Чищення бойлера в домашніх умовах

Як самостійно почистити бойлер: поради та рекомендації

Більшість сучасних водонагрівачів здатні довго і безперебійно працювати протягом багатьох років. Однак, залежно від умов експлуатації, цей термін може суттєво скоротитися, особливо якщо раз на півтора або два роки не проводити його профілактику – мається на увазі чищення бойлера. Така часта необхідність викликана поганим станом міських водопроводів, а також якістю самої води.

бойлер фото

Перш ніж розпочинати: основні правила

Якою б чистою не була вода, вона в будь-якому випадку почне утворювати накип. Згодом усередині ємності все одно будуть накопичуватися органічні відкладення та шлам (дрібнодисперсні опади).

чищення бойлера

Існує кілька ознак, за якими можна визначити, що водонагрівач потрібно чистити:

 • Відчутне збільшення тривалості нагрівання.
 • Часте спрацювання автомата термозахисту.
 • Різкі бавовни та шум усередині бака.
 • Гаряча вода має неприродний колір і неприємно пахне.

як почистити бойлер

Зазвичай основна увага приділяється нагрівальному елементу. Ємності для води рідше потребують спеціального додаткового догляду.

бойлер чищення

Важливо! Перш ніж приступати до самостійного усунення проблем, рекомендується подивитися хоча б пару відео, як почистити бойлер у домашніх умовах.

Розбирання домашнього водонагрівача

Перше, що слід зробити перед початком робіт – відключити бойлер та закрити вхідний кран (холодну воду). Загальний порядок операцій виглядає приблизно так:

 1. Необхідно випорожнити бак. Це найдовший етап. Його можна трохи прискорити, прибравши трубки, що підводять холодної і гарячої води – вода повинна потекти з «холодного» патрубка.
 2. Видалити декоративні накладки та кожухи.
 3. Чищення бойлера потребує демонтажу всього допоміжного обладнання (реле, термодатчик).
 4. Відкрутити болти, що кріплять фланець до корпусу бака.
 5. Акуратно витягти тен.

злив води з бойлера

як розібрати бойлер

як почистити бойлер

як витягнути тен з бойлера

Якщо дозволяють умови, можна зняти бойлер і всі роботи виконувати на підлозі, попередньо перевернувши його догори дном.

як зняти бойлер

Важливо! Після видалення захисного кожуха бажано зробити пару знімків, щоб запам'ятати порядок підключення дротів до вузлів керування.

Механічний спосіб очищення

Зазвичай шари накипу відкладаються на трубках тену і в невеликій зоні біля нього. Тому основний обсяг робіт посідає саме його очищення. Великий наліт потрібно акуратно зняти ножем, намагаючись нічого не зашкодити. Залишковий шар можна зняти дрібним наждачним папером.

накип на тені

При цьому діяти потрібно швидко, поки трубки ще вологі, так як у водонагрівачі очистити тін від накипу вкрай складно, а на повітрі вапняний шар швидко твердне. Щодо бака, досить добре вимити його зсередини.

промити бойлер

Хімічний спосіб очищення

Оскільки в процесі видалення нальоту категорично забороняється використовувати жорсткі щітки або абразиви, часто використовують спеціальні засоби для чищення.

засіб від накипу

Важкодоступні місця у накопичувальній ємності можна протерти вологою ганчіркою, змоченою у розчині лимонної кислоти. У нього ж можна занурити тен, щоб забрати залишки нальоту. Після закінчення робіт слід добре промити всі поверхні, що мали контакт із хімією.

чищення тену

На цьому чистка бойлера закінчена.

чистий бойлер

Зверніть увагу! Водонагрівачі аристон відрізняються особливою конструкцією фланця. Щоб його витягти, потрібно подати його трохи нагору, потім, нахиляючи під певним кутом (визначається за місцем), акуратно вийняти тен з бака.

бойлер Арістон

Як очистити тен від накипу у водонагрівачі

Видалення мінерального наросту з нагрівальних елементів не завжди можна провести лише механічним шляхом. Подібним чином вдасться зняти лише великі шматки, а тонкий залишковий шар та іржу краще очищати за допомогою хімічних реагентів.

накип у бойлері

Якщо наліт незначний, то для цього підійде звичайний засіб видалення накипу для чайників. Також можна зробити розчин лимонної кислоти, розвівши два 50-грамові пакетики у двох літрах води. Як альтернатива підійде розчин оцтової кислоти в пропорції п'ять до одного. Щоб повністю усунути мінеральні відкладення, нагрівач повинен перебувати в хімічній ванні досить тривалий час: від 12 годин до доби.

очищення від накипу

Важливо! Працюючи з агресивними розчинами, потрібно використовувати емальований посуд і стежити, щоб рідина не потрапляла на гумові манжети або ущільнювачі. В іншому випадку така чистка бойлера здатна призвести до протікання.

тен водонагрівача

Існуючі кошти від накипу

Позбутися вапняного нальоту можна і з використанням промислових реагентів. Вони можуть продаватися як у вигляді порошків, так і у вигляді вже підготовлених рідин. Єдине обмеження – їх не можна застосовувати для очищення мідних поверхонь чи ємностей із нержавіючої сталі!

чистин від накипу

До переваг промислових засобів можна віднести:

 • Спеціально розроблений хімічний склад, що включає сильнодіючі кислоти.
 • Наявність інгібітора корозії.
 • Хороша розчинність у воді, безпечне виділення парів.

засіб від накипу top house

засіб від накипу sano

антинакіпін

засіб від накипу optima plyus

Як очистити тен від накипу у водонагрівачі без розбирання

Іноді потрібно очищати водонагрівач, не знімаючи та не розбираючи його. Така можливість існує, але лише за умови правильно здійсненого розведення трубопроводу. В цьому випадку доведеться злити трохи води (приблизно третину від загального обсягу) і через зливний патрубок додати реагент. Робити це потрібно таким чином, щоб ємність з розчином знаходилася вище за рівень води в баку. Потім слід почекати від 4 до 8 годин, після чого кілька разів промити все проточною водою.

злив води з бойлера

Зменшити кількість подібної профілактики можна за допомогою додаткових фільтрів механічного очищення. Крім того, бажано використовувати пом'якшувачі води, а також підібрати щадний режим роботи (краще уникнути зайвого перегріву тену). Ці кроки дозволять виключити низку негативних факторів, через що чистка бойлера може знадобитися значно рідше, а сам водонагрівач прослужить набагато довше. Істотно довше терміну, передбаченого виробником.

електричний водонагрівач

Відео: чищення бойлера своїми руками

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар