Килимова техніка вишивання

Килимова техніка вишивання допоможе створити вдома приємні, затишні та незвичайні предмети інтер'єру. Незважаючи на назву, вона призначена не для килимів, а для різних предметів: подушок, пледів, покривал. Вона створює приємні, пухнасті та об'ємні малюнки, які схожі на килим. Завдяки цьому декор предметів інтер'єру виходить незвичайним та ніжним, що дуже сподобається дітям.

Що таке килимова вишивка

Килимова вишивка – це спеціальна техніка, яка трохи схожа на вишивання хрестом або гладдю, але при цьому візерунки створюються не гладкими, а об'ємними. Зображення переноситься на тканину за допомогою кольорових ниток, які створюють махрові петлі або пухнастий ворс.

Ворс або петлі створюються на тканині за допомогою двох варіантів:

 • Петельна техніка чи нетканий гобелен. Малюнок переноситься на тканину за допомогою спеціальної голки, що створює петлі. Для цього можна використовувати будь-яку щільну тканину, а схеми для килимової вишивки можна просто завантажити в інтернеті або навіть намалювати самостійно.
 • Вузликова техніка передбачає використання коротких відрізків пряжі, які кріпляться вузликами до тканини. Вони зав'язуються на спеціальній сітці, яку можна придбати окремо або у наборі для вишивання.

види вишивки

Килимова техніка з'явилася і стала популярною ще в середньовіччі, а саме у XV столітті. Тоді принцеси у холодних замках створювали такі затишні вишивки.

килимова вишивка в будинку

Теплота та затишок – це головна особливість цього виду рукоділля, за допомогою якої можна створити:

 • Приємні половички для ніг.
 • Покривала.
 • Килими.
 • Оригінальне панно.
 • Урожай гобелени або вишиті картини.
 • Дивани подушки.
 • Теплі пледи.

гарна подушка

килимова вишивка - подушка

килимок для дитини

килимова вишивка - панно

килимова вишивка - картина

килимова вишивка - килим

килимова вишивка - плед

килимок сонечко

Килимову техніку можна використовувати як для оформлення всього виробу, так і для створення окремих аплікацій.

аплікація на одязі

Об'ємні фігури будуть оригінально виглядати насамперед на дитячому одязі:

 • Шарфах.
 • Шапки.
 • Світлах.
 • Сумки.

Використовувати килимову техніку можна навіть для створення іграшок.

сумка в килимовій вишивці

Переваги та недоліки килимової вишивки

Цей незвичайний прийом вишивки має переваги та недоліки в порівнянні з іншими формами ручного оформлення виробів. Основні переваги:

 • Просто виконання прийом може освоїти навіть дитина.
 • Пластичність малюнка, перенесене зображення буде м'яким, тому зручно вишивку використовувати для одягу.
 • Простота створення малюнка – його можна просто нанести на тканину та вишити за контуром.
 • Оригінальність та м'якість малюнка.
 • Можливість створити об'ємні фігури на тканині.

переваги килимової вишивки

Головним недоліком методу є те, що він потребує великої кількості часу. Вишити подібним чином цілий килимок чи плед буде досить довго. Разом з тим, цей недолік може бути і своєрідною перевагою, оскільки цей спосіб дозволяє виробити в собі терпіння і посидючість.

мінуси килимової вишивки

Різновиди

Усього існує два основних різновиди техніки: петельна та вузликова. Для кожної з них потрібні свої інструменти та схему. Тому перед початком роботи необхідно вибрати конкретну техніку і під неї вже купувати:

 • Основу для малюнку чи канву.
 • Схеми.
 • Пяльці або кадру.
 • Інструменти: голку або гачки.
 • Нитки.

техніки килимової вишивки

Порада. Петельна техніка або килимова вишивка голкою для початківців буде більш зручною та зрозумілою, оскільки вона більше схожа на звичайну вишивку. Тому рекомендується починати освоювати цю майстерність саме з цього способу.

У магазинах для творчості продаються вже готові набори, які містять усі необхідні інструменти та матеріали, а також детальну інструкцію.

набір для килимової вишивки

Важливо! Для початку краще придбати саме готовий набір, так як тут все буде в комплекті і не доведеться потім докуповувати інструменти або пряжу.

Петельна

Для петельної техніки знадобляться матеріали та інструменти:

 1. Канва чи тканина. Для килимової вишивки голкою для початківців краще використовувати щільнішу тканину. Так зручніше закріплювати нитки. Згодом можна буде перейти на звичайну тонку бавовняну тканину, яку зручно пришиватиме до готового виробу.
 2. Малюнок або схема, яку можна знайти на сайтах або придбати окремо.
 3. Спеціальна голка, яка має обмежувач. Обмежувач дозволяє створювати петлі певної довжини. Досвідчені майстрині використовують кілька голок із різними обмежувачами. Завдяки цьому малюнок виходить об'ємним.
 4. Пяльці або кадру. Для початківців краще використати саме п'яльці. Вони дозволять добре натягнути тканину, завдяки чому її зручно протикатиме, і робота піде швидше.
 5. Нитки. Підійдуть звичайні нитки для вишивання чи муліні. Також можна взяти тонку вовняну чи акрилову пряжу.
 6. Клей ПВА, який дозволить закріпити одержані петлі.

петельна техніка вишивання

Малюнок і сама вишивка в петельній техніці наносяться зі зворотного, виворітного боку. Потім тканина натягується на п'яльці і за допомогою голки утворюються петлі. Після чого вони закріплюються клеєм і виходить вишивка.

як вишивати в петельній техніці

Вузликова

Для вузликової техніки потрібні інші інструменти:

 1. Спеціальна сітка чи канва. Її необхідно щоразу купувати окремо.
 2. Спеціальний гачок для створення петель та вузликів.
 3. Нитки. Для цього способу більше підійде звичайна пряжа: вовняна, бавовняна або акрилова. Муліне не варто вибирати, тому що цими нитками незручно робитиме вузлики.
 4. Схеми для вишивання, які можна знайти в інтернеті. Для цього методу знадобляться спеціальні схеми, які підходять для сітки.
 5. П'яльці. Тут їхнє використання необов'язкове. Але килимове плетіння для початківців рекомендується виконувати із застосуванням цього інструменту. Він дозволить точно утримувати сітку та схему. На натягнутій сітці простіше плести вузлики.

вузликова техніка вишивання

Порядок роботи у вузликовій техніці простий. Спочатку за допомогою п'яльців закріплюється схема та сітка. Потім нарізаються нитки на невеликі відрізки – 5 см. Кожен відрізок за допомогою гачка заплітається навколо сітки, де утворюється вузлик. Цей метод більш трудомісткий, ніж використання голки. У наборах творчості продаються відрізки потрібної довжини.

як зробити вишивку у вузликовій техніці

Як вибрати голку або гачок

Головні інструменти для вишивки – це голка чи гачок, тому до їх вибору потрібно підійти дуже уважно. Багато майстринь мають у своєму арсеналі кілька подібних інструментів для ниток різної товщини та створення об'ємних малюнків.

 • Голка повинна мати насамперед зручну рукоятку, адже її доведеться тримати в руці довгий час. Зазвичай вона має дерев'яну ручку анатомічної форми. Товщина інструменту має відповідати товщині пряжі. Як правило, голка повинна бути трохи товщі за пряжу. Якщо передбачається використання матеріалів різної товщини – потрібно кілька різних голок.

  голка для вишивки

 • Гачок підбирається за тим самим принципом, що голка. Можна взяти і звичайний гачок для в'язання. Але спеціальний гачок для килимового плетіння має особливий рухомий замочок, за допомогою якого зручніше робити вузлики і просувати нитку в сітку. Гачок повинен мати зручну ручку, так як його доведеться тримати досить довгий час. Товщина гачка залежить від пряжі, які повинні бути трохи тоншими за інструмент.

  гачок для вишивки

Порада. У готових наборах для творчості продаються нитки та інструменти, які вже підібрані за товщиною. Тому для килимового плетіння для початківців краще купувати саме їх. Пізніше при виборі пряжі та інструментів можна орієнтуватись на зразки з готового набору.

Як зробити вишивку в петельній техніці

Виконати килимову вишивку голкою для початківців у петельній техніці нескладно. Порядок роботи тут такий:

 1. На звороті тканини наноситься схема. Для цього можна використовувати олівець чи маркер.
 2. Тканина натягується на п'яльці виворотом вгору.
 3. Нитка вставляється в голку та за допомогою голки спочатку вишиваються контури малюнків. Закріплювати нитку немає потреби, достатньо залишити вільний кінець.
 4. Після створення контуру заповнюється основний малюнок.
 5. Для створення петель тканина протикається голкою до упору, а потім голка виводиться назад.
 6. Петлі створюються з відривом 3 мм друг від друга. Якщо нитки дуже тонкі, то петлі можна створювати частіше, але це вимагатиме більшого часу.
 7. Після створення малюнка кінці ниток закріплюються. Також додатково з вивороту петельки можна закріпити клеєм ПВА.

техніки килимової вишивки

Важливо! При вишиванні нитка має бути слабо натягнута, інакше петельки виходити нерівними, що виглядатиме некрасиво. Щоб пряжа мала рівний натяг, рекомендується піднімати голку невисоко від тканини – не більше 3-5 см.

Особливості вузликової техніки

Вузликова техніка вимагає більшої посидючості, але багато досвідчених майстринь віддають перевагу саме її. Покрокова інструкція з плетіння:

 1. Скласти схему та сітку разом. Натягнути їх на п'яльці чи рамку.
 2. Гачок без нитки пропускається крізь сітку і після цього на нього надівається відрізок 5 см.
 3. Гачок захоплює пряжу точно посередині, після чого на ньому закривається замок.
 4. За допомогою гачка нитка протягується крізь сітку і створюється вузлик. На лицьовій стороні при цьому залишається два вільні кінці, а з вивороту з'являється вузлик.

як правильно вишивати в килимовій техніці

Після освоєння кожної техніки робота піде швидко. Для створення невеликого килимка розміром 40х40 см у досвідченої майстрині потрібно близько п'яти годин чистого часу.

плюси та мінуси килимової техніки

Вишивальниці-початківці знадобиться часу більше. Але результат у будь-якому випадку здивує та потішить близьких і саму майстриню.

Відео: килимова вишивка

50 оригінальних ідей для вишивання в килимовій техніці

косметичка з килимовою вишивкою

сумка з килимовою вишивкою

новорічний килимок

гарна подушка в килимовій техніці вишивки.

килимова вишивка своїми руками

килимок Міккі Маус

як зробити килимок в килимовій техніці

килимок Грибок

вишивка Собака

техніка килимової вишивки

подушка Зайчик

подушка Немо

килимок Пташки

вишивка Оленя

вишивка Яблуко

подушка Метелик на квітці

як вишити подушку

круглий килимок Соняшник

круглий килимок

красиві троянди в килимовій вишивці

вишивка Квіти

як вишити метелика

вишивка Сова

вишивка Сонечко

подушка Ромашки

картина в килимовій техніці вишивання

Килимова техніка вишивання

оригінальна подушка

килимова вишивка - килимок

невеликий приліжковий килимок

вишивка Рибка

килимок

вишивка Жираф

вишивка Лиса

квіткова килимова вишивка

Подушка Соняшники

подушка з вишивкою Серце

вишивка Коти

вишивка Лебеді

килимова вишивка на подушці

вишивка

вишивка Собака

вишивка

м'який килимок

вишивка Макі

килимок Вінні Пух та його друзі

подушка Метелик

подушка Макі

вишивка хелло Кітті

подушка Слон

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар