Чому з'являється наліт на горщиках квітів і як з ним боротися

Проблема побілілого ґрунту у вазонах із декоративними рослинами відома давно і досить добре вивчена. Якщо початківець садівник-любитель через непорозуміння причин того, чому на горщиках кімнатних рослин з'являється наліт, не знаходить причин для тривоги, то його досвідченіший колега розцінює це як сигнал до негайних дій.

білий наліт на землі

Чому земля в горщику вкривається білим нальотом?

У більшості випадків первинне утворення білих відкладень на ґрунті є ознакою неправильного догляду або, рідше, наслідком грибкового зараження. В результаті на поверхні з'являються відкладення солі або починає рости пліснява.

пліснява

Тип субстрату

Декоративні рослини не можна висаджувати в перший грунт, що попався. Часто білий наліт на квітах кімнатних сортів з'являється тільки через те, що придбаний субстрат призначався під розсаду та насичений мінеральними добривами, тоді як рослина – вже дорослий екземпляр, який не потребує інтенсивного підживлення.

верхньому шару ґрунту

Крім того, сам характер і склад ґрунту може призводити до описуваного ефекту. «Важкий» ґрунт відрізняється високою щільністю та сприяє швидкому випаровуванню вологи, завдяки утворенню капілярів. Також засолювання може відбуватися і за рахунок погіршення якості середовища проростання.

Догляд та режим поливу

Надмірна волога, як і її недолік, нерідко є причиною того, що у вазонах з'являється білий наліт на землі.

спосіб поливу

Також до виникнення можуть призводити такі негативні чинники:

 • Недотримання температурного режиму.
 • Надмірна вологість у приміщенні
 • Перегодовування (явний надлишок мінеральних добрив).
 • Використання надто жорсткої води.

Не той горщик

Недотримання рекомендацій щодо догляду квіткарі-початківці часто розуміють, як погану освітленість або помилки в режимі поливу.

Утруднений дренаж

Мало хто замислюється, що така неочевидна річ, як невідповідність обсягу горщика квітки розмірам кореневої системи може викликати подібні проблеми: крихітна рослина у великому просторі не справляється з «освоєнням» такої площі.

білий шар землі

Як результат – поява білого ґрунту та питань: «Чому з'являється наліт на горщиках квітів і як з ним боротися?».

Додаткова інформація. Дуже часто утворення нальоту відбувається через відсутній або поганий дренаж, а також, якщо в підставці постійно накопичується вода.

Зараження грибком

Борошнистий, пухнастий або виражений переподібний характер відкладень, що нерідко супроводжується неприємним гнильним запахом – явна ознака наявності грибка в ґрунті.

Білий наліт

Причиною цього може стати як надлишок вологи, так і неякісний ґрунт. Зазвичай така пліснява не страшна для рослин, що пройшли період бурхливого росту. Проте це не означає, що нічого не слід робити. Існують види грибків, які можуть бути небезпечними і для людини.

Білий наліт на квітах кімнатних рослин та ґрунті: види плісняви

Насправді грибків, що вражають ґрунт, трохи більше, ніж це прийнято вважати, і не всі вони нешкідливі для людини. Серед найбільш поширених видів плісняви в домашніх оранжереях можна зустріти:

Мукор

«Класичний» вигляд. Саме він найчастіше з'являється у горщиках із квітами. Вражає верхні шари ґрунту. Може спричиняти алергічну реакцію. У тяжких випадках призводить до мукоромікозу.

мукор

Синєва

Грибковий наліт синюватого кольору. Потрапляючи усередину рослини, руйнує саму структуру деревини. Вражаючий ефект проявляється дуже швидко.

Актиноміцети

Бактерії, які можна виявити у будь-якому ґрунті. Через здатність формувати так званий міцелій, що гілкується, схожий на білий наліт на землі, їх одночасно відносять і до грибків.

Є сировиною для антибіотиків, але можуть стати причиною деяких захворювань.

Чорна пліснява

Насправді вона буває різних відтінків, від світло-сірого до синьо-чорного. Дуже небезпечний вигляд. Люди можуть спричинити важкі захворювання дихальних шляхів. Вкрай складно вивести.

Чорна пліснява

Відомі випадки появи грибкових утворень та жовтого кольору, і з вираженим зеленим відтінком.

Як позбутися білого нальоту на кімнатних квітах?

При появі плісняви найкращим рішенням буде пересадити квітку. Однак не завжди є можливість здійснити цю процедуру негайно.

Доглядайте

У такому разі рекомендується робити таке:

 • Зняти верхній шар ґрунту (сантиметри два, два з половиною), щоб унеможливити контакт грибка з кореневою системою.
 • Змінити спосіб та режим поливу. Як мінімум, слід не допускати надмірного зволоження ґрунту.
 • Якщо ґрунт важкий, щільний його потрібно акуратно розпушити. Це допоможе вивести зайву вологу та сприяє нормалізації газообміну у ґрунті.
 • Налаштувати температурний баланс у приміщенні та рівень вологості.

Якщо такими методами не вдається прибрати білий наліт на квітах кімнатних вазонів, необхідно використовувати знезаражувальні засоби, а також продезінфікувати грунт.

заміна землі

У крайньому випадку залишається останнє засіб – пересадити квітку в інше місце.

Пересадка як метод боротьби

Якщо пересадка рослини здійснюється внаслідок появи грибка, міняти доведеться все: і горщик, і субстрат. При цьому грунт потрібно обов'язково знезаражувати, навіть якщо він тільки куплений. Справа в тому, що в грунті з магазину все ще можуть бути спори грибків, крім того сама рослина часто є джерелом поширення цвілі. Також необхідно продезінфікувати сам горщик.

обприскуйте рослину

Як додатковий захід до ґрунту можна додати трохи подрібненого деревного вугілля – це дозволить прибрати зайву вологу. Іноді добрий ефект дає тонкий шар кварцового піску, насипаний на розпушений ґрунт.

Важливо! Категорично не допускається повторне використання пластикових горщиків від заражених рослин!

Засоби для боротьби з пліснявою

Як правило, при боротьбі з грибковими захворюваннями для захисту рослин застосовують спеціальні препарати – фунгіциди. Багато хто з них можна використовувати як для лікування, так і для профілактики.

керамзит

Найпоширенішим вважається “Фундазол” або його аналоги: “Топаз”, “Скор”, “Вітарос” – на літр води потрібно всього 2 грами препарату. Однак він дуже токсичний (використовуючи його потрібно бути вкрай обережним та працювати у захисних засобах)!

азотних добрив

Тому як альтернативу деякі садівники для бактерицидної обробки вибирають фітоспірин або навіть метронідазол (таблетка на літр води).

Зверніть увагу! Фунгіциди слід застосовувати лише у крайньому випадку. Спочатку варто спробувати більш щадні кошти.

Білий наліт на землі: дезінфекція та знезараження

На жаль, більшість видів плісняви вивести не так просто. Більшість рекомендацій з цього питання зводяться до заміни ґрунту та ємності для посадки. Причому обов'язковою умовою є їхнє якісне знезараження. Ця вимога викликана тим, що суперечки деяких грибків надзвичайно живучі.

добрива

Найкращим способом вважається прожарювання – землю або субстрат піддають тривалому температурному нагріванню (понад 90 градусів) протягом півгодини. Для цього можна використовувати духовку або пекти.

препарати на лікування.

Альтернативним варіантом є пропарювання – у каструлю потрібно налити трохи води, а зверху накрити марлею чи тонкою тканиною. На тканину насипається підготовлений ґрунт і накривається кришкою, після чого вода має закипіти. Потім потрібно проварити все щонайменше 25-30 хвилин, але бажано потримати грунт довше, щоб потім знову не дивуватися, чому на горщиках кімнатних рослин з'являється наліт!

підвищена вологість

Популярні народні засоби

Якщо пліснява з'явилася нещодавно і вогнище ураження невелике, можна обійтися і без сильнодіючої хімії. Так, для обробки ґрунту квітники використовують слабкий розчин лимонної кислоти: 2-3 грами на склянку або просто лимонний сік (видавити лимон у чашку з водою). Поливати рослину потрібно не більше двох разів на місяць. Такий засіб підійде для квітів, здатних рости на кислому ґрунті.

лимон

хімія

часник

земля

Іноді при знезараженні використовують звичайний часник. Для цього кілька зубчиків закопують біля рослини чи роблять настій. При поливі часник насичує ґрунт фітонцидами, які пригнічують розвиток хвороботворних бактерій.

Правильний догляд

Позитивний ефект має і додавання в ґрунт деревної золи, обробка марганцівкою, обприскування розчином сухої гірчиці.

Білий наліт на землі: попередження та профілактика

Профілактика завжди дешевша за лікування.

групові посадки

Ця давня мудрість може бути застосована і для кімнатних рослин. Як основні заходи можна згадати:

 • Систематичне розпушування ґрунту.
 • Правильний розмір горщика та дренаж.
 • Забезпечення сприятливого температурного режиму та освітлення.
 • Грамотне та своєчасне підживлення.
 • Використання субстрату, що максимально підходить для конкретної рослини.
 • Регулярне поливання.

Якісний догляд

Розуміння основних причин зміни кольору ґрунту або утворення борошнистих вогнищ на ґрунті – лише один із аспектів при вирішенні проблем домашнього садівництва. Іноді просто неможливо визначити, чому на горщиках кімнатних рослин з'являється наліт, оскільки створення сприятливих умов для зростання не може підкорятися одним лише суворим приписам.

Квіти

Думати, куштувати, експериментувати – єдиний рецепт на всі випадки життя.

Відео: як позбутися білого нальоту в горщиках

WowCracy.com - Жіночий онлайн-журнал
Додати коментар