Норма вологості повітря у квартирі

Вологість повітря у квартирі – це показник здорового мікроклімату, який визначає як комфортно жити в будинку. Від рівня вологості безпосередньо залежить наше здоров'я, негативними факторами є як дуже сухе, так і дуже вологе повітря, тому необхідно знати, як підтримувати та регулювати оптимальний баланс.

вологість повітря

Що таке вологість повітря у квартирі

Фахівці з кондиціювання рекомендують підтримувати відносну вологість у приміщенні від 30 до 60 відсотків, які вважаються нормальними залежно від призначення кімнат у будинку. Є оптимальні показники та максимально допустимі, вони безпосередньо залежать від пори року: у зимовий період нормальним показником є 30-45% та допустимий до 60%, влітку 30-60% при середній температурі в кімнаті 22-25 градусів, вищі показники стають небезпечними для здоров'я мешканців.

вологість повітря норми

Чинники, що впливають на підвищення вологості у приміщенні:

 • Погана вентиляція. Це може бути засмічення та порушення роботи вентиляційних шахт або неправильний монтаж та налаштування кондиціонера.
 • Наявність акваріума та різноманітність рослин. Постійне випаровування вологи у повітря може суттєво порушити нормальний мікроклімат.
 • Сушіння білизни. Особливо це актуально, якщо в будинку мешкають маленькі діти, коли прання стає щоденною процедурою.
 • Розташування вікон. Якщо житло розташовується на північній стороні будинку, то нестача сонця значно знижує середню температуру в квартирі, тим самим підвищуючи вологість.
 • Кількість мешканців. Співвідношення квадратних метрів на кількість проживаючих у квартирі залежить вологість: всі ми дихаємо, приймаємо ванну і готуємо.
 • Порушення технології та неякісні матеріали при будівництві. Пристрій теплоізоляції повинен відповідати нормам, а матеріали застосовуватимуться залежно від регіону проживання.

вентиляція будинку

сушка білизни

вікна у квартирі

вікна у будинку

Чинники, що впливають зниження вологості в приміщенні:

 • Центральне опалення. Взимку батареї сушать повітря і чим вища температура радіаторів, тим інтенсивніше знижується вологість.
 • Багато побутової техніки. Під час роботи прилади нагріваються, випромінювання телевізорів та моніторів комп'ютерів сушить повітря.

опалення

Фахівцями вважається, що перенасичення та зниження вологи в повітрі однаково негативно позначається на самопочутті та здоров'ї людини, тому постійний контроль та регулювання забезпечить комфортом мешканців та вбереже житло.

вимірювач вологості

Яка оптимальна вологість повітря за ГОСТом

Нормативи строго визначають, яка нормальна вологість повітря у квартирі має бути і допустимі межі для різних кімнат. Стандартні показники можуть значно відрізнятися: у санвузлі та кухні, вітальні та дитячій кімнаті залежно від віддаленості приміщення від основного джерела вологості.

таблиця норм вологості

Оптимальний температурний режим та вологість житлових приміщень за ГОСТом є 55% при температурі +22 С, але локальні зміни у ванні при прийнятті душу можуть досягати 100%, на кухні при приготуванні їжі до 80%, тому в цих кімнатах будівельниками передбачена вентиляція.

витяжка на кухні

Особливі вимоги висуваються до дитячих кімнат. Дитина більшу частину часу проводить саме там, а діти особливо сильно реагують на відсоткове співвідношення вологи у повітрі та температурному режимі.

вологість повітря у дитячій

Для найменших необхідно забезпечити 60-70% вологість при середній температурі + 25 С у літній період і не менше 60% узимку. Для старших дітей комфортною вологістю вважається 50-60%.

зволожувач повітря для дитячої

Занадто сухе повітря у дитячій підвищує ризик зневоднення малюка та розвиток хвороб незміцнілих легень, а надто вологий провокує розвиток застуди.

Чим вимірюють вологість повітря у квартирі

Якщо в сім'ї почастішали застудні захворювання або посилилися алергічні реакції, варто виміряти вологість повітря. Фахівці вимірюють стан мікроклімату за допомогою гідрометра, який точно покаже процентний показник. Але в наших будинках такого приладу зазвичай немає, можна скористатися домашнім психрометром. Відсоток вологи у повітрі обчислюється за допомогою різниці температур побутового термометра в сухому вигляді та обмотаного вологою тканиною. Різні температурні показники порівнюються із психрометричною таблицею, яка досить точно покаже відсоток вологості.

психрометрична таблиця

Виробники, що випускають зволожувачі повітря, часто постачають апарати вбудованим гідрометром, які автоматично визначають відсоток вологості та регулюють мікроклімат у будинку на належному рівні.

зволожувач повітря

Можна скористатися старими перевіреними методами, які не дають точних показників, але підкажуть необхідність знизити або підвищити вологість.

вологість повітря у квартирі

Визначення вологості повітря без допомоги приладу:

 • Склянка та вода. Наповніть склянку наполовину та охолодіть у холодильнику протягом 2-3 годин до температури +3-5 градусів. Після охолодження поставте його посередині кімнати, на стінках утворюється конденсат, за поведінкою якого можна будувати висновки про стан повітря. Якщо на стінках утворюються краплі і скочуються вниз, варто задуматися про зниження вологості в кімнаті, якщо конденсат висихає, про підвищення. Норма коли конденсат тримається на стінках без змін протягом 10 хвилин.
 • Ялинова шишка. Сходіть на прогулянку до парку та принесіть додому гулю, яка підкаже вам наскільки комфортне проживання в будинку. Зміни особливо помітні у зимовий період. Покладіть шишку в кімнаті, вдалині від обігрівальних приладів, якщо лусочки залишаються без змін або щільно притискаються один до одного, то вологість в кімнаті необхідно зменшувати, а якщо розкриються, повітря необхідно зволоження.
 • Стан кімнатних рослин. Тьмяне і скручене листя і постійна необхідність поливу, говорить про сухість повітря, а поява затхлого запаху від землі та плісняви, це вірна ознака підвищеної вологості в приміщенні.

кімнатні рослини

При застосуванні цих методів можна зробити висновок і починати вживати заходів щодо покращення мікроклімату в квартирі.

Як створити комфортний мікроклімат у квартирі

Мікроклімат у будинку залежить від багатьох сукупних факторів, які визначають, наскільки комфортне житло – це можливість повітрообміну в приміщенні, чистота, вологість та температура повітря, відсутність шуму та якісна теплоізоляція.

мікроклімат у квартирі

Для створення ідеального рівня показників повітря допоможе вентиляція, кондиціювання та регулярне провітрювання приміщення. Чистота повітря залежить від регулярності вологого прибирання у квартирі. Температура, від якості утеплення стін та правильної установки вікон та дверей. У зимовий період велику роль відіграють радіатори опалення, бажано, щоб вони були обладнані регуляторами температури. Звукоізоляція, від матеріалів утеплення та оздоблення стін, при виконанні ремонту краще віддавати переваги обробці з високими показниками звукоізоляції.

комфорт у будинку

Способи зниження вологості

Підвищений вміст вологи веде до утворення плісняви та грибків на меблів та стінах, повітря в будинку стають важким та затхлим, а в спальних кімнатах постільна білизна постійно волога.

підвищена вологість

Прості способи знизити вологість повітря у квартирі:

 • Встановлення додаткових обігрівачів з одночасним провітрюванням кімнати прибере надмірну вологу, але цей метод несе додаткові витрати на електроенергію.
 • Заміна вікон допоможе вирішити проблему, неякісні склопакети часто «плачуть», що значно збільшує кількість вологи в кімнаті.
 • Звільнення вікна від щільних штор, щоб забезпечити хорошу циркуляцію повітря у приміщенні.
 • Застосування натуральних матеріалів в обробці значно покращить мікроклімат у будинку.

запотіле вікно

Способи підвищення вологості

Недолік вологи шкідливий як людині, а й меблів, кімнатним рослинам і свійським тваринам, особливо гостро реагують на сухість повітря діти.

як підвищити вологість

Є кілька способів зволожити повітря природним шляхом:

 • Після прийняття водних процедур, залиште двері ванної кімнати відчиненими.
 • Сушіння білизни поруч із радіатором опалення або повісьте мокрий рушник на батарею.
 • Прокип'ятіть воду у великій каструлі та залиште на плиті з відкритою кришкою.
 • Поставте банки із водою на підвіконня.
 • Збільшіть кількість кімнатних рослин, придбайте невеликий фонтан або поставте в будинку акваріум.
 • Постійне провітрювання та вологе прибирання у приміщенні.

парозволожувач повітря

Всі ці способи допоможуть відновити та збалансувати водний баланс у повітрі.

Які можуть бути наслідки у дисбалансу повітря

Наслідків може бути безліч, насамперед це ослаблення імунітету, що може призвести до звичайної застуди виникнення ускладнень і приведення до різних хронічних захворювань дихальних шляхів.

що таке зволоження повітря

При високій вологості та високих температурах у літній період, люди відчувають слабкість, почастішання пульсу та температури тіла, що призводить до захворювань серця та судин. Низькі температури провокують переохолодження організму, що веде до застудних захворювань.

шкода підвищеної вологості

При низькій вологості повітря з'являється сухість шкіри, слизової оболонки очей, носа і горла і підвищується ймовірність розвитку алергічних реакцій та астми.

вплив на здоров'я

Постійний контроль над мікрокліматом у квартирі за допомогою простих та дієвих способів допоможе зберегти здоров'я всієї родини та створить у будинку комфортну атмосферу.

ВІДЕО: Як боротися з підвищеною вологістю у квартирі.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар