Найкращі способи ферментації Іван-чаю

Іван-чай – один із найсмачніших, красивих та корисних напоїв, що використовується для профілактики багатьох захворювань. Дає потужний оздоровчий ефект, підбадьорює та надає життєвої сили. Щоб напій був якіснішим, важливо дотримуватися особливої технології його приготування.

Іван чай

Що таке Іван-чай

Листя рослини можна зустріти практично на всій території Росії, оскільки його насіння легко розлітається на довгі відстані. Найчастіше з'являється біля водойм, у хвойному лісі, на садових ділянках і навіть біля асфальтованих доріг.

кипрей вузьколистий

Ботанічна назва – Кіпр вузьколистий, але в народі Іван-чай прозвали Шовковиця, Єлушник, Іванів чай, Червоний колір, Бур'ян, копорський чай, вербова трава чи пожежник. Добре приживається на місцях згарищ, на ділянках з опалим листям зніту активно ростуть інші рослини.

Іван чай трава

Основне, що виділяє Іван-чай, це його склад, що відрізняється від інших напоїв, що містять кофеїн. У ньому немає таких шкідливих елементів, як кофеїн, щавлева кислота або пуринові основи, що порушують обмін речовин.

листя кипрею вузьколистого

Унікальна трава містить велику кількість корисних речовин, що позитивно впливають на людський організм:

 • вітамін С (велика кількість зібрана у наземній частині рослини);
 • вітаміни групи В;
 • органічні кислоти, галова кислота;
 • пектин, лектини, дубильні речовини (до 20%);
 • макро- та мікроелементи (мідь, залізо, марганець, фосфор, кальцій);
 • полісахариди, кумарини, фітостероли.

ферментування іван чаю

Дубильні речовини та велика кількість слизу мають обволікаючу дію. Танін має протизапальні та спазмолітичні властивості, а рослинні волокна покращують роботу травної системи. Висушена трава використовується як болезаспокійливий і заспокійливий засіб. Регулярне вживання допомагає вирішити проблему з сечостатевою системою і виступає профілактикою пухлинних новоутворень. До того ж чайний напій покращує склад крові, знижує інтоксикацію організму, нормалізує тиск, позбавляє безсоння, ефективно бореться з вірусними захворюваннями.

користь іван чаю

Для довідки! Більшість цілющих властивостей Іван-чаю має схожість із харчовою содою, тому що трава частіше росте на золі торф'яних та лісових згарищ, яка є такою ж лугом.

Ферментування – важливий етап підготовки для використання корисної трави в домашніх умовах. Ферментація є процес бродіння зібраного листя. Виконується від кількох годин до кількох діб.

ферментація іван чаю

Процедура необхідна, оскільки корисні речовини зніту переважно мають нерозчинну структуру. Ферментація допомагає їм розчинитись для кращого засвоєння організмом.

Якщо відразу заварити зібране і висушене листя, що не пройшло ферментування, то не розкриється справжній смак і аромат рослини.

копорський чай

Іван-чай, ферментація в домашніх умовах:

 • Під час обробки у клітинах рослини відбуваються хімічні перетворення. Починається взаємодія ферментів з киснем та окислення, що покращує ароматичні якості.
 • Активізуються мікроорганізми, починають розмножуватись пребіотики.
 • Під час скручування листя, пребіотики взаємодіють із соком, активно харчуючись.
 • Завершальний етап обробки – листя висушується.

Важливо! Після збору трави листя не миють, оскільки можуть піти корисні мікроорганізми, необхідні для ферментації.

збирання іван чаю

Ферментувати чай у домашніх умовах можна у різний спосіб. Перед процесом виконання технології листя необхідно трохи підв'ялити.

У власному соку

Найпростіший метод. Підв'ялену сировину розподіляють на дві рівні частини. Одну половину перемелюють у соковижималці, другу частину щільним шаром розкладають у глибокий посуд.

ферментація іван чаю фото

Як ферментувати Іван-чай у власному соку:

 • викладене листя вузьколистого зніту з'єднують із соком;
 • ємність зверху накривають кришкою (по діаметру має бути трохи менше, ніж обрана тара);
 • поверх кришки укладають важкий вантаж.

Залишити в такому положенні на 24-48 годин, після чого сировину висушують за температури 90-100°.

ферментація іван чаю вдома

З використанням лляного полотна

У цьому випадку знадобиться лляна тканина. Полотно має бути вологим (необхідно для того, щоб не ввібрався сік листя). Сировина рівномірно розподіляється тонким шаром (достатньо 3 см), після чого скатертина щільно згортають у трубку.

виготовлення іван чаю

Протягом півгодини полотно активно вручну розминають. Внаслідок цього відбувається руйнування структури листя на клітинному рівні. Після цього залишають на 3 години для ферментації, періодично перевіряючи температуру. Як тільки позначка перевищує 37 °, початковий процес бродіння закінчено.

ферментація іван чаю своїми руками

Завершальний етап – щільне укладання листя у скляну банку. Накривши зверху кришку, сировину залишають для подальшої ферментації на 36-40 годин. Місце зберігання має бути теплим, інакше процес ферментування листя Івана чаю триватиме.

У банках

Для отримання готової сировини необхідно дотримуватись алгоритму простих дій. Як ферментувати у скляній банці Іван чай:

 • підв'ялене листя щільно скручують у трубочку, поки не з'явиться сік;
 • щільно укладають у банку, сильно придавлюючи руками кожен шар;
 • зверху накривають тканиною, змоченою водою;
 • поміщають у темне місце для бродіння на 36 годин.

ферментація іван чаю у банку

Після закінчення часу сировину дістають, викладають на деко і підсушують у духовці при температурі 90-100°.

Для довідки! Підготувати листя можна шляхом їхнього розміщення в морозильну камеру. Кристали льоду руйнівно впливають на структуру листя.

ферментація іван чаю в духовці

За допомогою м'ясорубки

Найменш трудомісткий варіант, причому виділяється велика кількість соку. Щоб сировина проходила легко, використовується сіточка з великими отворами. У результаті виходять великі гранули. Отриману сировину укладають у ємність, утрамбовують, накривають вологою ганчіркою та залишають для ферментації.

ферментація іван чаю м'ясорубкою

Однак цей спосіб має мінус. При переробці знижується якість сировини, оскільки відбувається окислення через взаємодію листя з металом.

Як дізнатися, що ферментація відбулася

Оброблену будь-яким із вибраних способів сировину поміщають у тару, накривають вологою тканинною серветкою і ставлять у місце, захищене від потрапляння сонячних променів. Оптимальна температура зберігання – 24-27 °С. Дотримання внутрішнього клімату є важливою умовою у процесі ферментації. Якщо порушити температурний режим, бродіння закінчиться передчасно, а чай втратить не лише смакові, а й корисні властивості.

ферментований Іван чай

Готовність ферментації визначається тривалістю процедури. Важливо дотримуватися всіх умов і час обробки. Виділяють три рівні ферментування:

 • Слабкий (легкий). Бродіння триває трохи більше 3-9 годин. Коли з'являється легкий квітково-фруктовий аромат, листя готове до заварювання. Для такого напою характерний світло-жовтий колір із м'якими смаковими якостями.
 • Середній. Тривалість процедури – 10-19 годин. Готовий чай характеризується терпким смаком, з невеликою кислинкою та насиченим запахом. Колір напою – зелений.
 • Сильний (глибокий). Процес обробки триває від 1 до 2 діб. Темний напій має терпкий смак та темний відтінок. Відчутний насичений фруктовий аромат.

правильна ферментація іван чаю

Для довідки! Не рекомендується проводити ферментацію понад 4-6 діб. Чим довше час бродіння, тим більше шансів утворення плісняви.

Після того, як витриманий тимчасовий період, листя готове. Під час вилучення з ємності вони мають діставатися пластами, вологими від соку.

Іван чай ферментований

Як сушити ферментований Іван-чай

Сушіння листя – завершальний процес. Для цього знадобляться лист, пергаментний папір і дрібно порізане листя. На металевий лист, покритий папером, викладається тонким шаром сировини (трохи більше 1 див). Щоб не було грудок, листя злегка розпушує.

сушка іван чаю

Духовку розігрівають до 90 ° і закладають лист на 1,5-2 години. Для остаточного просушування та виходу вологи нагрівання знижують до 50°-60°. Для рівномірного сушіння листя періодично перемішують. Як тільки вони темніють і починають ламатися, чайний напій готовий.

Також можна сушити чай на сковороді із товстими стінками. Для цього маса нудиться на дуже слабкому вогні протягом 30 хвилин при постійному струшуванні. Потім збільшують вогонь і помішуючи дерев'яною лопаткою, доводять до готового стану.

сушка іван чаю фото

Важливо! Завершальний етап проводиться при відкритих дверцятах духовки.

Після того, як висушена трава охолоне при кімнатній температурі, її пересипають у мішечки тканини і провітрюють на відкритому повітрі. Якщо при струшуванні мішечок шарудить, значить чай добре висушений.

Іван чай у мішечках

Для зберігання Іван-чаю використовують бляшанки, берестяні або скляні банки з відповідними кришками. Зберігати слід лише у темному та сухому місці.

Як заварювати Іван-чай

Щоб напій вийшов якісним і корисним, потрібно дотримуватись правил заварювання. Для заварки береться керамічний, фарфоровий чи скляний чайник. На заварник об'ємом 0,5 л достатньо 2 чайних ложок приготовленого чаю. Заварка заливається окропом та щільно накривається кришкою. Важливо витримати часовий інтервал заварювання. Потрібно залишити на 40 хвилин, а потім збовтнути, не знімаючи кришки. Це необхідно, щоб крупиці чаю перемішалися та активізували ефірні олії.

Як заварювати Іван чай

Завдяки вмісту великої кількості натуральних ароматичних сполук готовий напій може зберігатися протягом декількох днів. Можна приймати як у гарячому, так і холодному вигляді.

Для довідки! Навіть якщо сировина відмінної якості, аромат і користь чаю залежатимуть від води, що використовується при заварюванні.

іван чай у чашці

Висновок

Ферментація дозволяє зробити кипрей набагато смачнішим і кориснішим. Щоб отримати справжній чай, потрібно дотримуватися не тільки етапів бродіння або сушіння, але й збору та попередньої підготовки самого листя.

Іван чай як заварювати

ВІДЕО: Як правильно заготовляти Іван-чай.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар