Очищаємо чайник за допомогою лимонної кислоти

У кожному чайнику, будь то електричний або звичайний, неминуче утворюється накип. Це зумовлено насамперед властивостями води, яка розчиняє у собі солі металів та інші мікроелементи. Найбільш економічний та екологічний спосіб очистити чайник – за допомогою лимонної кислоти. Цей спосіб знали ще наші бабусі та прабабусі. Але попри всю простоту цього методу кожна господиня має свої секрети, як почистити чайник лимонною кислотою.

чищення чайника лимонною кислотою

Переваги та недоліки очищення чайника лимонною кислотою

Будь-який чайник, будь то електричний або звичайний, з часом починає обростати неприємним світло-бежевим нальотом вапна, кальцію, магнію та інших сполук. Якщо запустити цей процес, то згодом вода в такому приладі стане каламутною і в ній навіть плаватимуть найдрібніші скам'янілі частинки накипу. Вживати напої з неї неприємно, несмачно і навіть шкідливо.

накип у чайнику

Вода з посуду з накипом може завдати шкоди організму:

 • Сприяє утворенню бляшок у судинах
 • Збільшує навантаження на печінку
 • Підсилює утворення каменів у нирках
 • Негативно впливає на суглоби

накип у чайнику фото

Тому такого нальоту важливо позбавлятися не тільки з естетичних спонукань, але за гігієнічними та санітарними принципами. Особливо це важливо в будинку, де живуть маленькі діти чи люди похилого віку.

Залежно від того, якого кольору накип можна визначити, які елементи переважають у воді:

 • Молочно-білий наліт говорить про надлишок магнію та кальцію.
 • Яскраво-білий колір відкладень видає надлишок хлору
 • Жовтувато-рудий свідчить про велику кількість заліза у воді

накип в електричному чайнику

накип у чайнику

накип на стінках чайника

чайник з накипом

Звичайно, промисловість сьогодні пропонує безліч чудових та ефективних засобів для миття посуду, усунення накипу, нальоту та взагалі на всі випадки життя. Але все-таки лимонна кислота від накипу в електричному чайнику залишається основним засобом у господарстві. Та й звичайний посуд також простіше очистити в такий спосіб. До речі, всі сучасні хімічні засоби містять у собі аналоги лимонної кислоти – оскільки без таких сполук неможливе усунення жиру, накипу та інших осадових явищ на посуді.

лимонна кислота для чайника

Спосіб очищення лимонною кислотою популярний невипадково. Він має безліч плюсів і практично позбавлений мінусів.

Основні плюси цього народного методу:

 • Використання органічних сполук
 • Не потрібно багаторазово кип'ятити прилад
 • Найдешевший спосіб
 • Можна застосовувати для очищення скляного посуду
 • Цей спосіб підходить для очищення каструль
 • Економія часу та коштів на електрику

лимонна кислота

З мінусів використання цього засобу можна назвати лише два – цей засіб потрібно окремо купувати та тримати у будинку. Але враховуючи, що вона продається в будь-якому магазині і коштує копійки, то навіть цей мінус сходить нанівець. Другий мінус – багато часу, яке займає процедура очищення. На неї потрібно буде витратити кілька годин. Але більшу частину цього часу вода просто відстоюватиметься в чайнику.

чищення чайника

На відміну від цього народного засобу, хімічні промислові розчини мають багато недоліків. Так як хімічні засоби зазвичай виявляються агресивнішими за природний засіб. Саме тому вони і очищають посуд швидше. Але і вони шкідливо впливають на внутрішню поверхню посуду. Пластмаса, пластик, емаль і навіть покриття елемента зношується і тріскається значно швидше.

засіб від накипу

Ще один мінус використання хімічних засобів – це шкода здоров'ю. У будь-якому випадку мікроскопічні частинки засобу залишаються в мікротріщинах емалі, пластмаси та нагрівального елемента. Згодом вони потрапляють із водою у напої, що вкрай шкідливо для організму.

Після обробки посуду хімічним препаратом чайник доводиться кип'ятити багаторазово – для того, щоб видалити всі залишки напевно. Багаторазове кип'ятіння чайника займає час, крім того, воно спалює електрику. Тому ті, хто стежить за витратою енергії в будинку, часто віддають перевагу саме натуральним засобам.

чайник із водою

Як правильно чистити від накипу

Для того щоб накип не утворювався надто товстим шаром, який потім складно видалити, чайник необхідно обробляти 2-3 рази на місяць. Якщо робити це рідше, то наліт поступово ставатиме видимим, а для його видалення буде потрібна велика концентрація препарату. Деякі господині якраз так і роблять: проводять лише ґрунтовне чищення раз на місяць.

чайник з накипом фото

Існує два основних методи як почистити чайник лимонною кислотою від накипу:

 • За допомогою кип'ятіння
 • Холодним способом

Вони також підійдуть і для звичайного чайника. Для чищення зручніше використовувати кислоту у гранулах. Попередньо необхідно м'якою губкою прибрати весь м'який наліт і забруднення, які легко відокремлюються. Це суттєво скоротить час кип'ятіння та основної процедури.

як помити чайник

Пропорції: скільки потрібно засипати кошти

Стандартний розрахунок скільки сипати при чищенні чайника лимонної кислоти – це 1-2 пакетики лимонної кислоти на чайник. В одному пакетику, як правило, міститься 50 грамів засобу. Якщо об'єм пристрою невеликий, достатньо буде і одного пакетика. Ту ж концентрацію можна вибрати, якщо наліт ледь помітний.

як правильно чистити чайник лимонною кислотою

Крім кислоти в гранулах можна використовувати і звичайний лимон. Саме так і робили наші бабусі, коли ще не було електричних чайників. Лимонів знадобиться від половини до двох плодів. Кількість фруктів залежить від ступеня забрудненості посуду. Для очищення плоди треба нарізати дрібними скибочками разом із шкіркою і використовувати також, як і кислоту в гранулах.

чищення чайника лимоном

Як правильно кип'ятити воду під час чищення

При використанні сипучого засобу його потрібно засипати у вже налиту воду. Плоди лимона, навпаки, слід заливати водою. У будь-якому випадку прилад заповнюють водою на 2/3 об'єму. Воду бажано вибрати холодне. Кип'ятити воду потрібно 2-3 хвилини. Якщо в чайнику встановлено автоматичне відключення – його просто потрібно буде включити ще кілька разів.

кип'ятіння з лимонною кислотою

Потім воду залишають на 3-4 години у чайнику. За цей час жорсткий наліт має встигнути розм'якшитися. Після цього його можна відтерти і видалити звичайною губкою та повстяним краєм.

Важливо! При видаленні нальоту не можна використовувати жорсткі чи гострі предмети. Якщо він все ж таки не відтирається, потрібно повторити процедуру кип'ятіння.

Наприкінці потрібно сполоснути ємність і ще раз закип'ятити у ній звичайну воду. Після цього пристрій готовий до нового використання.

вода у чайнику

Чищення лимонною кислотою холодним способом

Для цього ємність також треба залити теплою водою і розчинити в ній 2-3 пакетики лимонної кислоти. Потім залишити на 4-5 годин. Після цього воду треба вилити, а наліт видалити губкою. У чайнику потрібно прокип'ятити один раз чисту воду. І знову можна заварювати чай.

лимонна кислота в чайнику

Важливо! За допомогою холодного способу можна прибрати лише невеликий накип. Відмити сильний наліт можна лише за кип'ятіння.

Лимонну кислоту можна застосовувати й у тому, щоб відмити чайник чи інший посуд зовні. Для цього можна використати прості способи:

 • Потерти жирне чи брудне місце лимонною часточкою із сіллю, після чого очистити губкою
 • Поставити на кілька годин посуд в іншу ємність із лимонною водою

чищення чайника лимонною кислотою зовні

Інші способи очищення

Хоча лимонна кислота від накипу в електричному чайнику є найбільш ефективною, у народі відомі й інші способи очищення посуду. Однак вони не такі популярні.

Застосування соди

У залиту на 2/3 ємність додати 1-2 столові ложки соди. Розчину дати настоятися протягом години, а потім прокип'ятити. Після цього промити та закип'ятити вже просту воду.

чищення чайника содою

Важливо! Цей спосіб не підходить для пластикових виробів, оскільки після соди можуть з'явитися мікротріщини.

Використання оцту

Оцет можна використовувати тільки для звичайних чайників, для електричних приладів він не підійде. Потрібно розчинити оцет у воді пропорції 1 до 10. Цей розчин закип'ятити, а потім дати постояти близько півгодини. Після цього промити прилад і прокип'ятити в ньому звичайну воду.

чищення чайника оцтом

Застосування газування

Газування має велику концентрацію ортофосфорної кислоти, яку так само, як і лимонну, можна використовувати для розчинення нальоту. Для цього потрібно залити ємність напоєм, залишити на 3-4 години, а потім промити. При цьому краще використовувати, звісно, безбарвний напій.

чищення чайника газуванням

Очищення картопляною або яблучною шкіркою

Так як фруктові кислоти містяться і в інших овочах і фруктах, їх також можна використовувати. Зазвичай для цього беруть картопляну або яблучну шкірку. Декілька штук потрібно покласти в чайник, залити водою на 2/3 і прокип'ятити. Потім очистити звичайним способом. Однак цей спосіб менш ефективний, так як у шкірці фруктових кислот міститься не так багато, як у лимоні.

чищення чайника від накипу

Профілактика

Лимонну кислоту від накипу у звичайному та електричному чайнику можна застосовувати і для профілактики. Тоді ґрунтовне чищення буде потрібно рідше. Для профілактики можна порекомендувати такі способи:

 • Насамперед використовувати фільтри для очищення води. Вони заздалегідь видалять із неї непотрібні з'єднання.
 • Один раз прокип'ятити лимонну воду. Готується вона із розрахунку 1 столова ложка лимонної кислоти на 1 літр води. Такий ритуал можна робити 1 раз на тиждень увечері.
 • Один раз на тиждень протирати прилад часточком лимона, після чого залишати на 15-20 хвилин. Потім агрегат можна просто сполоснути холодною водою. Також можна чистити і скляний посуд.
 • Щодня протирати простою вологою губкою внутрішні стінки. Можна це робити ввечері дуже зручно.

чистий чайник на кухні

Якщо правильно доглядати за приладом, його чистка не займатиме багато часу. А він прослужить довго і радуватиме господарів смачним та чистим чаєм.

ВІДЕО: Як очистити чайник від накипу лимонною кислотою.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар