Чим відпрати речі, що полиняли, в домашніх умовах

Відновити первісний вигляд вицвілої білизни є можливим далеко не завжди. Якщо тканина вигоріла на сонці, вирішити проблему засобом для виведення плям і відбілювачем не вийде за будь-яких умов. Якими б ефективними вони не були.

линяють

Не врятують ситуацію та народні засоби. Якщо матеріал пошкоджено, відновлювати його безглуздо. Інша річ, коли улюблена сукня та інший одяг полиняли після прання. І тут можна спробувати повернути колишній колір.

поліняв річ

Давайте розберемося, ніж відпрати речі, що полиняли, якими засобами і методами це краще зробити.

Чому під час прання речі можуть полиняти

Речі линяють через явище, яке називається дисперсією барвників. Відбувається це зазвичай при одночасному пранні кольорового та світлого одягу при досить високій температурі води. Наприклад, чорна футболка при нагріванні втрачає частину барвника та освітлюється.

білизна, що полиняла

Але ця фарба відразу осідає на білих виробах, роблячи їх відтінок темнішим. Щоб цього не сталося, слухайте поради досвідчених господарок: не намагайтеся відпрати все й одразу! Киньте одяг різних кольорів у машинку нарізно.

Як дізнатися, що річ може злиняти

Пігментація барвників відбувається у трьох випадках:

 • Неправильно підібрані умови та режим прання.
 • Невідповідний миючий засіб.
 • Неякісний барвник.

Врахуйте, фарбується будь-яке кольорове полотно. Одні тканини більше схильні до вимивання пігментів, інші менше.

біла білизна

Сильно линяють бавовняні, шовкові, лляні матеріали та шерсть, особливо якщо вони фарбувалися синтетикою. Менш схильні до пігментації крепдешин, віскоза і бязь. Однак у будь-якому випадку прати кольорові речі краще з кольоровими та дотриманням рекомендованих режимів прання.

маленька цятка

Перевірити в домашніх умовах, наскільки сильно вимивається барвник із одягу, досить просто. Є кілька способів:

 • Замочіть предмет гардеробу у теплій воді із порошком хвилин на двадцять. Без інших речей! Якщо вода забарвилася під колір виробу, отже одяг линяє досить сильно.
 • Злегка віджати і розкласти замочену сорочку або блузку на шматку світлої тканини. Якщо на білому полотні залишилися кольорові плями, виріб линяє.
 • Намочіть чисту світлу ганчірочку, потріть їй поверхню елемента гардероба, що тестується. Дрігач забарвилася? Одяг линяє.

Що робити, якщо річ полиняла під час прання

Замовити спеціальну хімчистку – гарна порада. На перший погляд. Щоправда, згодом може виявитися, що послуга коштує дорожче за найвицвілішу річ. На щастя, є чимало відповідей на питання, як ефективно випрати річ, що полиняла, в домашніх умовах.

Що робити насамперед

Найголовніше – не відкладати вирішення проблеми у довгу скриньку. Не прасуйте постраждалий одяг праскою, не вішайте її сушитися. Не кидайте у кошик для брудної білизни. Як тільки помітили плями барвника, відразу ж займіться відновленням.

негарний сірий відтінок

Огляд засобів для виведення плям і відбілювачів

Серед найпопулярніших засобів для виведення плям і відбілювачів варто відзначити наступні бренди:

 • Vanish.
 • Лінійку «Вухатий нянь» від «Невської косметики».
 • Кисневі відбілювачі «Білі вітрила» компанії «Бара».
 • Domestos.
 • Бренд “БОС Плюс”.
 • Лінійка “Вітрило”.

доместос

ваніш

вухатий нянь

вітрило

Розглянемо кілька найпопулярніших відбілювачів і засобів для виведення плям, що займають перші місця в рейтингу Яндекс Маркет.

 1. Udalix Ultra. Універсальний засоб для виведення плям-олівець, що не містить фосфатів і сполуки хлору. Підходить для світлих, кольорових та темних матеріалів. Недолік: олівець. Більше підходить для невеликих предметів гардеробу та виведення окремих плям.
 2. Vanish Oxi Action, Golden Oxi та інші. Лінійка ефективних універсальних засобів для виведення плям для різних тканин. Показники товарів можуть істотно відрізнятися.
 3. Чистін Омега. Універсальний кисневмісний відбілювач, що не містить сполук хлору. Підходить для світлої та кольорової синтетики, бавовняних виробів. Випускається як рідини. Ефективний та дешевий засіб.
 4. Антип'ятин. Концентрований кисневмісний порошок, призначений для ефективного видалення плям з кольорової та світлої синтетики та бавовняних речей. Не містить хлористих та фосфатних сполук. Досить дешевий та економічний.
 5. Lion ТОП. Не найдешевший, але ефективний та універсальний продукт.

відбілювач

ваніш

бос

чистин

Зверніть увагу! На побутовій хімії для білих речей зазвичай є напис White. Для кольорового одягу – “Color”.

Використання народних способів

Існують сотні народних методів відновлення первісного кольору. Розглянемо кілька найпопулярніших.

 • Перекис. Замочіть постраждалий предмет гардеробу у воді з порошком та перекисом. Витримайте пару годин та випрайте одяг.
 • Нашатир. Знадобиться всього пару мілілітрів спирту на літр гарячої води. Замочувати хвилин 50-60. Якщо залишилися плями, повторіть процедуру.
 • Невелику джинсову річ можна спробувати врятувати звичайною харчовою содою. Густо намазати пошкоджені ділянки злегка розведеним у воді порошком, через 10-15 хвилин випрати.

сода

нашатир

Чим відпрати речі, що полиняли, в домашніх умовах

білизна

Досвідчені господині практикують ще один хитрий прийом. Як швидко відновити колір кольорової речі, що полиняла? А чи можна його взагалі не відновлювати! Просто взяти і перефарбувати в темніший. Полиняла блакитна блузка?

Біла тканина

Зробіть її темно-синьою. Біла футболка стала рожевою? Пофарбуйте її у бордовий. Завжди можна знайти темніший барвник.

Що робити з дуже делікатною тканиною

З делікатними тканинами і поводитися потрібно делікатно. Далеко не всякий засіб підійде.

Багато господарок

Пара перевірених методів від досвідчених господинь:

 • Замочування потерпілого одягу у слабкому розчині марганцівки. Потрібна буквально дрібка перманганату калію на 5-10 літрів гарячої води. Розчин повинен мати світло-рожевий колір. Витримати пару-трійку годинника, можна трохи більше. У розчині не буде зайвим пральний порошок, що підходить до тканини.
 • Слабкий розчин нашатирю. Один пляшечку спирту літрів на п'ять-шість гарячої води. Витримати пару годин, потім випрати.
 • Відбілювати світлі речі можна «Білизною», дотримуючись рекомендацій виробника побутової хімії.
 • По ложці соди та перекису на пару літрів гарячої води. Замочувати хвилин 10-15. Але вода має бути дійсно гарячою, але не окріп!

Марганцівка

Як вчинити з одягом двох кольорів

Складніше із двоколірними виробами. Є два перевірені способи. Перший полягає в тому, що на ділянки різних кольорів наносяться різні засоби для виведення плям. На світлі місця – засіб, призначений для світлого одягу. На кольорові – для кольорової.

фарбуванні кольорової речі

Процедура проводиться у два етапи. Спочатку задіємо один засоб для виведення плям, стираємо. Потім застосовуємо другий. Обидва рази витримуємо по кілька годин, щоб хімія встигла подіяти. Після закінчення стираємо і сушимо.

Другий метод підходить для чорно-білих елементів гардеробу. Також проводиться у два етапи.

Врятувати річ, що полиняла

Чорні ділянки поливаються слабо завареним та процідженим зеленим чаєм. Витримуємо з чверть години, простягаємо. Потім світлі ділянки густо посипаються солей. Хвилин через 15 виріб повністю застигається. Якщо не допомагає, або повторюємо процедуру, або пробуємо інший варіант.

Відновлення білого кольору

 • Метод 1. Випрати одяг кілька разів поспіль із гарним порошком.

  засоб для виведення плям

 • Метод 2. На добу замочити речі, що полиняли, в теплій воді з порошком і відбілювачем або засобом для виведення плям для світлого одягу. Після цього випрати вироби, звернувши особливу увагу на полоскання.

  Виварюють кольоровий одяг

 • Метод 3. Використовувати розчин борної кислоти або розчин соди та перекису. У першому випадку одяг кілька годин замочується. У другому – кілька хвилин вариться у воді близько 70 °C. Весь цей час «варево» ретельно перемішується.

Як не допустити повторення проблеми

Щоб не довелося вирішувати, що робити, якщо річ полиняла, достатньо дотримуватися кількох нескладних рекомендацій:

 • Намагайтеся відпрати речі різних кольорів окремо.
 • Як варіант, скористайтесь пастками для прання (їх ще називають уловлювачами кольору).
 • Якщо уникнути проблеми не вдалося і білизна полиняла, ні в якому разі її не сушіть, особливо на сонці! Цим ви лише посилите ефект «линяння». Рятуйте речі негайно за допомогою відповідних спеціальних засобів або народних способів, описаних вище.

прати речі

Зверніть увагу! Існують спеціальні режими прання, що дозволяють одночасно прати одяг різних кольорів за невисокої температури води (зазвичай не більше 20-30 °C). Однак зважте, подібні програми є далеко не в кожній машинці. Уважно читайте посібник з експлуатації!

Загальні правила при пранні одягу

 • Тестуйте стійкість барвників перед пранням. Якщо річ сильно линяє, краще прати її окремо від іншого одягу.
 • Замочіть брудну білизну на кілька годин у розчині звичайної кухонної солі, а потім кидайте в машинку. Це запобіжить «линьку».
 • Використовуйте спеціальні режими прання для різних кольорів (є не на всіх машинках), прайте при невисоких температурах (не більше 30-40 °C).

Найкраще правило – не прати речі різних кольорів разом. Тоді й відновлювати первісний вигляд не доведеться.

використання засобів побутової хімії

Найчастіше облиняли речі ще можна врятувати, але краще до цього справа не доводити. Простіше кидати в прання однотонний одяг, ніж потім мучитися з відновленням оригінального відтінку.

Відео: як відпрати річ, що полиняла, в домашніх умовах

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар