Чищення чайника від накипу оцтом – як правильно почистити

З кожним роком якість питної води стає все гіршою і гіршою – достатньо подивитися на шар накипу в чайнику. Мало того, що це скорочує термін його служби, то ще й привносить до складу води свою «добавку», явно не корисну.

Накип у чайнику

Ось чому так важливо своєчасно видаляти вапняний наліт, благо методів і засобів в даний час знайдеться надміру: від найелементарніших, до, фактично, лабораторних. Втім, способи очищення чайника від накипу оцтом зовсім нескладні та доступні кожному.

У чому сенс видалення накипу?

У будь-якій воді (крім дистильованої), навіть найчистішій артезіанській, знаходяться розчинені солі та мінеральні речовини. Це – нормально, щоправда, із погляду хімії. Для звичайного чайника подібний стан речей обертається появою нальоту на стінках, збільшенням часу закипання, а для електричного виходом з ладу нагрівального елемента.

Таке явище обумовлюється низькою теплопровідністю накипу, що призводить до перегріву металевих частин корпусу та тену.

накип

накип

yfrbgm

У більшості випадків мінеральні відкладення є сумішшю з карбонатів магнію і кальцію, а при використанні водопровідної води ще й хлористих сполук з частинками заліза. Визначити, що саме переважає в накипі можна за її кольором: світлий – надлишок хлору, рудуватий – багато заліза, жовтий – класичний вапняний склад. Звичайно, все це «травить» у воду при кип'ятінні.

Чому саме оцет? Як він впливає на накип?

Настільки поширена в побуті чистка чайника оцтом пояснюється дією присутньої в ньому кислоти на вапняний наліт. Справа в тому, що при взаємодії з нею ефіри вугільної кислоти, у поєднанні з лужноземельними металами, які у звичайному стані не розчиняються у воді, перетворюються на легкорозчинні ацетати (солі). Чим і пояснюється можливість видалення накипу.

оцет

Тому тут виявляться ефективними всі кислотовмісні речовини, а не тільки один оцет. При цьому обов'язкова вимога нагрівати розчин пояснюється елементарним прискоренням протікання хімічних процесів.

Важливо! Подібні хімічні процеси відбуваються не тільки при використанні оцтової кислоти. Аналогічну дію також лимонна і ортофосфорна кислоти, які містяться в деяких продуктах.

Способи очищення чайника від накипу оцтом

Коли йдеться про видалення накипу, найчастіше мається на увазі використання «підручних» засобів і побутової хімії. Спеціальні препарати, що випускаються промисловістю, застосовуються значно рідше, оскільки популярні засоби дають цілком прийнятний результат при чищенні.

звичайних чайниках

Столовим оцтом

Незважаючи на величезну кількість всіляких рекомендацій щодо використання його для видалення вапняних відкладень, всі вони зводяться до одного принципу. Необхідну кількість оцтового розчину (залежить від об'єму чайника: як правило, півсклянки або склянка звичайного оцту на літр води) потрібно залити в чайник, так, щоб вийти трохи за межі нальоту, прокип'ятити і дати відстоятися.

Чищення оцтом

Залежно від товщини шару може знадобитися від чверті години до кількох годин. Після – злити розчин і добре ополоснути всередині.

Оцтовою есенцією та аскорбіновою кислотою

Популярні способи очищення чайника від накипу оцтом іноді нагадують досить незвичайні рішення. У цьому випадку доведеться заповнити його водою на дві третини, потім додати 30 мл оцтової есенції.

спеціальні щітки

Аскорбінову кислоту необхідно подрібнити в об'ємі, що дорівнює двом столовим ложкам. Висипати порошок, що вийшов, в чайник. склад довести до кипіння і залишити на 8-12 годин. Накип повинен добре зчищатися губкою або щіткою.

Оцтом з гідрокарбонатом натрію (содою)

Оскільки оцет вступає в реакцію з содою, при використанні цього методу потрібно дотримуватись певного порядку дій:

 • Наповнити чайник водою (не до верху).
 • Влити половину столової ложки звичайного (9%) оцту.
 • Всипати 50-60 г харчової соди.
 • Закип'ятити отриманий розчин. Підтримувати кип'ятіння на слабкому вогні протягом чверті години.
 • Злити воду.
 • Видалити наліт губкою для миття посуду.
 • Помити чайник.
 • Повторити, за потреби.

Оцет та сода

Додаткова інформація! Видалення накипу за допомогою соди не позбавлене підстави, тому що на відміну від очищення чайника оцтом від накипу, сода, вступаючи в реакцію з водою, утворює молекули вугільної кислоти, яка, у свою чергу, перетворює вапняний наліт гідрокарбонати. Тому і стає можливим видалити наліт після обробки содою.

Оцтовою есенцією з лимонною кислотою

Використовувати об'єднання таких активних, агресивних речовин має сенс лише за неможливості вивести шар накипу іншими засобами. Першою слід додати есенцію, пропорції 45-50мл. на 2 літри води і закип'ятити.

Лимонна кислота

Після повного остигання розчин потрібно злити і провести первинне очищення (щіткою). Далі, залити нову порцію води, всипати столову ложку (з гіркою) лимонної кислоти, довести до кипіння і потримати так 5-10 хвилин. Злити рідину. Промити чайник.

Видалення накипу народними засобами: короткий огляд

Так званий «народ», у своїх порадах з догляду за кухонним начинням, нерідко виявляється дійсно правим, проте засоби та методи, які при цьому рекомендується використовувати не можуть не дивувати:

Зварити пару лимонів

Так як почистити чайник оцтом від накипу не завжди можливим (запах), можна взяти звичайний лимон або два (залежить від об'єму чайника) і прокип'ятити його в ньому протягом чверті години.

Лимон

Природна кислота, яка є у лимоні, може дати непоганий результат.

Закип'ятити «Пепсі-колу» або «Спрайт»

Швидше за все, такий рецепт з'явився через наявність у цих напоях ортофосфорної кислоти, яку додають для зниження сприйнятливості до підвищеної концентрації цукру.

народний спосіб

Перед використанням потрібно позбавитися вуглекислого газу, потім влити напій у чайник (зазвичай півлітра, літр) і закип'ятити. Вилити після повного остигання.

Використовувати огірковий розсіл

У цьому є певний зміст, оскільки розсоли містять оцтову та молочну кислоту. Профільтровану рідину необхідно налити в ємність та довести до кипіння. Дати відстоятись кілька годин, після чого злити, а чайник ретельно промити, поки не зникне специфічний запах.

розсіл

Накип забирається механічно, за допомогою щітки. Схожий ефект дає чищення чайника оцтом.

«Компот» з картопляних очищень та яблучної шкірки

У чайник закладається суміш із картопляних очищень та шкірки від яблук або груш. Потім, після закипання, все це варево потрібно потримати на слабкому вогні щонайменше півгодини. Після остигання спустошити ємність.

металевих чайниках

Можливо, це й дасть якийсь ефект, але лише за незначного нальоту.

Чищення чайників з різних матеріалів

Як правило, всі вищенаведені способи і речовини підходять для очищення внутрішніх поверхонь стінок з різних матеріалів.

електрочайників

Винятки становлять лише конструктивні особливості, які можуть мати значення у разі застосування спеціальних технологій під час виготовлення посуду.

Як очистити емальований чайник від накипу?

При чищенні емальованого чайника з використанням оцту можна зіткнутися із проблемою виведення специфічного запаху. Тому, перш за все, варто спробувати усунути накип содою, лимонною кислотою або спеціально розробленим складом.

алюмінієвий посуд

Скляний

Цей матеріал відрізняється хорошою опірністю не тільки до утворення вапняного нальоту, але й до впливу агресивних реагентів. Тому чистити такий чайник можна будь-якими засобами.

вилити з чайника

Електрочайник

Єдине обмеження, яке може вплинути на вибір того чи іншого способу – наявність нагрівального елемента, оскільки очистити чайник від накипу оцтом чи лимонною кислотою не рекомендується.

чистити чайник

Проте відомо безліч підтверджених результатів успішного зняття накипу саме із застосуванням цих речовин. Насамперед потрібно пробувати соду, а потім – діяти за обставинами.

З нержавіючої сталі

Допускає обробку як содою, так і оцтом і лимонною кислотою. Як правило, обережного поводження вимагає зовнішня, полірована поверхня.

Нержавіюча сталь

Заварювальний

Такі чайники зазвичай виготовляються із кераміки. Тут діють самі правила, як і видаленні нальоту зі скляних поверхонь.

Заварювальні чайники

Чищення чайника оцтом: попередження утворення накипу

Щоб не витрачати час на видалення товстого шару вапняного нальоту або, що гірше, планувати нову покупку слід регулярно проводити профілактичне очищення.

зберігання води

Також, при користуванні, необхідно дотримуватись загальних рекомендацій:

 • Часто споліскувати внутрішню поверхню чайника.
 • Використовувати фільтровану воду. Якщо немає можливості забезпечити якісне очищення, воду бажано відстоювати перед кип'ятінням.
 • Проводити профілактичне очищення не рідше ніж раз на місяць.
 • Чи не наливати більше води, ніж потрібно.

  профілактичного чищення

Підтримка посуду в чистоті, а також регулярне видалення мінеральних відкладень на внутрішній стороні стінок чайника безпосередньо відбивається як на смакових якостях готових напоїв, так і здоров'я.

чистий чайник

чайник

чистити чайник

Останній аспект є головним аргументом, особливо з урахуванням того, що способи очищення чайника від накипу оцтом прості, не вимагають особливих витрат і під силу кожному. Головне, не лінуватися це робити.

Відео: як очистити чайник від накипу

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар