Чим і як почистити газову колонку – покрокова інструкція

Багато хто віддає перевагу газовим колонкам електробойлерам. Головне їх завдання – нагрівання води для побутових цілей. Частота використання обладнання, тип роботи стають причинами засмічення. Результат – вихід пристрою з ладу, необхідність проводити ремонтні заходи. Що являє собою чищення газової колонки, які навички та інструменти для цього знадобляться і багато іншого в статті.

газова колонка

Причини забруднення газових колонок

Розглядаючи принцип роботи колонки, можна зрозуміти, чому з'являються засмічення та забруднення. Нагрів води здійснюється за допомогою горіння газу, що передбачає утворення сажі та нагару.

як почистити газову колонку

Розглянемо які поломки трапляються найчастіше:

 1. Гніт. Навіть тут утворюється досить багато кіптяви, що перешкоджає нормальній роботі пристрою.
 2. Труби водонагрівача. Саме тут може статися одна з найбільших проблем – засмічення у вигляді накипу, що відкладається на стінках труб. Ця проблема сама собою не вирішиться, лише наростатиме і посилюватиметься, поступово перекриваючи трубу повністю.
 3. Теплообмінник. Ще один активний елемент представлений групою трубок з виходом над колонкою. Через скупчення накипу, функція теплообмінника може бути порушена.

ремонт газової колонки

налаштування газової колонки

встановлення газової колонки

Чим і як почистити газову колонку - покрокова інструкція

Вище представлені основні проблеми, які найчастіше можна зустріти практично. Але існують і певні ознаки, які допоможуть визначити неприємність, що насувається, і усунути її заздалегідь.

газова колонка всередині

Основні ознаки засмічення

Як правило, поломки даються взнаки досить швидко. Деякі ознаки очевидні, інші непрямі.

газова колонка схема

Розглянемо основні сигнали:

 1. Збої в роботі або зовсім не вмикається. Наявність стабільного напору води та подачі газу до колонки тут є ключовим фактором оцінки. Якщо все нормально, але колонка періодично тухне в процесі роботи або зовсім не вмикається, варто звернути увагу на запальний елемент. Тут може накопичуватися гар, усунути яку вийде лише чисткою.
 2. Захист від перегріву активується сам собою. Щоб запобігти надмірному перегріву колонки, пристрій обладнується спеціальним датчиком. Саме він і вимикає обладнання, дає сигнал про несправність. У більшості випадків, ситуацію виправляє чищення труб від відкладень накипу.
 3. Зниження продуктивності. Виявляється у зниженні швидкості нагрівання води, зменшенні тиску її видачі. Проблема може бути в теплообміннику, засміченому накипом. Видалення відкладень на стінках труб усуває несправність.

види газових колонок

Промити газову колонку в домашніх умовах можна і потрібно, адже засмічення є головною причиною її виходу з ладу. Процес має періодичний, але обов'язковий характер. Чим і як це зробити далі?

чищення газової колонки

Які засоби для очищення газової колонки

Більшість виробників подбали про складання рекомендацій щодо догляду за своєю продукцією, враховуючи специфіку її виготовлення та подальшої експлуатації. Те саме стосується і підбору засобів для чищення. Іноді, при серйозних проблемах та складних забрудненнях, краще довірити очищення професіоналам, щоб гарантію було збережено. Але якщо ви вирішили виконати роботи самостійно, тоді таблиця нижче допоможе вам розібратися, що для цього знадобиться.

чищення газової колонки

Опис проблеми Усунення народними засобами Використання хімічних препаратів
Накип, що утворюється всередині труб Потрібно використовувати розчин води та лимонної кислоти в пропорції 1:5 відповідно Калгон або Антинакіпін здатні ефективно розм'якшити та очистити труби від накипу.
На теплообміннику утворюється нагар Розчин оцту та підігрітої води у пропорції 1:3 Концентрована 7-10% соляна кислота (можна використовувати інші, схожі за принципом дії)

Важливо! Схиляйтеся до вибору рекомендованих засобів для чищення. При ушкодженнях під час проведення робіт слід звернутися до газової служби (104).

прочищення газової колонки

Покрокова інструкція з очищення

Залежно від типу забруднення (засора) визначається хронологія виконання дій та підбираються матеріали, інструменти, засоби. Для правильного чищення колонки, потрібно враховувати особливості її забруднених елементів. Про все по порядку.

правила чищення газової колонки

Правила очищення від сажі та кіптяви з теплообмінника

Частота очищення обладнання від кіптяви та гару безпосередньо залежить від якості газу, частоти використання пристрою. У домашніх умовах можна акуратно видалити кіптяву, що утворилася на поверхнях деталей. Розібрати газову частину рекомендується лише фахівцям.

чистка від кіптяви

Зовнішнє очищення проводиться так:

 • перекриваємо газ (вентиль на трубі);
 • демонтуємо верхній корпус;
 • використовуючи суху ганчірку, акуратно очищаємо поверхню внутрішніх елементів;
 • захисний корпус вмонтовуємо назад.

чищення колонки від сажі

Зменшення сили горіння газового гніт свідчить про засмічення форсунки. Знайти цей елемент досить просто – вона знаходиться на газовому колекторі. Поруч розташований датчик тиску. Засор форсунки можна усунути тонким дротом. Якщо виконуєте роботу самостійно, обов'язково використовуючи мильний розчин, перевірте на витік газу.

почистити колонку від сажі

Як зняти теплообмінник та пальник

Розбирання може відрізнятися залежно від моделі та виду пристрою. Але принцип дій схожий.

чищення нагрівального приладу

Отже, як зняти теплообмінник і пальник покроково:

 1. На передній панелі є ручки управління. Їх потрібно демонтувати. Зробити це нескладно, достатньо відкрутити 2 шурупи (замість них фіксатором можуть служити пластикові кліпси). Потім знімаємо кожух.
 2. Демонтаж димозбірника. Провід від датчика тяги потрібно вимкнути. А короб дифузора, що утримується двома шурупами, зняти.
 3. Трубка теплообмінника відключається від водяного вузла (потрібно розкрутити накидну шайбу). Другий патрубок звільняється від стопорної шайби. Її фіксують 2 шурупи.
 4. На фланці викручують 2 гвинти, що дозволить від'єднати пальник від газового клапана. Пальниковий пристрій можна дістати, відсунувши радіатор догори. Виконуйте дії акуратно, щоб не пошкодити деталі.
 5. Задня панель з'єднується з теплообмінником за допомогою саморізів. Їх доведеться викрутити.
 6. Радіатор знімається повністю, як і пальник. Провід із запальними електродами доведеться відключити.

мідний теплообмінник

На перший погляд, процедура може здатися складною. Але це питання практики та бажання впоратися із проблемою самостійно, не залучаючи майстра до допомоги.

теплообмінник

Примітка! Усі роботи проводьте на очищеній від сторонніх предметів поверхні. Складаємо всі дрібні деталі у коробочки, судки чи інші ємності.

Чи можна очистити теплообмінник без його демонтажу

Насправді чищення теплообмінника можливе і без його демонтування. Потрібно провести деякі підготовчі процедури. Передня панель захисту знімається, а теплообмінник від'єднується від труби подачі води на колонку. До місця входу підключається шланг, необхідний здійснення зливу.

злив води з колонки

Далі виконуємо такі дії:

 • використовуючи засоби для чищення (народні чи хімічні на ваш вибір), заливаємо їх у труби теплообмінника;
 • місцем для заливання є вхідний отвір;
 • засіб заливається тонким струмком (необхідна умова для уникнення різкої реакції на речовину);
 • не зливаючи розчин (хімічний засіб), даємо йому 2-3 години, щоб ефект був максимальним;
 • зливаємо воду з нечистотами.

За потреби можна повторити процедуру, використовуючи інші засоби.

газова колонка у будинку

Примітка! Довіряйте перевіреним хімічним засобам та тим, які рекомендує сам виробник.

Як видалити накип

Якщо до хімічних засобів додаються чіткі вказівки, то лимонної кислоти або оцту таких немає. Якщо вибір упав на народні методи усунення накипу, виконуйте такі дії:

 • колонка вимикається;
 • теплообмінник демонтується, вода з нього зливається;
 • у труби теплообмінника заливається необхідний розчин (вода/оцет, або вода/лимонна кислота), зробити це можна за допомогою шприца, лійки, груші;
 • корпус теплообмінника для максимального ефекту потрібно занурити такий самий розчин, який використовувався для заливання труби;
 • встановити теплообмінник на місце, підключити колонку, перевірити працездатність.

чищення від накипу

Щоб зрозуміти, чи досягнути потрібний ефект, підключіть шланг для зливу води та увімкніть проточну на теплообмінник. Якщо все зроблено правильно, вода буде чистою.

Як очистити радіатор

Знімати радіатор для його очищення може й не знадобиться. Це можна зробити щонайменше трьома способами. У будь-якому випадку, знімається передня панель та трубки теплообмінника. Отже, три основні способи:

 1. Очисна рідина заливається через патрубки теплообмінника. Зробити це найпростіше через лійку.
 2. Для другого методу знадобиться зняти колонку. Потім перевернути її дном догори. Готуємо розчин лимонної кислоти та води у пропорціях 1:5 відповідно. Його періодично заливаємо в змійовик, чергуючи з проточною водою.
 3. За допомогою насоса можна виготовити бустер. Перекачування рідини буде більш ефективним.

радіатор

Останній метод під силу не кожному, до того ж він неможливий без наявності насоса.

Як почистити водоприймальний вузол

Послідовність дій не складна, як правило, не передбачає розбирання всього апарату. Дії виконуються у такому порядку:

 • знімаються передній корпус та відкручуються ручки регуляторів;
 • від'єднуємо патрубки, знімаємо водяний вузол;
 • гвинти, що утримують кришку, потрібно відкрутити, щоб дістатися мембрани;
 • накип і засмічення очищаються зубочисткою, м'яким дротом;
 • промиваємо водою для видалення залишків засмічення.

чищення водоприймального вузла

Примітка! Мембрана може бути пошкоджена, у такому разі вона підлягає заміні.

Особливості очищення форсунок

Чищення форсунок провадиться без демонтажу. Кіптява і гару видаляються мідним дротом. Після завершення робіт та підключення колонки, потрібно перевірити, чи немає витоків газу.

чищення газової колонки будинку

Профілактичні заходи

Як основна порада з профілактики – проводьте чищення обладнання не чекаючи поломки. Вихід із ладу окремих елементів провокує необхідність їх заміни. Розбирати газове обладнання без навичок не варто. Найкраще звернутися до професіоналів.

Відео: як прочистити газову колонку

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар