Чи можна і як стерилізувати банки у духовці

Головна мета консервування полягає у збереженні корисних макро- та мікроелементів, вітамінів, а також смакових якостей продуктів. Для зберігання таких заготовок зазвичай використовується скляна тара. Щоб харчові продукти не зіпсувалися, банки проходять термічну обробку. Є кілька способів стерилізації, кожен з яких має свої плюси та мінуси.

стерилізація банок у духовці

Чи можна стерилізувати банки у духовці

Перш ніж вивчати, як стерилізувати банки в духовці порожні або із заготовками, потрібно зрозуміти, а чи допускається обробка посуду високими температурами в духовці? Стерилізація традиційним способом на пару дає добрий результат. Але такий метод не завжди практичний. Якщо потрібно обробити багато посуду, то стерилізація перетворюється на довгий процес, оскільки над окропом в чайнику міститься тільки одна ємність.

стерилізація банок над чайником

Для економії часу господині відкрили усі переваги термічної обробки у духовці. Це один із найбезпечніших варіантів за умови вибору оптимального режиму. При цьому обов'язково дотримання певних правил, тоді банку не лусне, а всі бактерії будуть знищені.

стерилізація банок у духовці

Основні правила:

 • перед використанням побутовий прилад має бути чистим;
 • скляна ємність стерилізується безпосередньо перед закладанням заготовок;
 • банки не повинні стикатися (необхідно розставляти у вільному порядку);
 • не допускати різкої зміни температури (тара може луснути);
 • дотримуватись таймера;
 • не допускати влучення холодної води на сухі стерилізовані банки.

як можна розмістити банки

Важливо! Перед термічною обробкою ємності ставляться тільки в не розігріту духову шафу. Після завершення стерилізації вони повинні охолонути, і тільки потім їх можна діставати.

Суха дезінфекція банок у духовці ефективна, вбиває всі бактерії, виключає ймовірність опіку та появи задухи в кімнаті (що властиво процесу парової стерилізації).

як стерилізувати банки у духовці

Як стерилізувати порожні банки та кришки в духовці

Перед проведенням термообробки, банки та кришки необхідно попередньо підготувати. При цьому сухій стерилізації зазнають тільки металеві кришки. На ємностях не повинно бути сколів, подряпин, тріщин, іржі (стосується кришок) та інших потертостей. Це потрібно для запобігання порушенню герметичності судини як у процесі обробки, так і під час подальшого зберігання заготовок.

стерилізація банок у духовці

Кришки та тара ретельно вимиваються та ополіскуються. Якщо для чищення використовуються хімічні засоби, потрібно промивати довше проточною водою. У першому варіанті ємність встановлюється горлом вниз, у другому – нагору, для випаровування надлишків води.

як розмістити банки

Стерилізація банок в електричній духовці

Стерилізація банок у духовці електричної плити проводиться набагато простіше, оскільки температура в такому приладі рівномірно розподіляється.

Термообробка проводиться за наступною інструкцією:

 • духовка повинна бути вимита та не мати сторонніх запахів;
 • чисту тару та металеві кришки без гумки ставлять на решітку або деко у вільному порядку, не щільно один до одного;
 • поміщаємо в холодну духовку;
 • нагрівання має бути поступове і проходити з певним інтервалом температур: 40° – 2 хв, 60° – 1 хв, 80° – 1 хв, 100° – не менше 1 хв (максимальна температура для стерилізації скляних банок в електричній духовці становить 120-150 °);
 • після закінчення встановленого таймера почекати 5-10 хв, поки ємності охолонуть.

як стерилізувати банки в електричній духовці

Для довідки! Якщо для консервації використовують гарячу заливку, можна брати гарячі банки. Теплі чи охолоджені продукти закладаються лише у охолоджену тару.

Під час обробки посуду в електричній духовці потрібно брати до уваги розташування нагрівальних елементів. Необхідно ємності встановлювати на одному рівні або збільшувати часовий інтервал дезінфекції для предметів, які розміщені на нижньому ярусі побутового приладу.

як розмістити банки для стерилізації

Стерилізація банок у духовці газової плити

Процес стерилізації в газовій духовці практично нічим не відрізняється від обробки в електричній духовці. Є лише різниця – максимальна температура нагріву становить 180°. Вогонь запалюють на невелику потужність, щоб банки поступово нагрівалися.

стерилізація банок температура

На час стерилізації впливає обсяг обробленої тари:

 • 0,5-0,75 л – 10 хвилин;
 • 1 л – 15 хвилин;
 • 1,5-2 л – 20 хвилин;
 • 3 л – півгодини.

Для стерилізації кришок достатньо 10 хвилин.

Пастеризація банок у духовці

Не завжди для збереження корисних властивостей та смакових якостей заготовок підходить процес обробки високими температурами. В даному випадку доречна триваліша термообробка при нижчих температурах.

стерилізація банок у духовці

Тимчасовий інтервал для пастеризації порожніх банок збільшують у 1,5-2 рази, а знижують температуру на 10-15°. Як правильно пастеризувати скляну ємність:

 • банки встановлюються горлом вниз у холодну духову шафу;
 • розігрів простору побутового приладу має бути поступовим (для початку встановлюють температуру 60°);
 • за кілька хвилин збільшують градуси до максимальної пастеризації температури – 90°;
 • час обробки щонайменше 20 хв.

стерилізація банок та кришок

Як стерилізувати банки із заготівлями

Багато рецептів заготовок передбачають стерилізацію скляної тари разом із інгредієнтами. Це необхідно для того, щоб консервовані продукти зберігалися довше.

як стерилізувати банки у духовці

Як правильно простерилізувати у духовці наповнені банки:

 • скляний посуд можна поміщати не тільки в холодну, а й злегка розігріту духовку;
 • між банками має бути відстань не менше 5 см (вміщується до 6-8 банок об'ємом 1-1,5 л);
 • кожну банку можна накрити металевою кришкою (закручувати не можна);
 • виставляють необхідну температуру (переважно 120°).

банки з кришками в духовці

Після нагрівання до потрібних градусів потрібно встановити таймер. Засікають хвилини з моменту, коли поверхню заготовок починає кипіти. Якщо в рецепті не зазначено, скільки часу потрібно термообробка, то стерилізація проводиться стільки ж, скільки і для порожніх банок.

банки з кришками в духовці

Після завершення процесу ємності з інгредієнтами акуратно дістають з духової шафи і відразу закочують.

закатати баки після стерилізації в духовці

Важливо! Закочення ставлять тільки на сухий рушник. Якщо воно буде навіть трохи вологим, банка може луснути через температурний перепад.

Як стерилізувати порожні банки без духовки

Дезінфекція за допомогою духової шафи, це лише один із варіантів обробки банок. Можна використати ще кілька способів.

На пару

У цій ситуації знадобиться каструля, розмір якої залежатиме від кількості банок, що стерилізуються.

як стерилізувати банки на пару

Як тільки вода закипіла, на поверхню встановлюється металеве сито, друшляк або інша конструкція, що пропускає пару. Зверху розміщують ємності догори дном. Для тари об'ємом 0,5 л достатньо 10 хвилин обробки, для 1,5 л – 20 хвилин, 3 л – достатньо 30 хвилин.

як стерилізувати банки над парою

Для довідки! Для стерилізації також використовується чайник, пароварка, скороварка, посудомийна машина та навіть розчин марганцівки.

На воді

Один із легких і не енерговитратних способів. І тут знадобиться каструля великих розмірів. Місткість заповнюється водою, до неї поміщають банки, ставлять на вогонь і доводять до кипіння. Після чого посуд дістається і розкладається на сухий рушник горловиною вгору.

стерилізація у киплячій воді

У мікрохвильовій печі

Знищення мікробів у мікрохвильовій печі прискорює процес дезінфекції. Допускається обробка лише банок, кришки бажано прокип'ятити в окремій ємності.

стерилізація кришок

Для проведення процедури в мікрохвильову піч встановлюються банки, заповнені водою (приблизно 2 см від дна). Порожні ємності ставити заборонено. Виставляється максимальна потужність та таймер на 5-6 хвилин. Вода в ємності має закипіти. Після цього банки потрібно дістати сухими прихватками.

стерилізація банок у мікрохвильовій печі

Висновок

Для консервування домашніх заготовок недостатньо звичайного промивання банок під проточною водою. Як правило, навіть після ретельного миття залишається безліч бактерій. Щоб позбавитися мікробів і зберегти корисні властивості заготовок, стерилізація тари необхідна. Способів термічної обробки багато, який з них вибрати вирішувати самій господині виходячи з особистих уподобань.

як стерилізувати банки у духовці

як стерилізувати банки у духовці

як стерилізувати банки у духовці

як стерилізувати банки у духовці

ВІДЕО: Як правильно стерилізувати банки у духовці.

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар