Очищення димоходу приватного будинку різними способами

Що може бути прекрасніше заміського будинку з каміном? Як приємно проводити вечори, під тріск полін у затишному теплі. На жаль, ця «зручність» має і зворотний бік – димар, який потребує регулярного чищення. Отже, рано чи пізно виникає питання: як прочистити димар у приватному будинку?

камін у приватному будинку

Як зрозуміти, що час чистити димар

На жаль, дуже часто про прочищення димаря згадують тоді, коли пропадає тяга і дим починає йти до приміщення. Але це крайній ступінь забруднення, який може призвести не тільки до незручності експлуатації каміна або печі, але й до пожежі або отруєння чадним газом. Тож не варто доводити трубу до такого стану.

вітальня в приватному будинку з каміном

Важливо пам'ятати, що будь-який димар потребує регулярного чищення. Згодом через сажу, яка осідає на внутрішніх стінках труби, прохід звужується і з'являється, так званий, ефект зворотної тяги.

чищення димаря

І перш ніж приступати до роботи, візьміть до уваги такі фактори:

 1. Як довго не було чищення.
 2. Конструкцію димоходу: наскільки гладкі внутрішні стінки труби, як довго експлуатується конструкція.
 3. Яке паливо використовувалося, чи не плавилися пластикові пляшки та інше сміття, не призначене для топки.
 4. Чи не топили камін сирими дровами.
 5. Як часто використовувалися хвойні породи дерев (ялина, сосна), тому що вони виділяють велику кількість смол, які осідають на стінках димоходу.

чищення димаря

чищення димаря знизу

чищення димоходу від сажі

чищення димаря своїми руками

Ознаки, що говорять про те, що час чистити:

 • Колір диму. В ідеалі надвір має виходити майже прозорий дим. Якщо він став темним – це говорить про велику кількість сажі.

дим із пічної труби

 • Колір вогню. Якщо полум'я світло-жовтогарячого відтінку, то все в порядку, якщо ж вогонь стає темно-жовтогарячого або апельсинового кольору – треба вживати заходів.

полум'я в печі

 • Огляд димаря. Як це не дивно, навіть візуально можна помітити, що система потребує прочистки. Маленька хитрість, якою користуються професійні сажотруси: у трубу опускають вантаж (спеціальний інструмент), розміром точно по діаметру труби. Якщо він вільно проходить – все добре, а якщо щось упирається, значить потрібно чистити.

огляд димаря

Способи прочищення

На сьогоднішній день найчастіше застосовується три способи прочищення: механічний, біологічний (ще його можна назвати «народними засобами») та хімічний.

прочищення димарів

Механічний

Переважна більшість власників камінів і печей воліють чистити димар раз на рік перед початком опалювального сезону. Як правило, цього досить. Механічний спосіб у цьому випадку найкращий.

чистка димоходу механічна

Перевага цього способу в тому, що процес можна виробляти як зсередини будинку, так і зовні з даху. Загалом, як вам зручніше. Якщо ви вирішили чистити за допомогою йоржика та робите це з даху будинку, не забудьте причепити до нього вантаж. Опускати йоржик потрібно поступово і акуратно, що зачепити всю сажу, що накопичилася всередині труби, і, водночас, щоб не пошкодити саму трубу.

чищення димаря йоржиком

Недоліки цього способу:

 • Для якісного прочищення вам знадобиться як мінімум година;
 • Не завжди є можливість забратися на дах, і тоді цей спосіб не застосовується;
 • За допомогою йоржика незручно чистити коліна димоходу та важкодоступні місця.

йоржик для чищення димаря

Тому частіше йоржиком чистять димар з дому. Для цього вам знадобиться вже не вантаж, а гнучкий утримувач достатньої довжини. До речі, гнучкі тримачі дозволяють видалити сажу навіть у важкодоступних місцях димаря.

Гнучкий тримач для йоржика

Народні методи

Оскільки піч використовується на Русі в давнину, було б дивно, якби за довгу історію народ не вигадав власних «ноу-хау» з прочищення димарів.

російська піч

Картопляні очищення – один із найпоширеніших способів. Для повного комплексу заходів вам знадобиться три відра сухих картопляних очищень. За один раз вам потрібно буде спалити цебро очищення, і повторити процедуру всього три рази. Чистячу дію крохмаль. На думку фахівців, картопляні очищення для димаря варто застосовувати лише в тому випадку, коли є незначне забруднення. Якщо димовий канал сильно забитий, то не обійтися без механічного способу (вантажу або йоржика).

картопляні очищення

Ще один найпоширеніший біологічний спосіб – це сухі осинові дрова. Завдяки тому, що горять вони швидко та жарко, сажа в димарі стрімко спалюється. Головне, використовуючи цей метод дотримуватися запобіжних заходів, інакше може виникнути пожежа.

осинові дрова

Третій порівняно простий та бюджетний спосіб прочищення – сіль. Просто посоліть дрова. Тоді під час горіння сіль зв'язуватиме сажу і не дасть їй осідати на стінках труби.

сіль

Крім цього, можна використати нафталін. Потрібно лише одна таблетка, але будьте готові, що запах буде не з приємних. До речі, як «бонус» ви отримаєте повне позбавлення від небажаних гостей (різних комах), вони вже точно цього запаху не винесуть.

нафталін

Хімічний

Сьогодні у продажу є маса засобів для прочищення димарів. Вартість їх різна: від цілком бюджетної до дуже дорогої. Однак, на думку фахівців, суттєвої різниці за ступенем впливу ці препарати не мають. Отже, вибравши хімічний спосіб прочищення, просто купуйте засіб, який вам по кишені.

засоби для чищення димоходів фото

засоби для чищення димоходів

засоби для чищення димоходів ідеї

засоби для чищення димоходів фото ідеї

Чищення димаря – процес не складний. Головне, не зволікати з цим питанням і не чекати останнього ступеня забруднення. А який засіб вибрати – вирішувати лише вам.

дим із труби

ВІДЕО: Чищення димаря – простий та ефективний метод.

WowCracy
Додати коментар