарати, що містять спирт, є відмінними борцями з патогенною мікрофлорою.

Проведені дослідження показали, що спеціально створені для цієї мети склади дійсно захищають шкіру, попереджають розмноження шкідливих бактерій, але для постійного застосування протягом тривалого часу небажані, оскільки можуть викликати алергічні реакції та сильно висушувати шкіру.

полуничний антисептик

Чи впливає на віруси

Антисептики можуть негативно впливати на віруси, і основним способом боротьби, як це для багатьох не буде банальним, є миття рук з милом. Зі звичайним, яким звикли користуватися щодня.

Зверніть увагу! Користування його застосування підтверджено Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ). Він не лише простий, безпечний, а й ефективний. Гнітюче діє на шкідливу мікрофлору, у тому числі на коронавірус, який сьогодні став загрозою для життя та здоров'я людства.

миття рук із милом

Але щоб знищити віруси на руках, потрібно дотримуватися певних правил:

 1. мити руки щонайменше 30 секунд;
 2. замінити рушник із тканини одноразовим.

Використання поєднання цих двох компонентів призводить до того, що захисна жирова оболонка вірусу руйнується милом, а вода змиває її з рук. Багаторічна практика довела, що регулярне їх використання є найкращим шкірним антисептиком.

Види антисептиків та їх принцип дії

Антисептики є вузькою групою препаратів, призначених лише обробки рук. Вони за своїм характером впливу та видами можуть бути:

 • механічні;
 • хімічні;
 • біологічні.

Інші види, такі як фізичні або змішані (комбіновані).

види антисептиків

Кожен із них має у своєму арсеналі великий вибір засобів захисту та препаратів, особливості яких необхідно враховувати, залежно від ситуації:

 1. для лікування чи профілактики інфекційного нагноєння;
 2. для дезінфекції приміщення та інструментарію;
 3. подвійного застосування.

Вони можуть використовуватися для зовнішнього та внутрішнього застосування.

Зовнішньо використовуються препарати у формах мазей та розчинів.

антисептик спрей

Антисептики для вживання (у більшості випадків – це антибіотики) виробляються у вигляді порошків або таблеток.

Механічні

Механічні антисептики застосовуються в медичних закладах та використовуються для обробки рани, з якої видаляються уражені та інфіковані тканини, видаляються хірургічним способом. Якщо дезінфікування проводиться своєчасно і правильно, тобто гарантія, що хвороботворні мікроби не будуть розмножуватися або повністю знищені.

механічні антисептики

Хімічні

Цей вид антисептичних засобів активно впливає мікроорганізми. При цьому важливо, щоб вони не впливали на стан всього організму людини або її клітини та тканини. До них відносяться добре знайомі форми: креми, розчини, мазі, спреї та інші види препаратів.

хімічний антисептик

Біологічні

До виду біологічних септиків прийнято відносити препарати, дія яких спрямована безпосередньо на знищення шкідливих мікроорганізмів та токсинів, які отруюють організм потерпілого. До них прийнято відносити:

 • антибіотики, які мають бактерицидну дію;
 • пожирачі бактерій – бактеріофаги;
 • антитоксини, що є показником імунітету, сформованого під впливом введення в організм сироваток.

Як вибрати антисептик при покупці

Більшість препаратів цього виду продається в аптечній мережі без рецептів. При цьому важливо керуватися не стільки своїми особистими уявленнями чи думками друзів та сусідів щодо їхньої користі, скільки доцільністю та ефективністю їх застосування. Тому важливо проконсультуватися у фармацевта, який не лише порекомендує необхідний у цій ситуації препарат, а й розповість про його принцип дії.

антисептик без рецепта

Залежно від мети застосування антисептика, речовини поділяються на такі категорії:

 1. спирти та комбіновані спиртовмісні розчини, що пригнічують розвиток вірусів, мікробних клітин та грибів, та вірусів;
 2. альдегіди, які є сильними відновниками та використовуються для різних видів дезінфекції та стерилізації медапаратури;
 3. кислоти та похідні від них, що мають яскраво виражену бактерицидну та фунгіцидну дію;
 4. сучасні хлор-, бром-і йодовмісні дезінфектанти, що містять, що застосовуються для поточної та підсумкової дезінфекції;
 5. препарати на основі перекису водню, що застосовуються для стерилізації медичних інструментів та приладів, матеріалів;
 6. поверхнево-активні речовини (ПАВи).

категорії антисептиків

Як зробити своїми руками

Не всі мають бажання використовувати антисептичні засоби промислового виробництва. Багато хто вважає за краще користуватися народними засобами, а деякі домашні ескулапи вважають, що ефективним буде лише препарат, приготований у домашніх умовах. У будь-якому випадку, для охочих самостійно приготувати антибактеріальний склад, але не знають, як зробити антисептик, можна скористатися різними рецептами та рекомендаціями.

антисептик у домашніх умовах

Одна з рекомендацій пропонується ВООЗ, але простий склад рецепту приготування має один недолік: складно витримати необхідне вагове співвідношення компонентів.

Але можна його зробити за простими та доступними рецептами з доступних складових, наприклад, на основі горілки. Для цього потрібно приготувати:

 • вода – 1 ст. л;
 • горілка – 5 ст. л;
 • сік алое – 1 ч. л;
 • хлоргексидин – 5 г;
 • ефірна олія лаванди – 5 к.

Потрібно з'єднати всі інгредієнти у скляному посуді та добре перемішати. Після цього перелити в ємність, що щільно закривається.

Ще один рецепт, але вже з використанням спирту має наступний склад:

 • охолоджена дистильована чи кип'ячена вода – 100-200 мл;
 • гліцерин 98% – 14,5 мл;
 • перекис водню 3% – 42 мл;
 • спирт 96% – 830 мл.

саморобний антисептик інгредієнти

 1. Залити в чистий посуд із скла або пластику спирт, додати перекис водню.
 2. Необхідну кількість гліцерину відміряти в пластиковий стаканчик, змішати з перекисом.
 3. Додати холодну кип'ячену або дистильовану воду і все змішати.
 4. Перелити в пластикову або скляну ємність, що щільно закривається, витримати не менше трьох діб.

Для використання взяти пляшечку з розпилювачем.

Важливо! Не передбачається прийом спиртового розчину внутрішньо. Його можна використовувати тільки зовнішньо!

розчин з розпилювачем

Можна приготувати антибактеріальний гель без використання спирту або спиртовмісних речовин. Він буде корисним не тільки для дезінфекції, але й для харчування сухої шкіри. Для його приготування потрібно взяти:

 • гель алое – 3-5 чайних л;
 • рідкий вітамін Е – 5 крапель (к);
 • лавандова олія – 10 до;
 • олія чайного дерева – 10 до;
 • екстракт гамамелісу – 15 гр;
 • ефірна олія з улюбленим запахом – 10 крапель.

антисептик саморобний без спирту

У скляному посуді з'єднати ефірні олії та додати вітамін Е, який виступає в ролі консерванту, потім – екстракт гамамелісу та гель алое. Він використовується не тільки як загусник, а й благотворно впливає на шкіру.

Увага! Послідовність змішування елементів препарату має дотримуватися.

Все уважно перемішати, помістити у флакон із дозатором та зберігати у холодильнику. Використовувати протягом тижня.

Додаткова інформація. Якщо в наявності немає необхідних для приготування препаратів, але є будь-яка ефірна олія, її можна використовувати як антисептик. Ця властивість характерна для ефірних олій.

ефірне масло

Правильне застосування

Щоб отримати бажаний ефект, важливо дотримуватися певних правил:

 1. антисептик повинен містити не менше 60% етилового або ізопропілового спирту і мати широкий спектр застосування;
 2. якщо засіб має лише антибактеріальну дію, він не зможе перемогти віруси, що спричиняють грип, ГРВІ та інші респіраторні захворювання, у тому числі – коронавірус;
 3. активно протидіяти бактеріям та вірусам можна шкірним антисептиком широкого спектру дії;
 4. якщо використовується кремоподібний засіб, розтирати його в долонях потрібно понад п'ять секунд: точний час процедури буде вказано в інструкції;
 5. спиртовими розчинами не варто зловживати: вони сильно сушать шкіру;
 6. Найбільш раціональним поєднанням є використання антисептика та мила.

правила застосування антисептика

Якщо нічого цього немає під рукою, а дезінфікувати руки потрібно, можна скористатися вологими антибактеріальними серветками.

Особливості використання антисептиків у медичній сфері

У медицині антисептичні препарати використовуються давно. Однак до того часу, як бурхливо почала розвиватися медицина, їх використання обмежувалося механічною (фізичною) антисептикою. Вона була антибактеріальними пов'язками, просочені складом, що вбиває патогенну мікрофлору у відкритих ранах і сприяють їх «затягуванню». Крім того, для знезараження застосовувалися:

 • кип'ятіння;
 • парова та повітряна стерилізації;
 • ультрафіолетове опромінення;
 • іонізуюче випромінювання;
 • ультразвук.

знезараження різними способами

Використовувалася обробка хімічними засобами за допомогою занурення чи протирання (розпорошення).

антисептики у медичній сфері

Сьогодні у медичних закладах представлений широкий перелік антибактеріальних препаратів, хоча традиційні методи використовують.

Чи безпечні антисептики

При епідеміях, викликаних різними вірусами, люди починають використовувати антисептичні засоби, будучи в повній впевненості, що чим частіше і у більших кількостях їх застосовувати, тим вищий рівень захисту від вірусів, у тому числі – коронавірусу. Однак варто знати, як часто і в яких обсягах можна користуватися препаратами, що знезаражують.

Не секрет, що є люди, які патологічно бояться заразитися і страждають на «вірус чистоти». Вони готові цілими днями ходити з ганчірками, протираючи будь-яку поверхню хлорним розчином. На жаль, далеко не завжди вжиті ними заходи приносять бажаний результат. При цьому найбільш ефективними антисептиками залишаються мило та вода.

вода з милом антисептик

Що стосується препаратів промислового виробництва, при їх використанні необхідно керуватися інструкцією, яка зазвичай додається до засобу зі складним складом.

Бездумне використання антибактеріальних засобів може спричинити неприємні наслідки. Може спостерігатися лущення шкіри, оскільки разом із шкідливою мікрофлорою гинуть «хороші» бактерії, які «живуть» на долонях людини захищають його не тільки від пилу та бруду, а й «набігів» шкідливих мікробів.

часте застосування антисептиків

Антисептики слід застосовувати дозовано, з урахуванням особливостей користувача. Вони можуть принести користь лише за умови дотримання правил використання. Думка, що «краще перечепити, ніж недомогти», у цій ситуації буде недоречною.

застосування антисептика

Чим відрізняються антисептики від дезінфекторів

Антисептики та дезінфектори – засоби для знищення або придушення небезпечної мікрофлори, будучи хімічними речовинами або їх похідними. Однак різниця все ж таки є, і вона істотна.

Антисептики застосовуються для знезараження шкірних покривів та слизової оболонки.

Дезінфектори призначені для антибактеріальної обробки поверхонь та предметів. Їх використовують:

 1. у медичних закладах;
 2. у тату та салонах краси;
 3. на підприємствах харчової промисловості та об'єктах громадського харчування;
 4. на інших об'єктах, де можливе поширення інфекційних захворювань.

застосування дезінфекторів

Важливо! Дезінфікуючі засоби є сильнішими, порівняно з антисептиками, тому їх не можна використовувати замість антисептиків.

дезінфектори сильніші

Найпопулярніші виробники

У зв'язку з епідеміологічною ситуацією, що загострилася, особливо затребувані стали антисептики. На цьому фоні побільшало компаній, які взялися за виробництво цих препаратів. Проте довіряти варто лише перевіреним вітчизняним виробникам, що підтвердили свою високу репутацію, серед них:

 • Новосибірська компанія Atmosfera Health, що випускає лінійку антисептичних засобів, розроблених за стандартами Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я.
 • ТОВ «Майстер Кляйн» (Республіка Татарстан), що спеціалізується на випуску лосьйонів та інших препаратів з антибактеріальним ефектом, продукція сертифікована та відповідає Технічним вимогам Євразійського Економічного Союзу.
 • ТОВ “Точка Проект” (Москва), SanPlus – сертифікований виробник антисептика для рук; молода компанія, що набирає темпи виробництва.

виробники антисептиків

Застосовуючи антисептики в період вірусних захворювань, потрібно суворо дотримуватись їх дозування і пам'ятати, що обов'язковою та корисною умовою в цей час є миття рук з милом. Не менш важливо підтримувати у квартирі чистоту та порядок.

Відео: як зробити антисептик своїми руками

WowCracy
Додати коментар